uzaktan-egitim-icin-en-iyi-5-laptop

Huawei MateBook D 15 (2020) İncelemesi Yorum Yap

Huawei MateBook D 15 (2020) İncelemesi

 

Huawei MateBook D 15 (2020) İncelemesi Huawei, akıllı telefonları kadar dizüstü bilgisayarlarıyla da tüketicilere kullanışlı ve zengin işlevlere sahip seçenekler sunuyor. Üstelik bu ürünler sadece özellikleriyle değil, tasarımlarıyla da dikkat çekici oluyor.

Huawei MateBook D 15 (2020) İncelemesi 20 Mart itibarıyla Türkiye’de satışa sunulan Huawei MateBook D 15 de böyle bir ürün. 4 bin 599 TL’lik fiyatı ve sahip olduğu özellikleriyle giriş-orta segment seviyesinde bir ürün olan Huawei MateBook D 15, şık görünen bir dizüstü bilgisayar isteyenler için de uygun bir seçenek gibi görünüyor. Üç gündür deneyimlediğimiz bu dizüstü bilgisayar ile ilgili izlenimlerimizi Huawei MateBook D 15 inceleme yazısında bulabilirsiniz.

Huawei MateBook D 15 inceleme: Tasarım ve Özellikler

Huawei MateBook D 15, genel olarak alüminyumdan yapılmış bir gövdeyle geliyor. Kapakta hafif yansıtmalı bir Huawei logosunu görüyoruz. Yumuşak ve pürüzsüz yüzeyiyle değerli bir his yaratıyor. Parmak izin tutma konusunda ise biraz istekli görünüyor. 1.53 kilogram ağırlığı, 15 inçlik bir dizüstü bilgisayar için makul sınırlarda sayılır. 16.9 milimetrelik kalınlık için de aynısını söyleyebiliriz. 358mm x 230mm’lik yüzey alanına sahip olan dizüstü bilgisayarın aynı ekran büyüklüğüne sahip diğer ürünlere nazaran biraz daha düşük bir alan kapladığını görüyoruz. Bunda Huawei’nin ince ekran tasarımının da etkisi de var.

MateBook D 15’in 15.6 inç ekranını ince olarak nitelendirebileceğimiz bir ekran çerçevesi sarıyor. Alt kenar çerçevesi biraz daha geniş ve buraya Huawei logosu yerleştirilmiş. Diğer kenarlar ise aynı kalınlıkta ve alt tarafa göre çok daha ince. Ekran çerçevesi plastikten yapılmış. Menteşe için de aynısını söyleyebiliriz. Ekran tamamen arkaya katlanmıyor. Ancak kapağı tamamen açtığınızda klavye ile açının 180 dereceye epey yaklaştığını söyleyebiliriz.

Dizüstü bilgisayarın beğendiğimiz taraflarından bir tanesi, büyük yüzey alanına rağmen klavyesinde sayısal tuş takımına yer verilmemesi. Bu durumda sık kullandığımız harfler tamamen ortalanmış oluyor ve daha rahat yazı yazmak mümkün hâle geliyor. Tabii ki, bu dizüstü bilgisayarda oyun oynamayı düşünenler için sayısal tuş takımının olmaması bir eksiklik sayılacaktır.

Huawei MateBook D 15 inceleme: Ekran ve Ses

Huawei MateBook D 15’in ekranı 15.6 inç köşeden köşeye uzunluğa ve 1920 x 1080 piksel Full HD çözünürlüğe sahip. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ince ekran çerçevesi sayesinde yüzde 87 gibi yüksek bir ekran-gövde oranı yakalanıyor.

 

Ekran yüzeyi mat kaplamaya sahip. Bu durum dışarıda veya parlak ışığın altında çalıştığınız ortamlarda ekrandaki yansımayı azaltıyor. Böylelikle parlaklığı çok yüksek seviyede olmayan ekranın görünürlüğüne katkı sağlanıyor. 220 nit maksimum parlaklık seviyesi ile Huawei MateBook D 15’in sunduğu görsel deneyim ortalamanın çok üstüne çıkmıyor. IPS teknolojisine sahip olan ekranın görüş açıları yüksek. Görüş açısı arttıkça parlaklıkta azalmalar gözleniyor, buna rağmen ekranda neler olduğu görülüyor.

Renk desteği konusunda da MateBook D 15’in ekranı ortalamanın üstüne pek çıkmıyor. Ekranın genel olarak biraz donuk göründüğünü belirtmekte fayda var. Renkler hafif solgun görünüyor. Bu durum Huawei MateBook D 15 üzerinde fotoğraf veya video düzenleme işlerinin ideal seviyede olmasının önüne geçecektir.

 

Buna rağmen, MateBook D 15’in Full HD ekranı film veya video izlemek için yeterli bir ortamı sunuyor. Okulda, yolculuklarda veya evde istediğiniz içeriği ekran sayesinde tatmin edecek biçimde seyredebilirsiniz. Film veya video izlemekten bahsetmişken, Huawei MateBook D 15’in ses tarafına da bakalım.

 

Huawei MateBook D 15 inceleme: Yazılım

Akıllı telefonlar tarafında ABD’nin koyduğu yasak nedeniyle kendi yolunu çizen Huawei, dizüstü bilgisayarlarında bu tarz bir sıkıntıyı yaşamıyor. MateBook D 15’te Windows 10 Home yüklü olarak geliyor. Uygulamalar ve servisler konusunda da başka bir dizüstü bilgisayara göre eksiklikler bulunmuyor. Microsoft Store mağazası üzerinden istediğiniz uygulama ve oyunu indirebileceğiniz gibi klasik Windows uygulamalarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Huawei MateBook D 15 inceleme: Sonuç

Huawei MateBook D 15’in iyi bir malzeme kalitesi ve şık bir tasarımı var. Alüminyum gövdesi ve gümüş rengiyle hoş duruyor. Plastikten yapılmış klavyesi ve izleme dörtgeni üst sınıf bilgisayarlara göre biraz daha aşağı seviyede bulunduğunu hissettiriyor. Full HD ekranı için de aynı yorumu yapabiliriz. Ancak bu dizüstü bilgisayarın 4 bin 599 TL’lik fiyatıyla daha çok bütçesini düşünen kesimi ve öğrencileri hedeflediğini söylemeliyiz.

Normal bir kullanıcının dizüstü bilgisayar ile gerçekleştireceği işleri Huawei MateBook D 15 rahatlıkla yerine getiriyor. Ekran parlaklığı ortalamalarda gezinse de, iyi bir multimedya deneyimi için yeterli, işleri de başınız ağrımadan yapmanızı sağlayacaktır. Klavyesi ve izleme dörtgeni rahatlıkla kullanılıyor. Parmak izi okuyucusu da hızlı. AMD Ryzen 5’in başrolünde olduğu paketten çok yüksek beklentiniz olmasın. Ancak bu fiyat seviyesindeki bir bilgisayarda aranan performansı sunuyor.

Eğer bir Huawei telefonunuz varsa, Huawei MateBook D 15 daha da kullanışlı hâle geliyor. EMUI 9.1 ve üst telefonlarda ekran kaydı yapma, içerikleri transfer etme gibi işler PC Manager ile kolay şekilde yapılırken, EMUI 10 yüklü telefonlarda ise telefonu bilgisayar ekranından görmek ve yönetmek mümkün hâle geliyor. Aynı zamanda dosya transferi sürükle-bırak seviyesine inecek kadar kolaylaşıyor.

Huawei MateBook D 15, fiyat-performans oranı yüksek bir dizüstü bilgisayar. Özellikle KOBİ çalışanları ve öğrenciler için önerebileceğimiz bir uygun bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Huawei’nin giderek daha da güçlenen satış sonrası desteği de bu ürünün artıları arasında sayılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı