maxon-cinema-4d-2021-icin-onerilen-bilgisayar-is-istasyonu

İş İstasyonu ve Masaüstü: Fark Ne Yorum Yap

İş İstasyonu ve Masaüstü: Fark Ne

İş İstasyonu ve Masaüstü: Fark Nedir? Çoğu zaman, “iş istasyonu” ve “masaüstü” terimleri, herhangi bir masaüstü form faktörlü PC’ye atıfta bulunarak eş anlamlı olarak kullanılır. Ancak bizim dünyamızda ikisi çok farklı, çok farklı kullanıcı türleri için tasarlandı. Bu farklılıkları daha iyi anlamak için bir iş istasyonunu masaüstüyle kısaca karşılaştıralım.

  • Donanım – İş istasyonları genellikle anakartlar ve GPU’lar gibi daha üst düzey donanımlar (bazen “iş istasyonu sınıfı” bileşenler olarak adlandırılır) kullanır. En büyük farklılıklardan biri, genellikle iş istasyonlarında kullanılan daha yüksek hassasiyetli Quadro seçeneğiyle NVIDIA Quadro ve Geforce grafiklerinin kullanılmasıdır.
  • Fiyat: Üst düzey donanım nedeniyle, iş istasyonları tipik olarak tipik ev/ofis masaüstünüzden daha pahalıdır.
  • Performans: Bir masaüstünden ( size bakıldığında, Intel Extreme Rig ) kesinlikle aşırı düzeyde bir performans elde edebilirsiniz, ancak iş istasyonu bileşenleri, yapılandırmaya bağlı olarak elbette tüketici düzeyindeki donanımın birkaç katını üretebilir. Bu güç, daha hızlı oluşturma süreleri, daha sorunsuz animasyon, sorunsuz simülasyon ve daha yoğun makine öğrenimi ile sonuçlanır.
  • Dayanıklılık: Bir iş istasyonundaki birçok bileşen, daha kaliteli kapasitörler ve diğer bileşenler kullanılarak tipik bir masaüstü bilgisayarda bulunandan daha yüksek bir standartta tutuldukları anlamına gelen “iş istasyonu sınıfı” olarak kabul edilir. Buradaki fikir, bu bileşenlerin yüksek talepte kullanılacağı ve bu beklentileri her gün ve her gün arıza veya hata olmadan karşılayabilmeleri gerektiğidir.
  • Özellikler: İş istasyonu bilgisayarları, kendilerine isimlerini veren farklı özelliklere sahiptir. Bunlar tipik olarak şunları içerir: ECC RAM , çoklu işlemciler veya özel girişler/çıkışlar. Tüm bu parçalar ve bileşenler, bir iş istasyonu PC’sini tipik masaüstünden daha güvenilir ve güvenilir kılar. Örneğin, ECC RAM bellek hatalarını sisteminizi etkilemeden önce düzeltir, bu da çökmeleri ve arıza sürelerini önler.

Hangisi Daha İyi – bir iş istasyonu mu masaüstü mü?

Sizin için en iyi seçim, bilgisayarınızı hangi uygulamalar için kullandığınıza bağlıdır. Bilgisayarınızı genellikle profesyonel düzeyde video düzenleme, 3B oluşturma, makine öğrenimi ve CAD gibi çok çeşitli projeler için kullanıyorsanız, gitmeniz gereken yol bir iş istasyonudur. NVIDIA Quadro kartı gibi iş istasyonu sınıfı donanımın ek gücü ve güvenilirliği, iş akışınızı hızlandıracak ve artan hassasiyet daha iyi sonuçlar verecektir.

Ancak, video ve CAD çalışmalarınız daha çok gündelik düzeydeyse veya PC’nizi bu profesyonel uygulamaların yanı sıra oyun için kullanmayı planlıyorsanız. Bir ev ofis veya oyun masaüstü daha iyi bir seçim olabilir. Mevcut nesil Intel veya AMD işlemciler ile NVIDIA GeForce grafikleri inanılmaz derecede çok yönlüdür ve kendi başlarına çok güçlüdür ve sonuç olarak çoğu tüketici için oldukça fazla değer sunar.

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı