İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı Yorum Yap

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı Arasındaki Fark

Teknik ve bilimsel uygulamalar ve hesaplamalar için özel olarak tasarlanmış özel bir bilgisayara iş istasyonu denir. Bu bilgisayar genellikle aynı anda tek bir kullanıcı tarafından kullanılabilir ve genellikle geniş alan ağına veya yerel alan ağına bağlıdır ve çok kullanıcılı bir işletim sistemi kullanabilir. Ana bilgisayarlardan bir ağa bağlı bir PC’ye kadar her şey bir iş istasyonu olarak düşünülebilir. Öte yandan, oyun bilgisayarları video oyunları için uzmanlaşmıştır. Oyun bilgisayarları, ham performansın yanı sıra yüksek performanslı video kartları ve yüksek çekirdekli merkezi işlem birimleri kullanır; bu, normal PC’ler ile oyun PC’leri arasındaki temel farktır. Oyun bilgisayarları, video düzenleme gibi yüksek çözünürlüklü grafikler gerektiren diğer görevler için de kullanılabilir.

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı Arasında Bire Bir Karşılaştırma (Infographics)

İş İstasyonu ile Oyun Bilgisayarı arasındaki en önemli 3 fark aşağıdadır:

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı Karşılaştırma Tablosu

İş İstasyonu Oyun bilgisayarları
  1. Mevcut dünyada kullanılan iş istasyonlarının çoğu, oyun için değil, paralel işleme yapmak için optimize edilmiş güçlü bir CPU gerektirir.
  1. Geliştiriciler PC oyunları geliştirirken kodlarını tüketici işlemcilerinde kolaylıkla bulunabilen 4-6 çekirdeği destekleyecek şekilde yazarlar. Oyunlar genellikle bir iş istasyonunda görülebilecek çok sayıda çekirdeğe sahip PC’ler gerektirmez. Bu nedenle, oyun bilgisayarları, ek avantajlar olmadığından ve bilgisayarı oldukça pahalı hale getirebileceğinden, daha fazla çekirdekli işlemcilere ihtiyaç duymaz.
2. Grafik işleme birimi, makinenin 3D modelleme veya video düzenlemeleri veya diğer hesaplama açısından yoğun işleri yapması gerektiği gibi iş istasyonları için önemli olabilir. Nvidia ve AMD, iş istasyonları için özel olarak tasarlanmış Quadro ve Radeon Pro gibi bir dizi grafik kullanıcı arabirimine sahiptir. 2. Oyun bilgisayarları için grafik işlem birimi en önemli parçalardan biridir ve bilgisayarın merkezi bileşeni olarak da adlandırılabilir.
3. İş istasyonları için, iş istasyonları veri yoğun işleme gerektirdiğinden, genellikle rastgele erişimli bellek veya RAM yüksek olmalıdır. Normal iş istasyonları 32 GB ve 64 GB rasgele erişim belleğine sahip olabilir ve üst düzey iş istasyonları 128 GB’ın üzerinde RAM’e sahip olabilir. Bazı durumlarda, iş istasyonları ayrıca ECC olarak da adlandırılan hata düzeltici kod belleği kullanır. 3. İş istasyonlarına kıyasla oyun bilgisayarlarında daha yüksek rastgele erişimli bellek veya RAM gerekli değildir. 8 veya biraz daha yüksek RAM’e sahip oyun bilgisayarları, bir oyun bilgisayarı için tatmin edici sonuçlar verebilir.

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı Arasındaki Temel Farklılıklar

İş istasyonları ve oyun bilgisayarları arasındaki en büyük fark, kullandıkları CPU’dur. İş istasyonu olarak adlandırılabilecek kişisel bilgisayarların çoğu güçlü bir CPU’ya sahiptir. İş istasyonlarının paralel işlemede verimli olabilen güçlü bir işlemciye sahip olması gerekmesine rağmen, bu genellikle oyun bilgisayarlarında gerekli değildir. İş istasyonlarında kullanılan işlemciler Intel Xeon veya AMD Threadripper olabilir.

Hepimizin bildiği gibi, grafik işlem birimi, merkezi bileşeni olarak da bilinen oyun bilgisayarlarında ana gereksinimdir. Bununla birlikte, grafik işleme birimi, 3D modelleme, video düzenleme veya yüksek görsel hesaplamalar gerektiren başka herhangi bir görev üzerinde çalışmak zorunda olduklarında iş istasyonları tarafından da gerekli olabilir. Piyasada bulunan grafik işlem birimleri arasında en önemli iki oyuncu Nvidia GeForce ve AMD Radeon’dur. Diğer GPU üreticilerinin çoğu bu iki ürünü takip ediyor. Bu iki üretici, iş istasyonları için Quadro ve Radeon Pro olan bir dizi GPU’ya sahiptir. Bu ikisi, daha yüksek miktarda video belleği sağladıkları ve oyunlar dışındaki GPU odaklı yazılımlar için özel olarak tasarlandıkları ve ayrıca daha yüksek saat hızları sağladığı için sıradan GPU’lardan biraz farklıdır. Yine de,

Rastgele erişim belleği temelinde, bir oyun bilgisayarını çalıştırmak için daha yüksek RAM’lere gerek yoktur. 8 GB veya biraz daha yüksek rastgele erişimli bellek, günümüzde bir oyun bilgisayarı için fazlasıyla yeterlidir ve günümüzde neredeyse tüm PC oyunlarının sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. Ancak bazen iş istasyonlarının daha yüksek rasgele erişim belleği veya yoğun veri işleme üzerinde çalışması gerekir. Üst düzey iş istasyonları 128 GB veya daha yüksek rasgele erişim belleği gerektirir ve sıradan iş istasyonları, çoğunlukla 32 veya 64 GB olmak üzere daha düşük bir rasgele erişim belleği gereksinimine sahiptir. İş istasyonlarında kullanılan, hata düzeltici kod belleği adı verilen başka bir RAM türü vardır. Buna, programlar içindeki kararlılığın iyileştirilmesine yardımcı olan ve kapsamındaki veri bozulmalarını verimli bir şekilde tespit ederek yapılan önemli verilerin bozulmasını durduran ECC de denir. Bilimsel araştırma veya banka işlevleri gibi sıfır bozulmanın tolere edildiği durumlarda, hata düzeltme kodu iş istasyonunun yararlı bir parçası olabilir. Ayrıca, oyuncular için hata düzeltici kod belleğine gerek yoktur. Sıradan rasgele erişimli belleğe kıyasla oyuncular için bir servete mal olacağından ve farklı koşullar altında en kötüsünü bile gerçekleştirebileceğinden. Veri bozulmalarına karşı yüksek bağışıklık şartı yoksa, buna gerek yoktur. Hata düzeltici kod belleğinin iş istasyonları arasında yaygın olmasının ana nedeni budur. Sıradan rasgele erişimli belleğe kıyasla oyuncular için bir servete mal olacak ve farklı koşullar altında en kötüsünü bile gerçekleştirebilecek. Veri bozulmalarına karşı yüksek bağışıklık şartı yoksa, buna gerek yoktur. Hata düzeltici kod belleğinin iş istasyonları arasında yaygın olmasının ana nedeni budur. Sıradan rasgele erişimli belleğe kıyasla oyuncular için bir servete mal olacağından ve farklı koşullar altında en kötüsünü bile gerçekleştirebileceğinden. Veri bozulmalarına karşı yüksek bağışıklık şartı yoksa, buna gerek yoktur. Hata düzeltici kod belleğinin iş istasyonları arasında yaygın olmasının ana nedeni budur.

İş istasyonları genellikle belirli merkezi işlem birimlerini ve rastgele erişimli belleği kullanır, anakartta da eşleşme farkı vardır. Bir iş istasyonunun merkezi işlem birimi için yalnızca mükemmel sokete sahip olmanın dışında, bu kartlar daha yüksek rastgele erişimli bellek için gereklidir ve çoğunlukla iyi bir yapı kalitesine sahiptir. Öte yandan, oyun bilgisayarları için ses kapasitesinde büyük bir fark vardır. İş istasyonları söz konusu olduğunda ses önemli bir faktör değil, oyun bilgisayarları için bir gerekliliktir. İster acemi ister profesyonel bir oyuncu olsun, tüm oyuncular için ses yonga setleri çok önemlidir. Altın kaplama giriş-çıkış kontakları içeren odyofil bir yapıya sahip birçok anakart bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı