is-istasyonu-dizustu-bilgisayarina-karsi-oyun-dizustu-bilgisayarina-karsi-2021-en-iyi-tam-kilavuz

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarına Karşı Oyun Dizüstü Bilgisayarına Karşı 2021 Yorum Yap

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarına Karşı Oyun Dizüstü Bilgisayarına Karşı 2021 En İyi Tam Kılavuz

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarına Karşı Oyun Dizüstü Bilgisayarına Karşı: İş istasyonları, çatırdayan bilgi yığınlarını yönetebilen veya büyük dosyaları 4K olarak düzenleyebilen tek dizüstü bilgisayarlardır.

Açıkçası, en iyi iş istasyonları, yoğun grafik uygulamaları yürütmek zorunda olan profesyonel müşterilere yöneliktir. Bir dizi en iyi oyun dizüstü bilgisayarı ile bir iş istasyonu arasındaki hayati fark, kendi GPU’dur, çünkü öncelikle salt oyun işlevselliğinden ziyade düzen ve 3D oluşturma gibi işler için optimize edilmiştir. Ve iş istasyonları normalde, oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğunda bulacağınız normal Core i7 yerine Intel Core i9 veya Intel Xeon işlemci gibi daha güçlü CPU’lara sahiptir.

Adobe Premiere veya Blender gibi programlarda iş akışınızı hızlandırmak için iş istasyonunuz canavar bir işlemci (Intel’in Xeon serisi dahil), canlı, doğru renklere sahip bir ekran ve güçlü bir GPU gerektirir. Hepiniz çalışıyorsanız ve belki de sadece küçük bir dramaysanız, Dell Precision 7540 çevredeki en iyi basit iş istasyonları arasındadır. TheGoneApp , Asus ProArt StudioBook 15’i inceledi ve iyi bir iş istasyonu olacak, ancak kategorisinde en iyisi değil.

En iyi iş istasyonunu temin etme arayışı zayıf bir girişim olmasa da, gereksinimleriniz ve fiyat aralığınız için ideal sisteme karar vermenize yardımcı olacağız. İster büyük, canlı bir ekran ister ucuz bir güç merkezi istiyorsanız, şu anda satın alabileceğiniz en iyi iş istasyonları burada olacaktır. Katil işlevsellik ve eşleşebilecek bir şey mi arıyorsunuz?

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarı ve Oyun Dizüstü Bilgisayarı 2021 Tam Karşılaştırma

1. Çoklu işlemci çekirdeği

Aynı anda birçok programla, özellikle de muazzam miktarda bellek kullananlarla ilgilenme kapasitesi, bir mobil iş istasyonunun ayırt edici özelliğidir. 8. Nesil Intel® i5 veya üzeri veya farklı bir markadan benzer bir işlemciye sahip olmaktan kaçınmanın özelliklerini tahmin edin.

Kumar için iyi bir CPU üreten aynı nitelikler, taşınabilir bir iş istasyonuna 3B oluşturma ve büyük veri kümelerini değiştirme gibi yoğun görevlerin üstesinden gelme yeteneği sağlar.

2. Katı hal itmeleri (SSD)

Normal sabit sürücülerden farklı olarak, SSD’de hareketli bileşenler yoktur. Hızlı çalışırlar ve genellikle daha uzun süre dayanırlar, normal HDD’ler ise fiziksel olarak çökmeye meyilli olabilir. Bir SSD, programları asla durdurmayan ve günde 24 saat çalıştıran programların işleyişiyle başa çıkmak için tasarlanabilir.

3. Daha İyi GPU (grafik işlem birimi)

Tüm dizüstü bilgisayarlarda resim kartları veya işlemciler bulunurken, bir mobil iş istasyonunda, ekranınızda görüntü görüntüleme işlerinden birkaçının CPU’sunu hafifletmeye yardımcı olmak için çok yükseltilmiş bir GPU olacaktır.

Bu, 3D oluşturma ve CAD gibi grafik açısından yoğun projeler için daha gerçekçi bir çıktı sinyali ve daha az gecikme anlamına gelir.

4. ECC belleği

Tek bitlik hataları okuyamayan veya çözemeyen tipik bilgisayarların aksine, bir ECC Belleği (hata düzeltme kodu), hassas süreçlerin kalıcı olmasını sağlamak için veri bozulmasını algılayabilir ve düzeltebilir.

Bilimsel ve aritmetik süreçler, örneğin, hesaplamalarındaki en küçük bozulmaya bile dayanamazlar. Bu nedenle bu tür bellek, bu sektörlerdeki günlük bilgi işlem işleri için gereklidir.

5. RAID (yedek bağımsız disk dizisi)

Bir RAID sistemi, verileri depolamak için bir sabit diskten daha fazlasını kullanır, bu da bir kazanın sisteminizi yok etme olasılığını azaltır. Bu, verilerin işlenmesini ve saklanmasını daha kolay ve daha etkili hale getirir.

Bu özellikler herkes için tüm mobil iş istasyonlarında bulunmayabilir; bununla birlikte, endüstri standardı, giriş seviyesi sürümlerin çoğunda bunlardan en az bir avuç bulunmasıdır.

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarları Nerelerde Kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, iş istasyonu dizüstü bilgisayarlar profesyonel çalışmalarda parlar. Profesyonel uygulamalar yapmak için oyun notebooklarını kullanabilirsiniz. Ancak, belirsizliğin ortaya çıkma olasılığı olacaktır. Ek olarak, sürücüler bu tür uygulamaları çalıştırmak için optimize edilmemiştir.

En profesyonel program, düzgün çalışması için bir iş istasyonu grafik kartını da savunur. Tam bir örnek, SolidWorks ve Architecture’dır. Profesyonel program, lisanslı sürücülerin bir listesine sahiptir. Ve listede tek bir oyun kartı bulamayacaksınız. Bir NVIDIA Quadro veya AMD FirePro’dur.

Ayrıca Intel Xeon işlemcilerin önerilmesi gibi basit bir gerçek var. Sahip oldukları ECC hafızası nedeniyle.

Profesyonel yerleşim çalışmaları açısından karmaşık modeller ve geometri ile uğraşıyorsunuz. İş düzeyinde tasarımlardan veya zemin simülasyonlarından bahsediyorsunuz. Bu, çok sayıda görüntü verisiyle çalışacağınız anlamına gelir. Maçlardan çok daha iyi. Bu gibi durumlarda, bir oyun notebooku bu kadar bilgi ile başa çıkma yeteneğine sahip olmayacaktır.

İş istasyonu dizüstü bilgisayarlarının tümü tam olarak bunun için kullanılır. Önemli miktarda bilgiyi daha yüksek hassasiyetle işleyebilirler. Bu onları mühendislik tasarımı, animasyon, multimedya üretimi, bilimsel bilgi işlem ve çok daha fazlasının üstesinden gelmek için ideal kılar.

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarları ve Oyun Dizüstü Bilgisayarları: Farklar

Bazı durumlarda, bir oyun dizüstü bilgisayarı mobil iş istasyonunuza benzer özelliklere sahip olacaktır. Genel olarak, her ikisinde de Intel® Core® i7 işlemci, 8 veya 16 GB bellek ve yaklaşık 1 TB sabit sürücü bulunabilir. Önemli farklılaştırıcı, grafik işlemcisi (GPU) olacaktır.

Çoğu hücresel iş istasyonu, 3D CAD programları için yapılmış ve bilgisayar karikatürleri için performans üreten üst düzey GPU’lara (genellikle NVIDIA® Quadro® veya AMD FirePro™) sahiptir. Bu üst düzey GPU’lar, fiyatı 300 $ veya daha fazla artırabilir. Bir CAD mühendisi veya hatta bir bilgisayar animatörü iseniz, mobil iş istasyonu muhtemelen en iyi seçeneğinizdir.

Bir oyun dizüstü bilgisayarında, nispeten daha az güçlü ve daha az maliyetli olmasına rağmen özel bir GPU’su olacaktır. Çoğu oyun dizüstü bilgisayarında, temel 3D CAD veya grafik gösterimi yapabilen, ancak aslında bunları üretmek yerine muhteşem oyun tüketen görüntüler için amaçlanan bir NVIDIA® GeForce® GPU bulunur. Harika görünen yüksek çözünürlüklü ekran, bir oyun notebookunun avantajlarından yalnızca biridir; birçoğu 15 inçten büyük ve 1.920 x 1.080 piksel çözünürlükte ekrana sahiptir.

Üst düzey bir GPU’ya ihtiyaç duymayan iş kullanıcıları, ek özelliklerin çoğu mobil iş istasyonlarına benzer olduğundan, bir oyun dizüstü bilgisayarında çok şey keşfedeceklerdir.

ASUS X550, 2,5 GHz Intel Core i7 işlemciler, 8 GB bellek ve ayrıca 830 $ karşılığında 1 TB sabit disk içerir. Bunu, benzer özelliklere sahip, ancak perakende satış fiyatı 1.547 $ olan NVIDIA Quadro olan bir mobil iş istasyonu olan HP® ZBook 15 ile karşılaştırın.

Lenovo® Y50 Twist, 1.299 $ karşılığında bir dokunmatik ekran, 2,4 GHz Intel Core i7, 8 GB bellek ve 1 TB sabit disk ve 8 GB katı hal sürücüsü içerir. Bunu, 2,7 GHz Intel Core i7, 8 GB bellek, 1 TB sabit disk ve 180 GB SSD’ye eşlik eden ve 1,866 ABD dolarına satılan Lenovo® ThinkPad W540 ile karşılaştırın.

[amazon kutusu=”B08B9T6YJ7″ şablonu=”yatay”]

Hangisi daha iyi?

Her biri hizmet ettikleri pazarı alır ve bu işlerin üstesinden gelmek için optimize edilir. Yani, kumardan daha profesyonel işler yapacağınız bir durumdaysanız. O zaman bir dizüstü bilgisayar dizüstü bilgisayar çok daha üstün bir seçim olacak.

Karmaşık modelleri ve bilgileri işleyebilmesinin yanı sıra, kendi sertifikalı sürücülerini hiçbir şey yenemez. Bu nedenle, bunu karşılayabiliyorsanız. O zaman bir defter bulmalısın.

Sıkı bir bütçe ve öğrenci olmadığınızı varsayalım. O zaman bir oyun notebooku daha iyi bir seçim olacak. Çünkü sıradan iş istasyonu dizüstü bilgisayarlar, oyun dizüstü bilgisayarlarından daha pahalıdır. Ek olarak, CAD, mühendislik tasarımı, animasyon vb. miktarı, bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarı talep edecek kadar karmaşık değildir.

Digimas.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı