Oyun Bilgisayarı Oluşturma Kılavuzu Yorum Yap

Oyun bilgisayarı oluşturma kılavuzu

Bir oyun bilgisayarı oluşturma kılavuzu, şu anda biraz iç karartıcı bir okuma yapabilir. Mevcut PC pazarının yolu budur, bir oyun PC’sini fiziksel olarak oluşturmak her zamankinden daha kolay olsa da, bunu yapmak için bileşen parçalarını bulmak hiç bu kadar zor olmamıştı.

En büyük sorun ekran kartı sıkıntısı; En düşük piksel iticisinden en güçlü grafik canavarına kadar GPU’ları şu anda bulmak neredeyse imkansız. İster Covid-19 ile ilgili tedarik zinciri sorunları, ister GPU’larla kripto para madenciliğinin yeniden canlanması olsun, bunların hepsi ya stokta yok ya da yalnızca MSRP’lerinin birçok katı için mevcut.

 

Tüm bunlara rağmen, hedef fiyatı yaklaşık 1000$ olan bir sisteme bakıyoruz ve bu sistem için önereceğimiz 400$’lık muhtemel Nvidia GeForce RTX 3060 Ti için yapımızın geri kalanı burada duruyor. Ve bugün GPU dışında her şeyi almak mümkün olsa da, grafik kartı gerçekten herhangi bir oyun bilgisayarının atan kalbidir ve bu, yeni donanımınızı bir GPU’ya dayandırmadan tam bir yapı önermeyi zorlaştırır.

 

Mükemmel AMD Ryzen 5000 serisi piyasaya girmiş olsa da, en iyi fiyat/performans seçeneği olarak hala son nesil bir çipi öneriyoruz. Ryzen 5 3600, yeni Ryzen 5 5600X’in yaklaşık yarı fiyatına etkileyici altı çekirdekli CPU pirzolaları sunuyor ve bu geçici grafik kartı satın alımına daha fazla harcayabileceğimiz anlamına geliyor.

 

CPU

Ryzen 5 3600, orta seviye oyunlar için mükemmel bir aday. Bu yapı için önceki seçimimiz olan Intel Core i5 8400’ü geride bırakıyor ve aynı fiyat noktasında üstün performans, hız aşırtma ve kaygan görünümlü bir stok soğutucu sunuyor.

 

Altı çekirdekli, 12 iş parçacıklı Zen 3 çipine olan sevgimiz göz önüne alındığında, Ryzen 5 5600X’e gitmemiz gerekip gerekmediği sorusu olacak. Ancak bu CPU şu anda mevcut olsa da, hala eski Ryzen 5 3600’ün fiyatının iki katı. bu fazladan 200$ ve bunu bir grafik kartı satın alma vaadine çevirmek daha yüksek performans sağlayacaktır.

 

Sonunda Ryzen 5 3600’ü seçtik çünkü bize paramızın karşılığını en iyi şekilde veriyor ve hatta daha güçlü 3. nesil AMD CPU’lara genişletmek için ek alan sağlıyor. Bir sonraki yapınızda biraz daha fazla güç arıyorsanız 2021’de oyun için en iyi CPU kılavuzumuza göz atın.

 

ANAKART

Elbette Asus ROG Strix B550-E, Ryzen 5 3600 yongası için en ucuz anakart değil, ancak PC’nizin gelecekte büyümesi için çok büyük miktarda potansiyel alan sunuyor. AMD’nin onlara sunduğu tüm iyilikten tam olarak yararlanarak daha yeni Zen 3 CPU’lara yükseltme şansına sahip olursunuz ve bu, ileride PCIe 4.0 cihazlarına geçme fırsatınız olduğu anlamına gelir.

 

14+2 güç aşaması, M.2 soğutma blokları ve önceden yüklenmiş arka plakalar gibi Asus’un Republic of Gamers ahırlarından bekleyeceğiniz tüm özelliklere sahip birinci sınıf bir anakarttır. Ayrıca Wi-Fi 6 kablosuz ağın yanı sıra Intel 2.5Gb ethernet’e de sahip olursunuz. Ve tabii ki RGB LED’ler.

 

Performans da genellikle üst düzey bir Asus anakartı için iyidir ve sorunsuz oyun performansı için X570 anakartlarla uyumludur. Asus ROG Strix B550-E Gaming, o zaman tüm pakettir ve şu anda en iyi B550 anakart için çok yönlü seçimimizdir.

 

 

GPU

Bariz sorun, şu anda yeni bir RTX 3060 Ti bulmanın, özellikle de güçlü Founders Edition’ın 399 $ referans fiyatına yakın herhangi bir şey için sınırda imkansız olmasıdır. Ancak RTX 3060 Ti, her şey eşit olduğunda tercih edeceğimiz GeForce kartı olmaya devam ediyor.

 

Ampere mimarisini TI olmayan GeForce RTX 3060’a kadar özetlemek için gelen performansta aynı inanılmaz nesil sıçramasını işaret ediyor, yani. Nominal 399 $ fiyat etiketi için RTX 2080 Super’i genellikle geride bırakabilen performansıyla, yenilmesi gereken orta sınıf karttır. RX 6700’ün yapması gereken bir şey, şimdi Radeon RX 6700 XT işareti kaçırdı.

 

Ve RTX 2080 Süper performans seviyeleri nedeniyle, bu 1080p ve 1440p kare hızlarını yakalayabileceğiniz anlamına gelir, ancak aynı zamanda 60 fps’de 4K bu GPU için olasılık alanlarının ötesinde değildir. RTX 3060 Ti, daha sonra, RTX 20 serisine göre nesiller arası kazanımlara baktığınızda oldukça muazzam bir oyun performansı sunar – aslında 10 serisinin yanında oldukça korkutucu.

 

RAM

Bellek bugünlerde oldukça basittir, ancak fiyat çok yüksek değilse, daha hızlı RAM ile performansı biraz artırabilirsiniz. DDR4 fiyatları neyse ki bir şekilde canlandı ve 16 GB için tipik maliyetler genellikle 100 doların çok altına düştü. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var: Adata, Ballistix, Corsair, Crucial, G.Skill, GeIL, Gigabyte, Hynix, HyperX, Micron, Mushkin, Patriot, PNY, Samsung, Team ve XPG, bizim kadar iyi markalar. endişeleniyorlar.

 

Oyun belleği için ana hedefimiz, mümkün olduğu kadar düşük bir CAS gecikmesine sahip, ancak iyi bir fiyata DDR4-3000 veya üstüdür. Ana akım bir yapı için aşırı bellek satın almak pek mantıklı değil, ancak DDR4-3200, temel DDR4 kitlerinden yalnızca 10 $ daha pahalı olduğu için, AMD yapıları için biraz fazladan ödeme yapmaya değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı