Huawei MatePad 11 İncelemesi Yorum Yap

Huawei MatePad 11 İncelemesi

Huawei MatePad 11 Huawei Ekosistemi içinde HarmonyOS ile birlikte yeni bir dönem başlıyor. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet, aksesuar gibi cihazlar birbiriyle daha da yakın biçimde çalışacak, paylaşılan ortak deneyimler ve işlevler daha da artacak. Huawei MatePad 11, Türkiye’deki tüketicilerin HarmonyOS ile tanıştıkları ilk Huawei mobil cihazı olma özelliğini taşıyor. Sadece içerik tüketimi için değil, aynı zamanda içerik üretimi için de bir tablet arayanlar için dikkate değer özellikler sunan bu Huawei HarmonyOS tabletini tek başına 4299 TL’ye, ikinci nesil Huawei M-Pencil ekran kalemi ve Huawei MatePad klavyeli manyetik kılıfla birlikte 4999 TL’ye satın alabilirsiniz. Huawei MatePad 11 inceleme yazısında ve videosunda, Huawei’nin yeni tabletiyle geçirdiğimiz birkaç günün sonunda elde ettiğimiz izlenimler ve yorumlar yer alıyor.

Huawei MatePad 11 inceleme: Tasarım

MatePad 11 tasarım açısından geçen yılın üst sınıf Huawei tabletlerinden çok farklı sayılmaz. Yatay kullanım öncelikli olarak göz önünde bulundurulan Huawei logosu ve selfie kamera yerleşimleri dikkat çekiyor. 485 gram ile yaklaşık 11 inç ekranlı bir tablet için makul ağırlığa sahip. Üstelik 7.25 milimetre profil kalınlığıyla da bir tablet için fazlasıyla ince olduğunu söyleyebiliriz.

10.95 inçlik köşeden köşeye uzunluğa sahip olan ekranın etrafını, üst kısıma selfie kamerayı yerleştirmeye yetecek kalınlığa sahip bir çerçeve, her kenardan eşit kalınlıkta sarıyor. Çerçeve çok kalın değil, böylelikle yüzde 86 gibi, yüksek olarak nitelendirebileceğimiz bir ekran gövde oranına ulaşılıyor. Ekranın görüntü oranı 16:10, bu durum tableti dikeyden çok yatayda kullanım için daha elverişli hâle getiriyor. Düşey yönde tutuşta, alıştığımız A4 boyutlu kağıt oranından biraz uzak olsa da, kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

MatePad 11’in kenarlarını alümiyum çerçeve sararken, arka yüz de yine aynı malzemeyle kaplı durumda. Kullanılan malzeme seçimi kaliteli ve öndeki camla bütünlük oluşturarak tabletin yeteri kadar sağlam olmasını mümkün kılıyor. Hafif yuvarlatılmış kenarlar tableti iyi biçimde kavramaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda tek elle tutuşta tabletin elden kaymasını engelleyecek yeterlilikte sürtünmesi de var. Mat gri renkli tabletin ağır bir havası var, bu da özellikle çalışanlar için tercih nedenlerinden biri olabilir.

 

Huawei MatePad 11 inceleme: Ekran ve Ses

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, MatePad 11’de 10.95 inç ekran var. IPS LCD ekran 2560 x 1600 piksel çözünürlüğe sahip. Bu 2.5K QHD ekran 275 ppi gibi, bir tablet için yüksek bir piksel yoğunluğu sunuyor. Ekranda yazılar oldukça keskin ve okunaklı, fotoğraflar ve videolar da fazlasıyla net. Çözünürlük tarafındaki bu etkileyiciliği ekranın 1500:1 gibi yüksek kontrast oranı tamamlıyor.

Renk tarafında geniş DCI-P3 renk gamı desteği var. NTSC renk gamının da yüzde 96’sı kapsanıyor. Böylelikle MatePad 11 multimedya içerikler, oyun, fotoğraf ve video düzenleme gibi işler için fazlasıyla elverişli hâle geliyor. Ekran ayarları içinde renk modunu Normal ve Canlı arasından seçebilirsiniz. Varsayılanda Canlı ayar seçili durumda. Öte yandan ekranın renk sıcaklığını ortamdaki ışığa göre ayarlayan Doğal Ton sayesinde, özellikle kitap okurken veya web sitelerinde gezinirken biraz daha gerçek hayata yakın bir renk profili elde edebilirsiniz. 500 nit maksimum parlaklık değerine sahip olan ekran, dışarıda güneş ışığı altında da fazlasıyla rahat bir kullanım imkanı sunuyor. Yazın deniz veya havuz kenarında bu tablet düzgün bir kullanım için ideal şartları sağlıyor. IPS LCD ekran geniş görüş açıları sunuyor. Ekrana kenardan baksanız bile neler olduğunu fazla bir indirgeme olmadan görebilirsiniz. Bu durum onu ortak çalışma veya izleme için de uygun hâle getiriyor.

Huawei MatePad 11 inceleme: Performans ve Pil

Huawei MatePad 11, sahip olduğu donanım bileşenleri içinde de günümüzün tabletleri içinde iyi bir yerde bulunuyor. Qualcomm’un geçen yılki amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz işlemisi Snapdragon 865 bu tabletin çalışması için gerekli işlem gücünü sağlıyor. 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza da donanım paketinin diğer bileşenleri arasında bulunuyor. microSD kart yuvasıyla depolama alanını artırmanız; fotoğraflarınız, videolarınız ve diğer belgeleriniz için daha fazla alan açmanız mümkün oluyor.

 

MatePad 11, sahip olduğu donanım paketinden beklenen performansı sergiliyor. Tablet genel olarak hızlı, kullanıcı arayüzünde geçişler akıcı biçimde gerçekleşiyor. Uygulamaların ve oyunların da hızlıca açıldığını görüyoruz. Aynı anda iki veya üç uygulamayı kullanma konusunda da bu tablet yeterli oluyor. Ancak bazı durumlarda arka planda bekleyen uygulama veya tarayıcı sekmelerinin yeniden açılması durumunda bunların sıfırdan açılması durumu söz konusu oluyor. RAM tarafında yapılacak optimizasyonlarla bu durum iyileştirilebilir. Bunun dışında oyun tarafında da MatePad 11 yeteri kadar güçlü bir tablet. PUBG Mobile gibi yüksek gereksinimlere sahip bir oyunu gayet akıcı biçimde oynamak mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı