24-vs-27-inc-monitor-hangisi-oyun-icin-daha-iyi

24 Vs 27 İnç Monitör Hangisi Oyun İçin Daha İyi? Yorum Yap

24 Vs 27 İnç Monitör Hangisi Oyun İçin Daha İyi?

24 Vs 27 İnç Monitör Hangisi Oyun İçin Daha İyi? Bir oyun monitörü satın almakla ilgileniyor musunuz ve 24 ile 27 inç arasında bir monitör arasında seçim yapıp yapmama konusunda kafanız mı karıştı? 24 inç ve 27 inç monitör arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu bilmek ister misiniz? Bu durumdan dolayı endişeleniyorsanız, size yardımcı olmak için buradayız. 

Bu, monitörünüzün doğru boyutunu seçmek oldukça önemlidir . Bunun nedeni, monitörünüz için tam boyutu seçmezseniz gelecekte pişman olabilirsiniz. Çoğu insan, 24 inçlik bir monitör mü yoksa 27 inçlik bir monitör mü almaları gerektiğine karar vermek zorunda kaldıklarında kafaları karışır.

İçindekiler

24 vs 27 İnç Monitör – 2022’de Kapsamlı Bir Karşılaştırma

Ancak hem 24 inç hem de 27 inç monitör kullanma konusunda pratik deneyime sahibiz. Bu yüzden burada size her iki boyuttaki monitörün amacını ve avantajlarını açıklayacağız. 

Öyleyse buradaki asıl soru, 24 inç mi yoksa 27 inçlik monitörü mü seçmelisiniz? Burada sorunuzu yanıtlamak için, 24 ve 27 monitör arasındaki farkı ortadan kaldırmak için monitör boyutlarının, avantajlarının ve dezavantajlarının kapsamlı bir karşılaştırmasını yapacağız.

Ardından, 24 ve 27 inç oyun monitörlerinden en iyisini seçmek için yeterli anlayışa sahip olacaksınız .

24 ve 27 inçlik monitörlerin modern çağda en çok satan oyun monitörlerinden biri olduğu gerçeğini de biliyor olabilirsiniz. Bu nedenle, her üretici, herkesin evinde kullanabileceği bir monitör boyutu yapmaya çalışıyor.

Pek çok insan onu kişisel bilgisayarı olarak da kullanıyor, bu da pratik bir boyut olduğu anlamına geliyor. Bu, 24 inç ve 27 inç monitörler arasındaki seçimin geleceğinizde çok önemli seçeneklerden biri olacağı anlamına geliyor. 

24 vs 27 İnç Monitör – Boyut Karşılaştırması

Belki çoğu insan 24 inç ve 27 inç’in sadece monitör boyutları değil, sadece LCD panellerinin boyutları olduğu gerçeğini bile biliyor. Monitör boyutu düşünüldüğünde, boyutu temsil eden inçler çok önemlidir. 

Öncelikle, bu monitörler arasında resimlerle bir karşılaştırma yapmanızı istiyoruz. 24 inç ve 27 inç monitörleri yan yana koyduğunuzda resimdeki gibi monitörlerin boyutunu hissedeceksiniz. 

Yan yana koyduğunuzda 7,5 cm diyagonal fark var ve belki bu farkı hissetmiyorsunuz ama önünüze koyduğunuzda ciddi bir fark hissedeceksiniz. Bir resim çizerek, bir resimden daha kolay anlaşılır hale getirilebilir.

 

Boyut-Karşılaştırma-24-vs-27-İnç-Monitör-TheGamingPC'ler

 

24 vs 27 İnç Monitör – Kurulum Karşılaştırması

Kolay kurulum nedeniyle kompakt 24 inçlik bir monitör baskın olacaktır. 27 inç genişliğindeki monitörü görebilmek için biraz derinlik gerekiyor. Bunun dışında, boyuta göre gösteriler biraz daha büyür ve daha fazla masa alanı kaplar. Bu kadar önemli faktörlerden dolayı, 24 inç için 60 cm derinliğinde bir masaya sahip olmak isteriz.

27 inçlik bir masanın kurulup kurulamayacağı masa boyutuna bağlıdır. Kurulumun sizin için çok kolay olmayacağını açıkça gösteriyor. Derinlik yeterli değilse 24 inç de yapabilirsiniz; klavye kaydırıcısı yükleme seçeneği de mevcuttur.

Kurulum-24-vs-27-İnç-Monitör-TheGamingPC'ler

24 vs 27 İnç Monitör – Kolay ve Okuma Mesafesi

Gözlerinizden monitöre olan mesafe de anlamanız gereken önemli faktörlerden biridir. Monitör boyutuna göre monitörünüze uygun bir mesafe olmalıdır. Örnek olarak, hayal ederseniz, bilgisayar masanıza 32 inçlik bir monitör koyarsanız, bilgisayarınızda görevleri gerçekleştirmek için çok büyük olduğunu düşünmeyin. 

Oyunların çoğunda, 22 inç ile 32 inç arasındaki boyutlarda bir monitör kullanarak tam monitörün rahat bir görünümünü elde edebilirsiniz. 

24 vs 27 İnç Monitör – Görüntü Kalitesinin Karşılaştırılması

Kimilerine göre 24 inç + full HD en yaygın olanı ama burada önemli olan 27 inç full HD’de piksel pürüzlülüğünün farkedilir olup olmadığı? Yani 24 inç + full HD ve 27 inç + full HD’den görüntülerin bir karşılaştırmasını yaparsanız, sol taraf biraz pürüzlü görünecek ve ona yaklaşarak görebileceğiniz tek fark bu.

Boyut farkı 24 inç ve 32 inçten büyükse görüntünün kalite farkı fark edilir. Öte yandan, 24 inç ve 27 inç karşılaştırmanız varsa endişelenmenize gerek yok.

4k 24 inç ve 27 inç monitörü kullanırken ekranı yakınlaştırdığınızda veya ekranı çevirdiğinizde sadece birkaç kez görüntü kalitesindeki farkı hissedeceksiniz. Tam çözünürlüklü WQHD gibi 27 inç boyutunda yüksek kaliteli bir monitör ideal olacaktır. 

Görüntü-Kalite-24-vs-27-İnç-Monitör-TheGamingPC'ler

24 vs 27 İnç Monitör – Piksel Yoğunluğu

24 inç ve 27 inç monitör arasında seçim yapacaksanız, piksel yoğunluğu da dikkate alınması gereken önemli faktörlerden biridir. Çünkü resim kalitesinde piksel yoğunluğunun önemli bir rolü vardır.

Bu, piksel yoğunluğu ekranda izleyeceğiniz herhangi bir video türü için mükemmel değilse, bir görüntü, video veya oyun olsun, izlemekte olduğunuz o belirli video veya görüntünün net bir görüntüsünü alamayabileceğiniz anlamına gelir. piksel yoğunluğu nedeniyle ekran

Piksel yoğunluğu nedir? Ekranın her inçinin sayısı piksel yoğunluğu olarak bilinir. Bazen inç başına piksel olarak da adlandırılır. İnç başına piksel olarak adlandırıldığı için piksel yoğunluğu tamamen monitör boyutuna bağlıdır. Bu gerçeklere dayanarak, 24 inçlik bir monitörün daha az piksel yoğunluğunun 27 inçlik bir monitörden daha az olduğu oldukça açıktır.

27 inçlik bir monitör inç başına neredeyse 112 piksele sahipken, 24 inçlik monitör inç başına 92 ​​piksele sahip ve 1080p çözünürlükle iyi kabul ediliyor.

27 inçlik monitör, önemli piksel yoğunluğu nedeniyle 1440p çözünürlüğü için iyi kabul ediliyor. 24 inçlik bir monitörde, 27 inçlik bir monitörde görüntülenen resimlerden daha az hassas görüntüler ve hatta pikselli görüntüler görebilirsiniz. 

Ayrıca piksel yoğunluğu monitör ekran tipine de bağlıdır. Örnek olarak, yeni OLED ekranlar inç başına daha fazla piksel sunuyor. OLED ekranlar dışında VA paneller ve IPS paneller de daha fazla piksel yoğunluğuna sahiptir. Tn ekranlar diğerlerine göre en düşük piksel yoğunluğunu sunar.

  Bir şey açıktır ki, monitör boyutu ne kadar büyük olursa, piksel yoğunluğu o kadar iyi olur ve daha fazla para harcamanız gerekir. 

Piksel-Yoğunluk-Karşılaştırma-24-vs-27-İnç-Monitor-TheGamingPC'ler

24 vs 27 İnç Monitör – Fiyat Karşılaştırması

Fiyat ve boyut arasında bir korelasyon olduğu için, 27 inçlik bir monitör, 24 inçlik bir monitörden daha pahalı olduğundan, ekran boyutu ne kadar büyük olursa, oyun monitörünün fiyatı da o kadar yüksek demektir.

Önemli piksel yoğunluğuna sahip olduğu için 27 inçlik bir monitörle birçok avantaj elde edeceksiniz, bu da 24 inçlik bir monitörden daha net görüntüler alacağınız anlamına geliyor. 27 inçlik monitör mükemmel kalitede görüntüler sunduğundan, bu monitörü düşünme nedenlerinden biri de budur.

24 inç monitörler daha ucuz ve 1080p çözünürlükle uyumlu iken. 1080p çözünürlüğe sahip monitörler piyasada uzun süredir var ve bu da onları uygun fiyatlı hale getiriyor. Şimdi piyasaya çok çeşitli monitörler girdi.

Yeni monitörlerin ve teknolojinin gelişi, eski monitörlerin ve teknolojinin değerini ve fiyatını otomatik olarak düşürür. Şimdi 1440p, 1080p’ye kıyasla piyasada mevcut ve çok yüksek bir fiyata satılıyor. 

24 vs 27 İnç Monitör – Fiyat ve GPU Bağlantısı

24 inçlik bir oyun monitörü satın almak ekonomik bir seçim olabilir çünkü 24 inçlik bir monitörle 27 inçlik monitördekiyle aynı olmayan bazı mükemmel özellikler elde edersiniz. Ayrıca iyi bir görüntü kalitesi elde edeceksiniz.

Teknik olarak, 24 inçlik bir monitör satın aldığınızda tasarruf edersiniz ve ayrıca bir oyun bilgisayarı kuracaksanız uygun fiyatlı bir seçenektir . 24 inçlik bir monitör 1080p çözünürlüğü destekler, bu da yüksek kaliteli bir GPU’ya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. 

Ancak 27 inçlik bir monitör satın alırsanız, monitörünüzün 1440p çözünürlükle iyi çalışmasını sağlamak için pahalı bir GPU’ya yatırım yapıyorsunuz demektir. Tüm oyun kurulumunuzun maliyetini de artıran yüksek kaliteli bir GPU kullandığınızda kesinlikle yüksek voltajlı bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır. 

Çok sayıda insan için 24 inçlik bir monitör satın almak en iyi seçenektir, ancak lüks bir şeye ihtiyacınız varsa ve görüntü kalitesine fazla önem vermiyorsanız, bu durumda 27 inçlik bir monitör mükemmel bir seçim olacaktır. 

24 İnç Monitörü Kim Seçmeli?

FPS oyunlarında uzmanlaşan veya 24 inç monitörlü küçük bir odası olanlar en iyi seçim olacaktır. Fortnite ve Apex Legends gibi FPS’de anlık hareketlerin öldürücü olduğu ve çok sayıda yarışmacının tutulduğu bir alan.

Ekranın köşesinden bir düşman çıkarsa oyunu kazanmak için hızlı tepki vermeniz gerekir. Monitörle aranız çok fazla olmasa da biraz sallanarak uçtan uca kontrol yapabilirsiniz. Bu yüzden HUD ve düşman aramasını kontrol etmek oldukça kolaydır. 

Çoğu profesyonel oyuncu, monitör boyutları konusunda çok özlüdür. Bunun nedeni, monitör boyutunun bir oyunun sonuçlarını çıkarabilmesidir . Aslında, FPS için standart veya en uygun boyut, tam ekranın rahat bir görünümünü sunan 24 inçlik bir oyun monitörüdür.

27 İnç Monitörü Kim Seçmeli?

27 inçlik monitör biraz daha büyük görünüyor, bu yüzden tam ekranı aynı mesafeden kavramak biraz zorlaşıyor. Görüntü kalitesi beklediğiniz gibi olmayacak, tam HD olması durumunda biraz kaba olacaktır.

Ancak alışırsam düşman büyük gözüktüğü için rahatlıkla oyun oynamak isteyen oyuncular için iyi olur. 

1440p çözünürlükte ve normal izleme mesafesinde mükemmel bir oyun deneyimi yaşayacaksınız. Çözünürlük 24/1080 daha iyi ve 27 / 1440p daha fazla çözünürlüğe ve görüş alanına sahip olduğundan çok daha fazla.

Bu ekranda yerel çözünürlüklerde oyun oynayabilirseniz çok fazla yakınlaştırma yapmanız gerekmeyebilir ve sistem navigasyonu ve kullanıcı arayüzü ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmanız gerekmez. 

27 inçlik monitör, gücünün maksimumunu sunduğundan, bu da onu tercih edilen bir seçim haline getiriyor. Ayrıca, yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip RGB’ye de sahiptir. 27 inçlik bir monitör ise 4k çözünürlüklü bir oyun monitörü de seçebilirsiniz. 27 inçlik monitörün tasvirlerinden keyif almak isteyenler en iyi seçim olacaktır. 

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı