Mini PC Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler Yorum Yap

Mini PC Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mini PC, HDMI çubuk PC, microATX, miniATX derken, mini PC alma işi karmaşıklaşabilir. Kolaylaştıracak ipuçlarını yazdım…

 

Performans açısından geniş bir yelpazede sunulan mini bilgisayarlar gerek oyun ve eğlence, gerekse kendinden fareli bir klavye ile iş için olsun, gidilen yerde kolay kullanılabilir, hafif ve portatif olmalarıyla cezbediciler. Çantada ağırlık yapmazlar ve oturma odasındaki tam bir bilgisayar kasası gibi saklanmaya ihtiyaçları yoktur. Gayet şık şekilde bir medya cihazı gibi TV’nizin altında dururlar ve ses yapmadan usluca işinizi görürler.

Geniş bir yelpazede oldukları için de türlü türlü ihtiyaca yanıt veren sürümleri vardır. Size hangisi uyar?

HDMI çubuklar

Bu bilgisayarlar Android ya da Windows işletim sistemine  sahip olabilirler. USB belleklerden biraz daha büyüktürler ve çalışmak için microUSB üzerinden güç bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Windows sürümleri düşük saat hızında çalışan Intel Atom işlemcilere sahip olduğundan Photoshop ya da Premiere gibi üretkenlik uygulamalarını kullanmaktan ziyade, gündelik işler için uygundur. Excel ve Word dosyalarınıza bakıp düzenleyebilir, e-postaları yanıtlayıp internette gezintiye çıkabilir, canınız sıkılırsa da dahili Wi-Fi ile YouTube’daki kedi videolarına dalabilirsiniz.

Mini kutu bilgisayarlar

Bir medya oynatıcıdan hâllice görünen bu bilgisayarlar ortalama bir kullanıcının işini görecek niteliktedir. Intel işlemcilerin ezici üstünlük gösterdiği bu form faktöründe seçeceğiniz işlemcinin en az çift çekirdekli, 8. nesil Intel Core i5 ve muadili olması yüksek performans arayanlara tavsiyedir. Örneğin dört çekirdekli Core i7 8650U işlemcili mini kutu bir bilgisayar gömülü grafik yongasına sahip olduğundan, Photoshop ve Premiere gibi işlem gücüne aç uygulamaların yanında çok abartmadan güncel oyunları da oynamanızı sağlar. Ayarları kısıp çözünürlüğü kısarsanız, Overwatch, League of Legends, hatta Rainbow Six Siege ve GTA 5 gibi oyunlar dahi çalıştırılabilir. USB-C veya USB 3.1 yuvalarına sahip olmaları da klavye, fare ve oyun kumandası bağlamanıza ve cihazı tam teşekküllü bir bilgisayara çevirmenize imkan verir.

Mini kasa bilgisayarlar

Konsol form faktöründe, günümüzün Xbox One X ve PlayStation 4 Pro modelleriyle aşık atan bilgisayarıdırlar. Gerçek bir oyun delisiyseniz ve grafiklerden feragat etmiyorsanız paraya kıymanız gerekiyor. Son yıllarda üretim işlemlerinin gelişmesiyle dizüstü sürümü, masaüstü sürümüne çok yakın performans veren ekran kartları ve işlemciler çıktı. AMD’nin Ryzen 3 serisi işlemcilerini ve Nvidia’nın RTX 2 ekran kartlarının mobil sürümlerini de bekleyebilirsiniz.

Android, MHL, DisplayLink ve diğerleri

Ekranı kırılmış, ya da herhangi bir şekilde dokunuşa yanıt vermediği için kullanılmayan, “garanti” servisinin sadece ekran tamiri için neredeyse cihazın kendisi kadar ücret istediği bir telefonunuz varsa ve atmaya gönlünüz el vermiyorsa, modelini ve MHL, Slimport ya da DisplayLink uyumlu olup olmadığını öğrenin ve TV ya da monitörünüze bağlayın. Bluetooth bir klavye ile de eşleştirdiniz mi, demeyin keyfinize. Tabii uygulama yelpazesi temel seviyede kalacak ama eski ayı kırpıp yıldız yaptığınızı da unutmayın. Buna ek olarak modeminizin USB desteği varsa, telefonunuzu bir DLNA medya oynatıcısına çevirmeniz de mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı