dizustu-oyun-bilgisayari-ve-is-istasyonu-arasindaki-8-fark

Dizüstü Oyun Bilgisayarı ve İş İstasyonu Arasındaki 8 Fark Yorum Yap

Dizüstü Oyun Bilgisayarı ve İş İstasyonu Arasındaki 8 Fark

 Dizüstü oyun bilgisayarı ve iş istasyonu arasındaki 8 fark nelerdir ? Özellikle ikisi arasındaki farkı bilmiyorsanız, oyun dizüstü bilgisayarı ile iş istasyonu dizüstü bilgisayarı arasında seçim yapmak gerçekten zor olabilir .

Tipik olarak, bir iş istasyonu bir masaüstü bilgisayardır, ancak piyasada mobil iş istasyonları olarak adlandırılan taşınabilir form faktörleri de vardır.

Bu dizüstü bilgisayarlar, benzersiz ve güçlü özellikleri ve işlevleri nedeniyle size ortalama olarak daha pahalıya mal olacak. Bu nedenle, ikisinin fiyat etiketlerindeki fark, kararınızı haklı çıkarmada birçok sorun yaratabilir.

İşte bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarı mı yoksa bir oyun dizüstü bilgisayarı mı satın almanız gerektiğine karar vermek için bilmeniz gereken birkaç şey.

İş istasyonu dizüstü bilgisayarı, özellikle profesyonelleri göz önünde bulundurarak tasarlanmış bir bilgisayardır. Bunlar, aşağıdakiler için yoğun görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır:

 • Araştırma çalışmalarını yapmak için bir veri bilimcisi
 • 3B modelleme programı tasarlamak için bir mühendis veya
 • Daha iyi animasyonlar oluşturmak için profesyonel bir dijital sanatçı.

Kim kullanırsa kullansın, bu iş istasyonu dizüstü bilgisayarları , diğer ortalama bilgisayarlara kıyasla daha kısa sürede daha güçlü performans için tasarlanmıştır.

Bu üst düzey bilgisayarların özellikleri şunları içerir:

 • Çok güçlü bir işlemci
 • Birinci sınıf bir GPU ve
 • Bir sürü RAM .

Ayrıca, herhangi bir ortalama bilgisayarla karşılaştırıldığında bu bilgisayarların yapısında önemli bir fark göreceksiniz. Bu, şunlardan emin olmak içindir:

 • Bir bileşenin diğeriyle darboğaz yapması engellenir ve
 • Daha dayanıklı ve daha güçlü bir bilgisayar oluşturulur.

Bilgisayarın içindeki parçalar da sistemin bütününde sürekli kullanım ve daha sürdürülebilir performans amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.

İş istasyonu dizüstü bilgisayarları, muazzam miktarda karmaşık verileri en yüksek doğruluk düzeyiyle hızlı bir şekilde işleyebilir. İşleme için yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur:

 • Animasyon
 • Mühendislik tasarımı
 • Bilimsel hesaplama
 • Multimedya oluşturma ve, evet,
 • Oyun.

Güçlü GPU, tüm bu işlerde yardımcı olacaktır, ancak oyun oynamak için iş istasyonunun AAA başlıklı oyunları çalıştırmayı desteklediğinden emin olmalısınız.

Öte yandan bir oyun dizüstü bilgisayarı da herhangi bir sıradan PC’ye kıyasla daha güçlüdür. Bunlar yüksek özelliklere ve en karmaşık teknik özelliklere sahip bilgisayarlardır.

Bunun nedeni, tüm modern oyunların yazılım açısından yoğun olması ve dizüstü bilgisayarın bu tür oyunları oynamayı desteklemesi gerektiğidir.

Bu bilgisayarlar aynı zamanda normal bilgisayar kullanıcıları için değildir çünkü bu bilgisayarlar, üzerinde üst düzey bir oyun çalıştırmak için gereken belirli prosedür türlerini takip eder. Bir oyun dizüstü bilgisayarı, özellikle tüm modern oyunların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için optimize edilmiştir.

Kısacası, oyun dizüstü bilgisayarı, oyun oynamayan bilgisayarların çoğunda eksik bulunan donanım parçalarıyla birlikte gelen güçlü bir oyun cihazıdır.

Bu bilgisayarların her ikisi de, konu oyun oynamak ve karmaşık ve büyük projeleri ve verileri işlemek söz konusu olduğunda bağımsız performans katmanlarına sahiptir.

Oyun Dizüstü Bilgisayarı ve İş İstasyonu arasındaki farklar

1. Grafik kartı

Bu, iş istasyonu dizüstü bilgisayarını oyun dizüstü bilgisayarından ayırmanın kesin yollarından biridir. İş istasyonu dizüstü bilgisayarları, animasyon, CAD, 3D modelleme, işleme ve mühendislik tasarımı gibi daha büyük ve daha karmaşık profesyonel işleri desteklemek için daha güçlü GPU’lara sahip olacak .

Oyun dizüstü bilgisayarları ise profesyonel işler için değil, oyun oynamak için özel olarak tasarlanmış GPU’lara sahip olacak.

2. İşlemci

Bu, iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarını oyun dizüstü bilgisayarlarından ayıracak başka bir bileşendir. Tipik olarak, mobil iş istasyonlarının çoğu, diğer tüketici işlemcilerinde bulunmayan Hata Düzeltme Kodu belleğine sahip olduğundan , bir Intel Xeon işlemciyle birlikte gelir. Bu, profesyonel çalışmalarda hayır olan dahili veri bozulmasını önler.

Oyun dizüstü bilgisayarlarında bu tür özellikler olmayacak. Bu dizüstü bilgisayarların çoğu Intel Core işlemci ile gelecek , ancak tüm bunlar sıradan dizüstü bilgisayarlardan daha güçlü.

3. Ekran

Bir mobil iş istasyonunun ve bir oyun dizüstü bilgisayarının ekranı, ikisi arasında bariz bir ayırt edici faktör olmasa da, yine de önemlidir.

Oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğu, 120 Hz ve üzeri çok yüksek yenileme hızlarına sahip mat bir ekrana sahiptir. Bu, ekranda takılma, yırtılma, gölgelenme ve hareket bulanıklığını önler.

İş istasyonu dizüstü bilgisayarları ise bu kadar yüksek yenileme hızına sahip bir ekrana sahip değil. Bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarındaki parlak ekranlar, yalnızca 60 Hz standart yenileme hızlarına sahiptir.

4. RAM boyutu

Bir oyun dizüstü bilgisayarının çalışması için çok fazla RAM’e ihtiyacı yoktur. İdeal olarak, bu dizüstü bilgisayarların çoğu, üst düzey oyunları çalıştırmak için fazlasıyla yeterli olan 8 GB RAM ile gelir.

Buna karşılık, iş istasyonu dizüstü bilgisayarları, karmaşık profesyonel projeleri ve verileri işlemek için çok fazla RAM’e ihtiyaç duyacaktır. Tipik olarak, iş istasyonu dizüstü bilgisayarları 32 GB ile 64 GB RAM arasında herhangi bir şeyle gelir , ancak ileri teknoloji cihazlarda 128 GB RAM’e eşit veya daha fazla olabilir.

5. Anakart

İş istasyonu dizüstü bilgisayarının anakartı , özel ve daha güçlü CPU’ları ve RAM’i tutması ve desteklemesi gerektiğinden oyun dizüstü bilgisayarından farklıdır.

Oyun bilgisayarlarına bakarsanız, anakart bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarı kadar dikkat çekici olmayabilir.

6. Ses kalitesi

Bir oyun dizüstü bilgisayarının ses kalitesi ve kapasitesi yüksektir. Bu, oyuncuyu fantezi dünyasına daha kolay ve daha etkili bir şekilde götüren kusursuz bir oyun deneyimi sağlar.

Üst düzey oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğunun anakartları , audiophile yapı tipini kullanır. Ek bir dijital ses dönüştürücü için filtre gücü ve altın kaplama G/Ç kontakları ile birlikte gelir.

İş istasyonu dizüstü bilgisayarlarına dönersek, ünitenin güçlü performansına ve işlevselliğine odaklandığı kadar ses kalitesine de önem vermez.

7. Estetik

İş istasyonu dizüstü bilgisayarları, profesyonel işlerini bu bilgisayar üzerinde kolayca yapmalarına yardımcı olmak için öncelikle bir iş estetiği ile tasarlanmıştır.

Öte yandan, oyun dizüstü bilgisayarları çok sayıda RGB LED’ler, pencereli kasalar, sabit sürücülerden gelen titreşimi yalıtmak için kauçuk contalar ve soğutma fanları için titreşim önleyici yuvalar ve çok daha fazlası gibi özelleştirilebilir estetikler kullanır .

8. Güç ve dayanıklılık

Çoğu durumda, iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarının oyun dizüstü bilgisayarlarından daha güçlü olduğu bulunmuştur.

Oyun dizüstü bilgisayarları, bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarı kadar dayanıklı olmayabilir.

Digimas.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı