is-dizustu-bilgisayarlari-ve-normal-dizustu-bilgisayarlar-arasindaki-fark

Oyun Dizüstü Bilgisayarları, İş Dizüstü Bilgisayarları ve Normal Dizüstü Bilgisayarlar Arasındaki Fark Yorum Yap

 İş Dizüstü Bilgisayarları ve Normal Dizüstü Bilgisayarlar Arasındaki Fark

 İş Dizüstü Bilgisayarları ve Normal Dizüstü Bilgisayarlar Arasındaki Fark Bir kişi bir dizüstü bilgisayar veya herhangi bir gadget almaya karar verdiğinde, bir çok soru(lar) ortaya çıkar. Bir oyun dizüstü bilgisayarı ile normal bir kişisel dizüstü bilgisayar veya iş dizüstü bilgisayarı arasındaki farkı nasıl bilebilirim ?

  • Hangi özellikleri satın almalıyım?
  • Hangi dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarımı en iyi şekilde karşılayacak?
  • Üzerinde oyun oynamayı da seveceğime göre hangi laptopu almalıyım?
  • Uzlaşılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler nelerdir?
  • Oyun dizüstü bilgisayarları özellikle oyun için mi kullanılıyor? Eğer öyleyse, bu, kişinin günlük bilgisayar ihtiyaçları için başka bir dizüstü bilgisayar satın alması gerektiği anlamına mı geliyor?
  • Hangi dizüstü bilgisayar tüm günlük bilgisayar ihtiyaçlarımı en iyi şekilde karşılar ve aynı zamanda oyun oynayabilir?

Pek çok insan, özellikle de bilgisayar dünyasındaki yeni son kullanıcılar, bu kafa karışıklığı içindedir. Ancak bugün bu makaleye rastladığınız için, yalnızca bu makaleyi sonuna kadar dikkatlice okursanız, hangisini satın alacağınız, hangisini almayacağınız konusunda kafanız karışmaz.

Başlamadan önce, oyun dizüstü bilgisayarlarının normal dizüstü bilgisayarlardan veya iş dizüstü bilgisayarlarından oldukça farklı olduğunu belirtmek zorunludur. Aralarında büyük farklılıklar ve birkaç benzerlik var. Her şeye rağmen; Dizüstü bilgisayarlar, ihtiyaçlar doğrultusunda kategorize edilmesine rağmen ortak özelliklere ve konfigürasyonlara sahiptir.

Bu yazıda çok fazla saçmalık yok. Direk konuya gireceğim.

Oyun dizüstü bilgisayarlarının özellikleri

1. Oyun dizüstü bilgisayarları yüksek GPU Gücüne sahiptir – GPU, Grafik İşleme Birimi anlamına gelir. Bu, oyun dizüstü bilgisayarlarını diğer dizüstü bilgisayar türlerinden ayıran temel özelliğidir. Bu nedenle, GeForce GTX serisi ve GeForce RTX serisi gibi grafik kartlarına sahip bir dizüstü bilgisayar gördüğünüzde, Oyun, 3D oluşturma ve diğer tüm grafik yoğun programlar için şans yaratılır.

2. Oyun dizüstü bilgisayarları , normal bir dizüstü bilgisayarın içerebileceği tüm diğer özellikleri içerir, ancak bir iş dizüstü bilgisayarı içermez, ancak vurgular esas olarak grafik kartlarındadır. Bunun nedeni, iyi bir grafik kartı olmadan bir dizüstü bilgisayarın Fortnight, PUBG, Call of Duty vb. oyunları çalıştıramamasıdır. Bu oyunları bir oyun dizüstü bilgisayarıyla grafiklerden ödün vermeden tam kapasitede çalıştırabilirsiniz. Oluşturma gerçek dünyaya yakındır, dolayısıyla görsel gerçeklik. 

Grafik Tasarımı ve Video Oluşturma İçin Bir Oyun Dizüstü Bilgisayarı veya Dizüstü Bilgisayarı mı Arıyorsunuz? BURAYA TIKLAYIN

3. RAM boyutu – (Rastgele Erişim Belleği) oyun dizüstü bilgisayarlarında genellikle daha yüksek taraftadır. Maksimum dizüstü bilgisayarlarda da bulunacak özel bir VRAM (Sanal Rastgele Erişim Belleği) vardır ve bu, özellikle video belleğine ayrılmıştır. Çoğu durumda, oyun dizüstü bilgisayarı fabrikadan daha düşük bir RAM kapasitesiyle gelse bile, örneğin 8 GB RAM, bu tür dizüstü bilgisayarlar da 64 GB’a kadar RAM alacak şekilde tasarlanmıştır. 

4. İyi bir çözünürlük olmadan oyun olmaz. Oyun dizüstü bilgisayarları harika bir çözünürlükle gelir (FHD, UHD, WQHD, 4k, 8K). Ancak, sıradan bir bilgisayar tüketicisi için boyut, ağırlık ve çözünürlük arasındaki denge gereklidir. 

5. Oyun dizüstü bilgisayarları moderndir ve modern olan her şey 3D, 4K ve hatta 8K ile uğraşmak zorundadır. Bu günlerde, hemen hemen her oyun 3’e uygundur. 1/3 ölçüsünün teknolojiye eklenmesi oyun keyfini beraberinde getirmiştir. Bu nedenle, bir oyun bilgisayarına girerken aynı zamanda bir 3D dizüstü bilgisayar satın almak gerçekten çok faydalıdır.

5. Oyun dizüstü bilgisayarları genellikle normal dizüstü bilgisayarlardan daha ağırdır. Bunun nedeni, oyun dizüstü bilgisayarlarının 2 fanla gelmesidir; biri işlemciyi soğuturken diğeri ekstra Nvidia grafik kartıyla (GTX veya RTX grafik kartları) ilgilenir. Bu nedenle, seyahat için hafif dizüstü bilgisayarlar düşünüyorsanız, oyun dizüstü bilgisayarlarına gitmeyin.

6. Ve son olarak, oyun dizüstü bilgisayarları genellikle pahalıdır. Normal ve iş dizüstü bilgisayarlarına kıyasla pahalıdırlar (bağlıdır). Yani bu oyun canavarından birini almayı düşünüyorsanız, o bankayı kırmanız gerekecek. Bazı bütçe oyun dizüstü bilgisayarları olmasına rağmen, bana güvenin, ucuz değil.

7. Pil gücü, oyun dizüstü bilgisayarları söz konusu olduğunda pek önemli değil çünkü pil ne kadar güçlü olursa olsun, yoğun oyun oynamanın 2-3 saat içinde bitecektir.

Oyun dizüstü bilgisayar nişinde popüler markalar; Alienware, Asus & MSI – Asus Rog gerçekten bir oyun canavarıdır.

Bir İş Dizüstü Bilgisayarının veya Normal Dizüstü

Bilgisayarın Özellikleri 1. İş dizüstü bilgisayarlarının en önemli satış noktası, dayanıklılıkları, hafiflikleri ve pil gücüdür. Pil yaşam tarzları, bir iş bilgisayarı için önemli bir özelliktir. Bunun nedeni, bir iş dizüstü bilgisayarı tercih edenlerin onunla seyahat etmeleri gerekmesi ve nadir güç kaynakları olması durumunda pil gücünün çok uzun süre dayanmasını beklemeleridir. Bu dizüstü bilgisayarlar, tam olarak şarj edildikten sonra 12 saate kadar dayanabilir.

2. Dayanıklılık ve esneklik – Lenovo Yoga C940 ve C740, Yoga 9i ve Yoga 7i, Lenovo ThinkPad x1 Yoga, HP Spectre, Dell XPS ve Dell Latitude, Lenovo ThinkPad’ler ve HP Elitebook’lar, HP ProBook’lar, birinci sınıf dizüstü bilgisayarlardan bazılarıdır. bu da yeni zirveler kırmaya devam ediyor. O kadar hafif ve küçüktürler ki, bir dizüstü bilgisayar taşıdığınızı bile hissetmezsiniz, bu nedenle notebook adı verilir.

3. Güvenlik ve BT Yönetimi – İş dizüstü bilgisayarları çok güvenli olacak şekilde üretilmiştir. Sağlam güvenlik yamaları (ethernet ve yazılım güvenlikleri) açısından, biyometrik/parmak izi tarayıcıları genellikle mevcuttur, yüz tanıma ve retina tarayıcıları neredeyse her zaman mevcuttur ve bu, bu dizüstü bilgisayarlardaki verileri çok güvenli hale getirir. 

Bu tür menkul kıymetlerle donatılmış, ancak genellikle iş dizüstü bilgisayar serisinde bulduğumuz düzeyde olmayan bazı ticari/ev kullanımı dizüstü bilgisayarlar olsa da. Ayrıca kurumsal düzeyde verileri yönetmek ve güvenli hale getirmek daha kolaydır; bu nedenle çoğu iş dizüstü bilgisayarı (Windows işletim sistemi) olmadan, ancak daha kolay yapılandırma için FreeDOS ile gelir. 

4. Normal veya iş amaçlı bir dizüstü bilgisayar, ofis kullanımı ve genel bilgi işlem amaçları için uygun özelliklere sahiptir. Hiçbir şey çok süslü değil, ancak zarafet gösterişli tasarımlar, şık kaplama ve hafiflikle telafi ediliyor.

5. Depolama kapasitesi, iş veya normal dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda da önemlidir. Bu dizüstü bilgisayar kategorisi çok büyük veri ve hesaplama gücü ile uğraşmak zorunda olduğundan, büyük depolama ihtiyacı hiç de akıllıca değil.

6. Ve son olarak, dayanıklılık hakkında biraz – bir  iş dizüstü bilgisayarı söz konusu olduğunda dayanıklılık çok önemlidir. Bir iş dizüstü bilgisayarı 72 saat kesintisiz çalışabilir ve “ter bile atmaz” çünkü bunu başarmak için tasarlandı. Ve hafif yapıları, gittiğiniz her yere onunla seyahat edebilmenizi sağlar. Yukarıda belirtilen özellikler, oyun dizüstü bilgisayarlarını iş dizüstü bilgisayarları veya normal dizüstü

bilgisayarlardan ayırt edebilmeniz için anlamanız gereken önemli noktalardır.. Ve bu dizüstü bilgisayarlardan herhangi birini satın almak istiyorsanız, olması gereken yer tech-offer.com’dur. Dizüstü bilgisayarı satın almanın temel amacı hakkında size bilgi verilecektir.

 Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı