hp workstation pc

HP Workstation PC Yorum Yap

HP Workstation PC ve Laptop

Workstation bilgisayar dendiğinde insanların aklında, bunun normal bilgisayarlardan farkının ne olduğuna dair soru işaretleri oluşabilir. Aradaki en önemli fark performans farkıdır ve genellikle workstation bilgisayarlar profesyonel olarak çeşitli bilgisayar programlarını kullanan insanlar tarafından kullanılır. Birçok bilgisayar markasının workstation modelleri vardır ve bu modellerden biri de hp workstation laptop modelleridir.

hp workstation laptop
hp workstation laptop pc

Hem masaüstü bilgisayarlarda hem de laptoplarda çeşitli modeller bulunmaktadır ve bunların kullanım alanları da değişmektedir. Workstation laptoplar mobil iş istasyonu olarak adlandırılırlar ve adından da anlaşılacağı üzere en büyük farkları kolayca taşınabilir ve her yerde kullanılabilir olmalarıdır. Bunun yanında mobil hp workstation fiyat aralığına bakılacak olursa da 1900-8000 dolar arasında bilgisayarlar bulmak mümkündür.

Donanımsal özelliklere bakılacak olursa hp workstation zbook Fury 17 G7 modelinin RAM kapasitesi 32 GB ve depolama kapasitesi 1 TB SSD olarak belirtilmiştir. Bunun yanında işlemci olarak da 10. nesil Intel Xeon içerir ve bu modelin fiyatı yaklaşık 8000 dolardır. 1900 dolar fiyatı olan hp workstation laptop modelinin donanımsal özelliklerine bakıldığında ise 16 GB RAM ve 512 GB SSD hard disk içerdiği görülür.

Workstation Laptop Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir workstation laptop seçerken öncelikle bu bilgisayarın ne amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. Daha sonra bu amaca uygun olan donanımsal özellikleri içeren bir laptop aramak en doğrusudur. Kullanılan yüksek performanslı programlardan en yüksek verimi alabilmek için örneğin grafik ağırlıklı çalışan bir kişi, o laptopun grafik kartı ve RAM kapasitesine önem vermelidir.

Bu nedenle hp workstation notebook modellerine bakarken aranan donanımsal özellikleri iyi incelemek gerekir. Eğer bilgisayarın hem yüksek performanslı olması hem de depolama kapasitesinin fazla olması isteniyorsa da 1 TB hard disk içeren modellere bakmak gerekir.

Bir diğer yöntem olarak var olan modellerden tek tek aramak yerine, satıcılarla iletişim kurup istenen özellikler belirtilerek de hp workstation fiyat teklifleri alınabilir. Bu sayede bir workstation laptop seçerken en yüksek verim alınabilir ve bütçeye göre de en iyi bilgisayar seçilebilir.

HP Masaüstü Workstation Modelleri Nelerdir?

HP masaüstü workstation bilgisayarlar, hp workstation laptop modellerinden farklı olarak sabit bir yerde kullanılırlar. Masaüstü bilgisayarlar donanım konusunda daha esnektir ve oldukça çeşitli donanımsal özellikler eklenip çıkarılabilir. Örneğin bir hp workstation kasa içerisinde RAM, grafik kartı ve hard disk özellikleri çok çeşitli bir şekilde değiştirilebilir ve istenilen özellikler o bilgisayarın kapasitesi doğrultusunda sağlanabilir.

Kullanılan donanımsal parçalara göre bu bilgisayarların fiyatları değişmektedir. Örneğin hp workstation z240 modelinin fiyatı içindeki donanıma göre 500-600 dolardan başlayıp binlerce dolara kadar çıkabilmektedir. Laptoplardan farklı olarak bu bilgisayarlara daha fazla donanımsal özellikler eklenebildiğinden, fiyatları da o doğrultuda donanım parçaları satın alınarak veya o parçaları içeren kasalar seçilerek artabilir.

HP Z serisinin masaüstü workstation modellerinin farklı nesilleri vardır ve hp workstation z400 modeli de 2009 yılında çıkan ilk nesillerdendir. Örneğin bir online alışveriş sitesinde hp workstation z420 modelinin fiyatlarına bakıldığında 240 dolardan başlayıp 1000 dolara kadar bu fiyatlar değişmektedir. Bazı donanımsal özelliklerin eklendiği şekilde satıldığında ise birkaç bin dolar civarında bir fiyat çıkabilmektedir.

2017 yılında çıkan dördüncü nesil modellerin fiyatları ise 100 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Üçüncü nesil olan hp workstation z440 modeli de 20 bin TL’nin üzerine de çıkabilmektedir. Kasaların içindeki özelliklerin kombinasyonu oldukça fazla olduğundan fiyatların yelpazesi de geniştir. Diğer bir model olan hp workstation z820 modelinde ise RAM kapasitesini arttırmak için birçok yuva vardır ve bu parçalar satın alınarak oldukça yüksek performanslı bir bilgisayar haline getirilebilir.

Bu modelin fiyatı ise yerli ve yabancı çeşitli satış sitelerine bakıldığında 1000 dolardan başlayıp 10 bin dolardan fazla bir miktara kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle hp workstation fiyat aralığını belirlemek için donanım özelliklerine bakılmalı ve o kasalara hangi özelliklerin eklendiğine göre seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı