Unity İçin Önerilen Bilgisayar İş İstasyonu

Güvenliğinizi güçlendiren 5 kolay görev Yorum Yap

Güvenliğinizi güçlendiren 5 kolay görev

Güvenliğinizi güçlendiren 5 kolay görev: Kişisel verilerinizi korumak bugünlerde sadece akıllıca değil, aynı zamanda bir zorunluluktur. Dünya giderek daha fazla bağlantılı hale geldikçe, özel bilgileriniz giderek daha değerli hale geliyor. Diğer hesaplarınıza girmek için web sitesi ihlallerinden sızan bilgileri kullanmak veya para için kişisel bilgisayar fidyenizi tutmak olsun, kötü niyetli kötü niyetli kişiler ceplerine kar koyarsa gününüzü mahvetmekten çekinmezler. Ve son zamanlarda Uber’in kapsamlı bir şekilde hacklenmesi, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi korumalar etkin olsa bile, güvenlik tehditlerine nasıl yanıt verdiğiniz konusunda hala dikkatli olmanız gerektiğini hatırlattı.

Yine de her şey kaybolmaz. Bazı temel güvenlik ilkelerine uymak, World Wild Web‘de bulacağınız saldırıların çoğundan korunmanıza yardımcı olabilir. Daha da iyisi, bu beş kolay güvenlik görevinin kurulması yalnızca kısa bir süre alacaktır. Bunları şimdi yapın ve geceleri daha rahat uyuyun.

1. Bir şifre yöneticisi kullanın

Bugünlerde en büyük güvenlik risklerinden biri parolanın yeniden kullanılmasıdır. Büyük web siteleri ve hizmetler, şaşırtıcı derecede düzenli olarak büyük veri ihlallerini rapor ediyor. Birden fazla hesap için aynı e-postayı ve şifreyi kullanıyorsanız ve bu hesaplardan herhangi biri sızdırılırsa, saldırganlar bilgileri kullanarak diğer hesaplarınıza girebilir.

EN İYİ GENEL ŞİFRE YÖNETİCİSİ

Son Geçiş

Sahip olduğunuz her hesap için güçlü, benzersiz şifreler kullanmak buna karşı koruma sağlar; ancak hesap oluşturduğunuz her web sitesi için farklı bir rastgele şifre ezberlemek neredeyse imkansızdır. İşte burada şifre yöneticileri devreye giriyor. Bu araçlar sizin için güçlü rastgele şifreler oluşturabilir, bilgileri depolayabilir ve web sitelerinde ve benzer yazılımlarda oturum açma alanlarını otomatik olarak doldurabilir. Tarayıcılar da temel şifre yönetimi araçları sunmaya başlıyor. Bir tutam çalışıyorlar ama genel olarak yeterince iyi değiller . Uygun bir parola yöneticisine yatırım yapmak buna değer (özellikle birçok hizmet ücretsiz bir katman sunduğundan).

2. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

Çoğu büyük hizmet, özellikle daha hassas kişisel verileri ele alıyorsa, artık iki faktörlü bir kimlik doğrulama özelliği sunuyor. Mümkün olduğunda açın. Bir bilgisayar korsanı bir şekilde giriş bilgilerinize erişmeyi başarırsa, 2FA yine de pastırmanızı kaydedebilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama, oturum açabilmeniz için hesabınızı iki şekilde onaylamanızı gerektirir: bildiğiniz bir şeyle ve sahip olduğunuz bir şeyle. “Bildiğiniz bir şey” kullanıcı adınız ve şifrenizdir. “Sahip olduğunuz bir şey”, sahip olduğunuz yetkili bir aletin izniyle gelir. Genellikle 2FA, bir cihazda ilk kez oturum açmaya çalıştığınızda size kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilen bir kodu girmenizi veya desteklenen bir 2FA uygulamasından bir kod almanızı veya özel bir güvenlik cihazı bağlamanızı gerektirir. hesap kimlik doğrulaması yapmak için. Kesin yöntem hizmete göre değişir ve birçoğu birkaç 2FA seçeneği sunar. Bu kod olmadan bilgisayar korsanları, giriş bilgileriniz ellerinde olsa bile hesabınıza giremez.

İki faktörlü kimlik doğrulama kılavuzumuz , konsepti daha derinlemesine açıklar ve en iyi 2FA uygulamaları ve donanımı için seçtiklerimizi içerir. Uber, bir çalışanın 2FA kodunu paylaşması için kandırıldığı için saldırıya uğradı, ancak iki faktörlü kimlik doğrulama etkin olsa bile, bu önemli kodları başka kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun.

3. Güvenlik yazılımıyla güvende kalın

Artık çevrimiçi hesaplarınız kilitlendiğine göre, dikkatimizi kişisel bilgisayarınızın güvenliğine vermenin zamanı geldi. Ne de olsa, bankacılık yaparken veya tıbbi geçmişinize göz atarken kötü amaçlı yazılımların bilgilerinizi gizlice çalmasını istemezsiniz, bununla birlikte fidye yazılımları bir ödül ödeyene kadar sizi bilgisayarınızdan tamamen kilitleyebilir.

EN İYİ GENEL ANTİVİRÜS PAKETİ

Norton 360 Deluxe

İşte burada güvenlik yazılımı devreye giriyor. Evet, 2021’de bile virüsten koruma ve güvenlik duvarı çalıştırmak istiyorsunuz. Yine de iyi haber: Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft güvenlik duvarı bu günlerde işi gayet iyi yapıyor, Windows Güvenlik araçları ise işletim sistemi (antivirüs dahil) ile birlikte gelir, şimdi şaşırtıcı derecede iyi koruma sunar . Daha da iyisi, üçüncü taraf bir alternatif çalıştırmıyorsanız, Windows 10’da varsayılan olarak etkindirler.

Bu paketler bugünlerde yalnızca antivirüs korumasından çok daha fazlasını sunduğundan, ücretli güvenlik yazılımı çalıştırmak isteyebilirsiniz; ayrıca kötü amaçlı reklamlara karşı koruma sağlayan araçlar, daha gelişmiş güvenlik duvarları, birkaç cihaz için aile koruması, VPN erişimi, ve dahası. Güvenlik yazılımını düzenli olarak değerlendiriyoruz ve en iyi Windows antivirüs paketlerine yönelik kılavuzumuz size en iyi seçeneklerde yol gösterebilir. Yalnızca Windows Güvenliği olsa bile bir şey kullanın .

4. Windows yönetici hesabı kullanmayın

İşte en büyük radar altı güvenlik uzmanı ipuçlarından biri: Her gün bir Windows yönetici hesabı kullanmayın. Bunun yerine ikincil bir standart hesap kullanın.

Birçok kötü amaçlı yazılım, sisteminize gizlice girmeye çalışır. Windows’ta yalnızca yönetici hesapları yazılım yükleyebilir. Standart bir hesap kullanıyorsanız, bilgisayarınıza yanlışlıkla (en azından kolayca değil) sahte bir programın girmesine izin veremezsiniz. En iyi güvenlik için, bir yönetici hesabı kullanarak bilgisayarınızı ihtiyacınız olan tüm yazılımlarla kurun , ancak ardından genel yaşamda işinize devam etmek için ikincil bir standart hesap kullanın. Yeni bir şey yüklemeniz gerektiğinde yönetici hesabınıza hızlı bir şekilde geçmek çok kolaydır.

Ve bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşıyorsanız kesinlikle arkadaşlarınızı ve ailenizi standart hesaplarla ayarlayın. Bu Microsoft yardım sayfası , Windows 10’da nasıl hesap oluşturulacağını açıklar.

5. Verilerinizi yedekleyin

Son olarak, verilerinizi yedeklemek, güvenlik araç setinizin yeterince takdir edilmeyen ancak hayati bir yönüdür. Bir virüs bilgisayarınızın savunmasını aşmayı başarırsa, kapsamlı bir yedeklemeye sahip olmak, kaybolan verileri geri yüklemenize ve potansiyel olarak fidye yazılımı ödüllerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Verilerinizi yedeklemenin tek bir yolu yoktur. Bazı insanlar tüm işletim sisteminin “görüntülerini” çeker, diğerleri çevrimiçi yedekleme hizmetlerine güvenir ve bazı kişiler anahtar dosyaları kayıt üzerindeki harici sabit disklere sürükler . Bir şey yaptığınız sürece herhangi bir yöntem işe yarar!

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı