mobil iş istasyonu dell precision 5540

Mobil İş İstasyonu: Dell Precision 5540 İncelemesi Yorum Yap

Mobil iş istasyonu özellikle evden çalıştığımız şu günlerde ağır yük altındaki işleri başarılı bir şekilde yerine getiren harika bir canavar diyebilirim. Şimdi bu canavarın teknik özelliklerine ve aldığım notlara geçelim isterseniz. Bu mobil İş istasyonu dell’in en hafif, en küçük mobil iş istasyonu.

Şöyle ki iş istasyonu dediğimizde yani benim aklıma çok ağır ve hantal, aynı zamanda çok gürültülü çalışan cihazlar geliyordu. 1.7 kilogramlık bir cihazdan bahsediyoruz birazdan anlatacağım özelliklerinde duyunca gerçekten şaşırabilirsiniz ben önce acaba günlük hayatta kullandığımız kişisel bilgisayarlardan bir tanesi mi gelmiş zannettim ama hayır öyle değil.

Mobil İş İstasyonu: Dell Precision 5540
Mobil İş İstasyonu: Dell Precision 5540

İçerisindeki işlemci, grafik ünitesi ekranı, depolaması üst düzey bir mobil İş istasyonu ve gerçekten çok hafif ve küçük. Beni çok mutlu eden bir özellik bu. Çünkü dizüstü bilgisayarın kapağını kaldırdığınızda sizi motive eden bir yapı var açıkçası şu günlerde motivasyona çok ihtiyacımız var. İşte bu mobil İş istasyonu tasarımı ile her gün sizi çok mutlu edecek gibi görünüyor. Şöyle ki klavyesi arka aydınlatmalı bir klavye ve tuş dizilimleri tuşların çok sessiz çalışması ve size içerik üretmeye teşvik etmesi oldukça önemli. Bununla beraber kullanılan malzemeler üst seviye malzemeler. O nedenle kullanırken gerçekten keyif alıyorsunuz kendinizi Premium hissediyorsunuz.

Bir de klavyenin etrafı aynı zamanda ekranın bütünleşik yapısı da sizi çok mutlu ediyor. Bununla beraber dışarıda yine tasarımın çok sade olduğunu, malzeme kalitesinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Beni en çok etkileyen alanlardan bir tanesi buradaki mobil iş istasyonu ekranı oldu. Tabii ki bu ekran önemli çünkü profesyonellere hitap eden bir cihaz var. Profesyoneller yaptıkları işin çıktısını gerçekçi, doğru, net ve başarılı bir şekilde görmek istiyor. İşte bu ekran bize bunu sağlıyor.DELL Precision 5540 ekranı

Bu ekran  full HD bir ekran ama isteyenler Ultra HD yani 4K bir ekranda tercih edebiliyor. 4K olan ekranın dokunmatik olduğunda söylemiş olalım ve aynı zamanda DCA P3 %100 uyumlu bir ekranla karşı karşıyayız. Bu da az önce bahsettiğim gibi profesyonellerin, yaptıkları işin doğruluğunu görebilmeleri açısından önemli bir ihtiyaç. Bilgisayarın giriş çıkışlarından biraz bahsedelim. Klavyenin hemen altındaki Şuradaki touchpad çok hassas yani size asla bir acaba bir de fare mi alsam Hani daha hızlı hareket edebilmek için gerçekten buna çok ihtiyaç kalmıyor Tabii ki aksesuarı alan kişilere bir şey diyemiyorum onların ihtiyaçları olabilir ama çok hassas ve aynı zamanda etkileşim yüksek bir touchpad var. Bununla beraber sağ üst tarafta hem dizüstü bilgisayar açmamızı sağlayan, aynı zamanda parmak izi okuyucusu olarak da görev yapan bir buton var.

Şimdi geçelim giriş çıkışlara. Çünkü Profesyoneller çok fazla aksesuar yanında taşımak istemiyor. Özellikle Apple ürünü kullanan kişiler ne demek istediğimi anlayacaklardır. Burada giriş-çıkışları çok zengin olduğunu söyleyebilirim. Sağ taraftan isterseniz başlayayım; Şöyle ki bir Micro SD kart yuvası zaten mevcut bir tane USB 3.1 oldukça hızlı veri transferi yapan bir giriş var burada çok akıllı bir bölüm daha var buradaki butona tıkladığınızda bataryanızın ne kadar kaldığını görüyorsunuz. Buradaki ışıklar aracılığı ile yani çantanızda dizüstü bilgisayarınızı açıp ne kadar şarj olduğuna bakmak istemiyorsunuz. Çünkü hızlı karar vermeniz gerekiyor, gününüzü planlayacaksınız, bilgisayarınızın kapağını dahi açmadan buradaki butona tıkladığınızda bataryam full tamam o zaman diyorsunuz gününüzü öyle planlayabiliyorsunuz. Çok başarılı bir buton olduğunu söyleyebilirim.

mobil-is-istasyonu-dell-precision-5540-batarya
Dell Precision 5540 Batarya Takibi Işığı

Diğer tarafa geçecek olursak bir kulaklık girişi var bir thunderbolt 3 girişi var bu giriş üzerinden yani thunderbolt 3 üzerinden yine dizüstü bilgisayarı şarj edebiliyoruz, hızlı şarj yeteneğin var O konuya birazdan gelecez.  HDMI girişi var ve bir tane daha USB 3.1 giriş mevcut.  Gerçekten çok zengin giriş çıkışları sahip. Az önce HDMI çıkışından bahsettim bir özellik daha sizlere bahsetmek istiyorum. Bu bilgisayardaki görüntüyü daha büyük bir ekrana yansıtacaksınız, bir sunum yapacaksınız diyelim. Şimdi profesyoneller özellikle 3D, video yada  mimari ile ilgilenen kişiler için bu çok önemli. 4K ve 60fps video çıkışını buradan sağlayabiliyorsunuz.

mobil-is-istasyonu-dell-precision-5540-hdmi-cikisi
Dell Precision 5540 HDMI Çıkışı

Bu HDMI de olabilir thunderbolt 3 çıkışından da olabilir. Eğer karşıdaki cihaz yani daha büyük ekranı olan cihazda destekliyorsa bu çıkışı rahatlıkla yapabiliyorsunuz. İş istasyonlarından bahsederken gürültüden bahsetmiştik, performanstan bahsetmiştik şimdi buradaki mobil İş istasyonundaki çift fanlı, soğutma sistemi sayesinde ihtiyaç duyduğunuz performansı yerine getirirken çok fazla ısınma ya da çok fazla gürültü çıkartmaya gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Bir diğer ilginç özellik var. Dell Precision Optimizer isimli bir uygulama var. Bu uygulama dizüstü bilgisayarı optimize ediyor.Hatta Bu uygulamanın bir sürümü daha mevcut oda yapay zeka destekli kullanım alışkanlıklarınıza takip ediyor ve zaten çok güçlü olan bu iş istasyonunun ona göre dizayn edebiliyor Bu dizayn sayesinde siz çok daha fazla uzun batarya ömrüne sahip oluyorsunuz. Bu kesinlikle kullanmanızı tavsiye ettiğin bir destek.

Az önce parmak izi okuyucusundan bahsetmiştim. Bu parmak izi okuyucusu tabii ki etrafta art niyetli gözler varsa klavyede şifrenizi girerken onlardan korunmanızı sağlıyor. Aynı zamanda hızlı ve güvenlikte sağlıyor. Tabii sadece parmak izi okuyucusu değil, Windows hello’nun bir de biliyorsunuz kızılötesi kamera sayesinde yüz tanıma ile beraber yeni güvenli ve hızlı bir şekilde bilgisayarda oturum açabilirsiniz.

Hazır windows’tan bahsetmişken içerisinde Windows 10 Pro var Bu arada kesinlikle Windows 10 Pro yu tavsiye ediyor ama tabii ki kullanıcılara özgürlük’te sunuyor. Bu özgürlük arasında işletim sistemi seçenekleri de var. Bu seçenekler arasında da Ubuntu, Redhat gibi Linux dağıtımları da mevcut.

İşlemci Seçenekleri

dell precision 5540 işlemci seçenekleri

Geçelim işlemcilere. Şimdi benim kullandığım bu dizüstü bilgisayarda i5-9400H, dört çekirdekli bir işlemci var ama Dell Türkiye ve aynı zamanda iş ortağı tek data harika özgürlükler sunuyor. Bu özgürlükler arasında ihtiyacınıza göre bu dizüstü bilgisayarın konfigüre edilmesi var. Mesela isterseniz siz bu işlemci seçenekleri arasında intel i9-9980HK 8 çekirdekli Bir işlemci de tercih edebilirsiniz. Yada performansı zirveye taşımak istiyorum diyenlerde intel Xeon E-2276M 6 çekirdekli bir işlemci platformu da bu dizüstü bilgisayarda bu mobil iş istasyonunda kullanabilir .

Ekran Kartı Seçenekleri

Ekran Kartı Seçenekleri

İşlemci ile beraber olalım tabii ki önemli bir performans desteği de grafik ünitesi. Benim kullandığım bilgisayarda intel’in Ultra HD grafik kartı 630 var ama ihtiyacınıza göre 4 GB ram’e sahip olan aynı zamanda GDDR5 destekli NVIDIA’nın Quadro T2000 yada T1000 grafik ünitesini de alabilirsiniz. Quadro graphic ünitesini bu dizüstü bilgisayarda bu mobil iş istasyonunda  kullanmak, iş profesyonellerinin ihtiyaç duyduğu o performansı eksiksiz yerine getirecektir.

RAM Seçenekleri

İşlemciden bahsettik, grafik ünitesinden bahsettik performanslı tamamlayan bir diğer etken tabii ki RAM. Şu anda kullandığım bu mobil İş istasyonu da 8 GB RAM var ama siz bunu ihtiyacınıza göre 64GB’a kadar da talep edebiliyorsunuz.

Depolama Seçenekleri

bir diğer depolama birimi çok önemli 2,5 inçlik 500 GB’lık bir yapılımı ünitesinden tutun 2 terabaytlık estetiğin seçeneklerine kadar da bu ihtiyacınızı karşılaşsanız Bu arada en2 2280 Pizza Express sınıf 40 olan bir tesiste ünitesinden bahsediyorum yani en uç seviye seçeneklerde yine bu mobil İş istasyonu öptüm canım Hazır Peki bu mobil İş istasyonu bu canavarı aldık yanınıza dışarıda çalışacağız acaba batarya konusunda neler söyleyebiliriz şimdi batarya konusunda genelde miliamper tarafıyla ifade ediliyor 6 hücreli 97 ar111 Peki bu Birim nedir aslında bir kısa böyle sözcük bilgisi de paylaşmış olalım ve Bluetec arı olarak adlandırılan bu batarya birimi Aslında akım kapasitesi ile gerilimin çarpım yani miliamper saat çarpı volt olarak da bizlere sonuç veriyor kıyaslamak için kesinlikle en doğru birimin bu olduğunu söyleyebilirim buradaki 6 hücreli batarya Aynı zamanda hızlı şarj olabiliyor Yani bir iş seyahatine ya da uzak bir yere gittiğinizde bu dizüstü bilgisayar ile beraber adaptöre de ihtiyacınız olacak adaptörün Çok küçük olduğunu hafif olduğunu ve çok şık olduğunu hatırlatmış olayım Bir diğer konu tamam çok güçlü bir işlemcisi güçlü bir grafik ünitesi evlerini depolama birimi var çok harika bir ekranı var ama bununla beraber Tabii ki bu mobil İş istasyonu konusu yapacağız bununla alakalı anlatmak istediğim iki şey var Bunlardan bir tanesi mikrofon sistemi Çünkü değil En fazla mikrofona sesimize odaklanıyor ve karşı tarafa gürültüden arındırılmış bir ses gönderiyor Bir de hoparlör sistemi ile beraber oynatmak istediğiniz içeriği sesini Premium bir seviyede alabiliyorsunuz geçelim bağlantı seçeneklerine Çünkü kablosuz ağ bizim için çok önemli 802 11 acil ağlarına bağlanabiliyor Ama isterseniz en yüksek standartta şu anda ne var wifi 6 var İsterseniz Dell Türkiye ile ya da yani Türkiye’nin iş ortağı olan tekdata Türkiye ile irtibata geçerek wi-fi 6 destekli Bir de el PlayStation 55 40 mobil İş istasyonu da sahip olabilirsiniz Bu arada bahsetmiş olduğum şirketlere nasıl ulaşabilirsiniz Ne diyorsun Açıklama kısmında bu linkleri bırakacağım o linklere tıklayarak şirketlerle irtibata geçebilirsin çok iyi insanlar var İşte bu insanlar sizin ihtiyaçlarınızı çok iyi anlıyorlar ve nasıl bir konfigürasyona İhtiyacınız olduğunu net bir şekilde ifade ediyorlar Az önce bahsettiğim özgürlük seçenekleri vardı işte işlemcilerden tutun depolama birimlerinden İrem’den mi çok alanda çok farklı seçenekler size sunuluyor en doğru yatırımı yapabilmeniz için işletmeniz adına kesinlikle bu iki şirketle irtibata geçmeniz de fayda var evden çalıştığımız Şu günlerde çok güçlü bir mobil İş istasyonu konum oldu derin Bu ürünü Gerçekten beni benden aldı diyebilirim Çünkü uzun süredir bir mobil İş istasyonu nad okumamıştım İşte şu anda Bizim yapmış olduğumuz video işleri var 4K videoları işte işliyoruz Çok hızlı bir şekilde render almamız gerekiyor işte bu işlemleri hızlı bir şekilde yapabilen Windows işletim sistemli bir ürün şu anda beraberdi görüşlerinizi yorum olarak aşağı yazmayı unutmayın mobil İş istasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz kocamandı çok gürültülü çalışırlar da şimdi kişisel bir bilgisayara dönüşmüş 1.7 kilogramlık hafif aynı zamanda tasarımda çok başarılı bir cihaza dönüşmüş durumda bu dönüşüm hakkında neler düşündüğünüzü lütfen aşağıda yorum olarak yazmayı unutmayın videosunu da gittiyse beğen butonuna tıklayabilirsiniz bununla beraber tel Türkiye ve tekdata Türkiye’nin de sosyal medya hesaplarını takip ederek verimliliğinizi artıran bileceğiniz bu platformlar hakkında da en güncel bilgileri alabilirsiniz bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşça kal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı