autocad hangi bilgisayarda çalışır

Autocad Hangi Bilgisayarda Çalışır? Yorum Yap

Autocad programı için gerekli bilgisayar özellikleri nedir?

Bilgisayarların neredeyse her iş alanında kullanılmasıyla birlikte tasarım ve modelleme konusunda da birçok bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu tasarım programlarından en yaygın olanlarından biri de Autocad programıdır. Bu program görsellik üzerine yoğunlaştığı için, Autocad için pc donanımının uygun olması gerekir.

Bu programa uygun bir bilgisayar araştırılırken Autocad için ekran kartı özelliklerine bakılmalıdır. Bir bilgisayarın ekran kartının iyi olması, o bilgisayar ile grafiksel işlemlerin daha rahat yapılabilmesini sağlar. Yani Autocad destekleyen bilgisayar özellikleri arasında iyi bir ekran kartı olması vardır.

Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bilgisayarın RAM özelliğine bakmak gerekir. Özellikle Autocad gibi görselliğin ön planda olduğu programları rahat kullanabilmek için eğer mümkünse en az 16 GB RAM özelliği içeren bilgisayarlar tercih edilmelidir. Her ne kadar genellikle 8 GB RAM ile işler yapılabilse de Autocad kullanmak için laptop özellikleri arasında RAM önemlidir.

RAM özelliğinin iyi olması, bir bilgisayarda bazı programların aynı anda ve düzgün bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Bilgisayarlar açık olan her program için belirli bir miktar RAM ayırır. Bu nedenle eğer RAM miktarı fazlaysa, bilgisayarlar o programlara daha fazla ve yeterli miktarda kaynak ayırabilir.

RAM dışında Autocad destekleyen bilgisayar özellikleri arasında diğer dikkat edilmesi gereken özellik ise ekran kartıdır. Ekran kartları da RAM özelliğinde olduğu gibi bellek kapasitesine göre ayrılırlar. Autocad ekran kartı gereksinimi en az 2 GB bellekli bir ekran kartıdır. En iyi ekran kartları arasında Nvidia GeForce RTX 2080 Ti (11 GB) ve AMD Radeon RX 570 (4GB) bulunur. Fakat Autocad programı için en iyilerine sahip olmaya gerek yoktur.

Genellikle ekran kartı için 2 GB bellek yeterli olsa da eğer bilgisayar alacak kişinin bütçesi yeterli ise, 4 GB ve üzeri ekran kartına sahip bilgisayarlar tercih edilmelidir. Her ne kadar bazı özellikler yeterli olsa da Autocad programını kullanırken en az sorunla kullanmak için bu özellikler tercih edilmelidir.

Bilgisayarın Depolama Kapasitesi Autocad İçin Önemli Midir?

Bilgisayarların belleğinde, yüklenecek programlar için yeterli miktarda yer olması gerekir. Otoket programı için bilgisayar belleğinde yaklaşık 6-7 GB boş yer olması yeterlidir. Genellikle bilgisayarlarda en az 256 GB depolama yeri bulunuyor ve çoğu durumda Autocad programı çok yer kaplamadığı için boş yer olacaktır.

Autocad için pc seçerken disk için HDD yerine SSD tercih edilmelidir. SSD artık çoğu yeni laptopta bulunur fakat yine de bu özelliğin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bir bilgisayarın diskinin SSD olması, o bilgisayarın performansını olumlu yönde etkiler ve bu sayede Autocad programı daha akıcı bir şekilde çalışabilir.

Bunların yanında autocad kullanmak için laptop özellikleri seçilirken işlemci için ise Intel i7 seçilebilir. Intel i5 işlemcisi de çoğu durumda kullanılabilir, önemli olan işlemciden çok ekran kartı ve RAM özellikleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı