NVIDIA® GPU Teknolojisindeki Gelişmeler Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

Intel, daha fazla çekirdeğe ve yüz eritme hızlarına sahip 13. nesil Core CPU’ları piyasaya sürüyor Yorum Yap

Intel, daha fazla çekirdeğe ve yüz eritme hızlarına sahip 13. nesil Core CPU’ları piyasaya sürüyor

Intel, daha fazla çekirdeğe ve yüz eritme hızlarına sahip : Intel, 13. nesil Core (“Raptor Lake”) neslini bugün, yöneticilerin oyun tutkunları için “dünyanın en iyi oyun deneyimini” sunduğunu iddia ettiği altı yeni işlemciyle başlattı ve Intel’in kendi 12. nesline kıyasla oyun performansında yüzde 24’e varan artış sağladı. Çekirdek yongaları.

Bu artışın büyük bir kısmı, Intel’in her zamankinden daha fazla çekirdek, daha fazla iş parçacığı ve daha yüksek saat hızları sunmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin Core i9-13900K, karşılık gelen 12. nesil Core modelinden sekiz çekirdek artı sekiz fazla iş parçacığı ve üstte ek 600MHz “turbo” hız sunuyor.

Kilidi açılmış Core i9-13900K, diğer işlemciler daha düşük hızlarda çalışsa da, 5.8GHz’lik bir yükseltme hızında öne çıkıyor. Intel masaüstü, iş istasyonu ve kanal başkan yardımcısı ve genel müdürü Mandy Mock, “Açık olmak gerekirse, kutudan çıktığı gibi dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisini sunuyoruz” dedi.

Belki de Nvidia’nın yeni GeForce RTX 40 serisi GPU’larını çevreleyen etiket şokunun ve son fiyat kıtlığının ardından yeni yongalar için daha yüksek fiyatlar beklemiş olabilirsiniz. Ancak Core i5-13600K ve -KF’nin (30 $’lık bir artış alan) dışında, Intel’in 13. nesil Raptor Lake Core yongalarının fiyatları Intel’in 12. nesil Alder Lake ile aynı. Ve şimdi, AMD’nin rakibi Ryzen CPU’ları her zaman daha ucuz bir seçenek değil.

AMD, yeni piyasaya sürülen Ryzen 7000 serisinin Intel’in sunduklarının en iyisini kolayca yeneceğini söyledi . AMD’nin yeni Ryzen 7950X’i yalnızca önceki Ryzen’lere göre muazzam bir performans avantajı iddia etmekle kalmıyor, aynı zamanda üst seviye 7950X, açılış için etiket fiyatından 100 $ düştü. Intel ayrıca Raptor Lake’in 6GHz’e ulaşacağına söz verdi – ve bu ilk 13. nesil Core yongaları henüz değil, CEO Pat Gelsinger bu yongayı gelecek yıl “sınırlı hacimlerde” beklediğini söyledi. 2022’nin en iyi masaüstü işlemcisi için çekişmeli bir yarış olacak.

digimas.net
Bu dikkate değer: Sadece üretim sürecini ayarlayarak, Intel’in 65W’lık 13. nesil Raptor Lake’i, eski 12900K’nın (Alder Lake) turbo modunda 241W’da üretebileceği tüm performansı sağlayabilir. Elektrik fiyatları arttıkça bu önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı