İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarına Karşı Oyun Dizüstü Bilgisayarına Karşı Hangisini Seçmelisiniz?

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarına Karşı Oyun Dizüstü Bilgisayarına Karşı Hangisini Seçmelisiniz? Yorum Yap

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarına Karşı Oyun Dizüstü Bilgisayarına Karşı Hangisini Seçmelisiniz?

Temel görevleri yürütecek birincil bilgi işlem cihazlarından başlayarak animasyon ve grafik çalışmaları için kullanılan gelişmiş iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarına kadar birçok farklı dizüstü bilgisayar çeşidi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Diğer bir kategori, en yeni AAA oyunlarını herhangi bir gecikme olmadan çalıştıracak oyun dizüstü bilgisayarlarıdır. Piyasada bulunan mevcut donanım özellikleriyle birlikte gelirler.

Ancak, çoğu zaman tüketicilerin kafası, ihtiyaçları için doğru olanı seçme konusunda kafa karıştırır. Profesyonel bir cihaz yerine profesyonel işler yapmak için oyun dizüstü bilgisayarını mı tercih etmelisiniz? Her durumda, hepsi gelişmiş özelliklerle gelir ve bu nedenle herhangi bir iş yükünün üstesinden gelebilir.

Oyun dizüstü bilgisayarları yoğun iş yüklerini üstlenebilirken, profesyonel çalışma için uygun olmamalarının birkaç nedeni vardır. Bu yazıda bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarı ile oyun dizüstü bilgisayarı arasındaki farkı bize bildirin.

İş İstasyonu Dizüstü Bilgisayarı nedir?

Mobil iş istasyonu dizüstü bilgisayarlar veya profesyonel dizüstü bilgisayarlar , Tasarım, 3B modelleme, Bulut Bilişim, Animasyon, Yapay Zeka Tasarımı, Büyük Sunucuların Bakımı ve daha fazlası gibi çok fazla bilgi işlem gücü gerektirebilecek ağır hizmet görevleri yapmak için kullanılır.

Bu dizüstü bilgisayarlar genellikle Termal Kısma olmadan zorlu görevleri gerçekleştirebilen en iyi CPU’lardan ve GPU’lardan yapılır. İş istasyonu dizüstü bilgisayar serisi, dizüstü bilgisayarda mümkün olan uygun donanım özelliklerine sahiptir. Bu dizüstü bilgisayarlar sağlam bir işlemciye, Grafik Kartına, daha yüksek kapasiteli RAM’e ve bol miktarda depolama alanına sahiptir.

Oyun Dizüstü Bilgisayarı nedir?

Oyun dizüstü bilgisayarları , en yeni oyun yazılımlarını yetkin bir şekilde desteklemek üzere tasarlanmıştır. Güçlü GPU, grafik yazılımı çalıştıracak oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunmaz. Ancak iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarını hem iş hem de oyun amaçlı kullanabilirsiniz.

Bir oyun dizüstü bilgisayarı, iş seyahatinde olanlar için en uygun seçimdir; çünkü son derece kullanışlı ve taşınabilirler. Bir oyun dizüstü bilgisayarının bir diğer birincil yararı, bu dizüstü bilgisayarların uygun fiyatlı olmasıdır. Bu nedenle, iyi bir GPU içeren ve iyi bir süreçte bulunan satılık dizüstü bilgisayarlar arıyorsanız, oyun dizüstü bilgisayarları sizin için en iyi seçim olacaktır.

İş İstasyonu dizüstü bilgisayarı ile Oyun dizüstü bilgisayarı arasındaki Temel Farklar

İş istasyonu ve oyun dizüstü bilgisayarı arasındaki önemli farklar, esas olarak CPU, GPU, Ekran, RAM ve depolama alanı gibi kritik bileşenlerde bulunur.

Merkezi İşlem Birimi veya CPU

Her iki dizüstü bilgisayar türü arasındaki önemli farklılık, işlemci veya CPU gücüdür. İş istasyonları, çok sayıda veriyi çoklu görev yapmak ve işlemek için 32 çekirdekli ve daha yüksek belleğe sahip işlemcilere ihtiyaç duyacaktır.

İşlemciler, bir iş istasyonu ile benzer görevleri yerine getirecek bir makine inşa ettikleri takdirde, oyuncunun ihtiyaç duyabileceklerinin ötesine geçer. En iyi oyun dizüstü bilgisayarı için Intel® Core™ i7 önerilen bir işlemcidir.

Grafik İşlem Birimi veya GPU

İş İstasyonu ve Oyun dizüstü bilgisayarı arasında ayrım yapmanın bir başka yolu da Grafik Kartlarına bakmaktır. Mobil İş İstasyonları, NVIDIA Quadro, AMD FirePro veya Radeon Pro gibi profesyonel ve güçlü Grafik kartları kullanır. Bu kartlar, daha yüksek VRAM ile daha iyi saat hızlarına sahiptir ve saniyeler içinde çok sayıda görüntü ve grafik oluşturabilir. GPU’lar çok sayıda ağır görevi işleyecek ve daha iyi grafik işleme gücüne sahip olacaktır.

Oyun makineleri, herhangi bir profesyonel yazılım veya uygulamayı çalıştırmak için değil, yalnızca oyun oynamak için yapılmış GPU’ları kullanır. Oyun dizüstü bilgisayarları genellikle NVIDIA GeForce ve AMD Radeon Kartlarını kullanır.

GPU’lar, AAA oyunlarını kolayca işlemek için Akış İşlemcileri, CUDA çekirdekleri ve saat hızlarıyla yapılmıştır. Ancak bazı oyun dizüstü bilgisayarları, Kısılmayı önlemek için Max-Q NVIDIA grafik kartlarını kullanır.

Görüntülemek

Oyun dizüstü bilgisayarları 120 Hz’nin üzerinde yüksek bir ekran hızına sahipken, iş istasyonu makineleri 60 Hz’lik daha düşük bir yenileme hızına sahiptir. Oyun dizüstü bilgisayarları, ekranlarında tökezlemeyi, bölünmeyi ve çift görüntülerin görünmesini önleyecek yüksek bir yenileme hızına sahiptir.

Oyun dizüstü bilgisayarları genellikle mat ekranlara sahiptir, ancak iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarının ekranı çok parlak ekranlar kullanır. Düz ekran güneş ışığında yansımasını engeller.

Veri deposu

Standart iş istasyonu dizüstü bilgisayarlar 32 GB – 64 GB arasındayken, ileri teknoloji dizüstü bilgisayarlar 128 GB veya daha fazlasına ulaşacaktır. Bazıları, program kararlılığını artıran ve veri bozulmasını önleyen hata düzeltme kodu gibi çeşitli özelliklere güvenir.

Çoğu durumda, hızlı ve sorunsuz bir oyun dizüstü bilgisayarı için 8 GB RAM yeterli olacaktır. ECC RAM, daha fazla güç gerektirdiği, daha fazla ısı ürettiği ve herhangi bir performans iyileştirmesi olmadan biraz daha maliyetli olduğu için genellikle satın almaya değmez. Anakarta bağlı olarak, oyun dizüstü bilgisayarı önyüklemeyi reddedebilir.

Depolama kapasitesi

Çoğu oyuncu 1 TB mekanik sabit sürücü ile bunu yapabilir ve 128 GB SSD ile eşleştirebilir. Bazı insanlar bu özelliği görmezden gelse de, bunun dizüstü bilgisayarlar için önemli bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Önyükleme sürücüsü SSD, özellikle hız söz konusu olduğunda, makineniz için birçok harika şey yapabilir.

Video editörleri, mühendisler ve animatörler büyük dosyalarla çalışır. Ve unutmayalım ki bu projeler bolca düzenlemeye ve büyütmeye ihtiyaç duyar.

DİGİMAS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı