Huawei MateBook X 2020 İncelemesi Yorum Yap

Huawei MateBook X 2020 İncelemesi

Huawei MateBook X 2020 İncelemesi Huawei ilk MateBook X modelini 2017 yılının başlarında tanıttığında, bu dizüstü bilgisayar göz alıcı tasarımı ile dikkatleri üstüne çekmişti. Şık olmasının yanı sıra inceliği ve hafifliğiyle de Windows dizüstü bilgisayarları içinde ayrı bir yerde bulunuyordu. Huawei, üç yılı aşkın zaman sonra yeni bir MateBook X modeliyle karşımıza çıkıyor. Yeni model de ilk modelin en önemli özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Huawei MateBook X 2020 İncelemesi Bununla birlikte tasarımda ufak tefek dokunuşlar söz konusu. Buna bir de zamanın ruhuna uygun performansı sunacak donanım bileşenlerini ekleyin. Huawei MateBook X 2020 inceleme yazısında Türkiye’de 12 bin 999 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunulan dizüstü bilgisayar ile ilgili yorumlarımız yer alıyor.

 

Huawei MateBook X 2020 inceleme: Tasarım ve Özellikler

Huawei MateBook X, yukarıda da belirttiğimiz gibi tasarım özellikleriyle ön plana çıkan bir dizüstü bilgisayar. Ultra hafif ve taşınabilir bilgisayar 1 kg ağırlığında ve 13.6 mm kalınlığında bir gövdeyle geliyor. Huawei, bu dizüstü bilgisayar için “iki büyük kahveden daha hafif” gibi bir nitelendirmede bulunuyor. Aslında bir açıdan bu dizüstü bilgisayarın öncelikle günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren ve bu sırada çantasına rahatlıkla sığdırabileceği ve her yerde çıkarıp rahatlıkla kullanabileceği bir dizüstü bilgisayar arayanları hedeflediğini gösteriyor.

 

Magnezyum alüminyum alaşımlı gövdeyle gelen bu dizüstü bilgisayar gerçekten de hayran bıraktıracak bir tasarımla geliyor. Kullanılan malzeme üst düzey ve cihazı kullanma zevkini artırıyor. Mat yüzeyi hafif bir sürtünmeye sahip. Bu sürtünme, özellikle klavyenin gerisinde kalan ve yazı yazarken avuç içlerinizin destek aldığı alanda işe yarıyor, ellerinizin yazı yazarken kayması önleniyor. Parmak izi ve kiri tutmama konusunda da dizüstü bilgisayarın yüzeyi başarılı olduğu görülüyor.

MateBook X’in Buz Gri ve Orman Yeşili olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor. Orman Yeşili bir dizüstü bilgisayar için biraz daha sıra dışı ve birçok kişinin ilgisini çekecektir. Bununla birlikte incelememize konu olan Buz Gri renk de fazlasıyla etkileyici bir renk. Şimdiye kadar gördüğümüz benzer renkteki dizüstü bilgisayarlara göre farklı bir tonu var. Bu da Huawei’nin ultra ince ve hafif dizüstü bilgisayarının diğerlerinden ayrılmasına yardımcı oluyor.

 

Konik bir profile sahip olan MateBook X’in port seçenekleri çok geniş değil. Sol kenarda USB-C portu, 3.5mm kulaklık jakı ve mikrofon var. Diğer kenarda da bir USB-C portu daha var. Şarj işlemi her iki USB-C portundan da gerçekleştiriliyor. Neyse ki, Huawei kutuya MateDock adını verdiği ek bir adaptör yerleştirmiş. Bu adaptörün üzerinde HDMI, VGA ve USB-A portuları var. Aynı zamanda bu portu kullanırken de bilgisayarı şarj etmeniz veya USB-C bağlantısından yararlanabilmeniz için ek bir USB-C portu bulunuyor. MateBook X’i taşıdığınız çantadan bu aksesuarı eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Huawei MateBook X’in 13 inç ekranı 3:2 ile son zamanlarda dizüstü bilgisayarlarda daha sık görmeye başladığımız ve kullanışlı bulduğumuz görüntü oranıyla sunuluyor. Ekranın etrafını çok ince bir çerçeve çevreliyor. Sağ, sol ve üst kenardaki çerçevenin kalınlığı 4.4 milimetre iken ekranın altında kalan çerçeve alanı biraz daha kalın. Burada Huawei logosunu görüyoruz. Huawei’nin belirttiğine göre ekran-gövde oranı yüzde 90. Bu da MateBook X’in normal 13 inç dizüstü bilgisayarlara göre daha küçük yüzey alanına sahip olmasına katkıda bulunuyor.

 

MateBook X’in Türkçe-Q klavyesi 13 inçlik ekran barındıran Huawei MateBook 13 modellerinde gördüğümüz klavye ile aynı boyutlarda tuşlara sahip. Tuşların yeteri kadar derin, iyi şekilde bastığınızdan emin oluyorsunuz. Zaten Huawei de tuşların 1.3 milimetrelik tuş basma aralığı ile konforlu ve rahat yazım imkanı sunduğunun altını çiziyor. Parmak uçlarınızda da bir basınç hissetmiyorsunuz. Bunun dışında tuşlar fazla sert değil, ancak oynak olduğunu da söyleyemeyiz. Parmaklarınızın klavye üzerinde hareketi için yeteri kadar alan var. Tuşların büyüklükleri iyi, bununla birlikte aralıkları da yeterli. Kısacası Huawei, klavye tasarımında tuşların boyutlarını ve yerleşimini iyi şekilde ayarlamayı başarmış. Bu arada klavyede arka aydınlatma da mevcut. Klavyenin en üst satırında yer alan fonksiyon tuşları içinde klavye parlaklık düğmesi de var. Ancak geniş bir parlaklık aralığı ayarı yerine üç farklı kademede aydınlık ayarı yapma imkanı sunuluyor.

Huawei MateBook X 2020 inceleme: Donanım, Performans ve Pil

Yukarıda MateBook X’in 13 inç ekranının ince çerçeveye ve buna bağlı olarak yüzde 90 gibi yüksek bir ekran-gövde oranına sahip olduğunu belirtmiştik. Huawei, bu dizüstü bilgisayarda 3K FullView ekrana yer veriyor. LTPS teknolojili ekran geniş görüş açılarıyla ortak çalışmayı ve arkadaşlarla ortaklaşa bir şeyler izlemeyi daha elverişli kılıyor. 400 nit ile bir dizüstü bilgisayar ortalamasının üzerinde parlaklığa sahip. Gerçekten de ekranın parlaklığı tatmin edici, dışarıda da rahat bir şekilde çalışma imkanı sağlıyor.

 

3000 x 2000 piksel çözünürlük desteği sunan ekranın 278 ppi gibi bir piksel yoğunluğu var. Göze optimum uzaklıkta pikseller seçilemeyecek derecede bulunuyor. Keskinlik ve netlik gayet iyi. sRGB renk gamının yüzde 100’ü destekleniyor. Canlı ve doğruluğu yüksek renklerle gerek film izlerken gerek fotoğraf veya video düzenlerken MateBook X, görsel açıdan fazlasıyla tatmin ediyor. 1500:1 kontrast oranı da ekranın öne çıkan özelliklerinden bir tanesi oluyor.

MateBook X’in ekranının en çok hoşumuza giden taraflarından bir tanesi 3:2 görüntü oranına sahip olması. Bu görüntü oranı, söylediğimiz gibi, son zamanlarda dizüstü bilgisayarlarda daha fazla tercih ediliyor. 16:9 daha çok içerik tüketimi için uygun olurken 3:2 işi daha çok üretkenlik odaklı uygulamalar olanlar için daha fazla kullanışlılık sağlıyor. Böylelikle tek bakışta daha fazla içeriği görüntülemek mümkün oluyor. 16:9 görüntü oranını iyi bulanlar, bu oran sayesinde aynı anda iki uygulama penceresini daha rahat açmanın imkan dahilinde olduğunu söylüyor. Ancak aynısını MateBook X’in 3:2 ekranında da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tıpkı MateBook X Pro gibi, MateBook X de dokunmatik ekrana sahip. Bir önceki bölümde söylediğimiz gibi, izleme dörtgeni de iyi şekilde işliyor. Ancak dokunmatik ekran kullanımına alışan, internette gezinirken ekrana dokunarak kaydırmayı sevenler için MateBook X bu imkanı sunuyor.

 

3:2 ekranın daha çok üretkenlik odaklı işler için elverişli olduğunu söylesek de, bu ekran Netflix veya YouTube’da video izlemek için de elverişli. Aynı zamanda oyun oynamayı sevenler için de tatmin edici bir görsellik sunacaktır. Ses sistemi de bu alanda ekranı tamamlıyor. Dizüstü bilgisayarda dört adet güçlü hoparlör bulunuyor. Bu dört hoparlör gerçekten de yüksek şiddette, çevresel ses etkisi yüksek ve doyurucu bir ses çıkışı sağlıyor. Müzik dinlerken, video izlerken veya oyun oynarken bu ses sistemi sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Başka bir hoparlöre ihtiyaç duymayacaksınız.

Huawei, donanım tarafında sunulan bu gücün yazılımla da desteklenmesi için Nahimic adlı özel bir ses kontrol programını yüklü olarak sunuyor. Buradan ister hoparlör ister kulaklık için farklı ses ayarlarını yapabilir, frekans ayrımı ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz. Sanki bir salonda müzik dinliyormuş gibi bir ortam yaratabileceğiniz gibi, film izlerken sanki bir ev sinema sisteminiz varmış gibi bir hissi de elde edebilirsiniz.

İçerideki bileşenlere baktığımızda, elimizdeki modelde 10. nesil Intel Core i5-10210U CPU bulunuyor. 16 GB RAM ve 512 GB dahili hafıza da bunu tamamlıyor. 16 GB RAM’in varlığı çoklu görev tarafında büyük avantaj sağlıyor. Genellikle çalışırken 20’yi aşkın sabitlenmiş Chrome sekmesi, aynı zamanda Edge internet tarayıcısı açıktır. Buna bir de e-posta uygulaması ve diğer uygulamaları ekleyin. Bu gibi bir durumda bile RAM konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Diğer yandan performans konusunda da MateBook X’in paketi yeterli görünüyor. Fotoğraf düzenleme veya video yapımı gibi konularda da birçok ana akım kullanıcının ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır. 512 GB dahili hafıza da yeterli, ancak Huawei her dizüstü bilgisayarında olduğu gibi burada da diski iki dizine ayırmış. C dizininde Windows dosyaları var, D dizini ise dosyalar için ayrılmış. Size tavsiyemiz daha en baştan Microsoft Store uygulamalarının ve diğer geleneksel Windows programlarının yüklenmesi için D bölümünü ayarlamanız olacaktır.

 

Huawei MateBook X 2020 inceleme: Sonuç

Huawei MateBook X, şık tasarıma sahip olan, kaliteli malzemelerin kullanıldığı, ultra ince ve hafif gövdesiyle kullanıcılara yüksek bir kullanım zevki ve isteği verecek bir dizüstü bilgisayar. Hafifliği ve inceliği sayesinde hem gerçek anlamda dizüstünde rahatlıkla kullanılıyor hem de çantada zahmetsiz şekilde taşınıyor. Yüksek çözünürlüklü ve 3:2 görüntü oranlı ekranı dışarıda da üretimi sürdüren kullanıcıların işini iyi şekilde yapmalarına yardımcı olacaktır. Core i5 işlemci, 16 GB RAM, 512 GB SSD gibi bileşenleriyle de hedeflediği kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyor. Bir iş gününü rahatlıkla çıkarabilecek pil ömrü de buna yardımcı oluyor. Huawei’nin diğer cihazlarıyla kolaylıkla bağlantı kurması ve ortak çalışma imkanı sunması da bu dizüstü bilgisayarı diğerlerinden ayıran önemli özelliklerden bir tanesi oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı