is-istasyonu-ve-oyun-bilgisayari-is-istasyonu-ve-oyun-bilgisayari-arasindaki-fark

İş İstasyonu Ve Oyun Bilgisayarı – İş İstasyonu Ve Oyun Bilgisayarı Arasındaki Fark Yorum Yap

İş İstasyonu Ve Oyun Bilgisayarı – İş İstasyonu Ve Oyun Bilgisayarı Arasındaki Fark

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı arasındaki farkın ne olduğunu görelim. Bir oyun bilgisayarı satın alma deneyiminiz olabilir ve eğlence ve iş istasyonu gibi terimleri dinlemiş olabilirsiniz. Bu terimlerin pazarlanması, belirli bir sistemde tam olarak hangi tür donanımın kullanıldığını anlamanızı oldukça zorlaştırabileceğinden kafanız karışabilir.

İş İstasyonu ile Oyun Bilgisayarının Kapsamlı Karşılaştırması

Ancak , diğer sistem türleri ile birlikte iş istasyonu bilgisayarı ile oyun bilgisayarı arasında bazı açık farklılıklar olduğu gerçeğini bilmelisiniz . Bu farklılıklar, oyun bilgisayarını nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır, ancak bazıları bunun ötesine de geçer.

İş İstasyonu nedir?

İş istasyonları profesyonelce kullanılan bilgisayarlardır ve çoğunlukla profesyoneller tarafından bazı yoğun görevleri gerçekleştirmek için kullanılırlar. Bu meslek, animasyonlar için videolar oluşturan bir dijital sanatçı veya bir 3D modelleme programı çalıştıran bir mühendis içerir. İş istasyonları, güçlü bir sistem gerektirdiğinden bu profesyoneller tarafından kullanılır. Bu yoğun görevler standart bir bilgisayarda yapılamadığından iş istasyonlarını kullandılar. 

İş istasyonları, belirleyici özelliklerinden biri olan güçlü bir süreç içerir. Sadece bu değil, aynı zamanda normal PC’ye kıyasla çok daha fazla RAM bulacaksınız. İş istasyonu olarak kullanılan oyun bilgisayarı yapımının diğer alanlarında da bazı olağanüstü gelişmeler göreceksiniz .

Bunun nedeni, iş istasyonunu daha dayanıklı hale getirme ve bileşenlerini darboğazdan koruma nedenidir. Genellikle, iş istasyonları, kalıcı kullanım umuduyla inşa edilmiş parçalara ihtiyaç duyan zamanla performansı korumak için inşa edilir.

Oyun Bilgisayarı nedir?

İş istasyonunu tartıştığımız gibi, bir oyun bilgisayarının da standart bir bilgisayar kadar güçlü olması gerekir. Modern çağın en yeni oyunları daha fazla ve daha yüksek teknik özellikler gerektirir, bu nedenle güçlü bir oyun bilgisayarı, standart veya sıradan PC’ye kıyasla daha güçlü parçalara ihtiyaç duyar.

Ancak, farklı oyunları oynamak ve çalıştırmak belirli bir işlem türüdür ve oyun bilgisayarları bu oyunun gereksinimleri göz önünde bulundurularak oluşturulur. Bu nedenle, bilgisayar ve iş istasyonu arasındaki fark bir parçadan diğerine değişir. 

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – CPU

Bir iş istasyonu ile bilgisayar arasındaki temel fark , her ikisinin de kullandığı CPU’dur. İş istasyonu olarak tanınan hemen hemen her bilgisayarda güçlü bir CPU bulunur. Ancak bazen iş istasyonları , oyun oynamak için değil, paralel işleme için oluşturulmuş işlemciler kullanır . Bu işlemciler çoğu zaman AMD Threadripper veya Intel Xeon gibi bir süreçle oyunseverlerin beklentilerini bile aşıyor. 

300 $’lık bütçeyi yalnızca modern oyunları oynamak için üst düzey bir oyun bilgisayarı oluştururken CPU satın almak için harcayabilirsiniz. Bunun aksine, iş istasyonu için çipler yaklaşık 2.000 dolara mal olabilir. Ancak burada bilinmesi gereken önemli şey, aralarındaki kesin farkın tam olarak ne olduğudur.

Tüketici sınıfı CPU’da 4 ila 6 çekirdek bulunur ve önbellek boyutu çekirdek sayısıyla orantılıdır. Öte yandan, iş istasyonu CPU’su büyük önbellek boyutuyla birlikte 32 çekirdekli işlemi kullanacak.

Bazı insanlar daha fazla çekirdeğe sahip olmanın daha iyi olduğunu düşünebilir, ancak bu tamamen yanlıştır. Çünkü programcılar, yazılımın çekirdekleri kullanması için kod yazmak zorundaydı. Başlangıçta dört çekirdekli işlemciler için sanal olarak herhangi bir destek sunulmamıştı. O zamandan beri işler sadece değişmekle kalmadı, aynı zamanda gelişti. Ancak CPU veya işlemci söz konusu olduğunda bazı temel sorunlar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Tümü 2 GHz’de çalışan 20 çekirdekli bir işlem varsayalım. Ardından, 2 çekirdekli ve tümü 2.1Ghz’de çalışan 2. bir işlemciniz olduğunu varsayalım. 20 çekirdekli işlemci, farklı oyunlar çalıştırırken iyi performans göstermeyecek. Çünkü bu sadece 20 çekirdeğe sahip olmak yeterli değil, bunun yerine her birinden faydalanmak için yazılım gerekiyor. 

Oyun geliştiricilerinin çoğunun, genellikle tüketici işlemcilerini yansıtan 4 ila 6 çekirdeği desteklemek için kodlarını oluşturduğunu bilmek sizi şaşırtmamalı. İş İstasyonu CPU’larında bulunan çok sayıda çekirdeği destekleyen oyunları bulamazsınız.

Bir oyun bilgisayarının böyle bir işlemciyle çalışabilmesi için nadiren herhangi bir neden bulabilirsiniz. Çok maliyetli oldukları için herhangi bir fayda elde edemezsiniz ve performans kaybı şeklinde de sonuçlanabilir. 

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – GPU

Bildiğimiz gibi, GPU veya grafik işleme birimi, video düzenleme için bir iş istasyonuna karşı oyun bilgisayarının ana parçasıdır . Bununla birlikte, video düzenleme ve 3D modelleme gibi bazı oldukça yoğun görevleri üstlenmesi gerekiyorsa, bir iş istasyonu için de önemlidir.

Son zamanlarda, GPU’lar söz konusu olduğunda NVIDIA GeForce ve AMD Radeon pazarında iki büyük oyuncu var. GPU’ları geliştiriciler tarafından kullanılan birkaç grafik kartı üreticisi var, ancak piyasadaki her grafik kartı, bu ikisinden birinin tasarımına dayanıyor.

RadeonPro ve Quadro gibi bu iş istasyonları için özel olarak oluşturulmuş bu markaların her ikisi tarafından sunulan bir dizi GPU vardır.

Büyük miktarda video belleği sundukları ve oyunlar yerine GPU odaklı yazılımlar için optimize edildikleri ve ayrıca onları diğer normal GPU’lardan ayıran yüksek saat hızları sundukları için. Oyun için kullanılabilirler ancak bu görevleri gerçekleştirmek için optimize edilmemişlerdir ve ayrıca destek sorunlarına veya sorunlarına takılıp kalırlar. 

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – RAM

Güçlü bir oyun bilgisayarı oluşturmak için bir oyun bilgisayarı için yeterli miktarda RAM’e ihtiyacınız yoktur. Şu anda, 8GB RAM standart olarak kabul ediliyor ve bu da farklı oyunları sorunsuz bir şekilde oynamak için fazlasıyla yeterli.

Öte yandan, iş istasyonları, bazı yoğun veri işleme görevlerini gerçekleştirmek için büyük miktarda RAM gerektirir. Standart iş istasyonları, 128 GB veya daha fazla RAM’e sahip üst düzey makinelerde 32 GB ile 64 GB arasında RAM kullanır.

Çoğunlukla iş istasyonları, hata düzeltme kodu belleği olarak bilinen farklı bir RAM türü kullanır.

Bu özel RAM türü, yalnızca proms kararlılığını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda veri bozulmasının kendisini algılamak için yeterli yeteneğe sahip olduğu için veri bozulmasını da önleyecektir. ECC RAM, bilimsel araştırma gibi sıfır bozulmaya tahammül edilebilir görevleri gerçekleştirirken ana parçalardan biri olarak kabul edilir. 

Ancak, normal bir RAM’den daha pahalı olduğu için çoğu oyuncu bunu ilginç bulmuyor. Belirli koşullar altında istisnai olarak daha kötü performans gösterebilir. Veri bozulmasından endişe duymuyorsanız, buna dahil olmak istemeyebilirsiniz. 

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Anakart Arasındaki Fark 

İş istasyonları, anakartlarının bazı eşleşme farklılıklarına sahip olması nedeniyle çoğunlukla bazı özel tip RAM’ler ve CPU’lar kullanır.

Sadece iş istasyonu CPU’ları için uygun sokete sahip olmanın dışında, bazı yüksek RAM miktarları için anakartların kilidi açılır. Ayrıca yapı kalitesine de sahip olma eğilimindedirler. İş istasyonu anakartlarındaki yonga setlerinin çoğu pek iyi değil.

İş istasyonu ve oyun bilgisayarı arasındaki fark söz konusu olduğunda ses kapasitesi en büyük farklardan biridir . Ses kapasitesi oyun bilgisayarı için önemli bir şeyken iş istasyonları bunu umursamayabilir.

İster bir avantaj arayan rekabetçi bir oyuncu olun, ister daldırma arayışında olan sıradan bir oyuncu olun, ses yonga setleri her zaman önemlidir. Oyun için üretilen anakartların çoğu, bağlı bir dijital ses dönüştürücü ile birlikte altın kaplama G/Ç kontakları içeren odyofil tipi yapı kullanır.

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Estetik Fark

Genellikle iş istasyonu, işletmeye en uygun estetiğe göre tasarlanır. Oyun bilgisayarları, birkaç RGB LED, pencere kasası ve kolayca özelleştirilebilen aynı estetik kullanılarak oluşturulmuştur.

Bazı hevesli oyunlar, sabit diskin titreşimini yalıtmak için kauçuk contaları kullanabilir veya fanlar için titreşim önleyici bağlantılar da uygulayabilir. 

 

estetik-İş İstasyonu-Oyun Bilgisayarına Karşı - TheGamingPC'ler

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Performans

Performans, masaüstü bilgisayara karşı her bir yan tabanlı iş istasyonunu destekleyebilir . Genellikle, bir oyun bilgisayarı her zaman bir iş istasyonundan daha iyi fiyatlara sahiptir. Örnek olarak, tek çekirdekli Cinebench R20’nin performansı, 329$’lık Ryzen 7 3700X’e karşılık 5,500$’lık Ryzen TR’ye veya 700$’lık GeForce RTX 3080’e karşı 5,700$’lık NVIDIA Quadro RTX 8000’in bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.  

Quadro RTX 8000, bir RTX 3080’den neredeyse dört kat daha fazla VRAM’e sahip olduğundan ve TR 3990X, 3700X’e kıyasla sekiz kat daha fazla çekirdeğe sahip olduğundan biraz yanıltıcı olabilir.

Bununla birlikte, üstün kaliteli bileşenlere, ISV sertifikaları için ek Ar-Ge’ye ve profesyonel yazılım uyumluluğuna sahip olmadıkları için ana akım parçalar nedeniyle değeri hala daha yüksek olacaktır. 

Performans-İş İstasyonu-Oyun Bilgisayarına Karşı - TheGamingPC'ler

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Kararlılık

İş istasyonları, oyun bilgisayarlarından farklı bir şekilde inşa edilmiştir. Kesintiler zaman kaybı olabileceğinden, bu nedenle kararlılık iş istasyonunun en önemli özelliklerinden biridir. Örnek olarak, son saniyede çöken karmaşık bir videoyu oluşturmak için saatler harcıyorsunuz.

Bu şekilde saatler boşa gidiyor. Oyun bilgisayarı kapanırken veya çökerken, hoş olmasa da yine de onunla bir ilginiz var. Profesyonel donanım bileşenleri üreticilerinin çoğu, donanımlarının uygulamalarını çalıştırdığından emin olmak için ISV’lerle daha yakın çalışır. Yazılımları ve donanımları, kararlı olmaları için kapsamlı bir şekilde test edilir.

Kararlılık-Performans-İş İstasyonu-Oyun Bilgisayarına Karşı - TheGamingPC'ler

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Çok Yönlülük

En yeni üst düzey oyun bilgisayarları, üzerinde yapmak istediğiniz her şeyi yapmaya yetecek kadar yeteneğe sahiptir. Oyun bilgisayarında mükemmel tek çekirdek hızlarına sahip 16 çekirdekli bir CPU, DDR4 özelliklerinin tam kullanımı için RAM, 24 GB belleğe sahip bir GPU ve PCIe Gen 4 NVMe SSD’ler elde edebilirsiniz. Bir oyuncunun neden pahalı bir üst düzey PCIe Gen 4 M.2 SSD’ye ihtiyacı olduğuna dair bir sorunuz olabilir? 

Bu sorulması gereken iyi bir soru çünkü hafif genel kullanım veya oyun için ucuz Gen 3 modellerinden daha iyi performans göstermiyor. Çoğu oyuncu, geleceğe hazır oyun bilgisayarları almak için yeni ve en yeni donanımlara yönelme eğiliminde olacaktır.

Yükseltme gerektirmeden oyun bilgisayarlarının ömrünü uzatmak için şu anda yapabilecekleri her şeyi elde etmenin yollarından biridir. Profesyonel iş yükleri onlar tarafından iyi bir şekilde ele alınabilir ve performanstan herhangi bir ödün vermeden mükemmel bir oyun deneyimi seviyesi elde edersiniz.

Çok Yönlülük-İş İstasyonu-Oyun Bilgisayarına Karşı - TheGamingPC'ler

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Güvenilirlik

İş istasyonları daha uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir, ancak bu bir oyun bilgisayarı ile aynı değildir. Oyun donanımı, üreticiler tarafından sık sık yükseltmek ve her yıl yeni donanımlar sunmaya devam etmek için oluşturulur. RAM, CPU ve GPU’nun hız aşırtması, sizin tarafınızdan kullanıma ve bakıma bağlı olduğundan, kullanım ömürlerini artırmalarına bile yardımcı olmaz. 

Profesyonel olarak oluşturulmuş donanımlar, kısa sürede arızalanan bir bileşene sahip olduklarından daha güvenilirdir ve tüketici için büyük bir kayıp olabilir. Diğer taraftan, satıcının birimi değiştirmesi veya onarması gerekebilir.

Güvenilirlik-İş İstasyonu-Oyun Bilgisayarına Karşı - TheGamingPC'ler

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı – Fiyat Karşılaştırması

Fiyat farkı, performans bölümünde de belirttiğimiz gibi önemli. Kısıtlı bir bütçeniz varsa bir oyun bilgisayarı almalı ve ihtiyaçlarınıza göre PC parçalarını satın almalısınız. Sınırlı PCIe şeritleri gibi anlaşmaları bozanları bulmayacağınızdan emin olmanız gerekir.

Fiyat-İş İstasyonu-Oyun Bilgisayarına Karşı - TheGamingPC'ler

İş İstasyonu ve oyun bilgisayarı arasındaki benzerlikler

Soğutmaya geldiğimizde, daha güçlü bileşenler daha fazla soğutma gerektiren daha fazla ısı üretir. Güçlü bileşenler hem iş istasyonları hem de oyun PC’leri tarafından kullanılır, bu da her ikisinin de aynı güçlü soğutma çözümlerini kullanacağı anlamına gelir.

Benzer şekilde, depolama söz konusu olduğunda oyun bilgisayarı ile iş istasyonu arasında çok fazla fark yoktur. Genel olarak, iş istasyonu anakartları ve kasaları, tek fark olan daha fazla depolama sürücüsü alacak şekilde donatılmıştır. 

Oyun Bilgisayarları ve İş İstasyonları Arasındaki Fark Nedir?

Oyun masaüstü ile iş istasyonu arasında büyük bir fark var . Her iki sistem de yeterli güce sahip ancak biraz farklı bir güç türü. İş istasyonunun parçaları ağır hizmet tipidir ve oyun bilgisayarının gücünü de aşabilir.

İş istasyonları estetik bir tasarıma sahip olmayabileceğinden, belirli görev türleri söz konusu olduğunda, işlevsellikleri şüphesiz yüksektir. 

Bazı durumlarda, iş istasyonları oyun bilgisayarlarına kıyasla daha güçlü olarak kabul edilir. Şimdi, iş istasyonunu oyun oynamak için kullanıp kullanmadığımızı sormak oldukça adil mi? Cevap bazen bir sistemin oyun performansının GPU’suna bağlı olmasıdır. Ucuz bir GPU varsa veya mevcut değilse, ondan daha fazlasını bekleyemezsiniz. 

Bir oyun bilgisayarını iş istasyonu olarak kullanabilir miyiz? Cevap bazen aynıdır çünkü yaklaşık 2.000 $’a bir oyun bilgisayarı yapıyorsanız, onu oyun bilgisayarının yanı sıra iş istasyonu olarak da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, güçlü bir iş istasyonu, toplu olarak oyun bilgisayarının tek bir parçasından bile daha pahalıya mal olan bir CPU’ya sahip olabilir. 

İş İstasyonu mu Oyun Bilgisayarı mı – Hangi Türde Satın Almalısınız?

Oyun PC’leri ve iş istasyonları için yukarıda belirtilen kriterlere tam olarak uyan bir oyun PC’si edinmelisiniz. İster oyun ihtiyaçlarınıza göre özel bir oyun bilgisayarı satın alacak olun ister önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı satın almak isteyin, gereksinimlerinize en uygun her türlü özelliği seçmekte özgürsünüz.

Sertifikaları istemiyorsanız ve kullanım ömrü veya ECC belleği olan sürücülerle pek ilgilenmiyorsanız, tüketici donanımını almalısınız. 

Donanım bileşenlerinizin yazılımla uyumlu olduğundan her zaman emin olmanız gerekir. Bununla birlikte, iş yükleriniz birden fazla kişiye ihtiyaç duyuyorsa, bazı özel güvenlik yönergelerini izlemelisiniz. Ayrıca kaynakları profesyonel düzeyde bir işletim sistemi için tahsis edebilirsiniz.

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı