Oyun Değil, İş Bilgisayarı: ASUS Mini PC ProArt PA90 ve PA32UC-K 4K Monitör İncelemesi Yorum Yap

ASUS’un mini boyutlu ağır iş makinesini inceledik: Mini PC ProArt PA90. Profesyonel tasarım, mühendislik ve sanat çalışmaları için tasarlanan bu bilgisayarı, doğal tamamlayıcısı olan ProArt PA32UC-K 4K monitör ile test ettik ve her iki ürünü de amaçları doğrultusunda değerlendirdik…

Medya, eğlence, mimarlık, mühendislik, inşaat ve üretim başta olmak üzere her sektörde, alana özel bilgisayar uygulamaları kullanıyoruz. Bu tarz profesyonel işlerde zaman değerlidir, işin iyi yapılması kadar zamanında yapılması da önemlidir. Bu yüzden pro cihazların hem güvenilir, hem de yüksek performanslı olması gerekir. ASUS bu Mini PC modelinde kompakt bir kasa içerisinde bütün bunları sunmayı amaçlamış.

 

Kasa şık olmanın ötesinde işlevsel. Üzerinde 2 x Thunderbolt 3 portu var ki bunları görmek bizi çok mutlu etti. Harici M.2 TB3 SSD’leri ve daha büyük veri depolama aygıtlarını buralardan bağlayabilmek büyük dosyalarla çalışanlar için önemli.

4 Adet DisplayPort ile çoklu monitör kurulumları mümkün Anten çıkışları ile dahili WiFi, istenirse RJ45 ile ethernet, 10 Gbps USB portları ve 3.5 mm hat çıkışı gibi gerekli bütün bağlantılar mevcut. Toplam 4 USB 3.1 Gen 2 ya da yeni adıyla USB 3.2 Gen 2 portu var. Bunların ikisi ön tarafta. Yine önde 3.5 mm kulaklık ve ayrı 3.5 mm mikrofon bağlantısı mevcut.

Yuvarlak hatları ile bu silindir kasa tepeden havalandırmaya sahip. Tip şeklindeki tasarımın havalandırması oldukça güçlü, ayrıca işlemci için sıvı soğutma kullanılmış ve bileşenlerin yerleşitirilmesi, mühendislik tasarımı 7/24 kullanıma uygun düşünülmüş. Bu yüzden dışında güç besleyen iki adaptör var. Kasayı ve adaptörleri bir yerden, başka bir yere naklederek çalışmak klasik kasaları taşımaya göre daha kolay olmuş. Ayrıca tasarım daha şık ve ilgi çekici. Bir stüdyoda bu bilgisayarı görmek gerçekten ilgi çekici.

Tam yük altında dahi 32 dB seviyesinde çalışmak ve 80 derece altı sıcaklıkta kalmak üzere tasarlanan sistemin içerisinde güvenilir bileşenler var. Bunlar içerisinde en önemlisi Nvidia Quadro ekran kartı. Quadro serisi ekran kartları iş uygulamaları için sürücü optimizasyonuna sahipler. Bu sayede çökme ya da hesapta hata yapma ihtimalleri çok düşük oluyor. Ayrıca donanım olarak da klasik oyuncu ekran kartlarından daha sert testlerden geçiyorlar. ASUS’un hazır bir sistemde Quadro kullanması gerçekten çok önemli. Zira Türkiye piyasasında resmi destekli Quadro kart bulunabilirliği istediğimiz seviyede değil.

İşlemci tarafında Intel 9. Nesil Core i7 ve Core i9 güçlü işlemciler mevcut. 9900K ve 9700K güçlerini, performanslarını kanıtlamış işlemciler. İş uygulamalarıyla Intel uyumluluğu yıllardır belirli standartlara oturmuş durumda. CPU içerisindeki. Intel komut setleri ve QuickSync gibi teknolojiler önemli.

Doğal olarak yüksek kapasitede RAM ve SSD desteği de var. Farklı sürümlerde yüksek miktar RAM ve depolama seçmek, özellikle içerik üreticileri için önemli noktalar.

Intel+Nvidia klasik ikilisi bize hem işi gerçek zamanlı yaparken uyumluluk, performans sağlıyor, hem de örneğin video dosyasının çıktısını alırken CUDA desteği ile işi hızlandırıyor. ASUS bu seride yeni Intel işlemcilere ve Nvidia ekran kartlarına güncellemelerle devam edecek. Nvidia RTX teknolojili Quadro kartlar ile ışın izleme destekli 3D uygulamaları daha da yüksek performans kazanacak. Nvidia özellikle içerik üretici ve genel olarak profesyoneller için büyük bir akım başlattı. ASUS gibi önemli iş ortaklarıyla donanım ve yazılım tarafında bu tarz ürünleri geliştirdiklerini görüyoruz.

 

Üçüncü parti, bağımsız denetçiler de bu durumu takip ediyor. Technopat.net olarak biz kendi objektif testlerimizi yapıyoruz. ISV: Independent Software Vendor, yani bağımsız yazılım markaları da kendi sertifikalandırma süreçlerinde bu ürünleri onaylıyor.

Autodesk ve Adobe endüstri standardı yazılımlara sahip iki yazılım devi ve PA90 bunların onayını almış durumda. Bu da yazılım uyumluluğu ve profesyonel memnuniyeti açısından kritik.

Dayanıklılık Testleri

Uzun vadede ne kadar dayanır? ASUS titreşim, düşme, giriş, sıcaklık ve nem, gürültü, hat voltajı ve frekans testleri yaparak sağlamlığını kontrol ediyor.

Computex için Tayvan’a gittiğimizde ASUS’un özel test merkezindeki test cihazlarını ve kalite kontrol süreçlerini kendi gözlerimizle görmüştük. Ürünün kolilemesi bile dayanıklı olacak şekilde tasarlanıyor.

Performans ve İstikrar, Artı ve Eksiler…

Kendimiz test ettiğimizde performansından son derece memnun kaldık. Hiç bir uygulamada çökme ve takılma olmadan çalışan bu sistem gerçekten donanımından sürücüsüne türlü profesyonel için ideal bir hazır çözüm. Memnun kalmadığımız noktalar arasında daha sonradan ekran kartının fanından geldiğini anladığımız çalışma sesi var. Düşük de olsa frekansı yüzünden rahatsız edici. Neyse ki Coil Whine vb. türü bir ses değil, bunu doğruladık.

Ölçüm ortamımız tamamen sessiz olmadığı için biz 32 dB değerini göremedik ancak ortama göre bilgisayarın yüksek fan seslerine çıkmadığını doğruladık.

Ek olarak çift adaptörden daha zarif bir çözüm sunulmasını bekliyoruz. Ayrıca HDMI monitörleri olanlar için HDMI portu da sunulabilirdi diye düşünüyoruz. Daha yüksek kapasiteli ve salt SSD konfigürasyon da maliyeti katlasa da bazı profesyonellerin aradığı özellikler.

ASUS ProART PA32UC-K 4K

Beraberinde kullandığımız ASUS ProART PA32UC-K 4K HDR Profesyonel Monitör’den de bahsedelim.

384 Bölgeli yerel aydınlatmaya sahip olan bu monitör, Direct-LED teknolojisi, 1000 ait parlaklık ile muazzam bir HDR performansı sunuyor. HDR içeriği izlemenin ötesinde, oluşturmak istiyorsanız bu önemli. Ultra HD Premium sertifilkası mevcut.

%85 Rec. 2020, %99.5 Adobe RGB, %95 DCI-P3, %100 sRGB renk gamutuna sahip olan bu monitör IPS panel kullanıyor. 14 Bit LUT ile doğru renk gösterebilen ekran, yüksek Panel Uniformity değerine sahip. Renk sapması Delta E 2’nin altında.

En kritik özelliği başta belirttiğimiz ASUS LED Driving yani arka aydınlatma sürücüsü ile 384 arka aydınlatma LED üzerindeki elektronik kontrol. Bu sayede gerçek renkler sunabiliyor. Ayrıca monitör beraberinde kalibrasyon raporu ile geliyor.

Özellikle grafik ve video işleriyle uğraşacaksanız ya da endüstriyel ürün tasarımında, tasarımdaki renklerin üretimdeki renklerle uymasını istiyorsanız bunlar kritik özellikler. Bu bağlamda incelemeyi ikili yapmak bizim açımızdan da tam deneyimi sizlere aktarma konusunda yararlı oldu. Pivot modu, ekran içi cetveller, ekran bölme, farklı görüntü ayar ve modları ile istediğiniz gibi ayarlamak çok kolay. Ayrıca 12 cm yükseklik ayarı, 5 derece öne, 23 derece arkaya eğim desteği sunuyor. Ancak sağa ya da sola tabandan döndürmeniz gerekiyor.

ASUS ürünün Bundle yani paket satışında renk kalibrasyon cihazını da dahil ediyor. Bu sayede uzun vadede birkaç ayda bir kalibrasyon kontrolü yapabilirsiniz.

Monitörü kullanırken ofis ışığını engelleyecek bir Hood yani gölgelik dışında eksiklik hissetmedik.

Test Özeti:

SPECworkstation 3.0.2 Official Run Summary – SPECworkstation 3.0.2 Resmi Sonuçları

Media and Entertainment 1.37
CPU 2.5
Blender 1.81
handbrake 2.01
LuxRender 4.29
GRAPHICS 1.77
maya-05 1.28
3dsmax-06 2.46
Storage 0.17
ccx 0.07
SPECapcMaya 0.18
MayaVenice 0.44
MandE 0.11
handbrake 0.16
3dsm 0.28

 

Product Development 1.22
CPU 2.06
CalculiX 1.35
WPCcfd 2.25
rodiniaCFD 2.88
GRAPHICS 1.55
catia-05 1.34
creo-02 1.15
snx-03 1.57
sw-04 1.39
showcase-02 2.63
Storage 0.2
wpcCFD 0.5
prodDev 0.08

 

Life Sciences 0.92
CPU 2.18
lammps 2.39
namd 2.2
rodiniaLifeSci 1.99
GRAPHICS 0.96
medical-02 0.96
Storage 0.06
namd 0.06
lammps 0.07

 

Financial Services 2.1
CPU 2.1
FSI 2.1

 

Energy 0.94
CPU 0.95
Convolution 2.36
FFTW 2.39
Kirchhoff 2.35
poisson 0.9
srmp 0.07
GRAPHICS 2.07
energy-02 2.07
Storage 0.41
energy-02 0.41

 

General Operations 0.79
CPU 1.57
7zip 1.38
octave 1.73
python36 1.63
Storage 0.1
mozillaVS 0.01
mcad 0.18
icePack 0.18
7z 0.32

 

GPU Compute 2.71
GPU 2.71
LuxRender 3.16
caffe 2.6
fah 2.42

 

Sonuç Değerlendirme

Sonuç değerlendirmede bu ürünlerin standart ev kullanıcısından çok kurumsal ve profesyoneller için olduğunu tekrar vurgulamamız gerekiyor. Profesyonel sistemleri toplama yeteceğine ya da bilgi birikimine herkes sahip değil.

Ayrıca herkesin bunları öğrenecek zamanı da yok. Bu bağlamda özellikle kurumsal tarafta hazır çözümler güven ve kolaylık açısından çok önemli bir yer tutuyor.

ASUS, Türkiye’de hem Bundle yani paket olarak bunları sunarak, hem de yurtdışı ile Türkiye’de sunulan ürünler arasında denklik sağlayarak önemli bir fayda sağlıyor. Bu bağlamda ürünleri de, ürünlerin satışta olmasını da beğendiğimizi rahatlıka söyleyebiliriz. Bu serinin kesinlikle devam etmesini bekliyoruz.

 

PA90:

Artılar: Tasarım, nakledilebilirlik, iş akışı performansı, stabil çalışma, üretim kalitesi, TB3 portları ve bağlanabilirlik.

Eksiler: Çift adaptör, tiz çalışma sesi, HDMI yuvası bulunmaması, zor ve kısıtlı yükseltme imkanı.

PA32UC-K 4K:

Artılar: Zengin ve doğru renkler, kalibrasyonlu gelmesi, yüksek çözünürlük, eşit ve kontrollü arka aydınlatma, kasa ve çerçevesiz tasarım, bağlantı portları.

Eksiler: Monitör gölgeliği dahil edilebilirdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı