Fotoğraf Düzenleme için En İyi Dizüstü Bilgisayar Nasıl Olmalı 2022 Yorum Yap

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Dizüstü Bilgisayar Nasıl Olmalı 2022 

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Dizüstü Bilgisayar Nasıl Olmalı 2022 Zamanla, fotoğrafları düzenlemek için kullanılan yazılım programları önemli iyileştirmelerden geçti ve fotoğraf düzenleme herkesin yapabileceği bir etkinlik haline geldi. Fotoğraf düzenleme yazılımı daha gelişmiş hale geldikçe, sorunsuz çalışma için daha iyi donanım gerektirecektir.

 

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Dizüstü Bilgisayar Nasıl Olmalı 2021 En yeni fotoğraf düzenleme programlarının çoğu, yüksek çözünürlüklü dosyaları yükleyebilir, çok hassas düzenlemeler yapabilir ve fotoğrafları büyük ölçekte işleyebilir. Bu yenilikçi özelliklerden yararlanmak için, bunları kaldırabilecek bir dizüstü bilgisayarınızın olması gerekir. Alan düzenlemesini mümkün kıldığı için dizüstü bilgisayarlar fotoğrafçılar için çok uygundur.

Fotoğraf Düzenleme ve Photoshop Çalışması İçin Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Dizüstü bilgisayarınızın içindeki dizüstü bilgisayar veya CPU, işlemeyi gerçekleştiren şeydir, bu nedenle daha hızlı işlem yapmak için daha hızlı bir CPU’ya ihtiyacınız vardır. Diğer bileşenler önemli olsa da, dizüstü bilgisayarınızdaki işlemci en büyük öneme sahiptir çünkü fotoğraf düzenleme ile ilgili görevlerin çoğunu halledecektir.

Pek çok modern dizüstü bilgisayar, CPU veya ana karta yerleşik entegre bir grafik kartıyla birlikte gelir. Dizüstü bilgisayarınızın içindeki GPU grafik kartıdır ve neredeyse CPU kadar önemli değildir. HD resimlerde düzenleme yapmak için, bütçenize göre alabileceğiniz en hızlı işlemciye ihtiyacınız var.

İ5 veya i7 İşlemciler

En yeni dizüstü bilgisayarların çoğu bir i5 veya i7 CPU ile birlikte gelir ve bunlar mevcut en iyi iki işlemci türüdür. Temel saat hızına baktıktan sonra, tüketicilerin tüm i7 işlemcilerin otomatik olarak i5 işlemcilerden daha hızlı olduğuna inanmaları oldukça yaygındır ve gerçek şu ki, birkaç i5 işlemcisi i7 muadillerine göre daha hızlı işlem sunar.

 

İşlemcinin üretildiği yılı dikkate almak önemlidir çünkü CPU’nun gerçek hızını belirlemek önemlidir. Modern bilgisayar işlemcilerinde kullanılan yonga mimarileri her zaman değişiyor, bu nedenle bir yıl önce yapılmış bir i5 işlemcinin dört yıl önce yapılmış bir i7 yongasına göre daha hızlı işlem sağlaması muhtemel.

Çoğu insan, bir dizüstü bilgisayarda en iyi fiyatı almanın bir sırrı olduğunun farkında değil. En yeni CPU’ya sahip dizüstü bilgisayarı her zaman satın alabilirsiniz, ancak CPU, yarı fiyatına mal olan bir CPU’dan yalnızca biraz daha hızlı olabilir.

Piyasadaki en yeni CPU’ya sahip olmayan bir dizüstü bilgisayar seçmek neredeyse her zaman daha iyidir çünkü size çok para kazandırabilir. İ5 ve i7 CPU’lar çok popülerdir ve fotoğraf düzenleme için bol miktarda güç sağlamalıdırlar, ancak her zaman AMD işlemcili veya daha eski Intel CPU’lu bir dizüstü bilgisayar alabilirsiniz. Eski bir modelin performansı olabildiğince pürüzsüz olmayabilir, ancak fotoğraf düzenleme hedeflerinize ulaşmak için yeterli olmalıdır.

Depolama Kapasitesi ve RAM

En yeni kameralar çarpıcı dijital fotoğraflar çekebilir ve en iyi kameralardan bazıları en yeni akıllı telefonlarda yerleşiktir. Akıllı telefon fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yüklediyseniz, dosyaların oldukça büyük olduğunu ve sabit sürücünüzde çok fazla alan gerektirdiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Çoğu fotoğraf düzenleme amacı için, 8GB Ram bol miktarda olmalı ve büyük düzenleme projelerini tutmak için yeterli bellek. Bununla birlikte, çok fazla Photoshop düzenlemesi yapmayı planlıyorsanız, 16 GB RAM’e yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Bir dizüstü bilgisayarı 16 GB RAM’in üzerine yükseltmek için gereken para miktarı, bellekten alacağınız performans artışına neredeyse hiçbir zaman değmez. Çoğu modern dizüstü bilgisayar, RAM için iki yuvaya sahiptir ve yuva başına 8 GB’a kadar tutabilir.

Birkaç farklı katmanla oluşturulan fotoğraflar en büyük miktarda alanı kullanma eğilimindedir, bu nedenle bunları depolamak için büyük bir sabit sürücü gerekir.

Fotoğraf düzenleme için en iyi dizüstü bilgisayar, 1.000 Gigabayt olan yaklaşık 1 TB alana sahip olmalıdır. 1 TB sabit diskle, profesyonel bir dizüstü bilgisayarınız olacak ve büyük miktarlarda fotoğraf depolamakta herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Ancak, parayı harcamak istemiyorsanız, bir bulut depolama hizmeti kullanmayı düşünebilir ve daha büyük bir sabit disk satın almak için bekleyebilirsiniz. Ayrıca büyük miktarlarda fotoğraf tutabilen harici bir sürücü satın alma seçeneği de vardır.

Çözünürlük ve Ekran Boyutu

Dizüstü bilgisayarınız için bir monitör seçmeye gelince, yerleşik ekrana takılı kalıyorsunuz. Bir dizüstü bilgisayarın kullandığı monitör bilgisayarda yerleşiktir ve bu çok kullanışlı olsa da kendi ekranınızı seçmenizi neredeyse imkansız kılar.

Fotoğraf düzenleme için en iyi dizüstü bilgisayarı ararken, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç farklı ekran boyutu bulacaksınız. Farkında olun ya da olmayın, ekran boyutunun dizüstü bilgisayarınızın genel boyutu üzerinde büyük bir etkisi vardır. Daha büyük bir ekrana sahip olmak her zaman güzeldir, ancak daha küçük bir ekrana sahip olmanın getirdiği kolaylıklardan bazılarını feda etmeniz gerekebilir.

Apple MacBook Pro MJLQ2LL / 15 inç Dizüstü Bilgisayar

Kısıtlı bir bütçeniz yoksa ve fotoğraf düzenleme için yüksek kaliteli bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, Apple MacBook Pro MJLQ2LL / A en iyi seçimimizdir. 2.2GHz Intel Core i7 işlemciye sahip bu dizüstü bilgisayar, birden çok yüksek çözünürlüklü görüntü dosyasını kopyalayabilir ve profesyonel düzenleme için gereken sorunsuz performansı sağlayabilir.

 

Dört çekirdekli işlemcinin temel hızı 2.2GHz’dir, ancak Turbo Boost teknolojisine sahip olduğu için 3.4GHz’e kadar hızlara ulaşabilir.

Fotoğraf düzenleme için önemli olan 16GB 1600MHz bellek ile birlikte gelir. 256 GB PCIE tabanlı flash depolamaya sahiptir ve canlı düzenleme için Intel Iris Pro grafiklerine sahiptir. Flash depolama, standart bir sabit sürücüden 22 kata kadar daha yüksek hızlar sunduğu için özellikle kullanışlıdır.

Apple MacBook Pro MJLQ2LL / A, üstün performans için tasarlanmıştır ve uzun vadeli güvenilirlik için, üstün performans sunarken benzer dizüstü bilgisayarlardan daha az güç kullanmak üzere tasarlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı