Oppo Reno 6 İncelemesi Yorum Yap

Oppo Reno 6 İncelemesi

Oppo Reno 6 İncelemesi serisi, en hızlı ilerleyen, yeni ürünleri çok sık gördüğümüz, ayrıca Oppo’nun ülkeden ülkeye çeşitlendirdiği bir orta ve orta-üst segment Android telefon serisi. 2019’un başlarında başlangıcını yapan bu seri, yılın iki yarısına yerleştirilmiş modellerle tüketicilerle buluşmaya devam ediyor.

Oppo Reno 6 İncelemesi Bu yılın ortalarına doğru gördüğümüz Reno 5 serisinin ardından 2021 yılını Reno 6 ile kapatıyoruz. Kasım ayının sonlarında ülkemizde, 7000 TL civarında fiyatlarla sunulan bu yeni Oppo Android telefonu, şık ve ergonomik tasarımı dikkat çekici kamera yetenekleriyle buluşturuyor. Oppo Reno 6 inceleme yazısında ve videosunda, bu Android telefon ile ilgili izlenimlerimiz ve yorumlar yer alıyor.

Oppo Reno 6 inceleme: Tasarım

Oppo Reno 6 tasarım açısından birkaç ay önce çıkmış selefi Reno 5 ile neredeyse hiçbir farklılık içermiyor. Aynı büyüklükte ekranı, eşdeğer yüzey alanını bu son telefonda da görüyoruz. 7.8 milimetre ile çok az daha kalın ve 173 gram ile çok az daha ağır. Yuvarlatılmış köşeleri, kenarlara doğru hafif kavis yapan arka yüzü ve inceltilmiş kenar çerçevesiyle genel Oppo Reno serisi telefonlarının tasarım çizgilerini yansıtıyor. Plastik ve cam birleşimi telefonun kullanırken hoş bir his verdiğini söyleyebiliriz. Telefonu elde tuttuğunuzda hafifliğini hissedeceksiniz, bu da size kullanım zevki verecek. İnceltilmiş kenar profili de telefonu kavramayı ve kullanmayı kolaylaştırıyor.

 

Telefonun ön yüzünü kaplayan camın üstünde ekran koruyucu film de yapıştırılmış biçimde geliyor. Ayrıca Oppo, Reno 6’nın kutusuna şeffaf silikon kılıf da eklemiş. Şirket böylelikle sizi ek masraftan da kurtarıyor. Ekran, ön yüzün büyük bir bölümünü kaplıyor, yüzde 84.8 gibi bir ekran-gövde oranına sahip, sadece alt kenarda diğerlerine göre daha kalın bir çerçeve mevcut. Ekran büyüklüğü, ekran-gövde oranı gibi değerleri de Reno 5’inkiyle aynı. Sol üst köşede ise ekran deliğine yerleştirilmiş selfie kamera var. Ahize ise ekranın üst kısmında, ön yüzün kenarla buluştuğu yere yerleştirilmiş, ön yüzde neredeyse hiç alan işgal etmiyor.

Reno 6’nın alt kenarında USB-C portu var. Onun bir yanında hoparlör, diğer yanında mikrofon var. Ayrıca burada 3.5mm kulaklık jakını da görüyoruz. Karşı kenarda, telefonun üst kenarında da ikinci mikrofon bulunuyor. Sağ kenarda güç butonu var, bunun üstünde yeşil renkli bir çizgi var. Bu sayede yandaki tuşu el yordamıyla fark etmek biraz daha kolaylaşıyor. Sol kenarda ise ses tuşları var. Her bir tuşun derinliği ve sertliği iyi biçimde ayarlanmış. Kolaylıkla seziliyor ve kullanılabiliyor. Solda, ses tuşlarının üst kısmında nanoSIM ve microSD kart tepsisi bulunuyor.

Telefonun arka yüzüne baktığımızda, burasının Reno 5’te olduğu gibi mat ve hafif pürüzlü bir yüzeye sahip olduğunu görüyoruz. Kumlanmış görüntüsü epey hoş bir görünüm yaratırken, pürüzlülük telefonu kullanmayı kolaylaştırıyor. Üstelik kolay kolay parmak izi veya kir de göstermiyor. Parlak olmasa bile, ışığa tutulduğunda hoş bir renk oyunu sergiliyor. Reno 5’tekine benzer bir durumu burada da görüyoruz. Arka yüze gelen ışığa göre gösterilen renk gradyanı da değişiklik gösteriyor. Elimizdeki Buz Mavisi bu açıdan çok hoş olmakla, daha klasik bir görünümü sevenler için Yıldız Siyahı da iyi bir seçim olacaktır.

 

Oppo Reno 6 inceleme: Donanım ve Performans

Oppo Reno 6’da da Reno 5’te olduğu gibi 6.4 inç, 1080 x 2400 piksel çözünürlüklü AMOLED ekran yer alıyor. Oppo, Reno serisinde AMOLED ekranları bir gelenek hâline getirdi ve bu ekranlar da yüksek görüntü kalitesi ve seyir zevkiyle dikkat çekiyor. Reno 6’da da bu geleneğin bozulmadığını görüyoruz. 411ppi ile ortalamanın üstünde bir piksel yoğunluğu değeri var, keskinlik ve netlik tatmin edici derecede bulunuyor. Oppo, Reno 5’in ekranında olduğu gibi 600 nit maksimum parlaklık sunuyor. Bunun da HDR içeriklerde etkisini az da olsa hissetmek mümkün olacaktır. YouTube’daki HDR videoları Reno 6 ile izleyebilirsiniz. Netflix’te ise HD içerikler için destek sunuluyor.

 

AMOLED ekran, geniş görüş açılarına sahip ve dışarıda da yeterli görüşü sağlıyor. Bu ekranın varlığı sayesine telefon aktif durumda değilken ekranda saat ve bildirimleri görmeyi sağlayan Her Zaman Açık Ekran özelliğini kullanmaya imkan veriyor. Bu özelliğin ayarları içinde özelleştirmeyi sağlayan çeşitli seçenekleri de görüyoruz. Bunlar sayesinde söz konusu özelliği verimli ve keyifli biçimde kullanabilirsiniz.

 

Oppo Reno 6’nın içindeki donanım bileşenlerine baktığımızda, elimizdeki 4G versiyonunun bu yılın ilk yarısında gördüğümüz 4G destekli Reno 5 ile aynı bileşenleri içerdiğini görüyoruz. Karşımızda yine 8nm tabanlı, sekiz çekirdekli Snapdragon 720G işlemci var. Bu işlemci 2019’un ikinci yarısında duyuruldu ve 2020’nin başından itibaren akıllı telefonlarda görmeye başladık. İşlemcinin stoklar açısından yaşadığı bolluk, günlük işler ve oyun için yeterli bir performans sunması ve üreticiler için maliyet açısından uygunluğu da, Snapdragon 720G’nin popüler olmasındaki unsurlar olarak sıralanabilir. Bu yonga set Adreno 618 GPU’yu barındırırken, 8 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza da diğer bileşenler olarak sıralanıyor. 128 GB çoğu kullanıcının fotoğrafları, videoları ve belgeleri için yeterli olacaktır. Arzu edenler için microSDXC kart yuvası ile genişleme fırsatı da sunuluyor.

 

Oppo Reno 6 inceleme: Yazılım ve Güvenlik

Oppo Reno 6’da Android 11 ve onun üzerinde ColorOS 11.1 yüklü olarak geliyor. Daha önce incelediğimiz Oppo telefonlarından ColorOS 11’in nasıl bir deneyim sunduğunu biliyoruz. Saf Android’e göre farklı bir kullanıcı arayüzü ve his var olsa da, ColorOS’in de nispeten sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Telefonu zevkle kullanma konusunda ColorOS 11 iyi bir iş çıkarıyor.

 

Oppo, kullanıcı arayüzünü kişiselleştirme konusunda yeteri kadar fazla aracı sunuyor. Ayarlar içinde bulunan Kişiselleştirmeler bölümüne girerek kilit ekranı ve ana ekran duvar kağıdını, uygulama ikonlarını, yazı tiplerini ve diğer önde gelen görsel unsurları kişiselleştirebilirsiniz. Ana ekranda uygulama ikonları ve widget’ların bir arada olduğu görünümün yanı sıra, uygulama çekmeceli klasik düzeni tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak, özellikle yaşlı kullanıcıların hoşuna gidecek biçimde Basit Görünüm’ü tercih edebilirsiniz. Bu durumda uygulama ikonları ve yazıların büyüklüğü artırılıyor, sadece temel ayarlara Ayarlar uygulaması içinden ilk etapta ulaşmak mümkün oluyor.

 

Oppo Reno 6 inceleme: Kamera

Kamera özellikleri tarafında Reno 6’nın, selefi Reno 5’ten farklılık göstermediğini görüyoruz. Arkada dört tane kamera bulunuyor. 64 megapiksel, f/1.7 diyafram açıklıklı ana kameranın yanında 8 megapiksel, f/2.2, 119 derece görüş açılı ultra geniş açılı kamera bulunuyor. 2 megapiksel ve f/2.4 gibi özelliklere sahip makro ve derinlik kameraları da arkadaki kamera grubunu tamamlıyor. Önde ise 44 megapiksel, f/2.4 diyafram açıklıklı selfie kamera bulunuyor.

 

Ana kameranın donanım özelliklerinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bunun avantajını da çekilen fotoğraflarda görmek mümkün oluyor. Yeterli ışık koşulları altında parlak, renk canlılığı yüksek fotoğraflar çekiliyor. Işık şiddeti azalmaya başladığında da performans memnun edici. Parlaklık makul, gürültü etkisi düşük, renklerin doğruluğu ve canlılığı da iyi durumda. Gece çekimlerinde de pozlama iyi, kumlanma düşük. Gece modu da iyi manzara fotoğraflarının çekilmesine izin veriyor. Makro çekimlerdeki performansı da beğendik, ancak süjeye daha yakın çekimler yapmak isterseniz, çözünürlükten ödün vererek makro modunu tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı