Oyun Geliştirme İçin En İyi Dizüstü Bilgisayar Yorum Yap

Oyun Geliştirme İçin En İyi Dizüstü Bilgisayar

 

Bir oyun geliştirirken, kullanacağınız kaçınılmaz yazılım yığınlarıyla başa çıkabilecek güçlü ve güçlü bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız var. Yeterince güçlü olmayan bir dizüstü bilgisayar almak felaket olabilir. Bize inanmıyor musun? 

Tüm dizüstü bilgisayar aşırı güçlendiği için size siyah veya mavi ölüm ekranı verdiğinde projenizde heyecan verici bir gelişme yaptığınızı hayal edin. Her şeyi kaybettiğinizi bulmak için saatler sonra tekrar oturum açıyorsunuz. Bir oyun geliştiricisinin en kötü kabusu!

 

Ancak mevcut piyasada iyi bir oyun geliştirme laptopu bulmaya çalışmak samanlıkta iğne aramaya benzer. Çok fazla seçenek olmadığı için değil, çok fazla seçenek olduğu için. İşte biz burada devreye giriyoruz. 

Bu yazıda size oyun geliştirme için bulabileceğimiz en iyi beş dizüstü bilgisayarı göstereceğiz.

EN İYİ SEÇİMİMİZ

Acer Predator Helios 300 Oyun Dizüstü Bilgisayarı

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

MSI GL65 Leopar

EN İYİ DEĞERİ

Razer Blade 15 Temel Oyun Dizüstü Bilgisayarı

 

EN İYİ SEÇİMİMİZ

Acer Predator Helios 300 Oyun Dizüstü Bilgisayarı

 

İlk önce Acer Predator Helios 300 Oyun Dizüstü Bilgisayarımız var. Sırf kalitesi nedeniyle bunu genel olarak en iyimiz olarak seçmek zorunda kaldık.

Her şeyden önce bir oyun dizüstü bilgisayarıdır, ancak bu sizi ertelememelidir. Sonuçta, oyun için yapılmışsa, oyun geliştirme bir aptallık olacaktır. 

Hızlı, güçlü, bol miktarda depolama alanı ve harika grafiklere sahip. Bu, yüksek kaliteli en yeni nesil GPU ve 6 çekirdekli Intel i7 işlemciler sayesindedir.

İster 3D render alıyor, ister kod yazıyor veya oyununuz için araştırma yapıyor olun (veya üçünü aynı anda yapın), bu dizüstü bilgisayar baskı altında yavaşlamayacak. 

Artıları

 • Yanıt sürelerini hızlandırmak ve ihtiyacınız olan her şeyi halledebilmek için Intel i7 6 çekirdekli işlemci
 • RTX 2060 GPU – 3D işleme için yeterince yüksek teknoloji olmasını sağlamak ve şimdiye kadarki en iyi grafik kalitesini sağlamak için en yeni nesil özel grafik işlemcisi 
 • 1080 x 1920 ekran çözünürlüğü size mükemmel kalitede grafikler ve karmaşık ayrıntılar üzerinde kolaylıkla çalışma olanağı sunar 
 • Oyunları geliştirmek ve çalıştırmak için gereken ağır yüklerle ve yoğun yazılımlarla başa çıkmak için 16 GB RAM – bu, dizüstü bilgisayarınızın çökmemesini veya yavaşlamamasını sağlar 
 • 5.07 lbs, dizüstü bilgisayarı kolaylıkla taşıyabileceğiniz hafif ama güçlü bir bilgisayar yapar 
 • Tüm yazılımlarınız için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için SSD depolama

Eksileri

 • Pil ömrü – Tam şarjla 6 saatlik pil ömrü, seyahat ederken dizüstü bilgisayar kullanmak isteyenler için ideal değildir 

 

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

MSI GL65 Leopar

 

MSI, dizüstü bilgisayar dünyasında gerçekten dalgalar yaratıyor ve oyuncular arasında köklü bir marka haline geliyor. GL65 Leopard, oyun düşünülerek yapılmıştır.

Oyun geliştirme için bir oyun dizüstü bilgisayarı kullanmak, bildiğiniz gibi, zaten ağır yükler ve yüksek hızlarla başa çıkmak için tasarlandığını bildiğiniz gibi. 

Intel i7 işlemciler, aynı anda çok sayıda yazılım parçasıyla başa çıkacak kadar güçlü olmasını sağlar.

Özel GPU, Nvidia’nın RTX 2070’i olduğu için sınıfının en iyisidir. Grafikler hiç bu kadar iyi görünmemişti ve tüm oyuncular bunun ne kadar önemli olduğunu biliyor! 

Artıları

 • Dizüstü bilgisayarınızın birden fazla pencere açıkken bile aşırı ısınmamasını ve çökmemesini sağlamak için 6 çekirdekli Intel i7 işlemci 
 • Daha hızlı performans ve yanıt süreleri için 16 GB RAM (CAD’nin yüklenmesi için saatlerce beklemeye gerek yok!)
 • En yüksek kalitede grafikler sunmak için özel GPU ile çalışan 1080×1920 çözünürlük sayesinde harika görüntü 
 • Tüm yazılımlarınız ve oynamak istediğiniz tüm oyunlar için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için 512 GB SSD depolama (tabii ki tamamen iş ilhamı için ve eğlence için değil *göz kırpma*…)

Eksileri

 • Pil ömrü arzulanan çok şey bırakır ve 6 saatten fazla sürmez, zamanla azalır 

 

EN İYİ DEĞERİ

Razer Blade 15 Temel Oyun Dizüstü Bilgisayarı

Ekran sizin için en önemli faktörse Razer Blade’i takdir edeceksiniz. Bu güçlü dizüstü bilgisayar, size mümkün olan en kaliteli ekran çözünürlüğünü sağlayan 4K ekrana sahiptir.

Şimdiye kadarki en iyi ekranın yanı sıra bu dizüstü bilgisayar, oyun geliştirmeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm gücü de sağlar. 

Nvidia RTX 2070 GPU, 3|D işleme, kod yazma, oyun oynama ve hatta sadece internette gezinme fark etmeksizin her seferinde sinema kalitesinde grafikler sunar.

Gerçekten çok güçlü olan bu hafif ve güçlü dizüstü bilgisayarda en üst düzeyde performans ve mümkün olan en canlı görselleri elde edersiniz. Herhangi bir oyun geliştiricisi veya oyuncusu bu modele hayran kalacak. 

Artıları

 • En küçük ayrıntıları sorunsuz bir şekilde görmenizi sağlayan en iyi grafik görüntüleme için 4K ekran çözünürlüğü 
 • Derin siyahları ve canlı renkleri kolaylıkla görebilmenizi sağlayan HDR 400 ‘True Black’ teknolojisi
 • Kolay taşınabilirlik için kompakt tasarım 
 • Ağır yüklerin üstesinden gelebilecek hız ve güç için 6 çekirdekli i7 işlemci

Eksileri

 • Bu dizüstü bilgisayar kompakt olmasına rağmen, hala iyi bir ağırlığa sahip, 8 librenin biraz üzerinde geliyor ve bu da taşınmasını zorlaştırıyor 

Oyun Geliştirme İçin En İyi Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Veri deposu 

Dizüstü bilgisayarınızın RAM’inin ağır yükleri ve çok sayıda yazılımı kaldıracak kadar güçlü olmasını sağlamalısınız. Mümkünse 32 GB RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayarı hedeflemenizi öneririz. Bu, onu geleceğe hazırlayacak ve uzun vadede en iyi seçenek olacaktır.

 32GB mümkün değilse, ihtiyacınız olan şeyle ilgileneceğinden emin olmak için en az 16GB RAM almanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

İşlemci

Çekirdek İşlem Biriminin ihtiyaçlarınız için yeterince güçlü olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Bu, mümkün olduğunca yeni olması gereken en az dört çekirdekli bir işlemciye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Teknoloji çok hızlı değişiyor ve gerçekten oyun geliştirme dizüstü bilgisayarınızdan en son ve en iyi özellikleri arıyor olmalısınız. 

Bu, birden fazla pencereniz ve sekmeniz açıkken dizüstü bilgisayarınızın bir erime yaşamamasını ve yine de hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak içindir. Oyun geliştirme, bir dizüstü bilgisayardan hızlı yanıtlar almayı gerektirir ve bu nedenle, ikinci yazılım parçasını açtığınız anda yavaşlamadığından emin olmak isteyeceksiniz.  

Intel işlemci yonga setli bir dizüstü bilgisayarla ilgileniyorsanız, en az i7 veya i9 işlemcili bir dizüstü bilgisayar aldığınızdan emin olmanız gerekir. AMD CPU’lar daha çok sizin tarzınızsa, en az Ryzen 7 serisi olan bir dizüstü bilgisayar bulduğunuzdan emin olun. 

CPU ile ilgili olarak saat hızı da dikkate alınmalıdır. İdeal olarak, en az 1,6 GHz temel saat hızında bir şey isteyeceksiniz. 

GPU 

Oyun geliştirme çok sayıda grafik içerir. Muhtemelen 3B modeller oluşturacak ve bunlarla çalışacak, karmaşık sahneler ve arka planlar tasarlayacak ve hepsini gerçek zamanlı hareketle yapmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle, harika GPU yeteneklerine sahip bir dizüstü bilgisayara yatırım yapmaya değer. 

En azından dizüstü bilgisayarınızın entegre bir GPU’ya ihtiyacı olacaktır. Bu, GPU’nun CPU ile birlikte çalıştığı anlamına gelir. Özel bir GPU sizin için daha da faydalı olacak ve oyun geliştirme deneyiminizi büyük ölçüde iyileştirecektir. 

En az 2GB VRAM (video rasgele erişim belleği) olduğundan emin olmalısınız. Ancak, mümkün olan en iyi oyun geliştirme deneyimi için 6GB veya hatta 8GB VRAM’a sahip bir GPU almayı düşünebilirsiniz. 

GPU türleri açısından, oyun amacıyla öne çıkan tipik olarak iki marka adı vardır.

Bunlar Nvidia ve AMD’dir. Her birinden en yeni nesil GPU’yu hedeflemelisiniz, ancak yalnızca önceki nesli (AMD için 5000 ve Nvidia için 2000) alabilirseniz, bu yine de uygun olacaktır. 

Ekran çözünürlüğü ve görüntü

Tartışmasız, ekran, oyun geliştirme için dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biridir.

Elbette, gerçekten oyun oynarken önemlidirler ve bu nedenle, oyun kitlenizin dizüstü bilgisayarlarında oyunun nasıl görüneceğini kopyalayabilecek bir ekran isteyeceksiniz. Bu nedenle 1080p çözünürlüğe sahip bir dizüstü bilgisayar seçmelisiniz. Bu 2K. 

Tabii ki nihai hedef 4K çözünürlüğe sahip bir dizüstü bilgisayara sahip olmak olacaktır ve eğer bütçeniz buna izin veriyorsa pişman olmayacağınızı garanti edebiliriz.

Şimdiye kadarki en net tanımı verir ve en ayrıntılı ekranların kolaylıkla gösterilmesini sağlar – oyunun karmaşık kısımlarını geliştirirken çok önemlidir. 

pil 

Pil ömrü açısından ise size en az 8 saat güç verebilme özelliğine sahip bir dizüstü bilgisayar aramalısınız. Bu, onu güçlendirmek için ne kadar oyun yazılımı gerektireceğinden dolayı ihtiyacınız olacak minimum miktardır.

 10 saat veya daha fazla pil ömrü idealdir ve 8 saatten bile daha iyi olacaktır. Oyun geliştiricilerinin genellikle hareket halindeyken dizüstü bilgisayarlarını yanlarında götürmeleri gerekir ve uzun bir yolculuktayken ölü bir dizüstü bilgisayar tarafından engellenmek istemezler. 

Depolamak 

Depolama açısından tercihleriniz SSD ve HDD arasındadır. Oyun geliştirme dizüstü bilgisayarınız için kesinlikle SSD depolamayı düşünmelisiniz. Çoğu zaman, HDD bunu kesmez ve ihtiyaçlarınız için neredeyse yeterli depolama alanı sunmaz. 

Verilerinizi hızlı bir şekilde kolaylaştıracağından ve ayrıca gürültülü olabilen HDD’ye kıyasla daha az gürültülü olduğundan emin olmak için dikkatli olmak ve SSD’li (katı hal sürücüsü) bir dizüstü bilgisayar satın almak en iyisidir. çok daha yavaş. 

Ağırlık 

Dizüstü bilgisayarınızla ne yapmak istediğinizi düşünün. Yolculuklarda sizinle seyahat edecek mi? Belki de bir oyun geliştirme öğrencisisiniz ve eğitimler ve dersler için dizüstü bilgisayarınızı kampüse götürmeniz gerekiyor. Bu durumda, mümkün olduğunca hafif olacak bir dizüstü bilgisayar aramalısınız.

İyi haber şu ki, zaman geçtikçe ve teknolojik ilerlemeler kaydedildikçe bilgisayarlar daha da küçük bir alanda daha güçlü hale getirilebilir. Bu, tüm gün yanınızda bir bina taşıyormuşsunuz gibi hissetmeyecek güçlü bir oyun geliştirme dizüstü bilgisayarı bulmanın nispeten kolay olacağı anlamına gelmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

3D işleme için ne kadar RAM’e ihtiyacım var?

İdeal olarak, görüntüleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlemek için yeterince güçlü olduğundan emin olmak için 3D işleme için 32 GB RAM’e ihtiyacınız olacaktır.

Yeni başlıyorsanız, 16 GB’ın sizin için yeterli olduğunu görebilirsiniz, ancak hızlı bir şekilde büyüyebileceğinizi unutmayın. 16 GB’den daha düşük RAM, 3D işleme için yeterli olmayacaktır.

MacBook Pro oyun geliştirme için iyi mi?

Hayır, MacBook Pro’nun oyun geliştirme için iyi olması pek olası değildir, çünkü 3D oluşturma gibi şeyleri yapacak kadar güçlü değildir, çok sayıda güçlü yazılım çalıştırır ve ihtiyacınız olan tüm özellikleri karşılamaz.

Bir oyun dizüstü bilgisayarı oyun geliştirme için iyi mi?

Evet! Bir oyun dizüstü bilgisayarı, gereken en zorlu özellikler göz önünde bulundurularak tasarlandığından, herhangi bir oyun geliştiricisi için ideal bir seçimdir.

Yeterli RAM ve depolamanın yanı sıra mükemmel bir GPU ve CPU’ya sahip olacaksınız. Sadece sınıfının en iyisi modeli aldığınızdan emin olun, böylece alabileceğiniz en yüksek teknolojili dizüstü bilgisayarı elde edin. 

Oyun geliştirme için en iyi işlemci hangisidir?

Bir Intel işlemci arıyorsanız, bir i7 veya i9’a ihtiyacınız var. Dokuzuncu veya onuncu nesil en iyisidir.

AMD sizin işinizse, en iyi performansı ve hızı sağlamak için en az bir Ryzen 7 veya daha fazlasına ihtiyacınız var. 

Oyun geliştiricileri hangi grafik kartını kullanıyor?

Oyun geliştiricileri tarafından kullanılan en popüler iki grafik kartı AMD ve Nvidia’dır. Her biri için en yeni nesli seçmenizi öneririz.

Bunlar Nvidia için 3000 Nesil ve AMD için 6000 Nesildir. Nvidia için en son sürüm 3800 ve 3800 süper. AMD için RX 6900 XT’dir.

Nihai karar 

Sonuç olarak, en iyi seçimimiz Acer Predator Helios 360 oyun dizüstü bilgisayarı olmalı. Ne de olsa, çoğu oyun geliştiricisinin çözmeye çalıştığı ana sorun, eski dizüstü bilgisayarlarının çok yavaş olması ve 3D oluşturma ve yoğun yazılım gibi oyun geliştirme yönleri için gereken gücü kaldıramamasıdır.

Acer Predator Helios 360 hepsini yapar ve kolaylıkla yapar. Elbette listemize eklediğimiz dizüstü bilgisayarların her biri, her biri mükemmel RAM’e, sınıfının en iyisi GPU’ya ve güç açısından en iyi kaliteye sahip olduğundan sorunlarınızı çözecektir. 

Hangi dizüstü bilgisayara yatırım yapmaya karar verirseniz verin, sonuçlardan memnun kalacağınızdan eminiz. Oyun oynamak ve kendi oyununuzu geliştirmek çocuk oyuncağı olacak.

Bir daha asla siyah veya mavi ölüm ekranını almayacaksınız veya dizüstü bilgisayarınızın fanının fazla mesai yaptığını duymayacaksınız çünkü birden fazla yazılımın çalışmasıyla baş edemeyecek. Bu dizüstü bilgisayarlar her şeyi yapabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı