dizustu-oyun-bilgisayari-ve-mobil-is-istasyonu-hangisini-secmeliyim

Dizüstü Oyun Bilgisayarı Ve Mobil İş İstasyonu: Hangisini Seçmeliyim? Yorum Yap

Dizüstü Oyun Bilgisayarı Ve Mobil İş İstasyonu: Hangisini Seçmeliyim?

Dizüstü Oyun Bilgisayarı Ve Mobil İş İstasyonu

Oyun dizüstü bilgisayarı mı yoksa mobil iş istasyonu mu alacağınızdan emin değil misiniz?

Özellikle oyun oynayabilecek ve aynı zamanda mühendislik, simülasyon veya tasarım yazılımı çalıştırabilecek bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bu kararı vermek zor bir karardır. 

Hem oyun dizüstü bilgisayarları hem de mobil iş istasyonları, sıradan dizüstü bilgisayarlardan daha güçlüdür ve işe veya okula kolayca taşınabilir. 

Bununla birlikte, çoğu insanın ikisi arasında karar vermesini zorlaştıran neredeyse aynı özellikleridir. 

Bu yazıda, oyun dizüstü bilgisayarları ve mobil iş istasyonları arasındaki farklara bakacağız ve umarım bu, sizin için doğru olanı seçmenize yardımcı olacaktır.

Oyun Dizüstü Bilgisayarları Ile Mobil İş İstasyonları Arasındaki Fark Nedir?

Temel fark, oyun dizüstü bilgisayarlarında oyun için optimize edilmiş Nvidia Geforce veya AMD Radeon grafik kartlarına sahipken, mobil iş istasyonlarında daha fazla hesaplama gücüne sahip Nvidia Quadro veya AMD RadeonPro grafik kartlarına ve GPU odaklı yazılımları daha iyi kullanmalarını sağlamak için VRAM’e sahip olmalarıdır. 

Ayrıca, her ikisinde de tüketici düzeyinde performans işlemcileri bulunabilse de, üst düzey mobil iş istasyonlarında genellikle oyun dizüstü bilgisayarlarında bulamayacağınız Intel Xeon veya AMD Ryzen Pro gibi ticari düzeyde işlemciler bulunur. 

Oyun Dizüstü Bilgisayarı Ve Mobil İş İstasyonu Karşılaştırma Tablosu

Oyun dizüstü bilgisayarı Normal dizüstü bilgisayar
Grafik Kartı (GPU) Oyun ve temel 3D Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ve simülasyonlar için mükemmel olan Nvidia GeForce veya AMD Radeon GPU’lara sahip olun Mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan tasarım yazılımı gibi hesaplama açısından yoğun görevler için oluşturulmuş Nvidia Quadro veya AMD Radeon Pro GPU’larla gelin
İşlemci (CPU) Yüksek performanslı işlemcilere sahip olun Paralel işleme için optimize edilmiş ve ECC belleği destekleyen yüksek performanslı işlemcilere veya sunucu sınıfı Intel Xeon veya AMD Ryzen Pro işlemcilere sahip olabilir
Bellek (RAM) Normal dizüstü bilgisayarlarda bulunan standart RAM ile birlikte gelir Üst düzey mobil iş istasyonları, daha kararlı olan ve yazılım belleği hatalarını tespit edip düzeltebilen ECC belleğe sahip olacaktır.
sertifikalar Herhangi bir uygulama için sertifikaları yoktur. Bu, destek ve sürücü almayı zorlaştırır Genellikle AutoCAD, SolidWorks ve CATIA gibi uygulamalar için sürücülere ve sertifikalara sahip olacaktır.
Estetik Genellikle, oyunculara hitap eden göz alıcı logolara, renkli panellere ve gösterişli LED’lere sahip olurlar. Tasarımları, profesyonel çalışma ortamlarına tam olarak uyması için basit ve temiz tutulur

Mobil İş İstasyonu Ve Oyun Dizüstü Bilgisayarı: GPU

Hem mobil iş istasyonlarında hem de oyun dizüstü bilgisayarlarında özel grafik kartları bulunur. Aradaki fark, oyun dizüstü bilgisayarlarındaki GPU’ların grafik “tüketmek” için tasarlanırken, mobil iş istasyonlarındaki GPU’ların grafik oluşturmak için tasarlanmış olmasıdır.

Oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunan Nvidia GeForce ve AMD Radeon GPU’lar, temel 3D Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ve simülasyonları yapabilmesine rağmen, özellikle oyun için tasarlanmıştır. Bu nedenle, yaratıcı grafik kartlarında bulunan özel sürücülerden ve hata düzeltme teknolojisinden yoksundurlar.

Mobil iş istasyonları, 3D modelleme, bilgisayar animasyonu, video düzenleme ve veri analizi gibi hesaplama açısından yoğun görevler için tasarlanmış Nvidia Quadro veya AMD RadeonPro grafik kartlarına sahiptir. 

Genellikle iş istasyonu GPU’ları daha yüksek saat hızlarına, daha fazla Video Rastgele Erişim Belleğine (VRAM), özel sürücülere ve hata düzeltme teknolojisine sahiptir. Bu, yüksek hızda ve çok fazla doğrulukla hesaplamalarına, çizmelerine ve oluşturmalarına olanak tanır. 

Özel sürücüler, SolidWorks, AutoCAD ve ArcGIS gibi belirli üretim uygulamalarını kutudan çıkar çıkmaz sorunsuz bir şekilde çalıştırmalarını sağlar. Bu ekstra özellikler nedeniyle, tüketici GPU’larından daha pahalıdırlar.

Mobil İş İstasyonu Ve Oyun Dizüstü Bilgisayarı: CPU

Aynı yüksek performanslı CPU’lar hem mobil iş istasyonlarında hem de oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunabilir. Ancak, ileri teknoloji iş istasyonları söz konusu olduğunda, genellikle Intel Xeon veya AMD Ryzen Pro işlemciler gibi sunucu düzeyinde işlemciler bulacaksınız.

Intel Xeon işlemciler, daha fazla çekirdeğe sahip olmaları, Hata Düzeltme Kodu (ECC) belleğini desteklemeleri ve hiper iş parçacığı oluşturma özellikleriyle sıradan intel i-serisi işlemcilerden farklıdır. Hyperthreading, ihtiyacınız olduğunda sanal çekirdekler oluşturmanıza yardımcı olur.

Mobil iş istasyonları için AMD Ryzen Pro işlemciler , bilgisayarınızı her türlü tehdide karşı koruyan ve böylece verileri güvende tutan  AMDGuardMI teknolojisiyle desteklenen yerleşik bir güvenlik özelliğine sahiptir.

Genel olarak, iş istasyonu işlemcileri genellikle oyun oynamaktan ziyade paralel işleme için daha optimize edilir. Bu, programların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve görevleri tamamlamak için gereken süreyi azaltır. 

İş istasyonu dizüstü bilgisayarlarındaki ticari sınıf işlemciler, hesaplamalı analiz, karmaşık görüntü oluşturma veya rastgele hataların ve güvenlik ihlallerinin sorun yaratabileceği hassas verilerle uğraşıyorsanız mükemmeldir. 

Ayrıca, güvenilirlik göz önünde bulundurularak üretildikleri için, yani uzun saatler boyunca çökmeden çalışabilirler. 

Önceliğiniz oyun oynamaksa, çoğu oyun geliştiricisi kodlarını 4-6 çekirdek kullanacak şekilde oluşturduğundan, Intel core i5, i7 veya i9 işlemciler gibi sıradan yüksek performanslı işlemcilerle gayet iyi iş çıkaracaksınız. Oyun oynamak için ECC belleğe ve hiper iş parçacığına da ihtiyacınız yok.

Mobil İş İstasyonu Ve Oyun Dizüstü Bilgisayarı: RAM  

Tüm oyun dizüstü bilgisayarları standart RAM ile gelir ancak tüm iş istasyonları için aynı şey söylenemez. Intel Xeon işlemcili iş istasyonu dizüstü bilgisayarları ECC belleği destekler . 

ECC bellek, yazılım belleği hatalarını verileri bozmadan veya sistem çökmelerine neden olmadan önce algılayıp düzeltebildiğinden, normal RAM’e göre size daha fazla kararlılık sağlar.

Ancak, modern bellek yongalarında bellek hataları oldukça nadirdir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı bir sunucu olarak veya bilimsel veya finansal bilgi işlem için kullanmayı planlamıyorsanız, ECC belleğe ihtiyacınız yoktur. 

Sunucu sınıfı CPU’larla gelmedikleri için oyun dizüstü bilgisayarlarında ECC belleği bulamazsınız. Ayrıca, ECC bellek daha pahalıdır ve standart RAM’e göre yaklaşık %2-3 daha yavaştır, bu da oyun oynamaya fayda sağlamaz.

Özel Uygulamalar İçin Sertifikalar

Dell Precision ve Lenovo P serisi gibi bazı mobil iş istasyonları, belirli uygulamalar için sertifikalı oldukları için oyun dizüstü bilgisayarlarına göre bir avantaja sahiptir. GPU ağırlıklı uygulamaların performansını artırmak için tasarlanmış sürücülerden de yararlanacaksınız.

Sertifika, Bağımsız Yazılım Satıcısının (ISV) bilgisayar donanımını test ettiği ve hem donanımın hem de yazılımın uyumlu olduğunu onayladığı anlamına gelir. Ayrıca, uygulamaları çalıştırırken herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda güvenilir desteğin sağlanabilmesini sağlarlar.

Örneğin, Lenovo’nun ThinkPad P1 iş istasyonu, Creo, SolidWorks, Inventor, AutoCAD, CATIA, PDMS, Microstation, NX, Vectorworks, Solid Edge, ArcGIS ve Revit ile kullanım için onaylanmıştır. Dell hassas sertifikalarının listesine de buradan göz atabilirsiniz .

Oyun dizüstü bilgisayarları ise destek alacağınızı veya belirli uygulamaların en iyi kullanıcı deneyimi için sorunsuz ve güvenilir bir şekilde çalışacağını garanti eden sertifikalar sağlamaz. 

Estetik Tasarım

Asus ROG, Gigabyte, MSI ve Razer gibi markaların oyun dizüstü bilgisayarları genellikle oyunculara hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle bazen panelleri boyunca çarpıcı renklere, göz alıcı logolara, büyük egzoz çıkışlarına ve gösterişli LED ışıklara sahip kasa tasarımları bulunur.

Ayrıca, oyuncuların gezinme tuşlarına belirli renkler atamasına olanak tanıyan programlanabilir RGB arkadan aydınlatmalı klavyelere sahiptir.  

Örneğin, W, A, S ve D tuşlarına farklı bir renk atayarak onları diğer tuşlardan farklı kılmayı seçebilirsiniz çünkü çoğu oyunda bunlar etrafta gezinme tuşları olarak kullanılır.

  • Oyun Dizüstü Bilgisayarı ve Normal Dizüstü Bilgisayar: Hangisini Satın Almalıyım?

Mobil iş istasyonları ise profesyonel bir iş ortamında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Şasi tasarımları sade ve sade tutulmuştur. Arkadan aydınlatmalı klavyeleri olanlar bile genellikle tek renkli LED’lerle gelir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarları Oyun İçin İyi Mi?

Evet, oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunan AMD Radeon veya Nvidia Geforce Grafik kartlarının performansıyla eşleşebilecek üst düzey bir AMD RadeonPro veya Nvidia Quadro grafik kartına sahip oldukları sürece. Bununla birlikte, iş istasyonları, oyun oynamaktan çok grafik ağırlıklı uygulamaları çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Oyun İçin Mobil İş İstasyonu Almalı Mıyım? 

Hayır, dizüstü bilgisayarı mobil iş istasyonlarının esas olarak tasarlandığı 3D modelleme, animasyon, video düzenleme ve CAD gibi diğer profesyonel görevler için kullanmayı düşünmüyorsanız. Aksi takdirde, birincil odak noktanız oyunsa, oyun dizüstü bilgisayarı daha iyi bir yatırımdır. 

Video Düzenleme İçin Mobil İş İstasyonu Veya Dizüstü Oyun Bilgisayarı?

Video düzenleme için hem oyun dizüstü bilgisayarları hem de mobil iş istasyonları kullanılabilir. Ancak Adobe After Effects gibi video düzenleme programları, sertifikalı GPU’ların ve CPU’ların kullanılmasını önerdiğinden, bir iş istasyonuna yatırım yapmak daha iyidir. Sizi her zaman çalışır durumda tutmak için destek ve kaynaklar garantilidir.

Sonuç – Mobil İş İstasyonları Ve Oyun Dizüstü Bilgisayarları Arasındaki Fark

Oyun dizüstü bilgisayarları oyuncular düşünülerek tasarlanmıştır ve birincil odak noktanız oyunsa mükemmel bir seçimdir. Öte yandan, önceliğiniz AutoCAD, Autodesk Maya, Blender vb. gibi GPU yoğun uygulamaları çalıştırabilmekse, o zaman bir mobil iş istasyonu size en iyi hizmeti verecektir. 

  • Dizüstü Oyun Bilgisayarı ve Masaüstü Bilgisayar: Hangisini Satın Almalıyım?

Mobil iş istasyonları mühendislik, mimari ve tasarım profesyonelleri veya öğrenciler için mükemmeldir. 

Ayrıca, her ikisinin de ECC belleği, sertifikalar, veri koruması, RGB arkadan aydınlatmalı klavyeler gibi, elde etmek istediğiniz şeye bağlı olarak size fayda sağlayabilecek veya etmeyebilecek ekstra özelliklere sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, eğer bir bütçeniz varsa, ihtiyacınız olmayan ekstra özelliklere para harcamaktan kaçınmak istersiniz. 

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı