Geforce vs Quadro – Fark Nedir? Yorum Yap

İçindekiler

Geforce vs Quadro – Fark Nedir?

 

Bir müşteri için bir PC veya iş istasyonunu özel olarak yapılandırırken aldığımız sık sorulan sorulardan bir diğeri de NVIDIA GPU seçeneğinin en iyisi – Geforce vs Quadro. Hangi GPU en iyi değerdir? Ve hangi seçenek hangi uygulamalar için en uygunudur? Hem Geforce hem de Quadro’nun bazı farklılıklarını, Artılarını ve Eksilerini gözden geçirelim.

 

Geforce Artıları

Daha yüksek saat hızları – Dolar için dolar, Geforce kartları genellikle %10-20 aralığında daha yüksek GPU saat hızları sunar. Örneğin, Geforce GTX 1070, 1683 MHz’lik bir artırma saat hızına sahipken, daha pahalı olan Quadro P2000, 1470 MHz’de maksimuma çıkar. Bu hız, daha iyi genel performansa eşittir, bu da bizi bir sonraki noktamıza getiriyor…

Çok yönlülük ve değer – Biraz oyun , biraz 3D işleme ve biraz video mu arıyorsunuz? Daha fazla CUDA çekirdeği ve dolar için VRAM doları ile birlikte daha yüksek saat hızları, Geforce kartlarını her amaca yönelik sistemler için ideal hale getirir. Özellikle alt/orta kademelerdeki paranın karşılığının verilmesi, Geforce’u çoğu kullanıcı için daha iyi bir değer haline getiriyor.

Çoklu monitör desteği – Günlük tüccarlar, meraklı oyuncular veya 3, 4 ve hatta 8 monitör kullanmak isteyen aşırı derecede çok görevliler için Geforce kartları ileriye dönük en iyi yolu sağlar. RTX 2060 ve sonraki tüm 20 Serisi kartlar, her biri yerel olarak 4 monitörü destekler ve monitör desteğini ikiye katlamak için ikinci bir kartla kolayca eşleştirilebilir. Çok yüksek uçtakiler hariç çoğu Quadro kartı (NVS hattı hariç) iki ekranda maksimuma çıkar ve daha fazlasını barındırmak için adaptörler ve ayırıcılar gerektirir.

Şunlar için idealdir : Oyun, her yönüyle bilgi işlem, günlük ticaret (çoklu monitör desteği), bütçe CAD, amatör video

Quadro Artıları

Özel İşleme görevleri – Quadro kartlar, CAD tasarımı ve profesyonel video işleme gibi çok özel işleme görevleri için tasarlanmıştır. Örneğin, AutoCAD gibi birçok CAD programında ortak olan tel çerçeve, çift taraflı çokgen oluşturma, Quadro’yu bu tür işler için net bir seçim haline getirir ve Geforce’tan önemli bir farkla daha iyi performans gösterir.

Aşırı Güç – Geforce, RTX 2080 Ti gibi etli seçeneklere sahiptir, ancak en aşırı performans için bir Quadro benzersizdir. Örneğin, Quadro P6000, 12 TFlops güç sağlamak için çarpıcı 24 GB GDDR5X VRAM ve 3840 CUDA çekirdeğine sahiptir ve bu tek bir kart üzerindedir. Hiçbir Geforce kartı yaklaşmıyor. Bu tür bir gücün bir bedeli vardır, ancak bütçe açıksa, Quadro bu bölümde kraldır. Ek olarak, Quadro kartlar, aynı anda görselleştirme ve işlemeye izin veren ve performansı katlanarak artıran NVIDIA Tesla kartlarıyla (önceden NVIDIA Maximus olarak adlandırılan bir sistem) eşleştirilebilir.

Çift kesinlikli hesaplamalar – Bilimsel ve aritmetik hesaplamalarda bulunanlar gibi karmaşık çift kesinlikli hesaplamalar için Quadro, Geforce eşdeğerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterir. Bu çok özel bir kullanım durumudur, ancak sizinkiyse önemini anlayacaksınız.

Dayanıklılık/Garanti – Xeon işlemcilere benzer şekilde , Quadro kartlar genellikle maksimum dayanıklılık ve uzun ömür için tasarlanmıştır ve tüketici odaklı Geforce’tan daha iyi günlük yorucu kullanımın zorluklarına dayanır. Sonuç olarak, Quadro kartlar ortalama olarak daha uzun, daha sağlam bir garanti sunar.

Şunlar için idealdir : Belirli Bilimsel ve veri hesaplamaları, CAD oluşturma, Profesyonel düzeyde video prodüksiyonu, 3D oluşturma

Peki günün sonunda hangisi daha iyi?

Sonuçta, bu gerçekten özel kullanım durumunuza bağlıdır. Daha düşük ve orta seviye bir bütçe için, hemen hemen her zaman Geforce’u sadece değeri ve çok yönlülüğü nedeniyle tavsiye ederim. Ancak tüm işleme performansımız, özellikle CAD ve video için peşinde olduğunuz şeyse, muhtemelen Quadro gidilecek yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı