Autodesk 3D Studio Max için Önerilen Bilgisayar İş İstasyonu [2021] Yorum Yap

Autodesk 3D Studio Max için Önerilen Bilgisayar İş İstasyonu [2021]

 

Autodesk 3D Studio Max, 3D animasyonlar, modelleme, oyunlar, görüntüler ve daha fazlasını oluşturmak için kullanılan son derece gelişmiş bir 3D bilgisayar grafik uygulamasıdır. Ayrıca, yeteneklerini daha da ileri götüren ve bilgisayar donanımınızın sınırlarını zorlayan birçok eklentiye sahiptir. Dolayısıyla ihtiyaçlarınız için doğru İş İstasyonu spesifikasyonunu seçmek kafa karıştırıcı olabilir.

 

Ayrıca düzenli olarak piyasaya sürülen yeni özgün teknolojiler, Autodesk 3D Studio Max’ten en iyi şekilde yararlanmak için mükemmel bileşen kombinasyonunu seçmeyi daha da zorlaştırıyor. Kendinize soruyor olabilirsiniz, hangi RAM kapasitesine ihtiyacım var? Ne tür bir ekran kartı almalıyım? 3B iş istasyonum için ne tür bir depolama sürücüsü yeterli olacak? Aradığınız cevaplar bizde ve yazımızda size 3DS Max için en iyi iş istasyonunu elde etmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri vereceğiz.

 

Autodesk 3DS Max için en iyi iş istasyonu yapılandırması nedir?

CPU Çekirdekleri Vs GHz

Bir 3DS Max iş istasyonu için en iyi işlemciyi seçmek, muhtemelen donanımınızı yapılandırırken karar vermeniz gereken en zorlu husustur. Farklı CPU’ların farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır ve bunu anlamak sizin için doğru seçimi bulmamıza yardımcı olabilir. Örneğin, frekans veya GHz, bir CPU çekirdeğinin bir saniyede tamamlayabileceği işlem sayısını etkileyen önemli bir özelliktir.

 

Modelleme iş akışları büyük ölçüde CPU frekansına bağlıdır; bu nedenle, daha yüksek saat hızları önemlidir. Ek olarak, bir işlemcinin gerçekleştirebileceği paralel hesaplama sayısı, sahip olduğu çekirdek sayısından doğrudan etkilenir. Çok çekirdekli paralel işleme, CPU oluşturma işlemini önemli ölçüde hızlandırır. Bununla birlikte, ticaret, yüksek miktarda Çekirdek/İş parçacığı içeren işlemcilerin genellikle daha yavaş frekanslar ve dolayısıyla azaltılmış modelleme yetenekleri anlamına gelmesidir.

 

Peki, iyi modelleme yeteneklerini korurken mükemmel işleme yeteneklerine nasıl sahip oluyorsunuz? Çözümlerden biri, her göreve göre uyarlanmış birden fazla makineye sahip olmak olabilir, ancak bu yaklaşımın ek maliyetlerin dezavantajı vardır.

 

Tek sistem çözümleri için bir AMD Ryzen Threadripper İş İstasyonu seçmenizi öneririz. Bu İş İstasyonu platformu, etkileyici çekirdek saat hızlarını korurken kullanıcıya 64 Çekirdek ve 128 İş parçacığı sağlar. Şu anda hem modelleme hem de işleme için harika olan en iyi çok amaçlı İş İstasyonu çözümüdür.

 

Alternatif olarak, üstün modelleme performansına sahip olan ancak CPU oluşturma sırasında AMD Ryzen Threadripper sisteminin gerisinde kalan AMD Ryzen İş İstasyonları serisi gibi daha yüksek bir frekans seçeneği seçebilirsiniz.

 

Ancak en optimize çözüm, çoklu sistem yaklaşımını tercih etmektir. Modelleme görevleri için düşük çekirdek sayısı, yüksek saat hızına sahip bir İş İstasyonu ve işleme için ayrı, özel bir rafa monte veya masa başı çözümü seçmek, artık modelleme veya işleme performansı arasında seçim yapmanız gerekmediği anlamına gelir. İş istasyonunuzda modelleyin ve hızlı sonuçlar için işleme işlerini ağınız üzerinden gönderin. Bu ölçeklenebilir çözümle, işleme performansınızı daha da artırmak için gelecekte kolayca ek işleme düğümleri ekleyebilirsiniz.

 

Sistem Belleği/ RAM

Doğru RAM yapılandırmasıyla özel bir 3D iş istasyonu oluşturmak veya satın almak çok önemlidir. Sahip olduğunuz RAM miktarı, sisteminizin performansını olumlu veya olumsuz olarak doğrudan etkiler. Ancak, tüm bunlar 3B sahnelerinizin boyutuna ve karmaşıklığına bağlıdır.

 

Bazı durumlarda, veri kümeleri çok büyük miktarda sistem belleği (RAM) gerektirir. Yeterince sahip değilseniz, sistem telafi etmek için çok daha yavaş yığın depolamayı (Sabit Disk Sürücüsü veya Katı Hal Sürücüsü) kullanacak ve performansı önemli ölçüde azaltacaktır. Daha yüksek kapasiteli RAM’e sahip bir iş istasyonu, maksimum performansı korurken kararlı sonuçlar verebilir. Bu nedenle fazla ileri gitmeden performans düşüşlerini önlemek için bol miktarda RAM bulundurmanız önerilir. Kullanılmayan RAM, performans artışı ve ek maliyet sağlamaz, bu nedenle bir denge bulmak önemlidir.

 

Çoğu 3D Studio Max kullanıcısının iş akışlarını işlemek için 16-64 GB RAM’in yeterli olmasını öneririz. Modelleme ve işleme için iki bağımsız sistem almayı seçerken, hem modelleme iş istasyonunuzun hem de işleme düğümünüzün aynı miktarda belleğe sahip olmasını öneririz. Bunu yaparak gereksiz performans sorunlarını önler.

Grafik Kartı/ GPU

3D Studio Max İş İstasyonunuz için hangi grafik kartının en uygun olacağına karar vermek de önemlidir. Piyasada pek çok grafik kartı seçeneği var, ancak biz profesyonel NVIDIA Quadro RTX serisini ve AMD Radeon Pro grafik kartı serilerini öneriyoruz. AMD ve NVIDIA, NVIDIA GeForce RTX ve AMD Radeon RX olarak bilinen tüketici serilerini sunar. 3DS Max gibi profesyonel uygulamalar, aksaklıklardan etkilenmeyen net, yüksek kaliteli grafik çıktısı gerektirir. Profesyonel kartların bu tür sorunlara neden olma olasılığı daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı