Mobil İş İstasyonu ve Dizüstü Bilgisayar Arasındaki Farklar Yorum Yap

İçindekiler

Mobil İş İstasyonu ve Dizüstü Bilgisayar Arasındaki Farklar

İlk bakışta, bir dizüstü bilgisayar gibi açılıp kapanan ve hareket halindeyken alınabilen her şey gerçek bir dizüstü bilgisayar olarak nitelendirilebilir. Bununla birlikte, günümüzün dizüstü bilgisayarlarının çoğu, aslında daha iyi bir mobil iş istasyonu olarak sınıflandırılan yüksek güçlü makinelerdir.

Peki, ikisi arasındaki fark nedir? Bir iş istasyonu genellikle işleme, 3B animasyon, CAD, veri analizi ve video düzenleme gibi yoğun işlemleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Öte yandan, bir dizüstü bilgisayar genellikle web’de gezinme, e-postaları kontrol etme ve belgeleri yazma gibi daha az kaynak gerektiren görevler için yeterlidir. Her biri yeteneklerine göre fiyatlandırılır.

Şimdi bir dizüstü bilgisayarı gerçek bir mobil iş istasyonu olarak neyin sınıflandırdığından, bu sistemlerin avantajlarından ve bugün piyasadaki en iyiyi nasıl satın alacağınızdan bahsedelim.

Mobil iş istasyonu nedir?

Sınıflandırma markadan markaya değişse de, bir mobil iş istasyonunun endüstri genelinde tipik olan birkaç dikkate değer özelliği vardır. Çoğu, aşağıdaki bileşenlerin tümü olmasa da çoğuna sahip olacaktır.

 

  1. Çoklu işlemci çekirdeği

Özellikle çok büyük miktarda bellek kullananlar olmak üzere birçok programı aynı anda işleme yeteneği, bir mobil iş istasyonunun ayırt edici özelliğidir. 8. Nesil Intel® i5 veya üstü veya başka bir markanın karşılaştırılabilir işlemcisine sahip bir modelin teknik özelliklerini bekleyebilirsiniz.

Bir CPU’yu oyun için harika yapan aynı nitelikler, bir mobil iş istasyonuna 3B oluşturma ve büyük veri kümelerini işleme gibi yoğun görevlerin üstesinden gelme gücü verir.

 

  1. Katı hal sürücüleri (SSD)

Standart sabit sürücülerden farklı olarak, SSD’de hareketli parça yoktur. Standart HDD’ler fiziksel arızaya daha yatkın olabilirken, daha hızlı çalışırlar ve genellikle daha uzun süre dayanırlar. Bir SSD ayrıca, programları günün 24 saati asla durdurmayan ve çalıştıran sistemlerin iş yükünün üstesinden gelecek şekilde tasarlanmıştır.

 

  1. Daha İyi GPU (grafik işlem birimi)

Tüm dizüstü bilgisayarlarda grafik kartları veya işlemciler bulunurken, bir mobil iş istasyonunda, ekranınızda grafik görüntüleme işlerinin bir kısmında CPU’nun yükünü hafifletmeye yardımcı olmak için çok yükseltilmiş bir GPU bulunur.

 

  1. ECC belleği

Tek bitlik hataları okuyamayan veya çözemeyen tipik bilgisayarların aksine, bir ECC Belleği (hata düzeltme kodu), hassas işlemlerin devam edebilmesi için veri bozulmasını algılayabilir ve düzeltebilir.

Örneğin, bilimsel ve aritmetik süreçler, hesaplamalarındaki en küçük kesintiye bile tahammül edemez, bu nedenle bu tür bir belleğe, bu endüstrilerdeki günlük bilgi işlem görevleri için ihtiyaç duyulur.

 

  1. RAID (yedek bağımsız disk dizisi)

Bir RAID sistemi, bilgileri depolamak için birden fazla sabit sürücü kullanır, bu da bir çökmenin sisteminizi silmesi olasılığını azaltır. Bu, verilerin işlenmesini ve depolanmasını daha kolay ve daha verimli hale getirir.

Bu özelliklerin tümü tüm mobil iş istasyonlarında mevcut olmayacak, ancak endüstri standardı, giriş düzeyi modellerin çoğunda bunlardan en az birkaçına sahip olmaktır.

Mobil iş istasyonu vs dizüstü bilgisayar: En iyisi hangisi?

 

Bu sorunun cevabı ne yapmak istediğinize bağlıdır.

 

Dizüstü bilgisayarlar aşağıdaki durumlarda en iyisidir:

Cihazınızı makale yazmak, araştırma yapmak, film akışı yapmak ve sosyal medyada arkadaşlarınızla sohbet etmek için kullanan bir öğrenciyseniz, o zaman bir dizüstü bilgisayar iyi bir şey yapmalıdır.

 

Unutmayın, dizüstü bilgisayar kategorisinde 1 TB’a kadar depolama alanı ve daha iyi performans gösteren 8. Nesil Intel i7 işlemciler de dahil olmak üzere oldukça çeşitli teklifler var.

Günümüzün dizüstü bilgisayarları ayrıca birden fazla harici monitöre ve DVD-RW sürücüsüne bağlanma özelliğine sahiptir, böylece film izleyebilir, oyun oynayabilir ve daha sonra izlemek üzere kendi projelerinizi oluşturabilirsiniz.

Aynı anda çok fazla işlem yapmayı beklemediğiniz sürece (gündelik bilgisayar kullanıcılarının çoğu bunu istemez) bir dizüstü bilgisayar size tam olarak uyacaktır.

 

Mobil iş istasyonları şu durumlarda en iyisidir:

Çalışmaları yoğun mühendislik, tasarım ve düzenleme projeleri içeren kişiler için mobil iş istasyonu daha uygun bir çözümdür.

Bu makineler, çok ilgili birkaç programı ve işlemi aynı anda işleme gücüne sahip olacak şekilde yapılmıştır. Örneğin, CAD çizimleri ve video içeren bir pencerenin açık olması, mobil iş istasyonu için sorun olmayacaktır.

Bunlar, masaüstü meslektaşlarıyla aynı iş yüklerini kaldırabilecekleri beklentisiyle genellikle endüstrinin çalışanlarıdır. Sonuç olarak, biraz daha ağır olacaklar, daha fazla pil ömrü kullanacaklar ve birinci sınıf bir fiyat etiketine sahip olacaklar.

Ancak karşılığında aldığınız şey, film ve animasyon, mühendislik, matematik ve fotoğrafçılık gibi bazı endüstrilerin gerektirdiği benzersiz performanstır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı