Kritik İş Yükleri için Neden Workstation? Yorum Yap

Bugün konumuz workstation aslında bir farkındalık yapmak amacı ile bu webcast düzenliyoruz günün sonunda workstation ürün ailelerine veya iş istasyonunun ne olduğunu cosımır dediğimiz son kullanıcı ürünleri veya  Business Serisi ile müthiş ürünleri ve sonuç olarak workStation olarak isimlendirdiğimiz iş istasyonları konusunda bilgi sahibi olan sektörde pek çok insan var Fakat yeterli değil yeterli olmamasının sebebini de zaten şirketlerde kullanılan ürün portfolyosunu anlıyoruz ve Bu konuda bilgi sahibi olmayan bilişim uzmanları da danışmanlara çok yüklenemiyor 5 yıldır Ben de kullanan bir insanım  20 yıldır sektördeyim Ama bunun son 5 yılı ne yazık ki workstation ile  tanıştığım için o yüzden o insanlara da çok yüklenemiyorum Çünkü ben de 5 yıldır workstation kullanıyorum ve onun farkındalığını yaşıyorum Ama tabi bu çok büyük bir nimet bence çok kıymeti hızlı bir şekilde Farkınıda da sizlere yaşatmak istiyorum Peki dediğim gibi elimde de sağ olsun 7540 laptop var mobile workstation  gerçi Ben de bir mobil workstation kullanıcısı olduğum için bana çok hitap eden bir konuydu o yüzden bu konuda gönüllü  oldum sistem yönetici olarak Malum iş yüklenilen hakim olmak zorundayız Çünkü bu iş yüklerinin iş ihtiyaçları bilmediğimiz de aslında Doğru konumlandırma yapamıyoruz bunun en iyi adreslenmesi aslında piyasalardaki işte sektördeki danışmanları düşünebilirsiniz ekosistem var Çünkü insanlar belki sizin Onun yanında bir kez yapacağınız X bir ürünün kurulumunu Belki her gün ya da haftada bir yapıyorlar doğal olarak daha fazla tecrübeye sahipler daha fazla sorun yaşamışlar daha fazla müşteriye dokundukları için daha fazla fikir sahibiler ve Aslında farklı bakış açılarına sahipler  size farklı çözüm önerilerinde  bulunabiliyorlar bizde en basit anlamda şirket içi çalışanlarımıza veya üst düzey yöneticilerimize en temel iş  ihtiyaçlarından biri olan compuant gücünü yani cpu ram disk gibi o tür Temel iş ihtiyaçları için bir sonucu  hizmeti veriyoruz hangi iş ihtiyacı için  hangi alt yapıların verilmesi Aslında bizim sorumluluğumuzda.

Tabii ki her zaman her şeyin başı bütçe Arkadaşlar bu konuda hemfikiriz yani Bu bilgiye sahip olanların gönlünde Tabii ki Herkesi böyle workStation dağıtmak olabilir ama benim dediğim gibi sorun aslında cosımır yani son kullanıcı bilgisayarı iş bilgisayarı ve bir iş istasyonu arasındaki farkı bilmeyen çok fazla sektör çalışanı var bu farklı bilmediği için mesela şirketine cosımır ürünleri alan insanlar var ve burada Mevzubahis de para değil çünkü aynı dediğim gibi Yani workstation normal bilgisayara göre daha pahalıdır ama fiyat/ performans olarak daha iyidir fakat Bu bilgiye sahip olmadığını da çok komik çözümler üretebiliriz işte Son kullanıcı bilgisayarları şirketi alıp o/m lisansları ile bir şekilde o/m desteği olmadığını öğrenip ve ürüne bir şey olduğunda bunun yerinde desteğin olmadığını öğrenip O anda o kişi ekstra bir laptop alma ihtiyacı veya  iş kesintisine neden olabiliyorsunuz aynı durum  iş istasyonu ve iş bilgisayarı arasında da var ama bunu anlatmak daha kolay Bunu zaten ben bir slaytta çok hızlı bir şekilde özetleyeceğim yani bu webcast sonunda iş  istasyonu ile normal bir Masaüstü bilgisayarın masaüstü demeyeyim kişisel bir bilgisayarla farkını göreceğiz asıl problem son kullanıcı serilerini ne yazık ki kullanmaya çalışanlar var.

Masa başı uzaktan çalışma koridorda koşturan İnsanlar veya sürekli dolaşan mobil insanlar ve grafik tasarımcılarımız veya mühendislerimiz veya saha çalışanlarımızı gerçekten ihtiyaçlarını doğru analiz ediyor olmanız gerekiyor burada çok anahtar kelime var  Aslında iş üretmek ve bu işi üretilen işi bilgiyi belgeyi kullanmak genellikle iş bilgisayarları Arkadaşlar daha çok içerik kullanmak için tercih edilir ama work stationlar içerik üretmek için tercih edilir Aslında yani içerik üretmek için kullanılır.

iş bilgisayarı ve workstation arasındaki farklar var ecc ram desteği hata düzeltme kodları barındıran hata düzeltme ve ramleri barından ve destekleyen bir donanım ne demektir ecc supportu olan ramleri workstation da kullanabiliyoruz yüksek performansa adanmış ürünlerdir workstationlar doğal olarak böyle bir adanmışlık da örneğin siz günlerce render veya derleme yapacakken 1. 2.günde makinenin bir şekilde crash olması sizin üretkenliğinizi düşürür daha fazla ram desteği ihtiyaç gibi görünmeyebilir fakat günün sonunda klasik iş için aldığımız work stationlar daha fazla ram sunar ecc ram desteği ne kadar kritik gözükmesede daha fazla ram ihtiyacını görebiliriz. daha fazla o/m giriş çıkış desteği vardır editing tarzında çok fazla cihaz takmak bazı kişiler için önemlidir.diğer önemli konu xeon işlemci desteği..

bu farkları bilmek önemli bunu bilmeyen çok insan var bir diğer konu profesyonel grafik kart desteği var render işi olsun normal ayakkabı kalıbı da üretseniz türkiye’deki küçük hobi hatta kobi firmasında adetli workstation görebilirsiniz çünkü bu insanlar 3D printerlar kullanıyor eş zamanlı olarak pek çok kişinin cadcam programda çalışması gerekiyor ama özellikle  tower serisi workstationlar sayesinde . bireysel kullanımda bile workstation larda çözebilirsiniz profesyonel grafik kartı desteği şurada devreye giriyor gpu kullanımı gerektiren bir çok ürün var ISV dediğimiz cad cam çizim adobe gibi üreticilere biz ISV diyoruz bağımsız yazılım üreticileri bunların sertifikalandırılması önemli dell optimizer aldığınızda verimi %120 daha fazla  artırabilirsiniz bu ürünleri aldığımızda bu ürünlerde maksimum performansı alabilirsiniz diyor bize bu sertifika.

raid yapılandırılması önemsediğim bir konu iş bilgisayarlarında bulamayacağınız kadar raıd yapılandırılması var ve daha kurumsaldır workstation larda bu özellikler var.

fiyat/performans dikkatinizi çekecektir workstationlar pahalı ama neye göre kime göre aslında fiyat performans olarak normal iş bilgisayarlarından çok daha uygun ama herkesin workstation lara ihtiyacı yok bu da bir iş analizi ile çıkar yüksek cpu ram ve disklere ihtiyaç duyan iş çalışanlarınızın ihtiyacı var normal iş bilgisayarı alsanız hatta 2 3 tane alsanız workstationların verimini veremeyecektir ben bu tür senaryolar yaşadım.

bir anımı anlatayım müşteri 1gb excel açmak istedi ona yeni sunucular yaptık fakat bu kalıcı çözüm değil 7540 önerdim kullandı 2.5 kg ile daha ağır bir bilgisayar fakat daha güçlü. kullandı ve çok memnun kaldı.

workstation cihazlar içerik üretmek içindir.

dell optimizer sayesinde uygulama performansı daha iyi hale geliyor en önemlisi uygulama performansı.hızlı çalışmak için zamanınızı satın almak için vereceğiniz ücret gözünüze gelmiyor.

diğer konu güvenilirlik restart vermeden sabaha kadar render yaptınız diyelim sabah toplantınız var bir baktınız sabah restart vermiş ve renderınız sunumuz çöp olmuş iş istasyonlarında 7/24 full performans çalışılacak şekilde tasarlandı.yüksek yoğunlukta yüksek ram ve cpu da çalışsanız bile iş istasyonları sorun çıkarmayacak restart vermeyecektir doğru iş için doğru bilgisayarı seçmeniz önemli.

özetle neden dell ISV sertifikasyonu yani indipendent software vendor adobe cad cam tarzı programlarını maksimum verimle performansla çalıştırabiliyor performans optimizasyonu mükemmel.kullanıcı deneyimi 4k 8k ekranları dokunmatik ekranları var çok kaliteli. bellek güvenirliliği var bunu anlatacağım ecc nin bir üstünde özellikleri var. yeni nesil depolama desteği en yeni nesil disk teknolojilerini destekliyor. ürün ailesi masaüstünden tablet e kadar duvardan duvara workstationlar kullanılabiliyor. tasarımları çok başarılı ekosistemi çok başarılı ve benimde denediğim çok iyi supportu var tüm sektörlerde kullanılan ürünler onbinlerce satılıyor türkiyede.

demo kısmına gelmeden önce artılarını sizlerle paylaşacağım üretim&mühendislikte daha büyük modellerle çalışabilme daha fazla testlerle proje sürelerini kısaltma daha hızlı simülasyon analizi daha az fiziksel prototip , medya&eğlence daha hızlı derleme daha hızlı iş yapabilme. petrol gaz işleri yapanlar bilir büyük verileri işleme detaylı görüntüleme ve daha hızlı simülasyon finansta simülasyon çok önemlidir batıyor muyuz çıkıyor muyuz bakmak için.bunlar temel faydaları.

RMT ye geçiyoruz baya başarılı bir özellik çünkü hafızada sorun olursa normalde hafıza hücresi kapanır fakat dell reliable memory teknoloji sayesinde dell sadece sorunun ilgili hafıza hücresini kapatıyor. ecc kapatmadan performansı düşürmeden sadece ölü hafızaları kullandırmıyor bu da performansınıza veriminize  pek yansımıyor ekstra uçmak isterseniz tower ve rack serisiyle ekstra kartla genişletme sağlayabiliyorsunuz.

ürün gamından bahsedelim mobile seri benim aktif kullandığım seri , tower serisi var 3,5,7 rack serisi var canvas var tablet gibi fakat  tablet demeye dilim varmadı bu grafik tasarım çizimler için çok uygundur. değişik ürünlerde var all-in-one her şey içinde bir teknoloji.monitör pc ikiside workstation gibi düşünebilirsiniz. 

bunlar ağır cihazlar evet ama bu kadar gücü 2.5 kg ye sığdırmaları bir mühendislik harikası.

ağır fakat daha verimli daha güçlü. 

biraz da 7540 a bakalım bir çok yerinde fan var klasik dell şıklığı var tek dezavantajı dokunmatik ekranının olmaması ekranı inanılmaz şık  ve çok iyi benchmark sonuçları var.

teşekkürler arkadaşlar benden bu kadar çok hızlı şekilde demo ürünü bana ileten arena ya teşekkür ederim.sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı