2022’de En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçme Yorum Yap

2022’de En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçme 

2022’de En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçme  Yeni bir dizüstü oyun bilgisayarı seçerken nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Ekran, form faktörü, pil ömrü ve tabii ki, tümüne güç veren bileşenler dâhil olmak üzere dikkate alınacak bir dizi özellik bulunur.

Bir dizüstü oyun bilgisayarını yeni donanımla yükseltmek genellikle pek uygulanabilir değildir, bu nedenle önceden planlamak ve sisteminizi nasıl kullanmak istediğiniz hakkında düşünmek önemlidir. Sizin için en önemli özellikleri önceliklendirmek, harika bir ilk adımdır.

Tüm bu konuları daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak şimdi bazı temellerin ele alarak başlayalım.

En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçmek: Temel Özellikler

 • Görüntüleyin. Ekran. Yüksek çözünürlüklü veya yüksek yenileme hızı olan bir ekranı önceliklendirmek istiyor musunuz veya harici bir monitör kullanmayı mı planlıyorsunuz?
 • CPU ve GPU. Çekirdek sayımı ve saat hızı gibi bileşen özelliklerini karşılaştırın ve farklı ürün yelpazeleri arasında kısa karşılaştırma için karşılaştırma testlerine bakın.
 • Bellek ve depolama. SSD’ler ve HDD’ler arasındaki farkı ayırt edin ve sisteminizde kullanmayı planladığınız amaç doğrultusunda ne kadar belleğe ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin.
 • Tasarım. Daha hafif dizüstü bilgisayarlarla seyahat kolaylaşabilir, ancak evde çok özellik gerektiren oyunları oynarken, güçlü donanım daha yüksek bir öncelik kazanabilir.
 • Bağlantılar ve girişler. Harici depolama ve ses dâhil olmak üzere kullanmayı umduğunuz çevre birimlerinin sayısını planlayın. Daha fazla esnekliğe, daha fazla alana veya ekstra yüksek hızlı bağlantı noktalarına ihtiyacınız var mı?

Bir dizüstü oyun bilgisayarını aradığınızda karşılaşacağınız özelliklere daha yakından bir bakalım ve onu ilk açtığınızda gördüğünüz şeyle başlayalım: ekran.

Ekran

Doğru ekran oyun deneyiminizde önemli bir etki yaratabilir, fakat sadece ekranın boyutu yerine dikkate alınması gereken pek çok faktör bulunur.

Dizüstü Bilgisayar Ekranı: Temel Özellikler

 • Çözünürlük. Çözünürlük ne kadar yüksekse, ekranda o kadar çok piksel görünür ve bu, daha net görüntü anlamına gelebilir. Daha yeni dizüstü bilgisayarlar, 1080p standardı yerine 1440p veya 4K ekran özelliklerini taşıyabilir, ancak bu çözünürlükteki oyunlara güç vermek için gereken donanım muhtemel olarak maliyeti artıracaktır.
 • Yenileme hızı. Daha yüksek yenileme hızı olan ekranda, aksiyon, daha kesintisiz ve takip edilmesi daha kolay görünür. Bunu, görüntüyü saniyede daha fazla kez oluşturarak başarır. Pek çok dizüstü oyun bilgisayarı, bazıları 120 Hz veya 144 Hz (ve hatta daha hızlı) yenileme hızlarıyla bu teknolojiyi kullanırlar.
 • Ekran boyutu. Dizüstü bilgisayar form faktörü ve ekran boyutları, en yaygın yapılandırmalar 13, 15 ve 17 inç ekranlar olmak üzere farklılık gösterir. Daha ince çerçeveler (ekran etrafındaki kenarlıklar) daha küçük form faktörlerinde daha geniş ekranlara olanak sağlayabilir.
 • OLED (Organik Işık Yayan Diyot). Bazı dizüstü oyun bilgisayarlarında mevcut olan bu ekranlar, bir arka ışığa dayanmak yerine kendi ışığını üreten pikselleri kullanır. Diğer deyişle, sıklıkla LED ışıklı likit kristal ekranlara sahip çoğu dizüstü ekranından daha derin siyah seviyelerine ve daha fazla kontrasta ulaşabilirler.

Taşınabilir PC deneyimini geliştirmenin basit bir yolu, bir dizüstü bilgisayarını harici bir monitöre bağlamaktır. Bu, taşınabilir bir form faktöre sahip bir dizüstü bilgisayarı hareket halinde taşıma, ardından evde 4K çözünürlüğe, 240 Hz yenileme hızına veya ultra geniş en-boy oranına sahip bir ekrana geçme seçeneğine olanak sağlar.

Yüksek çözünürlüğe veya yüksek yenileme hızına sahip olan harici bir ekranı düşündüğünüzde, bu özelliklerden yararlanma yeteneğine sahip bir CPU’yu ve grafik kartları seçtiğinizden emin olun. Oynamayı umduğunuz oyunların önerilen özelliklerine göre değerlendirdiğiniz dizüstü bilgisayardaki bileşenleri karşılaştırın ve bileşen seçiminizi buna göre önceliklendirin.

 

CPU

CPU veya merkezi işlemci birimi, dizüstü bilgisayarınızın “beyni” olarak çalışır. Sisteminizdeki diğer bileşenlere sinyal gönderir ve makinenizde çalışan tüm yazılımlar tarafından gönderilen talimatları işler.

CPU seçiminiz, oyunlarda gördüğünüz çerçeve hızlarından uygulamalarınızın yanıt zamanlarına ve hatta dizüstü bilgisayarın pil ömrüne kadar yaptığınız her şey üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

En yaygın biçimde belirtilen CPU özellikleri, çekirdek sayımı ve saat hızıdır, ancak hız aşırtma potansiyeli dâhil olmak üzere diğer pek çok özellik devreye girer3. Sizin için en önemli olan CPU özellikleri dizüstü bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza dayalı olarak değişecektir, bu nedenle temelleri bilmek önemlidir.

CPU: Temel Özellikler

 • Saat hızı. Saat hızı, bir CPU’nun her saniyede yürüttüğü döngü sayısını tanımlar (GHz biriminden ölçülür). Genel olarak, daha yüksek saat hızı daha hızlı bir CPU anlamına gelir, ancak diğer pek çok özellik devreye girer. CPU saat hızı hakkında daha ayrıntılı bilgi için kılavuzumuza bakın.
 • Çekirdek sayısı. Çoklu çekirdek, daha fazlasını elde etmek için paralel olarak çalışabilen her biri bağımsız bir işlemci birimi gibi hareket eden bir CPU çoklu görevine yardımcı olur. Intel® Hyper-Threading Teknolojisini kullanan CPU’lar, daha da yüksek performans potansiyeli için donanım çekirdeği başına birden fazla yazılım iş parçacığını çalıştırabilir.
 • CPU seçenekleri. Neredeyse her kullanım durumu için özel olarak tasarlanmış CPU’lar bulunur, bu yüzden sisteminizi kullanmayı planladığınızla en iyi eşleşen CPU’yu seçmek için zaman ayırmaya değer. Daha yüksek çekirdek sayısını ve saat hızlarını arıyorsanız, Intel® Core™ H işlemci ailesi harika bir seçim olabilir. Çarpan kilitsiz CPU’ların hızları (Intel® Core™ i9-10980HKCPU gibi), ilave üst performans aralığı için aşırtılabilir. Taşınabilirliğe öncelik veriyorsanız, Intel’in U Serisi gibi güç verimliliği sağlayan CPU’lar pil ömrünü koruyabilir. Farklı CPU seçenekleri hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

GPU

Bir dizüstü bilgisayarın GPU’su veya Grafik İşlemci oyun oynarken ekranınızdaki görüntüleri oluşturan pikselleri yaratır. CPU’nuz ile birlikte bu, kesintisiz çerçeve hızları ve yüksek çözünürlüklü oyun deneyiminin tadını çıkarmak için önemlidir.

1440p veya 4K’da oyun oynamak istiyorsanız, uygun bir CPU veya GPU bir zorunluluktur. Daha yüksek çözünürlükler, ekranda daha fazla piksel anlamına gelir: örneğin 4K çözünürlükte bir oyun çalıştırmak, standart 1080p’ye göre piksel sayısını dört katına çıkarır.

GPU: Temel Özellikler

 • Kare hızı ve çözünürlük. Dizüstü oyun bilgisayarınızın GPU ve CPU’sunun ekranınızın veya harici ekranının uygun çözünürlüğünü oluştururken, sürekli olarak kare hızlarına ulaşabildiğinden emin olun. Değerlendirdiğiniz dizüstü bilgisayardaki CPU ve GPU’yu, nasıl performans göstereceklerine dair bir fikir edinmek için oynamayı umduğunuz oyunların sistem gereklilikleriyle karşılaştırın.
 • Ekran yenileme hızı. Bir 144 Hz ekrana yatırım yapmışsanız, daha yüksek yenileme hızından tam olarak yararlanmak için 144 FPS (veya daha yüksek) kare hızına tutarlı biçimde ulaşabilecek bir GPU isteyeceksiniz.
 • Işın izleme. Işın izleme teknolojisi gibi donanım yoğun renderleme tekniklerini etkinleştirmeyi planlıyorsanız, performansı nasıl etkileyeceğini önceden değerlendirmek için ilgili karşılama testlerine bakın.

Depolama

 

Solid state sürücüler (SSD’ler) oyunu etkileyen çoğu alanda daha eski mekanik sürücülerin (HDD’ler) performansını aşarlar. SSD’ler hareketli parçalar olmadan veri bloklarını elektronik olarak okumak ve yazmak için bir tür flash bellek (NAND) kullanırlar. Diğer yandan HDD’ler, bir hareketli sürücü kafası ile erişilen, bir motorla döndürülen mekanik plakları kullanırlar.

SSD’lerin HDD’lere kıyasla bir temel avantajı, yüksek rastgele okuma/yazma hızlarıdır, diğer deyişle, sürücünün farklı yerlerinde saklanan verilere çok hızlı biçimde erişebilirler. Genellikle, programları ve dosyaları karşılaştırılabilir boyuttaki bir HDD’den daha hızlı yüklerler ve sistem başlatma sürelerinin düşürülmesine yardımcı olabilirler.

SSD’lerin hareketli parçalarının olmaması ve bellek blokları genelinde aşınmayı eşitlemek için süreçlere sahip olmaları nedeniyle, geleneksel HDD’lerden daha uzun kullanım ömürlerine sahiptir.

SSD’ler genellikle daha yüksek üretim maliyetleri nedeniyle, karşılaştırılabilir boyuttaki bir HDD’den gigabayt başına daha fazla maliyete sahiptir. Bu nedenle, bazı sistemler büyük dosyaları saklamak için hem bir SSD’ye hem de yüksek kapasiteli bir HDD’ye sahiptir, buna karşın, giderek artan bir şekilde modern dizüstü bilgisayarlar yalnızca SSD’lere dayanmaktadır.

 

RAM

Rastgele Erişimli Bellek veya RAM, CPU’nuz tarafından veriyi hızlı geri çağırma için geçici olarak saklayan bellektir. SSD veya HDD’nin aksine, veriyi kalıcı olarak saklamaz ve güç kapatıldığında sıfırlanır, ayrıca sıklıkla kullanılan veriyi depolama sürücüsünden daha hızlı sunar.

Ek RAM bir PC’nin daha fazla işlemi eş zamanlı olarak çalıştırmasını sağlar ve bir sistemin arka plan hizmetlerini de çalıştırırken, programlar arasında daha hızlı geçiş yapmasına olanak sağlar.

Dizüstünüzde ne kadar RAM’a ihtiyaç duyduğunuz, sistemi nasıl kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

 • 2-4 G B’lık RAM, internette gezinmek, hafif iş uygulamaları veya daha eski oyunlar için yeterli olabilir.
 • 8 GB’ lık RAM orta seviye oyun ve çoğu iş uygulaması için yeterli olabilir. Pek çok modern PC oyunu 8 GB’lık RAM veya daha fazlasını bir minimum sistem gereksinimi olarak listeler.
 • 16 G B’lık RAM, bir sistemin yüksek ayarlarda daha yeni ve daha yoğun kaynak kullanan oyunları, çoklu arka plan uygulamalarını (sesli sohbet veya video önemli olay kaydı gibi) ve yayın akışı yazılımı çalıştırmasına olanak sağlar.
 • 32 GB’ lık RAM oyun, içerik oluşturma ve sıklıkla video düzenleme ve oluşturma gibi yoğun bellek harcayan işlemleri kullananlar dâhil olmak üzere, yoğun kaynak kullanan çoklu görevler için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı