MathWorks MATLAB için Önerilen Bilgisayar İş İstasyonu Yorum Yap

MathWorks MATLAB için Önerilen Bilgisayar İş İstasyonu

MathWorks MATLAB için Önerilen Bilgisayar İş İstasyonu : MATLAB by MathWorks, karmaşık veri analizi gerçekleştirmek ve tasarım süreçlerini desteklemek için oldukça gelişmiş bir platformdur. MATLAB, programlama dilinin etkileyici yeteneklerinden yararlanarak, matris ve matematiksel diziler olarak biçimlendirilmiş geniş veri kümelerinin hesaplamalarını ve manipülasyonlarını gerçekleştirir.

Bu tekniklerin sağladığı olanaklar çok geniştir ve veri bilimcilerinin derin öğrenme, yüz tanıma, robotik ve finansal risk analizi için programlar ve algoritmalar geliştirmelerine yardımcı olur. Büyük veri kümeleriyle çalışmak, muazzam miktarda bilgi işlem kaynağı gerektirir ve sonuçların neredeyse gerçek zamanlı olarak alınması, uygulamanızın etkili bir şekilde çalışması için gerekli olabilir.

Yıllar boyunca, veri bilimcilerin programlarından ve algoritmalarından optimize edilmiş özel donanım çözümleriyle birleştirerek maksimum performans elde etmelerine yardımcı olan kapsamlı bir deneyim kazandık. Aşağıda bazı bulgularımızı paylaşıyor ve MathWorks MATLAB projelerinizi hızlandırmak için yüksek düzeyde optimize edilmiş bir bilgi işlem platformunu yapılandırmanın genel ilkelerini tartışıyoruz.

Özel gereksinimleriniz hakkında doğrudan bir profesyonelle konuşmak istiyorsanız, bugün (+44) 0800 180 4801 numaralı telefondan veya sales@wksmail.com adresinden yüksek eğitimli danışmanlık ekibimizle iletişime geçin.

MathWorks MATLAB için en iyi işlemci hangisidir?

Genellikle bilgisayarın beyni olarak anılan Merkezi İşlem Biriminin (CPU), MATLAB kullanan bir veri bilimcisi için en kritik bileşenlerden biri olması şaşırtıcı değildir. Çoğu durumda, daha fazla çekirdek içeren bir CPU, kullanıcılar için önemli bir avantaj olacaktır. MATLAB, matematiksel hesaplamaları paralel olarak gerçekleştirebilen, oldukça yetenekli, çok iş parçacıklı bir platformdur; bu nedenle, aynı anda ne kadar çok çekirdeğe sahipseniz, performansınız o kadar iyi olur.

Bazı işlemler yalnızca tek iş parçacıklıdır ve bu durumlarda daha düşük çekirdek sayısı Yüksek saat hızlarına sahip İşlemciler daha iyi seçenekleriniz olacaktır. MATLAB’deki tek iş parçacıklı görevler, kuraldan çok istisnadır. MATLAB projelerinizi çalıştırırken, projelerinizin tek bir çekirdekte mi yoksa birden çok çekirdekte mi çalıştığını doğrulamak için Windows görev yöneticinizi veya sistem kaynak monitörünüzü kontrol edin. Bunu akılda tutarak, genellikle AMD EYPC , AMD Ryzen Threadripper ve Intel Dual Xeon iş istasyonu/sunucu serileri gibi yüksek çekirdekli bir işlemci seçeneği öneriyoruz.

İşlemcinizi seçerken lütfen MATLAB’ın Intel hyperthreading teknolojisi gibi sanal çekirdekleri desteklemediğini ve yalnızca fiziksel çekirdeklerin çalışacağını unutmayın. Bu sınırlama, Windows görev yöneticisi gibi bir programı izlerken, genellikle MATLAB’ın sistemde mevcut olan çekirdeklerin/iş parçacıklarının yalnızca yarısını kullandığının görülmesinin nedenidir.

MATLAB ne kadar belleğe ihtiyaç duyar?

Sisteminizde yeterli belleğe sahip olmamak, sayfalama olarak bilinen bir işleme yol açtığı için performansınızı önemli ölçüde düşürür. Sistemlerinizin Rastgele Erişim Belleği (RAM), sisteminizdeki açık ara en hızlı depolama aygıtıdır ve işleme sırasında CPU’nuzla iletişim kurmak için gereklidir.

Geri Arama İsteği
Danışmanlık İste

Yeterli bellek yoksa, sisteminiz verileri daha yavaş Sabit Disk Sürücülerinize (HDD) veya Katı Hal Sürücülerinize (SSD) geri depolamak zorunda kalacaktır, yani CPU’nuz verileri işlemek yerine düzenli olarak beklemektedir. Öte yandan, çok fazla belleğe sahip olmak performansı artırmaz ve maliyetli olabilir. Bu durumda, bütçenizi sistem CPU’sunu yükseltmeye yatırmak daha akıllıca olacaktır.

MATLAB için gereken belirli bellek miktarı projeden projeye önemli ölçüde değişebilir. Genel bir kural, çok yoğun bellek kullanan iş akışları için en az 32 GB’ın 256 GB+’a kadar çıkmasıdır. Projelerinizin bellek kullanımını sistem kaynak monitörlerinizi kullanarak veya kodunuzda bellek() çalıştırarak kontrol edebilirsiniz.

MATLAB için En İyi Depolama Yapılandırması?

Sabit sürücü hızı, MATLAB projenizi yüklemek için yalnızca önemli bir faktördür. MATLAB yüklendikten sonra performansı en üst düzeye çıkarmak için genellikle doğrudan bellekten çalışır. Ancak projeniz, kapsamlı bir görüntü koleksiyonunun işlenmesi gibi belleğe güvenilir bir şekilde sığamayan büyük miktarda depolanmış varlık kullanıyorsa, depolama sürücüsü performansı genel performans için kritik olacaktır.

NVMe Katı Hal Sürücüleri (SSD), bugün piyasada bulunan en hızlı sürücülerdir. Performansı en üst düzeye çıkarmak için işletim sisteminizin, uygulamanızın ve proje dosyalarınızın bu sürücülerden birinde saklanmasını öneririz. Maliyet bütçeniz için biraz fazlaysa, SATA tabanlı bir SSD de mükemmel performans sağlayacaktır.

Görüntü, ses ve veri dosyaları gibi proje kaynaklarını depolamak için 2. bir SSD düşünülmeye değer olabilir. Bu dosyaları ikincil bir sürücüye ayırarak, birincil SSD’nizde gerçekleşen diğer etkinliklerin işlenmesini engellemediğinizden emin olabilirsiniz.

Geleneksel bir HDD, çok büyük veri kümeleri ve uzun süreli depolama için dikkate alınabilir. Hız açısından bir SSD ile aynı performansı sunmazlar, ancak önemli ölçüde azaltılmış karşılaştırmalı maliyetle daha yüksek depolama kapasiteleri sunarlar.

MATLAB için en iyi grafik kartı hangisidir?

Uygulamanızın iş akışına bağlı olarak, Grafik İşlem Biriminizin (GPU) önemi büyük ölçüde değişebilir. Programınız CPU tabanlıysa, ekranlarınıza güç sağlamak için OpenGL’yi destekleyen nispeten düşük kaliteli bir grafik kartı yeterli olacaktır.

Ancak, MATLAB içindeki GPU hızlandırma seçeneklerinden yararlanmayı planlıyorsanız, daha güçlü bir grafik kartı veya birden fazla kart gerekecektir. MathWorks MATLAB Parallel Computing Toolbox, GPU’ların hesaplama/analiz iş akışları için sağladığı büyük performans hızlandırmasından yararlanır. Uyumluluğu ve kararlılığı garanti etmek için iş istasyonları için NVIDIA Quadro grafik kartlarını ve 3.0 veya daha yüksek bilgi işlem kapasitesini destekleyen raf tipi sunucular için NVIDIA Tesla serisini öneriyoruz.

Digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı