is-istasyonu-ve-oyun-bilgisayari-is-istasyonu-ve-oyun-bilgisayari-arasindaki-fark

İş İstasyonuna Karşı Dizüstü Bilgisayar – 2021’de Hangisini Almalısınız? Yorum Yap

İş İstasyonuna Karşı Dizüstü Bilgisayar – 2021’de Hangisini Almalısınız?

İş İstasyonuna Karşı Dizüstü Bilgisayar Yeni bir bilgisayar pazarındaysanız, kendinize bir dizüstü bilgisayarın mı yoksa mobil iş istasyonunun mı sizin için daha uygun olduğunu sormanız önemlidir. Bu bilgisayar türlerinin her birinin ne olduğunu ve birbirlerinden nasıl farklı olduklarını açıklayarak başlayalım.

Bir mobil iş istasyonu genellikle bir dizüstü bilgisayardan daha büyük olacaktır ve aynı anda kullanılabilecek birden fazla ekrana sahip olacaktır. Bu, aynı anda çalışan birkaç farklı programın olduğu çoklu görevler için onları harika kılar. Öte yandan dizüstü bilgisayarlar taşınabilirdir, yani sizinle her yere gidebilirler!

Bu blog yazısında, medCPU , iş istasyonu ve dizüstü bilgisayar hakkında bazı SSS’leri karşılaştıracak ve yanıtlayacak , böylece paranızı her iki tür makineye de harcamadan önce bilinçli bir karar verebilirsiniz!

İş İstasyonuna Genel Bakış

Mobil iş istasyonu , oluşturma, 3B animasyonlar ve veri analizi gibi yüksek performanslı görevleri gerçekleştirebilen bir dizüstü bilgisayardır. Büyük bir belleğe ve yüksek performansa sahip yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayardır. Mühendisler, bilim adamları, mimarlar, grafik tasarımcılar ve diğerleri görevlerini yerine getirmek için iş istasyonlarını kullanır. Daha büyük oldukları için onları taşımak kolay değil.

İş İstasyonunun Artıları:

Mobil iş istasyonları tamamen güçle ilgilidir. PC’ler kadar güçlü olmasalar da, çoğu mobil iş istasyonu, kendilerine verilen herhangi bir görevi yerine getirebilir.

Birçok model, 3D tasarım ve video düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Zorlu, kaynak yoğun görevleri yerine getirebilecek bir mobil çözüm arıyorsanız, pazarı araştırmalısınız. Bu nişlerde çok az şirket faaliyet göstermektedir.

Mobil iş istasyonları, mobiliteye ve ağırlığa daha az önem verilmesine rağmen daha büyük olabilir. Bu, ortalama dizüstü bilgisayarlardan daha büyük ekranlara sahip olmalarını sağlar.

İş İstasyonunun Eksileri:

Mobil iş istasyonlarındaki en büyük sorun fiyatlarıdır. Mobil iş istasyonları pahalı olabilir. İyi bir model en az 1200 dolara mal olmalıdır.

Bunun arkasındaki mantık basittir: Neden belirli bir noktada bir bilgisayar satın alasınız? Daha ucuz olan eski mobil iş istasyonu, aynı özelliklere sahip daha modern, daha hafif bir dizüstü bilgisayarla aynı fiyata mal olabilir.

Boyut maliyeti de önemlidir. Bazı modeller 5 kilonun üzerinde olabilir. Çok ağır olmasa da, ortalama bir yetişkinin taşıyabileceği bir şey değil. Ancak cihazın kucağınızda mı yoksa kollarınızda mı kullanıldığı oldukça fark edilebilir.

Dizüstü Bilgisayara Genel Bakış

Dizüstü bilgisayar hepsi bir arada bir çözümdür. İhtiyacınız olan her şeyi içerir ve kullanımı çok kolaydır. Dizüstü bilgisayarlar küçük ve hafiftir, bu da onları taşımayı kolaylaştırır. Öğrenciler ve çalışan kişiler, web’de gezinme, ödev yazma ve oyun oynama gibi basit görevler için dizüstü bilgisayarları kullanır. Çok fazla bellek veya hız gerektirmezler.

Dizüstü Bilgisayarın Artıları:

Dizüstü bilgisayarlar, listelediğimiz dezavantajlara rağmen çoğu iş yükünü kaldırabilir.

Orta sınıf bir dizüstü bilgisayar, interneti, kelime işlem programlarını (Microsoft Word gibi) veya benzer hafif  görevleri gerçekleştirebilen bir cihaz gerektiriyorsa fazlasıyla yeterlidir.

Modern bir dizüstü bilgisayar, oyun oynamak gibi daha karmaşık görevlerin üstesinden gelebilir, ancak en iyi durumda olmayabilirler. Üst düzey dizüstü bilgisayarlar ile orta sınıf iş istasyonları arasındaki farkı karıştırmak kolaydır. Dizüstü bilgisayarlar daha hafif olma eğilimindedir.

Dizüstü Bilgisayarın Eksileri:

Dizüstü bilgisayarlar tabletlerden veya telefonlardan daha güçlü olma eğiliminde olsalar da, bir masaüstünün gereksinimlerini karşılama konusunda hala daha az yeteneklidirler. Aktif olarak bu yeteneklere sahip bir model aramıyorsanız, grafikler ve RAM sınırlı olabilir.

Dizüstü bilgisayarlar küçüktür ve kompakt boyutları nedeniyle değiştirilmesi veya onarılması zordur. Uygun bir model seçmezseniz bu sorunlar daha da kötüleşebilir. Bir dizüstü bilgisayarı açan menteşe bir zayıflıktır ve kaba kullanımlara karşı hassas olabilir.

Dizüstü Bilgisayar ile İş İstasyonunu Karşılaştırma

Boyut

Dizüstü bilgisayarlar, geleneksel iş istasyonlarından daha küçük ve daha hafiftir. Bu, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bir avantaj veya dezavantaj olabilir. Dizüstü bilgisayarların taşınması daha kolaydır ve masaüstü iş istasyonlarına göre daha az yer kaplar, ancak klavyeleri ve ekranları daha küçüktür.

Tek bir yerde çalışırsanız daha üretken olursunuz. Bunun nedeni, daha büyük klavye, ergonomik görüş açıları ve varsa birden çok monitördür.

Güç ve kapasite

Modern dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırılabilir performans sunar, ancak daha pahalıdırlar ve masaüstü bilgisayarlarla aynı işlem gücüne sahip olmazlar. Dolarınız için en fazla gücü arıyorsanız, masaüstü iş istasyonu en iyi seçimdir.

Masaüstü iş istasyonları, dizüstü bilgisayarlardan daha güçlüdür ve daha fazla bellek modülüne, daha hızlı CPU’lara ve daha büyük sabit sürücülere sahiptir. Ayrıca daha az maliyetlidirler. Mobil iş istasyonu, taşınabilirlik gerektirmeyen işletmeler için daha iyidir.

yükseltilebilirlik

Ayrıca, daha küçük, entegre tasarımı nedeniyle bir dizüstü bilgisayarı onarmak veya yükseltmek daha zordur. Modern dizüstü bilgisayarlar RAM, sabit sürücü, pil ve sabit sürücü gibi yaygın öğeleri yükseltmek için çeşitli seçenekler sunarken, ekranınızı, web kameranızı veya dokunmatik yüzeyinizi değiştirmek, çalışmayı durdurursa zor olabilir.

Bir masaüstü bilgisayarın modüler tasarımı, kasanızı açmadan çevre birimlerini değiştirmeyi kolaylaştırır. Bu modüler tasarım, aynı zamanda, yedek parçalarınızın boyut ve özelliklerinde daha fazla çeşitlilik sağlar.

taşınabilirlik

Taşınabilirlik açısından en önemli avantaj dizüstü bilgisayarlardır. Hepsi bir arada çözümler, tüm bilgisayar sisteminizi tek bir kompakt birimde saklamanıza olanak tanır. Öte yandan, tüm bileşenlerin fişini çekmeniz ve her şeyi herhangi bir hasara neden olmadan taşımanın güvenli yollarını bulmanız gerektiğinden iş istasyonlarının taşınması daha zordur.

Dizüstü bilgisayarın taşınabilirliği, bir güç kaynağıyla bağlantısı kesildiğinde bile dört saate kadar kesintisiz çalışma sağlayabilen entegre pillerle geliştirilmiştir. Çoğu masaüstü iş istasyonu, çalışması için harici güç kaynakları gerektirir, bu nedenle entegre piller sizi bağlar.

Merkezi İşlem Birimi (CPU).

En iyi İş İstasyonu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, Intel Core veya normal AMD Ryzen İşlemciler üzerinde çalışmaz. Intel Xeon İşlemciler, AMD Ryzen Threadripper işlemciler kullanıyorlar.

Intel Xeon işlemciler ve AMD Ryzen Threadripper işlemciler, daha fazla Çekirdek, daha yüksek işleme hızları ve genel kullanıma yönelik dizüstü bilgisayarlarda veya oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunmayan ECC Bellek adlı özel bir özellik sunar.

ECC Belleği, dahili veri bozulmasını algılamak ve düzeltmek için kullanılabilen bir tür depolama veya bilgisayar belleğidir. ECC bellek, sunucuları veri sızıntısından korur ve ağır yük altında çökmelerini önler. Bu, sunucuların neredeyse hiç kesinti olmadan günde 24 saat çalışmasına olanak tanır.

İş amaçlı bazı dizüstü bilgisayarlarda Intel Xeon ve AMD Ryzen Threadripper işlemciler bulunmaz. Bunun yerine, ileri teknoloji oyun dizüstü bilgisayarlarında kullanılan Intel Core ve AMD Ryzen İşlemcileri kullanıyorlar.

Bu işlemciler normal Intel Core veya AMD Ryzen’iniz değil. En yeni Intel Core i7, i9 işlemcilerin yanı sıra AMD Ryzen 9 ve AMD Ryzen 7 Mobil işlemcileri kullanıyorlar. Bu işlemciler normal işlemcilerden daha hızlı ve daha güçlüdür.

Bazı iş istasyonu dizüstü bilgisayarlar, AMD Ryzen veya Intel Core işlemciler tarafından desteklenmektedir. İşlemcisine bakarak oyun dizüstü bilgisayarını iş istasyonu dizüstü bilgisayarından ayırt etmek kolay değildir. Bu nedenle, kullandıkları Grafik Kartını (veya GPU’yu) incelemek önemlidir.

Dizüstü bilgisayarlar kimler içindir?

Çoğu insan taşınabilir bir bilgisayar arıyor ve dizüstü bilgisayarlar en iyi seçenek. Bu iddia bazı açılardan hile olarak görülebilir.  Çeşitli nişler için Dizüstü Bilgisayar olarak sınıflandırılabilecek çok fazla bilgisayar var .

Dizüstü bilgisayarlar tüm fiyat noktalarında mevcuttur. Bir dizüstü bilgisayar, üst düzey bir model mobil bilgisayar iş istasyonu olarak adlandırılsa bile hemen hemen her ihtiyaca uygundur.

E-posta, YouTube göndermek ve ara sıra belge yazmak için bir bilgisayara ihtiyacınız varsa, dizüstü bilgisayar en iyi seçimdir. Grafik tasarım ve oyun için ikisi de var. Ortalama bir kullanıcı kadar dayanıklı olmayabilecekleri için 500 doların altındaki modellerde dikkatli olmanızı öneririz.

Mobil iş istasyonları kimler içindir?

Mobil iş istasyonları, bir dezavantaj olabilen daha az sayıda bilgisayardır .  Mobil iş istasyonları da benzer özelliklere sahip masaüstü bilgisayarlardan daha pahalı olabilir.

Bu modeller hala bazı kullanıcılar için faydalı olabilir. Mobil iş istasyonu, son teknoloji özellikler arıyorsanız ancak yine de bilgisayarınızın taşınabilir olmasını istiyorsanız iyi bir seçenektir. Sıradan bir dizüstü bilgisayar tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamaz.

Bir mobil iş istasyonu, en yüksek ayarlarında en yoğun kaynak gerektiren oyunlardan bazılarını oynamak isteyenler için iyi bir seçenektir.

Mobil iş istasyonları, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilir. Çok yüksek kalitede 3D simülasyon çalışmalarını gerçekleştirebilseler de, bu tür çalışmalara ayrılmış bilgisayarlardan daha yavaştırlar.

Mobil iş istasyonlarının geleceği burada

Bu modeller sürekli değişiyor ve HP(r), kendisini en iyi programlarla uyumlu hale getiren ve güvenlik özelliklerini geliştiren yeni yükseltmelerle kullanıcıları memnun etmeye devam ediyor. Seçtiğiniz HP mobil bilgisayarın doğru olduğundan emin olabilirsiniz.

Diğer markalar, siparişinizi satın alma noktasında kişiselleştirme seçeneği sunmaz. En sağlam modellerden bazıları, bunları aştığınızda depolama alanınızı, işlemcinizi ve grafiklerinizi takas etmenize olanak tanır. Bu, günümüzün iş istasyonunu bilgi işlemde son derece esnek bir seçenek haline getiriyor.

Gerçekten taşınabilir bir bilgisayar iş istasyonunun faydaları, bir masaüstü veya standart dizüstü bilgisayar tarafından sunulanlardan daha fazladır. Teknik projeler için mobil çözümler sunabilir ve dayanıklılık standartlarını aşabilir.

Dizüstü bilgisayarı bir iş istasyonu olarak nasıl kullanacağınızı düşünün ve sizinle birlikte büyüyebilecek bir ürün seçin.

En İyi Mobil İş İstasyonundan En İyi Seçimlerimiz

HP ZBook Studio G5 dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar iş istasyonu x360

Çok küçük olduğu için, bu dönüştürülebilir bilgisayar genellikle  dünyanın en güçlü . HP ZBook Studio 360 dizüstü bilgisayar iş istasyonu, bir dizüstü bilgisayar olarak kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, boyut ve biçim olarak standart dönüştürülebilir bir dizüstü bilgisayara çok benzer.

En karmaşık bellek ve grafik gereksinimleriyle birden çok uygulamayı çalıştırmak için tasarlanmıştır. Bu onu mühendislerin, tasarımcıların ve animatörlerin favorisi yapar.

64 GB RAM ve NVIDIA Quadro Xeon işlemcilerin birleşimi, onu yüksek çözünürlüklü grafik düzenleme için ideal hale getirir. Bir daha asla masaüstü bilgisayar kullanmanıza gerek kalmayacak.

Standart bir dizüstü bilgisayar modunda kullanılabilir veya tablet ve çadır modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Verilerinizi korumak ve başkalarını işinizden uzak tutmak için HP Sure View özellikleri. Her açıda kullanılabilir. Üzerinde çalıştığınız şeyi gizlemek için fn+f2 düğmesine basmanız yeterlidir.

Bu güçlü alet, en hafif konfigürasyonda yalnızca 5 libre ağırlığındadır. Aynı zamanda taşınabilir. Tam boyutlu, sıvı dökülmesine karşı korumalı, arkadan aydınlatmalı güvenlik klavyesi dahildir. Ayrıca 15,6 inç diyagonal FHD IPS LED arkadan aydınlatmalı dokunmatik ekrana sahiptir.

Dell Precision 5530 Intel Core i7-8850H mobil iş istasyonu

Dell Precision 5530 şık ve hafif bir tasarıma sahiptir. 5520 modelinin halefi olan Dell Precision 5530 Mobil İş İstasyonu, gelişmiş bileşenlerle donatılmıştır.

Bu birim, Intel Core İşlemciler ve Xeon 6 ile uyumludur. Profesyoneller, modelin HDMI 2 bağlantı noktasına ve çeşitli depolama seçeneklerine bayılacak. 15,6 inç ekran ve 1920×1080 çözünürlük sayesinde harika bir izleme deneyiminin keyfine varacaksınız.

Siz ağır yük görevleri gerçekleştirirken dizüstü bilgisayarınızı serin tutan devrim niteliğindeki termal özelliklere sahiptir. Dokunmatik ve dokunmatik olmayan model arasında seçim yapabilirsiniz.

Dell Precision dizüstü bilgisayar 6,1 kg ağırlığa sahip olsa da hafif hissettiriyor. Taşınabilir tasarımı, kullanıcıların bir çanta içinde taşımasına olanak tanır. Şirketin tasarımı beklentilerimizi aştı. RAM 16 GB’dir ve 32 GB’a kadar genişletilebilir.

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı