Huawei Nova 9 İncelemesi Yorum Yap

Huawei Nova 9 İncelemesi

Huawei Nova 9 İncelemesi 2021 yılını yeni ürünler açısından epey yoğun geçirdi. Ancak söz konusu akıllı telefonlar olunca şirket, geçen yıllara göre biraz daha sessiz kaldı. Tabii ki, bunda Huawei’nin akıllı telefonlar tarafında bir geçiş dönemi yaşaması, kendi mobil ekosistemine yönelmesi önemli rol oynuyor.

Huawei Nova 9 İncelemesi Bu yıl içinde HarmonyOS’i cihaz portföyüne daha da yayarak önemli bir aşama kaydeden Huawei, henüz Çin dışında akıllı telefonlarına bu işletim sistemini getirmekte acele etmiyor. Ekim ayında Viyana’da resmi duyurusu yapılan Huawei Nova 9, EMUI 12 sürümüyle geliyor. Kullanıcı arayüzü ve verdiği his bakımından daha önce incelediğimiz HarmonyOS işletim sistemli Huawei MatePad 11 tablete yakın görünen Nova 9 kullanıcılarına nasıl bir deneyim vadediyor? Birkaç haftadır deneyimlediğimiz bu akıllı telefon ile ilgili detaylar ve yorumlar Huawei Nova 9 inceleme yazısı ve videosunda yer alıyor.

Huawei Nova 9 inceleme: Tasarım

Daha önce gördüğümüz Nova serisi telefonları daha çok gençleri hedefliyordu, tasarımlarıyla biraz daha orta segment telefonların hissini yansıtıyordu. Huawei, Nova serisine bakışını değiştiriyor ve bu seride çıtayı biraz daha yukarı taşıyor. Bu durumun tasarımına da yansımaları var ve bunu Nova 9’da iyi biçimde görüyoruz. Daha önce Huawei’nin Mate ve P serisi telefonlarında gördüğümüz tasarım unsurları ve detaylara bu yeni Huawei akıllı telefonunda da rastlıyoruz.

Öncelikle Nova 9, görünüş açısından P40 Pro ve Mate 40 Pro modellerine daha yakın görünüyor. Bunun en büyük nedeni, o telefonlarda gördüğümüz kavisli ekranın burada da yer alması. Kavisli ekran sayesinde telefonun önü ve arkası simetrik bir yapı oluşturuyor. Ayrıca telefonu çerçevesinin uzun kenarlarda daha da incelmesine ve bunun telefonu olduğundan daha da ince göstermesini sağlıyor. Aslında 7.8 milimetrelik kalınlığıyla Nova 9 zaten ince bir akıllı telefon, arkadaki kamera modülü de fazla çıkıntı yapmadığı için toplam kalınlığı artırmamış oluyor.

Huawei Nova 9 inceleme: Ekran, Performans ve Pil

Ekran tarafında da Nova 9’un amiral gemisi Huawei akıllı telefonlarından ödünç aldığı özellikler bulunuyor. İlk olarak, bir önceki bölümde belirttiğimiz gibi, kavisli bir ekran kullanılmış. Ekranın kavisi fazla değil, kenarlara doğru görüntüde karartılar da az derecede bulunuyor. Tek elle kullanımda avuç içinin ekranın kenarlarına dokunup yanlış komutlara neden olması gibi durumlara ise nadiren rastladık. Bu açıdan iyi bir kavisli ekran deneyiminin sunulduğunu belirtelim.

 

6.57 inçlik ekran, 1080 x 2340 piksel çözünürlüğe sahip. Bu, 392 ppi gibi ortalamanın üstünde bir piksel yoğunluğuna karşılık geliyor. Keskinlik ve netlik açısından fazlasıyla tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. OLED ekran teknolojisi kullanılmış ve bunun getirdiği çeşitli avantajlar var. Öncelikle dışarıda, parlak ışık altında iyi bir görüş sağlıyor. Daha sonra, görüş açıları geniş, bu da telefonun ekranına yanlardan bakıldığında bile neler olduğunun rahatlıkla görünmesini sağlıyor. Bir diğer avantaj ise ekran içi parmak izi okuyucusunun sunulması oluyor, ona birazdan değineceğiz. Her zaman açık ekran özelliğini de verimli biçimde kullanabilirsiniz. Ancak Huawei, ekranda her zaman saat, tarih ve bildirimleri göstermek yerine, ekrana hafifçe dokunduğunuzda sadece bunları görme seçeneği de sunuyor. Bu da pil tüketimine olumlu katkı sağlıyor. Ekran ayarları içinden her zaman açık ekran ayarlarına erişebilir, kullanabileceğiniz görseller, duvar yazıları veya diğer sanatsal içerikler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu arada Huawei, sunduğu galeri üzerinden daha fazla her zaman açık ekran unsurundan yararlanmanıza izin veriyor.

 

Huawei Nova 9 inceleme: Kamera

Huawei Nova 9’un farklı görünüme sahip kamera modülünde dört tane kameranın bulunduğunu belirtmiştik. Ana kamera 50 megapiksel çözünürlük, f/1.9 diyafram ve faz algılamalı otomatik odak gibi özelliklere sahip. Bunun yanında 8 megapiksel, f/2.2 ultra geniş kamerayı görüyoruz. Ayrıca her biri 2 megapiksel çözünürlük ve f/2.4 diyafram açıklık gibi özelliklere sahip olan makro ve derinlik kamerası bulunuyor.

 

Kamera uygulaması daha önce Huawei telefonlarında gördüğümüz tarzda ve kullanımı da oldukça kolay. Aslında çoğu akıllı telefon kamerasında aynı tarzda bir dizilimi görmeye başladık. Ekranın bir tarafında Gece, Portre, VLOG gibi çekim modları da klasik fotoğraf ve video modlarının yanında öne çıkarılmış. Diğer bölümünde ise, Süper Makro ve Yüksek Çözünürlük de dahil olmak üzere farklı modlar bulunuyor.

Nova 9’un 50 megapiksel kamerası standart olarak 12 megapiksel çözünürlüklü fotoğraflar çekmeye olanak sağlıyor. Piksel birleştirme sayesinde düşük ışıkta performans iyileştiriliyor. Gerçekten de, Nova 9 düşük ışık koşullarında yeteri kadar aydınlık, kumlanma etkisinin düşük olduğu fotoğraflar üretiyor. Normal ışık koşulları altında parlaklığı gayet tatmin edici fotoğraflar üretiyor. Renkler biraz daha soğuk tarafa kaçıyor gibi. Ayrıca bazı manzara çekimlerinde yakınlardaki detayların oldukça iyi olduğunu gözlemlerken uzaktaki unsurlarda biraz bulanıklık gözlemledik. Ultra geniş açılı kamera ile yaptığımız çekimlerde ise renkler, ana kameranın çekimlerine göre biraz daha sıcak renklere sahip. Yakın çekimlerde etkileyici sonuçlar ortaya çıkarmak mümkün, ancak daha yakındaki nesnelere veya konulara netlemenin verimli biçimde yapılmadığı anlaşılıyor. Bu noktada 2 megapiksel makro kameradan yardım alarak, Süper Makro modunda daha net yakın çekim fotoğraflar elde edebilirsiniz. Portre çekiminde gösterilen performansı da iyi bulduk. Bu arada VLOG modu da çok göze çarpmayan, ancak ilgi çekici fotoğraflar ve videolar çekebilen bölümlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı