İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı: Bilinmesi Gerekenler Arasındaki Fark Yorum Yap

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı: Bilinmesi Gerekenler Arasındaki Fark

Daha önce bilgisayar satın aldıysanız, muhtemelen iş istasyonu, eğlence ve oyun bilgisayarı gibi terimlerle karşılaşmışsınızdır. Ne yazık ki, bu ifadelerin etrafındaki pazarlama, gerçekte ne tür bir donanımın dahil olduğunu anlamayı zorlaştırabilir. Ancak, oyun bilgisayarı, iş istasyonu ve diğer bilgisayar türleri arasında önemli ve önemli farklılıklar vardır. Bu farklılıkların çoğu, bilgisayarınızı nasıl kullanmanız gerektiğine bağlıdır, ancak bazıları bunun çok ötesine geçer.

İş İstasyonu nedir?

İş istasyonları, profesyoneller tarafından, özellikle de bir tür hesaplama açısından yoğun görev yapanlar tarafından kullanılması amaçlanan bilgisayarlardır. Bir 3D modelleme programı çalıştıran bir mühendis, animasyonlar yapan bir dijital sanatçı veya araştırma yapan bir veri bilimcisi olabilir. Durum ne olursa olsun, bunlar ortalama bir PC’nizde bulabileceğinizden daha fazla güce ihtiyaç duyan kişilerdir, yani bir iş istasyonuna ihtiyaçları vardır.

Bir iş istasyonunu en kolay tanımlayan özellikler, güçlü bir işlemci ve genellikle ortalama bir bilgisayarda bulabileceğinizden çok daha fazla RAM’dir. Kısmen bir bileşenin diğerine darboğaz yapmasını önlemek ve kısmen daha dayanıklı bir bilgisayar türü oluşturmaya yardımcı olmak için genellikle yapının diğer alanlarında da marjinal iyileştirmeler göreceksiniz. İş istasyonları genellikle, sürekli kullanım beklentisiyle yapılmış parçalar gerektiren, performansı zaman içinde sürdürmek amacıyla özel olarak yapılır.

Oyun Bilgisayarı nedir?

Bir iş istasyonu gibi, bir oyun bilgisayarı da sıradan bir bilgisayardan daha güçlü olmalıdır. Modern oyunlar giderek daha yüksek teknik özellikler gerektirir; bu nedenle güçlü bir oyun bilgisayarı, oyun oynamayan bilgisayar kullanıcılarının çoğunun ihtiyaç duyacağından çok daha güçlü parçalara ihtiyaç duyar. Ancak oyun çalıştırmak çok özel bir işlem türüdür ve oyun bilgisayarları özellikle bu ihtiyaçlar doğrultusunda optimize edilmiştir. Sonuç olarak, bir iş istasyonu ile oyun bilgisayarı arasındaki farklar genellikle bir bileşenden diğerine değişir.

İş İstasyonu CPU’su ve Oyun CPU’su

En büyük fark, genellikle her makine türü tarafından kullanılan CPU’ya bağlıdır. Kendine iş istasyonu diyen neredeyse her bilgisayarın güçlü bir CPU’su olacaktır. Ancak iş istasyonları genellikle, özellikle oyun için değil, paralel işleme için optimize edilmiş işlemciler kullanır. Bu işlemciler, Intel Xeon veya AMD Threadripper gibi bir oyuncunun isteyebileceği veya ihtiyaç duyacağı her şeyin çok ötesine geçer.

 

Üst düzey bir oyun bilgisayarı oluşturuyorsanız, üst düzey bir CPU için yaklaşık 300 dolar harcayabilirsiniz. Buna karşılık, iş istasyonları için çipler kolayca 2.000 doları aşan bir maliyete sahip olabilir. Fark ne? Tüketici sınıfı CPU, yaklaşık 4-6 çekirdeğe ve bu çekirdek sayısıyla orantılı önbellek boyutuna sahiptir. Buna karşılık, bir iş istasyonu CPU’su, eşleşecek devasa bir önbellek boyutuna sahip 32 çekirdekli bir işlemci kullanabilir.

 

Daha fazla çekirdek daha iyidir, değil mi? Şart değil. Çekirdeklerin kullanılabilmesi için programcıların bunları kullanacak yazılımlar yazmaları gerekir. Dört çekirdekli işlemcilerin ilk günlerinde, neredeyse hiçbir oyun 4 çekirdekli işlemcileri desteklemiyordu. O zamandan beri, işler düzeldi. Ancak çok sayıda çekirdeğe sahip işlemciler söz konusu olduğunda, aynı temel sorunlar yeniden ortaya çıkmaya başlar.

 

Her biri 2.0 Ghz’de çalışan 20 çekirdekli bir işlemci düşünün. Şimdi her biri 2,1 GHz hızında çalışan 2 çekirdekli ikinci bir işlemci hayal edin. Şaşırtıcı bir şekilde, 20 çekirdekli işlemci, herhangi bir sayıda oyunu çalıştırmada gerçekten daha kötü performans gösterecek. Bunun nedeni, sadece 20 çekirdeğe sahip olmak yeterli değil, her birinden yararlanmak için yazılmış yazılımlara ihtiyacınız var.

 

Uygulamada, oyun geliştiricilerinin kodlarını genellikle tüketici işlemcilerinde gördüğünüz 4-6 çekirdeği destekleyecek şekilde oluşturma eğiliminde olduklarını öğrenmek şaşırtıcı olmamalıdır. İş istasyonu CPU’larında bulunan aşırı sayıda çekirdeği destekleyen oyunlar bulamayacaksınız. Bir oyun bilgisayarının bu tür işlemcileri çalıştırması için hiçbir neden yok. Herhangi bir avantajı olmayacak, çok daha pahalılar ve hatta performans kayıpları söz konusu olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı