2021 İçin En İyi Mobil İş İstasyonları

2021 İçin En İyi Mobil İş İstasyonları Yorum Yap

Tasarım, yaratıcı veya bilimsel çalışma için ciddi mobil güce mi ihtiyacınız var? Ciddi özelliklere sahip bu über dizüstü bilgisayarlar, yoldaki en zorlu profesyonel uygulamaların üstesinden gelir.

En talepkar, hardcore kullanıcılar gezegendeki en güçlü dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyar . Muhtemelen katılıyorsunuz. Muhtemelen oyunculardan ve oyun dizüstü bilgisayarlarından bahsettiğimizi düşünüyorsunuz .

Aslında oyundan değil işten bahsediyoruz: bilgisayar destekli tasarım (CAD), mimari, mühendislik, video düzenleme ve post prodüksiyon, 3D render ve animasyon, sanal gerçeklik ve petrol ve gaz arama gibi uygulamalar. Bu işleri şantiyelere veya konferans odalarına götüren makineler, mobil iş istasyonlarıdır – hem CPU hem de GPU gücünün en üst kademesindeki dizüstü bilgisayarlar, devasa veri kümelerini aşmak ve ultra karmaşık grafikleri hızlandırmak için.

Mobil iş istasyonları, HP’nin ZBook ve Dell’in Precision aileleri gibi kendi markalarını gururla taşır. (Lenovo’nun girişleri, şirketin daha büyük ThinkPad markası olan ThinkPad P serisi altında kendi mektuplarını taşır.) Nefes kesici bir şekilde pahalı olabilirler, ancak kullanıcıları tasarruf ettikleri zamana değer verdiği için kendileri için hızlı bir şekilde ödeme yapabilirler. Güvenilirlik için üretildiler ve 7/24 kesintisiz çalışabiliyorlar. Ve bunlar Word, Excel ve PowerPoint için aşırı derecede gereksizdir; mobil iş istasyonları, çoğu not defterini birkaç saniye alacak elektronik tablo yeniden hesaplamalarıyla ilgili değil, çoğu not defterini sonsuza kadar sürecek CGI efektleriyle ilgilidir.

2021 İçin En İyi Mobil İş İstasyonları
2021 İçin En İyi Mobil İş İstasyonları

Mobil iş istasyonu satıcıları için tablo bahisleri “ISV sertifikaları” olarak adlandırılır. Kısaltma “Bağımsız Yazılım Satıcıları” anlamına gelir; Adobe, Autodesk, Avid, PTC, Siemens PLMS ve Dassault Systemes gibi belirli bir iş istasyonunun ve grafik adaptörünün, sürücülerin ve diğer bileşenler uygulamaları için optimize edilmiştir. İşinizde Dassault’un SolidWorks programı gibi belirli bir program kullanıyorsanız, bir sistem satın almadan önce uygun sertifikayı arayın.

Bir mobil iş istasyonu sizin için uygun mu? Açıkçası, çoğu dizüstü bilgisayar kullanıcısı için cevap hayır. Ancak yukarıda bahsedilen profesyonel alanlardan birinde çalışıyorsanız veya işiniz, mevcut not defterinizi dakikalar veya saatler süren hesaplamalar veya grafik işlemleri için beklemeyi içeriyorsa, masrafları haklı çıkarabilir ve seçkinlere katılabilirsiniz.

En sevdiğimiz son incelemelerden bazılarına geçmeden önce, bir mobil iş istasyonu için alışveriş yaparken karşılaşacağınız bazı genel bileşenlere ve seçeneklere bakalım.

Satın Alma Temelleri: Mobil İş İstasyonları

CPU ve RAM . Buradaki temel kural, karşılayabileceğiniz tüm işlem gücünü satın almaktır. Profesyonel mobil iş istasyonu pazarında, iş istasyonu sınıfı CPU’lar, en üst düzey Core mobil yongaları ve mobil Xeon işlemcileri etrafında toplanmış tamamen Intel dünyasıdır.

Çok sayıda iyi oyun dizüstü bilgisayarı, hızlı bir grafik kartına sahip oldukları sürece Core i5 ile yetinebilirken, mobil iş istasyonu müşterileri doğrudan Core i7, Core i9 ve hatta bir Xeon’a yönelmelidir. olarak ipler mevcuttur. Burada, satıcının ideal olarak gördüğü CPU derecesine ilişkin öneriler için makinede çalıştırmak istediğiniz belirli yazılıma bakmak isteyeceksiniz.

En İyi Mobil İş İstasyonları
En İyi Mobil İş İstasyonları

Birkaç giriş seviyesi makine, renderleri kendileri üretmekten ziyade müşterilere (veya patrona) bitmiş renderleri göstermek için dört çekirdekli işlemcilere sahiptir. Ancak çoğu mobil iş istasyonu, bol miktarda bellekle birleştirilmiş altı çekirdekli veya daha fazla CPU’ya güvenir; 32 GB nadir değildir ve 64 GB popüler bir tavan ile minimum 16 GB’dir. Yine, yazılımınızın önerilen gereksinimleri rehberiniz olmalıdır, ancak burada özellikle zorlu uygulamalar için “daha fazla” tarafında hata yapmak güvenli bir hatadır. Yine, yazılım üreticilerinin önerileri rehberiniz olsun.

Bazı Xeon tabanlı sistemler, tek bitlik bellek hatalarını algılayıp düzeltebilen sunucu tarzı hata düzeltme kodu (ECC) belleğini destekler. ECC DRAM, en küçük dahili veri bozulmasına bile izin verilmeyen finansal veya bilimsel hesaplama gibi uygulamalarda bir dayanak noktasıdır. Bununla birlikte, çoğu ISV uygulaması için ECC RAM gereksinimi ana akımın dışındadır.

GPU ve Ekran . Oyun dizüstü bilgisayarlarında olduğu gibi, birkaç mobil iş istasyonu hariç tümü, CPU’da yerleşik tümleşik grafiklerden ziyade özel veya ayrı bir grafik adaptörünün hızından ve gücünden yararlanır. Nvidia’nın profesyonel mobil grafikleri, AMD’lerin Radeon Pro (eski adıyla FirePro) olarak adlandırılması gibi Quadro markası altında bulunur.

Farklı işlemleri optimize etmek için oluşturulmuş olsalar da, mobil iş istasyonu GPU’ları, Nvidia’nın GeForce serisi gibi tüketici veya oyun GPU’larına hiçbir şey vermez. Aslında, Nvidia’nın bu yazıdaki profesyonel mobil amiral gemisi, VR’ye hazır Quadro RTX 5000, şirketin seçkin GeForce RTX 3080 masaüstü oyun kartlarından daha fazla ekran belleğine (16GB’a karşı 10GB) sahiptir .

Hafifliği ve taşınabilirliği vurgulayan birkaç mobil iş istasyonunda 14 inç ekran bulunur, ancak çoğu diyagonal olarak 15,6 veya 17,3 inçtir. Bazı satıcılar hem tam boyutlu hem de ince ve hafif 15,6 inç modeller sunar (örneğin, Lenovo ThinkPad P52’ye karşı P52s veya  HP ZBook 15 G5’e  karşı  ZBook Studio x360 G5 ), ikinci ticari genişletilebilirlik kolay taşıma için. Full HD veya 1080p (1.920 x 1.080 piksel) çözünürlük minimumdur, 4K (3.840 x 2.160 piksel) çözünürlük, ekrandaki araç çubukları ve menüler veya 4K video için yer olan grafik veya animasyon çalışmaları için popüler bir seçimdir düzenleme.

İyi Mobil İş İstasyonları
İyi Mobil İş İstasyonları

Renk yönetimi (ekranda gördüğünüzün bitmiş bir ürünle tam olarak eşleştiğinden emin olmak), üst düzey bir mobil iş istasyonundan beklenen görev türleri için genellikle önemlidir. HP’nin fabrikada kalibre edilmiş DreamColor ekranları gibi ekranlar, İnternet’in sRGB’sini, baskının Adobe RGB’sini veya sinemanın DCI-P3 paletlerini veya renk uzaylarını seçmenize olanak tanıyan bir yazılımla birlikte gelir.

Bazı Lenovo sistemleri, Pantone renk kalibratörlerini yerleşik olarak bulundurarak daha da ileri gider: Bir beyaz nokta (genellikle fotoğrafçılık için D65 veya baskı öncesi ve grafik tasarım için D50) ve gama (ton yanıtı) değeri seçersiniz, ardından ekranı kapatan kapağı kapatırsınız. avuç içi dayanağı sensörü. Birkaç saniye sonra sesli bir ton kalibratörün işini yaptığını gösterir.

Depolama ve Ekstralar . Mobil iş istasyonu sahipleri çok büyük veri dosyalarıyla çalışır, bu nedenle mobil iş istasyonları geniş depolama alanına ihtiyaç duyar. Bu, tipik olarak  , bir veya iki sabit sürücüyle birlikte toplam 3 TB veya 4 TB’a kadar (en azından kasada böyle bir yayılma için daha fazla alana sahip olacak daha büyük 17,3 inç modeller için) bir veya iki M.2 katı hal sürücüsü anlamına gelir.  ).

Mobil İş İstasyonları
Mobil İş İstasyonları

Daha da fazla depolama kapasitesi için, günümüzde harici sürücülere ve RAID dizilerine yüksek hızlı bağlantı için en az bir Thunderbolt 3 bağlantı noktasının yanı sıra tek veya birden fazla yüksek çözünürlüklü ekrana sahip olmadığı sürece bir iş istasyonunu adına layık görmüyoruz. ( Thunderbolt 4 2021 modellerinde ortaya çıkacaktır.) Thunderbolt 3’ün zincirleme bağlantısı sizin için çok fazla bir yatırımsa, giderek artan sayıda masaüstü yerleştirme istasyonu, bağlantı noktalarına tek fişle erişim sağlamak için teknolojiyi kullanır.

Son olarak, boşluk çubuğunun güneyinde avuç içi dayanağında bulunan dokunmatik yüzeye dikkat edin. Birçok CAD ve diğer iş istasyonu uygulaması, üç fare düğmesinden yararlanır, bu nedenle bir sistemde yalnızca normal iki düğme yerine bir orta düğme olup olmadığını kontrol etmeye değer.

Başlıca Oyuncular

Daha önce de belirttiğimiz gibi, HP, Dell ve Lenovo, mobil iş istasyonu pazarındaki en büyük köpeklerdir. Şirketlerin üst düzey iş sistemlerini iş istasyonlarıyla karıştırmayın; “İş istasyonu” teriminin genel bir anlamı ve basit bir “iş için bilgisayar” çağrışımı olmasına rağmen, profesyonel uygulamalar dünyasında tartıştığımız satırlar boyunca çok özel bir anlamı vardır: üst düzey bir Core veya Xeon CPU , iş istasyonu sınıfı Quadro veya Radeon Pro grafik yonga seti ve ISV sertifikası. Sonuç olarak, karşılaştırmalı alışveriş yaparken özellikle üç satıcının ZBook (HP), Precision (Dell) ve ThinkPad P (Lenovo) seçimlerine bakmak isteyeceksiniz. Diğer bir oyuncu olan MSI, MSI W serisi dizüstü bilgisayarlarıyla mobil iş istasyonlarına mütevazı bir giriş yaptı; onlara da bir göz atın.

İş istasyonu dünyasında geleceği parlak bir konsepte dikkat edin: yaratıcı uygulamalarla uyumluluğu en üst düzeye çıkarmak için oluşturulmuş daha genel bir GPU sürücüsü. Nvidia bunu zaten hem GeForce hem de Quadro GPU’larda çalışan Nvidia Studio Driver ile yapıyor  . Sürücü, bir ISV sertifikası gibi garantili uyumluluk sunmaz, ancak popüler satıcıların yaratıcı yazılımlarına karşı test edilmiştir. (Sürücü indirme sayfasında uygulamaların bir listesi yayınlanmıştır.) Piyasaya çıkan yeni bir iş istasyonu benzeri Studio dizüstü bilgisayar sınıfı görüyoruz.

Hemen hemen tüm iş istasyonu makinelerinin geleneksel istiridye kabukları olduğunu unutmayın, ancak HP, sırasıyla ZBook X2  (çıkarılabilir ekranlı bir model) ve ZBook x360 (dönen 2’si 1 arada) modelleriyle iş istasyonu dönüştürülebilir  modellerini denedi. İş istasyonları arasında benzersiz tasarımlarının yaptığınız işle örtüşmesi durumunda, bunların her ikisi de kontrol etmeye değer.

İş İstasyonları
İş İstasyonları

Bu iş istasyonu canavarlarının sağladığı kadar güce ihtiyacınız yok mu? Ayrıca, en  iyi iş dizüstü bilgisayarları  derlememize ve en iyi dizüstü bilgisayarlar genel derlememize göz  atın .  

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı