en-iyi-mobil-is-istasyonlari-2022-isletmeler-icin-en-guclu-dizustu-bilgisayarlar

İşletmeniz için Neden Bir İş İstasyonu ve Masaüstü Satın Almalısınız? Yorum Yap

İşletmeniz için Neden Bir İş İstasyonu ve Masaüstü Satın Almalısınız?

İşletmeniz için ne zaman bir iş istasyonu satın almalısınız ve bir masaüstü veya standart dizüstü bilgisayar ihtiyacınız olan performansı ne zaman sunacak? Bir iş istasyonu, iş akışınıza önemli ölçüde üretkenlik kazanımları ekleyebilir.
Eklenen bilgi işlem gücüne ihtiyacınız olup olmadığının belirlenmesi, işinize ve bu işteki rollere bağlı olacaktır. Mühendisler ve içerik oluşturucular gibi bazı çalışanların, yaptıkları işin yoğunluğu ve karmaşıklığı nedeniyle bir iş istasyonuna ihtiyaç duyduklarını görebilirsiniz. Diğerleri, aynı şirket içinde bile, daha giriş seviyesi bir masaüstü bilgisayar veya hatta bir dizüstü bilgisayar ile yapmaları gereken her şeyi başarabilirler.

İş istasyonu vs masaüstü (dizüstü bilgisayar vs.) sorusuna evrensel bir cevap yoktur, bu nedenle iş istasyonları ve PC’ler arasındaki farklara göz atarken şirketinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca, bir iş istasyonu gerektiren çalışan türlerini ve iş akışlarını ve bu güçlendirilmiş bilgisayarların iş akışınıza getirdiği avantajları ele alacağız.

İş istasyonu nedir?

İş istasyonları, veri bilimi, 3B tasarım, video düzenleme ve mühendislik gibi zorlu iş akışlarının üstesinden gelmek için tasarlanmış masaüstü bilgisayarlardır. Bir iş istasyonu, daha hızlı CPU ve GPU, daha fazla bellek, artırılmış depolama, yazılım sertifikası ve sürekli kullanıma dayanma yeteneği gibi gelişmiş özelliklere sahip, tipik bir PC’den daha sağlamdır.
Genellikle ayrı bir GPU’ya sahip olurlar, böylece CPU’nun görsel görevleri ikiye katlaması gerekmez. Daha fazla yapılandırma seçeneği mevcut olduğundan, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize tam olarak uyan bir sistem oluşturabilirsiniz.
Geleneksel olarak, iş istasyonları bir kule kasasında mevcuttu. Günümüzde iş istasyonları, Tower, Small Form Factor Desktop ve Mini gibi çok çeşitli form faktörlerinin yanı sıra mobil iş istasyonlarında mevcuttur.

İş istasyonu ve masaüstü ve dizüstü bilgisayar

İş istasyonu, dizüstü bilgisayar ve masaüstü arasındaki temel fark performanstır. Bir bilgisayarın iş istasyonu olarak kabul edilmesi için belirli temel özelliklere ihtiyacı vardır. Oradan her zaman yukarı çıkabilirsiniz.
 • CPU: Intel® i7 veya i9, Xeon, AMD Ryzen veya Threadripper
 • Tek veya çift CPU
 • 128 GB’a kadar neECC veya ECC bellek
 • Giriş seviyesi iş istasyonu için 8 çekirdek, orta seviye iş istasyonu için 16 çekirdek, üst düzey iş istasyonu için 28 ila 64 çekirdek
 • 4 GB ila 16 GB VRAM ile NVIDIA® veya AMD® ayrı GPU
 • Tek veya çoklu GPU’lar
 • 1 TB veya daha fazla depolama alanı
 • ISV sertifikaları
İş istasyonları, endüstriyel kalitede bileşenleri sayesinde standart PC’lerden daha büyük, daha ağır ve daha pahalıydı. Günümüzün iş istasyonları, birçok yüksek güçlü seçeneğin ağırlığını ve maliyetini azaltmak için bileşenlerdeki yenilikleri kullanır ve aynı zamanda sürekli ve yoğun kullanıma dayanır.
Birçok iş istasyonu, kullandıkları güç nedeniyle daha yüksek fan gürültüsü üretir, ancak HP VaporForce termalleri gibi gelişmeler, bir buhar odası, 3 taraflı havalandırma ve jilet gibi ince sıvı kristal polimer fanlar ile işleri daha serin ve sessiz tutar.

Doğru profesyoneller için bir iş istasyonuna yatırım yapmaya değer. Aşağıdakilere daha yakından bakacağız, ancak önce bir iş istasyonunun özelliklerini gözden geçirelim.

Bir iş istasyonunun özellikleri nelerdir?

Bir bilgisayarı neyin iş istasyonu yaptığını anlamak için, iş istasyonu bilgisayarlarını diğer dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan ayıran temel özelliklere bakmanız gerekir.

1. ECC (hata düzeltme kodu) RAM

Gecikme, BSOD (siyah ölüm ekranı) ve uygulamanın kilitlenmesine neden olabilecek kaynak yoğun bilgi işlem ile bellek hataları riski artar. Bu tür hataları en aza indirmek için iş istasyonları, hassas süreçleri kesintiye uğratmadan veri bozulmasını tespit edip düzeltebilen ECC Belleği kullanır.
Bu güçlü bilgisayarlar genellikle en az 16 GB RAM’e sahiptir ve bu, standart benzerlerinden daha fazla olabilir. Ancak iş istasyonlarında gerçekten fark yaratan bellek türüdür.

2. Çoklu çekirdek

Tüm iş istasyonlarının birden fazla işlemci çekirdeği vardır, bu da birden fazla işlemi aynı anda birden fazla programda gerçekleştirmelerine olanak tanır. Sekiz çekirdek, 16 çekirdek içeren orta düzey iş istasyonları ve 28 ila 64 çekirdek arasında değişen üst düzey iş istasyonları ile giriş düzeyi olarak kabul edilir.
Çok çekirdekli kurulum, özellikle veri modelleme, CAD tasarımı veya 3D işleme yazılımı gibi büyük miktarda bellek kullanan uygulamalar için yararlıdır. En az 8. Nesil Intel i7 işlemciye veya başka bir üreticiden benzer bir işlemciye sahip iş istasyonları arayın.

3. Üst düzey GPU’lar

İş istasyonları çoğunlukla video düzenleme, 3D grafikler, mühendislik tasarımı ve veri bilimi görselleştirme gibi görevler için kullanılır, bu nedenle grafik işleme kartları önemlidir. Üst düzey GPU’lar, özellikle CAD ve 3D işleme işleri için tasarlanmıştır. Ayrıca, hızlandırılmış veri bilimi çözümleri için kullanışlı olan daha fazla çekirdeğe sahiptirler .

4. RAID depolama

Bir RAID sistemi (veya yedekli bağımsız disk dizisi), bir çökme durumunda verilerinizi yedekler. Bu şekilde, Tableau modellemesi veya büyük bir Adobe Premiere düzenlemesi sırasında, nadir görülen bir donanım sorununun ilerlemenizi yok edeceği konusunda daha az endişe olur.

5. SSD depolama

Günümüz bilgisayarları, verileri depolamak için katı hal sürücülerine (SSD) giderek daha fazla güveniyor. Bu sabit sürücülerde hareketli parçalar veya dönen diskler yoktur, bunun yerine flash sürücü tipi teknolojiye dayanır. SSD’ler daha az güç kullanır ve dönen disk tabanlı sabit sürücülerden daha fazla güvenilirlikle daha yüksek hızlarda çalışma eğilimindedir.
Bunları modern dizüstü ve masaüstü bilgisayarların çoğunda bulabilseniz de, iş istasyonları için bir SSD şarttır. Nerede melez sabit diskler kullanılır, iş istasyonunun 1TB sabit disk önemli bir kısmının SSD olmalıdır.

İş istasyonları daha pahalıya mal olabilir

İş istasyonu bilgisayarları, genişletilmiş özellikleri nedeniyle geleneksel dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Ancak, durum her zaman böyle değildir . CPU’lardaki, GPU’lardaki ve diğer bileşenlerdeki son gelişmeler, PC’ler ve iş istasyonları arasındaki sınırları bulanıklaştırdı.
İş istasyonu bileşenleri, benzer standart masaüstü ve dizüstü bilgisayar bileşenlerinden daha yüksek performans ve güvenilirlik sağlayacak şekilde tasarlanmış, test edilmiş ve onaylanmıştır. Ancak teknoloji ilerledikçe maliyetler düştü. Ek olarak, birçok iş istasyonu özelleştirilebilir, böylece ihtiyacınız olmayanları eklemeden kullanım durumunuz için yükseltilmiş bileşenleri seçebilirsiniz.
Ne zaman standart bir bilgisayar satın alınır: İş akışlarınız daha çok günlük işlere yönelikse, bunun yerine standart bir makineye bağlı kalmayı düşünün.

İş istasyonları daha iyi performans gösteriyor

Gelişmiş özellikleri nedeniyle iş istasyonları, sağlık hizmetleri modellemesi veya AutoCAD tasarımı gibi daha zorlu işleri geleneksel bilgisayarlardan daha hızlı halleder. Performans farkı daha çok Blender veya Apache Spark gibi işlemci ağırlıklı uygulamalarda göze çarpıyor. Bu tür programları sık sık kullanıyorsanız, bir iş istasyonu almayı düşünün.
Standart bir bilgisayar ne zaman satın alınır: Bir Excel özet tablosunu çalıştırmak, kelime işlemek veya Zoom aramaları yapmak gibi sıradan iş görevleri söz konusu olduğunda, çoğu kullanıcı bir iş istasyonu ile sıradan bir dizüstü bilgisayar arasında çok az fark görecektir. Ayrıca, standart bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar, birçok durumda bir iş istasyonunun yanı sıra video akışını ve hatta oyun oynamayı işleyebilir.

İş istasyonları daha dayanıklıdır

İş istasyonları, daha kaliteli bileşenler kullandıkları için standart iş dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarından daha dayanıklıdır. Buna ek olarak, günümüz bilgisayarlarının çoğu, zamanla aşınacak birkaç hareketli parça ile katı hal bileşenleriyle giderek daha fazla inşa edilirken, iş istasyonları en zorlu iş yüklerine dayanabilmeleri için zorlu testlerden geçirilir.
Örneğin HP bilgisayarlar, düşme, kum, titreşim, aşırı sıcaklıklar, yükseklik ve nem testleri de dahil olmak üzere askeri düzeyde test prosedürlerinden geçirilir. Mil spesifikasyon testleri ABD hükümeti tarafından oluşturuldu ve HP® tarafından tüm iş bilgisayarlarında benimsendi. Bu, dayanıklılık önemli bir konuysa, hem iş istasyonlarının hem de günlük HP PC’lerin eşit derecede iyi seçimler olduğu anlamına gelir.

İş istasyonları genişletilebilir

Veri bilimi ve 3B tasarım gibi son teknoloji iş akışları sürekli olarak gelişir ve bir PC de bunlarla birlikte gelişmelidir. Genişletilebilirlik, bu hızla değişen ortamda kilit önemdedir ve daha yeni ve daha güçlü bellek, sabit diskler ve GPU’lara yükseltme olanağı sağlar.
HP Z6 iş istasyonu gibi girişler sürekli olarak piyasadaki en genişletilebilir makineler arasında sıralanırken, çoğu iş istasyonu geleneksel bilgisayarlardan daha genişletilebilir. Siz veya çalışanlarınız mühendis, 3B tasarımcı, video düzenleyici veya veri bilimciyseniz, iş istasyonlarının genişletilebilirliğini takdir edeceksiniz.

Hangi iş akışları ve iş unvanları iş istasyonlarına ihtiyaç duyar?

İş istasyonu mu masaüstü veya dizüstü bilgisayar mı sorusunun gerçek cevabı iş akışına bağlıdır. Bu yazıda mühendislerden, veri bilimcilerinden, video editörlerinden ve 3D tasarımcılarından birkaç kez bahsettik. Şimdi, bu çalışanların her birinin neden bir iş istasyonundan yararlandığına ve diğer iş akışlarının neden standart PC’lerde gayet iyi çalıştığına daha yakından bakalım.

1. Veri bilimcileri

Büyük veri kümeleri ve karmaşık modelleme ile çalışan veri bilimcileri, bir iş istasyonunun ekstra gücüne ihtiyaç duyar. TensorFlow ve Keras gibi derin öğrenme araçları ve CUDA ile paralel bilgi işlem, sağlam CPU’lar ve GPU’lar gerektirir ve küçük bir aksaklık bile önemli iş anlayışlarını daha ortaya çıkmadan bozabilir.
Z by HP Veri Bilimi Yazılımı Ön Yüklemesine sahip iş istasyonları, veri bilimi mühendislerine BT engelleriyle karşılaşmadan bir veri denizinden iş yönlendirme içgörülerini alma gücü verir.

2. 3D tasarımcılar

İş istasyonları, karmaşık 3D modelleme yapan sanatçılar ve tasarımcılar için tercih edilen araçlardır. Tasarımları üç boyutlu olarak oluşturmak çok büyük miktarda işlem gücü gerektirir. Bir iş istasyonunun gelişmiş grafik kartı, doğru işlemeyi sağlar, ancak aynı zamanda gerçek zamanlı olarak karmaşık işlemeler yaparak çalışanların zamanından tasarruf sağlar.
Bir iş istasyonunun daha büyük SSD depolama alanı (genellikle 1 TB veya daha fazla) ve bellek alanı, büyük projeleri dahili olarak işleyebilir ve depolayabilir, bu da işinize daha hızlı erişim anlamına gelir.

3. Mühendisler

Bir iş istasyonunun birden çok çekirdeğe ve daha güçlü GPU’lara sahip daha hızlı işlemcileri, mühendislere ayrıntılı CAD işlerini endişe duymadan işleme yeteneği verir. Bir iş istasyonu, ek ofis alanı gerektirmeden görevleri hızlandırarak bir mühendisin üretkenliğini artırabilir .
Tasarım bilgi işlem gereksinimlerinin her yıl %45 artmasıyla birlikte iş istasyonları, tüm sektörlerdeki mühendisler için bir zorunluluktur. Bir sonraki armatürünüzü veya ürününüzü tasarlayan mühendis, bir tanesi olmadan da yorulacaktır.

4. Video düzenleyiciler

Günümüzün yüksek çözünürlüklü ekranları ve kameraları, bir iş istasyonunun ek gücünü gerektiren devasa dosya boyutlarıyla çalışır. Tüketici düzeyinde 4K videonun her kareye 8 milyondan fazla piksel sığdırdığını düşünün . Bu, günümüzün dosya boyutlarını, geçmiş yılların SD videosundan neredeyse 20 kat daha büyük kılıyor.
Bu devasa dosya boyutlarına sahip video projelerini işlemek için video düzenleyicilerin üretkenliği sürdürecek iş istasyonlarına ihtiyacı vardır. Bir iş istasyonu, bir video düzenleyicinin donanım ve yazılım açıklarıyla mücadele etmek yerine harika videolar oluşturmaya odaklanmasına yardımcı olur.

5. Pazarlama uzmanları

Grafik tasarım veya fotoğraf ekibinden büyük dosyalarla çalışmak, bol miktarda işlem gücü gerektirir. Grafik tasarımcılar ve fotoğraf editörleri, bir iş istasyonuyla verimliliklerini artırabilir.

6. Sağlık profesyonelleri

Büyük veri kümelerini inceleyen sağlık uzmanları , sayıları aşmak için bulut uygulamalarının veya iş düzeyindeki bileşenlerin beklemesi gerekmemelidir. En iyi sağlık uzmanlarını işe almak ve ardından onları standart PC’lerle donatmak, üstesinden gelmeleri için her gün bir darboğaz yaratır.

İş istasyonuna ihtiyaç duymayan çalışanlar

Bazı uygulamalar, yukarıdaki listede saydığımız türden çalışanlar tarafından düzenli olarak kullanılanlardan çok daha az işlemci ve bellek yoğundur. Aşağıdakiler gibi standart uygulamalarla çalışan herhangi bir çalışan, standart bir bilgisayarla üretken olacaktır.
 • MS Office (Word, Teams, PowerPoint)
 • Google Drive (Dokümanlar, E-Tablolar)
 • yakınlaştır
 • QuickBooks
 • WordPress
 • internet tarayıcıları
 • Diğer günlük araçlar.

Dikkate alınması gereken HP iş istasyonları

Siz veya çalışanlarınız “kesinlikle bir iş istasyonuna ihtiyaç duyar” kategorisine giriyorsanız ve daha iyi CPU’lar ve hatasız ECC belleğe sahip GPU’lar gibi günümüzün avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, hayranların en sevdiği HP iş istasyonlarının bir listesini hazırladık.

Masaüstü iş istasyonları

 • HP Z2 mini iş istasyonu : Küçük bir pakette üst düzey performans sunan dünyanın en güçlü mini iş istasyonu.
 • HP Z2 iş istasyonu : Bir masaüstünde sunucu düzeyinde güç. Şaşırtıcı derecede uygun bir fiyatla karmaşık işleme ve görselleştirme projelerini boyutlarına küçültün.
 • HP Z4 iş istasyonu : HP’nin en çok satan beygir gücü, çok çeşitli profesyonel uygulamaları hızlandırır. Tasarımcıların ve mühendislerin ihtiyaç duyduğu her şey bu.
 • HP Z6 iş istasyonu : Veri bilimi, görselleştirme ve hızla değişen endüstriler için geleceğe hazır, mega genişletilebilir bir güç merkezi.
 • HP Z8 iş istasyonu : 3 TB’a kadar yüksek hızlı belleğe sahip, gelişmiş makine öğrenimi ve mühendislik için sınırsızca özelleştirilebilir iş istasyonu.

Mobil iş istasyonları

 • HP ZBook Studio mobil iş istasyonu : Ürün geliştiriciler, mimarlar ve diğer yaratıcı profesyoneller için nihai taşınabilir ofis.
 • HP ZBook Power mobil iş istasyonu: İnanılmaz derecede düşük bir fiyata profesyonel iş istasyonu performansı.
 • HP ZBook Create mobil iş istasyonu: Derinden özelleştirilebilir performans için şık bir tasarımda gerçek zamanlı işleme.
 • HP ZBook Firefly mobil iş istasyonu : Ultra mobil ağır hizmet tipi bilgi işlem için en hafif HP ZBook.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı