2021in-en-iyi-is-istasyonlari-profesyoneller-icin-guclu-bilgisayarlar

İş İstasyonu Bilgisayarı Nedir? Yorum Yap

İş İstasyonu Bilgisayarı Nedir?

İş istasyonu bilgisayarı, profesyonel görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmış bir bilgisayardır. Standart bilgisayarların aksine, iş istasyonları tipik olarak profesyonel işleme, video düzenleme, VFX veya bilimsel hesaplamalar gibi ağır hesaplama veya grafik görevlerini yerine getirmek için optimize edilmiş özel bileşenlere sahiptir.

İş istasyonu bilgisayarları için kullanır

İş istasyonu bilgisayarları çok özel amaçlar için oluşturulma eğilimindedir ve dahili bileşenleri bunu yansıtacaktır. AutoCAD, Lumion, Adobe Premiere veya Revit gibi yazılımları kullanarak tasarım, işleme veya içerik oluşturma gibi iş akışları, genellikle bir ev masaüstüne karşı gerçek bir iş istasyonundan yararlanır.

Standart masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak, iş istasyonları tipik olarak ECC (hata düzeltme) RAM’i destekler , NAS sürücüleri gibi gelişmiş depolama yeteneklerine sahiptir, Quadro ve Radeon Pro gibi profesyonel sınıf grafikleri kullanır, profesyonel düzeyde anakartlara sahiptir ve bunların termallerini yönetmek için soğutma kapasitesine sahiptir. bileşen türleri.

Ürün desteği ve garantileri de çok daha sağlamdır, bu da bu bileşenlerin maliyetini artırmada önemli bir faktördür. Bir ödün olarak, bu endüstriyel sınıf parçalar tipik olarak daha uzun süre dayanabilir ve dayanır.

Başlıca CPU ve GPU üreticileri, iş istasyonu görevlerine özel olarak uyarlanmış ürün grupları sunar.

İş İstasyonu CPU Hatları

Intel: Xeon & X serisi – Intel’in çok çekirdekli çözümleri , tek bir yuva için toplam 38 çekirdeğe maksimum ulaşır ancak çift CPU yapılandırması için toplam çekirdeklerde üç basamaklı sayılara yaklaşabilir. Burada Xeon ve i7 arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinin .

AMD: Threadripper/Threadripper PRO – Tek bir yuvada toplam 64 çekirdek ile AMD Threadripper, CPU yoğun iş yükleri için en sağlam iş istasyonu çözümüdür.

İş İstasyonu GPU Hatları

Nvidia: Quadro – NVIDIA’nın profesyonel düzeydeki çözümü, her biri 48 GB’a kadar vRAM ile desteklenen profesyonel grafiklerle pazar payının çoğunluğuna sahiptir. En üst düzey görevler için önerimiz

AMD: Radeon Pro – AMD Pro ürün serisi, özellikle bir AMD işlemci ile eşleştirildiğinde bazı önemli avantajlar da sunar.

İş İstasyonu Bilgisayar Türleri

Grafik Üretimi: Bu bilgisayarlar, 2D/3D görüntüler ve animasyonlar üretmek ve bu kreasyonları sunum için sunmak üzere tasarlanmıştır. GPU, oluşturma işlemi sırasında ağır yükü kaldırır, ancak yükün bir kısmını da üstleneceğinden CPU hızı/çekirdek sayısı göz ardı edilmemelidir.

Sunucular: Çoğu durumda süresiz olarak çalışacak ve karmaşık hesaplama görevlerini yerine getirecek, birçok kullanıcıyı yönetecek, büyük miktarda veri depolayacak veya oluşturacak şekilde tasarlanmış çok çekirdekli CPU tabanlı sistemler .

Multimedya: CPU ve GPU, profesyonel ses/videoyu kodlamak, düzenlemek ve üretmek için multimedya veya üretim sistemlerinde tipik olarak birlikte çalışır. Ortam ne kadar karmaşıksa (daha fazla katman, efekt vb.), donanım yoğunluğu o kadar fazladır.

Modelleme: AutoCAD gibi modelleme yazılımları, doğru profesyonel modeller üretmek için profesyonel grafik kartları gerektirir. Bu, tipik olarak tek iş parçacıklı performansa vurgu yapan CPU tabanlıdır.

Bir diğer sitemiz olan digimasa da sizleri bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı