gpu-renderinge-yatirim-yapmanin-zamani-geldi-mi

GPU Rendering’e Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi mi? Yorum Yap

GPU Rendering’e Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi mi?

GPU Rendering’e Yatırım Yapmanın Zamanı Geldi mi Yüksek kaliteli görüntüler medya, filmler, grafik tasarım, animasyon, mimari ve iç tasarım endüstrileri için hayati öneme sahiptir. Tüm bu endüstriler, tüm görsellerini elde etmek için tarihsel olarak CPU işleme süreçlerine bağımlıydı. Son birkaç yılda, GPU işleme teknolojisi, BT endüstrisini ani bir fırtınayla istila etti.

GPU, CPU’lardan biraz ilham ve yapı almış olsa da, GPU’ların işlemede CPU’lardan çok daha hızlı olduğu kabul edilir. Ama bu kalite pahasına mı? GPU’ların yatırım yapmaya değer olup olmadığına karar vermeden önce birçok yönden bakmamız gerekiyor.

GPU Oluşturma nedir?

GPU, Grafik İşlem Birimi anlamına gelir. Tasarımı ve yapısı tipik bir CPU’yu andırır, ancak son derece profesyonel bir dijital iş istasyonunda karmaşık grafik işlemeyi işlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bir GPU, grafikleri işleme sorumluluğunu alarak genel bilgisayar işleme görevlerinin yükünü paylaşır. GPU’lar, Chaos Group’un VRay Next, Otoy’s OctaneRender ve Maxwell Render gibi belirli işleme yazılım paketlerinde işlemek için tasarlanmıştır.

GPU vs CPU

Bugün etrafta dolaşan en sıcak soru, GPU işlemeye yatırım yapmanın zamanının gelip gelmediğidir. Bu sorunun cevabı oldukça özneldir ve büyük ölçüde tüketicilerin taleplerine bağlıdır. Örneğin, mimari endüstrideki grafiksel işleme ihtiyaçları, bir VFX evinin ihtiyaçlarıyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde farklılık gösterir.

GPU işlemeye doğru ilerlemeye karar vermeden önce işleme ihtiyaçlarınızı tanımlamanız gerekir. Bir mimar veya iç tasarımcıysanız, GPU oluşturma hızı size rekabette avantaj sağlayabilir ve müşteri projelerini yerine getirme kapasitenizi artırabilir. Ancak, son teknoloji bir animasyon stüdyosunda çalışıyorsanız, işiniz için mutlak kalite ve doğruluk zorunludur. Geleneksel CPU oluşturma işlemi saatler alabilir, ancak genellikle daha yüksek kaliteli görüntüler oluşturduğu ve “gürültü” içermeyen bir çıktıyı garanti ettiği düşünülür.

CPU Grafik Oluşturmanın Avantajları

GPU’lar, bir CPU’dan çok daha fazla çekirdeğe sahiptir, ancak bir GPU’daki her bir çekirdek, bir CPU işlemci çekirdeğine kıyasla nispeten yavaş çalışır. CPU’lar, oluşturulan görüntülerin kesinliği ve kalitesine yemin eden birçok kişi tarafından hala tercih ediliyor.

CPU’lar harika işleme seçenekleridir ve belirli iş akışlarında bugünün profesyonelleri için hala çok uygundur. Bir CPU çekirdeği, bir GPU’dan çok daha fazla talimat setine sahiptir. Sonuç olarak, bir CPU gerçekleştirebilecekleri görev türlerinde daha esnektir. CPU’lar ayrıca bir GPU’dan daha yüksek önbellek seviyelerine ve çok daha yüksek saat hızlarına sahiptir. Bu nedenle, belirli işleme koşulları altında daha da hızlı olabilirler.

Son olarak, CPU işleme kurulumları, GPU oluşturma çözümlerinde yaygın olan bağımsız ve bireysel yapıların aksine, kümelenmiş bir oluşturma çiftliği ortamında son derece iyi çalışır.

CPU tabanlı işleme çözümlerimize bir göz atın.

GPU Oluşturmanın Avantajları

GPU oluşturma, yıllardır popülerlik kazanıyor. Aşağıda nedenini açıklıyoruz:

1: Daha Düşük Donanım Maliyetleri

Bir GPU’nun gücü, beş ila yirmi CPU arasında herhangi bir yere eşdeğer olabilir. Yani, bir araya getirilen beş veya yirmi CPU makinesinin işini yapmak için yalnızca bir makine gerekir. Hesaplama gücündeki artış, GPU tabanlı işleme çözümlerinin daha hızlı sonuç üretmesine neden olur.

Bugün mevcut olan en hızlı tüketici tabanlı GPU’lar hakkında bilgi edinin.

Çünkü sanatçılar veya tasarımcılar artık render işleminin tamamlanması için saatlerce beklemek zorunda değiller. Profesyoneller artık görsellere saatler yerine dakikalar içinde bakabiliyor ve bu da tasarım sürecini genel olarak çok daha hızlı ve verimli hale getiriyor.

2: Tasarımcıları Güçlendirmek

Bir GPU’ya sahip olarak, herhangi bir sanatçı veya tasarımcı, kendi evlerinin rahatlığında yüksek kaliteli tasarımlar elde etme yetkisine sahip olacaktır. GPU oluşturma, büyük ölçekli ağ bağlantılı CPU oluşturma çözümlerinin getirdiği zorlukları ortadan kaldırır. Bir ofis veya konut stüdyosunda yerleşik profesyoneller, artık kurumsal düzeyde işleme çözümlerine erişebilir.

Bulut tabanlı CPU işleme çiftlikleri için yüksek meblağlar ödemek yerine, bireysel sanatçılar yalnızca dört GPU birimi kurmayı göze alabilir ve fiyatın çok altında stüdyo kalitesinde çıktıların keyfini çıkarabilir.

3: Tüketici Alışkanlıklarında Artan Talepler

Animasyon ve film prodüksiyon stüdyoları, mümkün olan en yüksek kalitede render çıktıları ile çalışıyor ve bunun için bulut CPU render çiftlik hizmetlerini işe alıyorlar. Böyle bir hizmetle bile, bir çıktının üretilmesi için geçen süre önemli ölçüde değişmedi. GPU oluşturma çözümleri, kullanıcıların oluşturma sürelerini iyileştirmek ve paradan tasarruf etmek için oluşturma yeteneklerini şirket içinde getirmelerini sağlamak için uygun maliyetli bir şekilde benzersiz bir şekilde konumlandırılmıştır.

Büyük bir CPU işleme grubuna sahip olmak, üretim evleri için her zaman elde edilemez ve bulut tabanlı bir işleme hizmeti kullanmak genellikle daha yavaş ve daha pahalıdır. GPU işleme çözümleri, cazip maliyetli, yüksek hızlı bir alternatiftir.

4: Büyüme Odası

GPU sunucularının büyüme için büyük bir potansiyele sahip olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin stüdyolar, 8 adede kadar GPU içerebilen raf tipi bir sunucuyla başlamayı seçebilir . Yarısı doldurulsa bile bu, önemli bir CPU işleme çiftliğine eşdeğerdir. Gelecekteki yükseltmeler ucuzdur ve yalnızca ek kartlar ekleyerek kolayca elde edilebilir. Şimdi CPU tabanlı bir işleme çiftliğini yükseltmek isteyip istemediğinizi hayal edin. Tek bir Grafik Kartının sağladığı aynı performans iyileştirmesini elde etmek için yalnızca tüm sistemlere değil, birçoğuna da ihtiyacınız olduğu için.

5: Gelecekten Gelen Teknoloji

Watt başına performans, GPU’lar CPU’lardan daha az güç tüketir. Üretim süreçleri hala gelişiyor ve GPU’lara yönelik teknolojik gelişmeler onları her nesilde daha verimli hale getiriyor. Ayrıca, mevcut nesil GPU’larda ve NVLINK gibi teknolojilerde artık mevcut olan yerleşik grafik bellek miktarı ile birden fazla kart arasında grafik bellek havuzları oluşturuyor. Büyük ölçekli yüksek çözünürlük artık bir sorun değil.

NVIDIA, Adanmış Işın İzleme teknolojisini en yeni nesil grafik kartlarına dahil etti. Gelecekte Chaos Group gibi yazılım evleri, bu yeni teknolojiden yararlanmak için uyumlu uygulama sürümlerini yayınlama sözü verdi. Bu yeni özel Işın İzleme Çekirdeklerinden çarpıcı performans kazanımları görmeyi bekliyoruz.

Çözüm

CPU veya GPU oluşturmanın sizin için doğru olduğuna inanıp inanmadığınız, özel istek ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. GPU’nun sonunda profesyonel işlemenin geleceğine hükmedeceğine inanıyoruz, ancak o günün henüz gelip gelmediğinden o kadar emin değiliz. GPU oluşturma, doğru şirket veya birey için onu değerli bir yatırım yapan birçok avantaja sahiptir. CPU tabanlı bir oluşturma çiftliğinin altyapısını destekleyebilen üst düzey animasyon veya grafik tasarım evi, şimdilik bu seçeneğe bağlı kalmak isteyebilir.

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı