Laptop Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Temel İpucu Yorum Yap

Laptop Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Temel İpucu

 

Laptop Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Temel İpucu  Bu kılavuzunu kullanarak paranızı mükemmel dizüstü bilgisayarda harcayın.

Dizüstü bilgisayarlar Laptop Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Temel İpucu yanınızda taşıyabileceğiniz kadar kompakt, ancak zorlu uygulamaları çalıştıracak kadar çok yönlüdür. Defterler, ister evde, ister yolda veya bir üniversite sınıfında olun, ciddi işler yapmak veya oyun oynamak için en iyi araçtır. Bu nedenlerle, çoğu kullanıcı için en iyi dizüstü bilgisayar sıralamalarımızdan  bahsetmeden, en iyi iş dizüstü bilgisayarları ve en iyi kolej dizüstü bilgisayarlarının listelerini derledik.

 

Bağımsız tabletler ve akıllı telefonlar her zaman popüler olsa da, çoğu insan bir araştırma makalesi yazmaktan hızlı videolara ve oyunlara kadar her şeyin bir dizüstü bilgisayarda daha iyi çalıştığını biliyor. Peki ne tür bir dizüstü bilgisayar almalısınız? Size yardımcı olması için bir dizüstü bilgisayar satın alma rehberi hazırladık.

En iyi dizüstü bilgisayarı seçmeyi zorlaştıran çok çeşitli boyutlar, özellikler ve fiyatlar vardır  . Bu yüzden ihtiyaçlarınızın ne olduğunu bulmanız gerekiyor. 

Hızlı ipuçları

Bunlar, yeni bir dizüstü bilgisayar seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerdir . Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki bölümlere bakın.

  • 12,5 ila 14 inç ekranlar  , kullanılabilirlik ve taşınabilirlik arasında en iyi dengeyi sunar. Çok seyahat etmiyorsanız daha büyük ekranlar iyidir ve daha küçük modeller çocuklar için harikadır.
  • Core i5 veya Ryzen 5 CPU 1920 x 1080 ekran 8 GB  RAM ve sabit sürücü yerine SSD  Depolama.
  • Dizüstü bilgisayarınızı herhangi bir yere götürmeyi planlıyorsanız, 9 saatten fazla pil ömrü idealdir.
  •  Dizüstü bilgisayarınızı tablet olarak kullanmak istiyorsanız 2’si 1 arada bir dizüstü bilgisayar (geri bükülebilir veya çıkarılabilir) düşünün . Değilse, standart bir kapaklı dizüstü bilgisayar daha iyi bir seçim olabilir.
  • Chromebook’lar  çocuklar ve öğrenciler için iyidir ve işlevleri hızla genişlemektedir. Windows 10 dizüstü bilgisayarlar ve MacBook’ların her ikisi de çok sayıda işlevsellik sunar; hangi platformu tercih edeceğiniz kişisel zevk meselesidir.

1. Bir platform seçin: Windows 10 mu Mac mi yoksa Chrome OS mu?

Bu, özellikle hem Mac’lere hem de PC’lere aşina değilseniz, yanıtlaması kolay bir soru değildir. Ancak her platformun güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin bu hızlı genel bakış yardımcı olacaktır.

Çoğu dizüstü bilgisayar üç işletim sisteminden biriyle gelir: Windows , Chrome OS veya MacOS (yalnızca MacBook’lar için). Doğru olanı seçmek kişisel bir tercihtir, ancak her birinin sunduklarının kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

2. 2’si 1 Arada Bir Cihaz İstiyorsanız Karar Verin

Birçok PC dizüstü bilgisayar , geleneksel kapaklı mod, tablet modu ve çadır veya stand modları gibi diğer konumlar arasında geçiş yapabilen hibrit cihazlar olan 2’si 1 arada dizüstü bilgisayar kategorisine girer . 2’si 1 arada bilgisayarlar genellikle iki farklı stilde gelir: ekranları klavyeden tamamen çıkan ayrılabilir bilgisayarlar ve modları değiştirmek için 360 derece geriye eğilen menteşelere sahip esnek dizüstü bilgisayarlar. 

3. Doğru Boyutu Seçin

  • 11 ila 12 inç: En ince ve en hafif sistemler 11 ila 12 inç ekranlara sahiptir ve tipik olarak 2,5 ila 3,5 pound ağırlığındadır.
  • 13 ila 14 inç: Özellikle 4 poundun altında bir dizüstü bilgisayar alırsanız, en iyi taşınabilirlik ve kullanılabilirlik dengesini sağlar.
  • 15 ila 16 inç: En popüler boyuttaki 15 inçlik dizüstü bilgisayarlar genellikle 4 ila 5,5 pound ağırlığındadır. Daha büyük bir ekran istiyorsanız ve dizüstü bilgisayarınızı sık sık taşımayı planlamıyorsanız bu boyutu göz önünde bulundurun. 16 inç ekranlı dizüstü bilgisayarlar nadirdir, ancak Apple bu trendi 16 inç MacBook Pro ile başlatabilir .
  • 17 ila 18 inç: Dizüstü bilgisayarınız her gün tüm gün masanızın üzerinde duruyorsa, 17 veya 18 inçlik bir sistem size üst düzey oyunlar oynamak veya iş istasyonu düzeyinde üretkenlik sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz işlemci gücünü sağlayabilir.

4. Klavyeyi ve Dokunmatik Yüzeyi Kontrol Edin

 

Satın aldığınız dizüstü bilgisayar iyi bir ergonomiye sahip değilse, dünyanın en etkileyici teknik özellikleri önemsiz değildir. Bilgisayarınızda çok fazla iş yapmayı planlıyorsanız, klavyenin sağlam dokunsal geri bildirim, bol miktarda tuş hareketi (tuşa basıldığında aşağı indiği mesafe, genellikle 1 ila 2 mm) ve tuşlar arasında yeterli boşluk sunduğundan emin olun. Windows dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız, Precision dokunmatik yüzey sürücülerine sahip olduğundan emin olun. 

5. Özelliklerinizi Seçin

İşlemci, sabit disk, RAM ve grafik yongası gibi dizüstü bilgisayar bileşenleri, dizüstü bilgisayar meraklılarının bile kafasını karıştırabilir, bu nedenle özellik sayfaları size alfabe çorbası gibi görünüyorsa üzülmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı