GIGABYTE Aero 15 OLED İnceleme Yorum Yap

İçindekiler

GIGABYTE Aero 15 OLED İnceleme

 

Tasarım

GIGABYTE Aero 15 OLED İnceleme Panel oldukça sade bir biçimde tasarlanmış. Ortada Aero logosu, solda ve sağda dikey çizgiler yer alırken metal bileşenden oluştuğunu söyleyebiliriz. Üzerinde plastik herhangi bir parça bulunmuyor.

 

GIGABYTE Aero 15 OLED İnceleme Üst kısımda hava akışı için oluşturulmuş kanallar göze çarpıyor. Sağda ve sol tarafta fanlar içerideki havayı üstten dışarı atacak şekilde tasarlanmış.

Gigabyte yapay zeka konusunda Azure ile bir anlaşma içerisine girmiş. Azure de içeride AI logosu bulunuyor, buna tıkladığınızda açtığınız zaman sistem sizin için otomatik olarak ihtiyacınıza göre kendisini revize ediyor ve arka planda yapay zeka sisteminizi kontrol ediyor. CPU’nun ve GPU’nun Watt ayarını otomatik olarak eşzamanlı ayarlıyor. Örneğin, oyun oynarken yapay zekayı açarsanız yapay zeka size oyun içerisinde 6-10 FPS’e kadar daha iyi performans verdiğini vaadediyor.

 

Aero 15’de artık bir alışkanlık haline getirdiğimiz parmak izi denemesini yapıyoruz. Bu cihazda hem arka tarafta hem de ön tarafta parmak izi kalıyor. Ancak, aşırı düzeyde değil.

Panel 2 KG ağırlığa sahip olmasına karşın, çok rahat bir şekilde tek elle açılıp kapanabiliyor. Menteşeler oldukça hafif tasarlanmış.

 

Bu cihazda Samsung panel kullanılıyor. 15.6 inç, UltraHD, 3840×2160(4K) ve AMOLED bir ekran olarak geçiyor.

 

Bunun daha önemli bir detayı daha bulunuyor. DisplayHDR 400, 100% DCI-P3 Pantone renk paletleri mevcut. Yani, 4K olmasının yanında görüntüler o kadar net ve keskin durumda ki içerik üreticilerine özel olarak üretildiğini buradan anlayabiliyorsunuz. Bunun da amacı, içerik üreten kişiler her zaman doğru rengi bulmaya çalışıyor. Bu cihazda panel çok renkli ve akıcı olduğundan dolayı oyun oynarken ya da film izlerken aldığınız keyif üst noktalara çıkıyor.

 

Cihazın klavye tuşları Low-Profile, RGB aydınlatmaya sahip ve kare şeklinde tasarlanmış. Bir de Gigabyte Control Center adında bir yazılım bulunuyor, bu yazılımın üzerinde birçok renk modu bulunuyor. Bu yazılım aracılığıyla klavyedeki renkleri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yazılım üzerinde sadece RGB aydınlatma kontrolü bulunmuyor. Bunun yanında ekran parlaklık ayarından, güç modlarına kadar bir sürü de mod bulunuyor.

Gigabyte Aero 15 modelinde sol tarafta HDMI Mini Display portu, USB 3.1, kulaklık, mikrofon ve LAN portu yer alıyor. Sağ tarafa baktığımızda Micro SD kart, Type-C girişi ve iki adet USB 3.1 göze çarpıyor.

Windows bu cihazda ortalama olarak 16 saniye gibi bir süre içerisinde açılıyor.

 

Cihaz hoparlör kısmında en yüksek ses ayarlarında ortalama 80dB ses performansı sunuyor.

 

Gigabyte Aero 15 fan hızı ‘Low’ ayarlardayken ortalama 40dB ses yayıyor, ‘Ultra’ ayarlarda ise bu ses ortalama 65dB civarına yükseliyor. Fan sesinin biraz bize fazla geldiğini söyleyebiliriz.

 

512 GB’lık M.2 SSD’nin okuma-yazma hızlarına göz attığımızda maksimum 1962MB/s okuma, 2329MB/s yazma hızına erişebiliyoruz.

Teknik Detaylar

 • İşlemci: Intel Core i7-10870H
 • Ekran Kartı: NVIDIA RTX 3060
 • RAM: 2x8GB Crucial 3200MHz
 • Ekran Boyutu: 15.6″
 • Ekran Çözünürlüğü: 3840×2160 Samsung AMOLED
 • Ekran Tazeleme Oranı: 60Hz
 • Ekran Desteği: DisplayHDR 400/True Black, 100% DCI-P3
 • Depolama: 512GB M.2
 • Batarya: Li Polymer 99Wh
 • Adaptör: 230W
 • Ağırlık: 2KG

Performans

Ortalama 15 dakika süren 3DMark TimeSpy testinde overall skoru 7753 puan olarak elde ediliyor. Bunun 7737 puanı grafik skoru, 7850 puanı ise işlemci skoru olarak yer alıyor. Sıcaklıklara göz attığımızda maksimum 82.5 dereceyi görüyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı