Bir Oyun Bilgisayarı mı yoksa Build One mı satın almalısınız? Bir oyun bilgisayarı mı satın almanız mı yoksa bir tane mi kurmanız

Bir Oyun Bilgisayarı Mı Yoksa Build One Mı Satın Almalısınız? Yorum Yap

Bir Oyun Bilgisayarı Mı Yoksa Build One Mı Satın Almalısınız? 

Bir Oyun Bilgisayarı mı yoksa Build One mı satın almalısınız? Bir oyun bilgisayarı mı satın almanız mı yoksa bir tane mi kurmanız gerektiği konusunda bir konuşmamız olduğunda, verdiğiniz yanıtta yanlış bir şey yok. Bu gerçeğin nedeni, her birinin kendine göre yararları ve zararları olmasıdır.

Ama sonunda, bütçenize, tercihinize ve sahip olduğunuz zamana bağlıdır. Daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunduğundan ve daha ödüllendirici olabileceğinden oyun bilgisayarınızı oluşturmak daha ucuz ve daha uygun maliyetli olabilir.

Nispeten, önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın almak oldukça kolay, hızlı ve daha güvenilirdir.

İçindekiler

Bir Oyun Bilgisayarı mı yoksa Build One mı satın almalısınız? Kapsamlı Karşılaştırma

Buradaki en zor iş, bu yöntemlerden birini nasıl seçeceğinize nasıl karar vereceğinizdir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta da bunlardan birini nasıl seçeceğimizdir.

Önceki çağda, piyasadan önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın almak kolaydı ve bir PC kurmak oldukça zorken, premium evcil hayvanlarla birlikte geldi.

Ancak şu anda, kurulumu kolay PC bileşenlerinin yanı sıra önceden oluşturulmuş erişilebilir bir PC pazarı olduğu için karar vermek oldukça zor hale geldi. 

Ancak burada, önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın almayı mı yoksa kendi oyun bilgisayarınızı mı oluşturmayı tercih edeceğinizi açıklayacak ve karar vermenize yardımcı olacağız .

 Önceden Oluşturulmuş Oyun Bilgisayarı Satın Alma ve Birini Oluşturma

Hızlı bir şekilde önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın alabilir ve onu çalıştırmaya başlayabilirsiniz ve bileşenlerinde sizin için sorun yaratan herhangi bir sorunla nadiren karşılaşacaksınız. Bir oyun bilgisayarı oluşturmaya çalışıyorsanız, bu, en kaliteli bileşenleri seçmenin bir yoludur.

Ancak bazen bir bilgisayarın bileşenleri pahalılaşır ve bir oyun bilgisayarı oluşturmak yüzlerce dolara mal olabilir.

Hangi seçeneği seçeceğiniz gerçeği dışında, büyük bir fark yaratacak göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörler var.

Neyse ki, aşağıdaki kılavuzda, önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı mı yoksa yerleşik bir bilgisayar mı seçmeniz gerektiği konusunda bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Düşünülmesi gereken şeyler

Önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın alıp almamanız veya inşa etmeniz önemli değil, oyun PC’nizde hangi bileşenleri kullanacağınızı bilmelisiniz çünkü bu, bir kullanıcı için en önemli olan özellikleri bilmenize yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, bir oyun bilgisayarı satın alırken duyabileceğiniz uygun terimlerle birlikte standart özellikler hakkında aşağıda belirtilen listemize göz atmalısınız.

CPU/İşlemci Gücü

PC’nizin gücü ile sistem CPU’nuzun gücü arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bir işlemcinin gücünü kontrol etmek için kullanılabilecek yalnızca birkaç yöntem vardır, ancak bunlar arasında ortak olanlardan biri, Gigahertz’de ölçülen veya gösterilen horoz hızıdır.

İşlemcinizin sahip olduğu Gigahertz sayısı ne kadar yüksekse, o kadar güçlüdür. Modern çağda, çoğu işlemcinin ortalama hızı 3 ila 4 GHz arasındadır.

CPU-Bir Oyun Bilgisayarı-veya-Bir-Yap-Satın Almalısınız - TheGamingPC'ler

 

GPU/Grafik Kartı Gücü

Bir PC’nin Grafik kartı veya GPU’su, birbirleriyle bağlantılı oldukları için bilgisayarın işlemcisi veya CPU’su ile aynı önemli bir rol oynar.

Ayrıca, GPU’nuzun gücünü belirlemek için saat hızını da kullanabilirsiniz. Ancak bu konuda bilmeniz gereken önemli bir özellik daha var.

Video RAM veya VRAM, GPU’nun içerdiği bellektir ve GPU’nuzun gücüyle bağlantılıdır. Bu aynı zamanda sahip olduğunuz güçlü GPU’nun sayısının o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

Grafik kartı-Bir-Oyun-PC-veya-Bir-Yap-Satın Almalısınız - TheGamingPC'ler

RAM/Rastgele Erişim Belleği

PC’nin Rastgele Erişim belleği, aynı zamanda RAM olarak da adlandırılır, sisteminizin PC’nizde depolanan tüm verileri içeren bölümlerinden biridir.

Bazı sınırlamalar olsa da, PC RAM’inizi oldukça kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Sistem RAM’inizin yükseltilmesi anakartınıza bağlıdır. Bilgisayarınızda bir seferde daha fazla iş yapabilirsiniz, sisteminizde ne kadar fazla RAM bulunur. Günümüzde oyun bilgisayarları normalde 8 ila 16 GB RAM’e sahiptir.

RAM-Bir Oyun Bilgisayarı-veya-Bir-Yap-Satın Almalısınız - TheGamingPC'ler

Depolamak

Bir oyun bilgisayarının depolama boyutu, indirdiğiniz ve sisteminize yüklediğiniz dosyalar, programlar ve diğer tüm ortam türlerini ifade eder.

Genellikle, depolama boyutu Gigabayt ve Terabayt cinsinden ölçülür. Bu, GB sayısı ne kadar yüksek olursa, PC’nizde o kadar fazla depolama alanına sahip olacağınız anlamına gelir.

Sabit sürücü, oyun bilgisayarınızın depolanmasından sorumlu olan bir sistemin ana parçalarından biridir.

 Bu kısmı kolayca yükseltebilirsiniz, yani yeni bir oyun bilgisayarı kuracağınız zaman oyun bilgisayarının bu kısmı hakkında endişelenmenize gerek yok. Ayrıca, harici depolama ve bulut, her türlü depolama sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

Bir PC mi Kurmalısınız yoksa Önceden Oluşturulmuş bir tane mi almalısınız?

Hiç şüphe yok ki, yeni bir oyun bilgisayarı inşa etmek ve tamamlamak için en iyi hislerden biri budur. Sizin için iyi bir dönem için çalışacak araştırmaların yanı sıra saatlerce çalışmanın ardından güçlü bir sisteme sahip olacaksınız.

Ne yazık ki, bu oyun bilgisayarını toplamak da biraz stresli olacaktır. 

Uyumluluk sorunlarından kullanıcı hatasına kadar her şey süreci sizin için daha pahalı ve zorlu hale getirecektir.

Ancak bir oyun bilgisayarı oluşturmanızı mümkün kılabilecek çok sayıda kaynak var. Bir oyun bilgisayarı yapmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen noktalara bir göz atmalısınız.

PC Oluşturmanın Artıları

Bir oyun bilgisayarı kurarak elde edeceğiniz avantajlar şunlardır:

Uygun Maliyetli ve Uzun Ömür

Önceden, bir oyun bilgisayarı kurmak piyasadan önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın almaktan oldukça zor ve pahalıydı .

Bir oyun bilgisayarı oluştururken, önceden oluşturulmuş bileşenlerin toplu olarak gelen bileşenlerine kıyasla en kaliteli bileşenleri seçebilirsiniz.

Bu sayede PC’nizin ömrünü uzatacak en kaliteli bileşenlere sahip bir PC’ye sahip olacaksınız. Ayrıca, önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarından daha fazla onarım veya değiştirme gerektirmediğinden bir oyun bilgisayarı oluşturarak uzun vadede paradan tasarruf edebilirsiniz.

Tamiri Daha Kolay

Oyun PC’nizin herhangi bir parçası etkilendiğinde veya çalışmayı durdurduğunda, her bir bileşenini bildiğiniz için onu tanımanız oldukça kolay olacaktır.

Genellikle, bireysel PC parçalarının her zaman ekstra yedek parçaları vardır.

Bu eklenen parçalar, pahalı onarım faturalarınızı ve teknik desteğe yapılan gereksiz ziyaretleri kurtarabilir.

Geliştirilmiş kalite

Oyun PC’nizden mükemmel performans elde etmek istiyorsanız, o zaman bir oyun PC’si oluşturmak, PC’nizin tüm parçalarını PC’nizde kullanmak için seçmenize izin verecektir.

PC’nizin dahili parçaları üzerinde tam kontrole sahipseniz, daha iyi bir yapı kalitesi elde edebilirsiniz.

Çoğunlukla, önceden oluşturulmuş oyun bilgisayarları yalnızca güçlü CPU veya GPU içerir ve bilgisayarın geri kalanını daha az istenen ve ucuz parçalarla doldurur.

PC Yapmanın Eksileri

Bunlar, aşağıda belirtilen bir oyun bilgisayarı oluşturmanın en yaygın dezavantajlarıdır:

Pahalı Bileşenler

Bir oyun bilgisayarının tek tek parçalarını satın aldığınızda, nakliye ücretleri şeklinde ekstra bir miktar paraya mal olur ve fiyatları artıran daha az sayıda mevcut olur.

Ancak önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın alırken bu tür sorunlarla karşılaşmanız gerekmez çünkü tüm bileşenleri orijinal fiyatında gelir.

PC Oluştururken Kullanıcı Hataları

Bir oyun bilgisayarı kurmak ödüllendirici olabilir, ancak daha önce yapmadıysanız da zor olabilir. Küçük bir hata bile varsa, PC’nizin diğer tüm pahalı bileşenleri için tehlikeli olabilir.

Deneyimli oyun bilgisayarı üreticileri bile, kesinlikle kasıtsız olan bazı küçük hatalar yapabilir. Ancak iyi olan şey, internette oyun bilgisayarınızı sorunsuz bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olacak birçok yararlı öğreticinin mevcut olmasıdır.

PC Bileşenleri Uyumluluğu 

Bir oyun bilgisayarı kurarken, oyun PC’nizin tüm parçalarının birbiriyle kolayca uyumlu olmasını sağlamalısınız.

Bunun nedeni, PC’nizin fanlarından PC kasanıza kadar her bileşeninin, uygun şekilde çalışması için diğer bileşenlerle de uyumluluğu gerektirmesidir.

Oyun PC’nizin uyumluluğunu kontrol etmezseniz, oyun PC’nizin önemli parçalarından biri olan CPU veya GPU gibi PC kasanıza uymayan veya desteklenmeyen bir anakartla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle, oyun bilgisayarı parçalarınızı satın almadan önce uyumluluğunu kontrol etmelisiniz.

Bitiş Çizgileri

Tüm yararları ve zararları öğrendiğinize göre, artık önceden oluşturulmuş bir bilgisayar satın almanın mı yoksa bir oyun bilgisayarı toplamanın mı sizin için doğru seçim olduğunu daha iyi öğreneceğinizi umuyoruz.

Bu yolların her ikisinin de kaderi aynıdır, ancak yollar farklıdır. Yeterli zamanınız ve kaynağınız varsa, bir oyun bilgisayarı oluşturmak heyecan verici bir görev olabilir. Zamanla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı seçmelisiniz.

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı