Oyun Masaüstü vs Oyun Dizüstü Bilgisayarı: Hangisi Sizin İçin Daha İyi? Yorum Yap

Oyun Masaüstü vs Oyun Dizüstü Bilgisayarı: Hangisi Sizin İçin Daha İyi?

 

Oyun donanımları tek beden herkese uymaz. Bazı insanlar, kavisli bir monitöre ve mekanik bir klavyeye bağlı RGB aydınlatmalı devasa ATX kulelerini sever. Daha az alana sahip olan diğerleri, kullanmadıklarında katlanıp kaldırabilecekleri bir dizüstü bilgisayar isteyebilir.

 

En iyi oyun bilgisayarlarından birinde veya en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından birinde mükemmel bir deneyim yaşayabileceğiniz bir noktaya geldik. Yükseltilebilirliği, taşınabilirliği veya satın alınabilirliği tercih edin, hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarların seçenekleri vardır. Peki masaüstü ve dizüstü bilgisayar oyun savaşında hangisi sizin için daha iyi?

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Taşınabilirliği

Genel olarak, bu oyun dizüstü bilgisayarları için kolay bir kazançtır. Sonuçta, devasa 17 inçlik sistemler bile nihayetinde katlanır ve bir çantaya sığabilir.

 

Genellikle Nvidia’nın Max-Q GPU’larına sahip en ince oyun dizüstü bilgisayarları, bir sırt çantasına kolayca sığabilir ve aşırı derecede büyük şarj cihazları paketlemez. Masaüstü sınıfı bileşenlere sahip bazı makineler iki büyük tuğla gerektirir. Ancak her ikisi de bir oyun masaüstünden daha kolay taşınır ve monitör ve klavye de beraberinde gelir.

 

Şimdi, mini bir ITX yapısı gibi küçük bir şey yaparsanız, bu, özellikle bir arabanız varsa, bazılarının bir LAN partisine götürmesi için yeterince taşınabilir olabilir. Ancak bu bile çok sayıda çevre birimi ve kullanmak için bir monitör gerektirir.

 

Kazanan: Dizüstü Bilgisayar

 

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Yükseltilebilirliği

Tabii ki, birçok kişiyi PC oyunlarına getiren şey, kendi donanımlarını kurma ritüelidir.

 

Kendi başınıza bir dizüstü bilgisayar inşa edemezsiniz. Ancak bir masaüstü, yeni başlayanlar için göründüğü kadar zor değildir. (Bir bilgisayarın nasıl oluşturulacağını görün.) Kendi bilgisayarınızı oluşturduğunuzda, onu özelleştirebilir ve gelecekte daha fazla yükseltebilirsiniz. Sadece daha iyi bir GPU mu istiyorsunuz? Daha hızlı RAM? Eklemek kolay. Ve farklı tipte bir anakart gerektiren yeni bir CPU isteseniz bile, kullanmaya devam edebileceğiniz bir kasanız ve güç kaynağınız var (ve kesinlikle kullanılmış parçalarınız için bir pazar olacaktır.) Her şey değiştirilebilir olduğunda, masaüstü bilgisayarlar kazanır. yükseltilebilirlik.

 

Önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlar biraz daha zorlaşıyor. Bunlardan bazıları standart boyutta olmayan tescilli anakartlar kullanır, bu nedenle bunlar daha sınırlı yükseltilebilirliğe sahiptir. Ancak yine de RAM, GPU ve CPU’yu değiştirebilirsiniz (aynı yonga setini kullandığı sürece).

 

Dizüstü bilgisayarların çoğu, RAM’i ve depolamayı değiştirmenize izin verir, ancak en ince makinelerden bazıları anakartlara lehimlenmiş belleğe sahiptir.

 

Dizüstü bilgisayar cephesinde bazı iyileştirmeler var. Örneğin, Alienware Area-51m, parçalamamızda gördüğümüz gibi, değiştirilebilir bir masaüstü sınıfı işlemciye ve modüler bir GPU’ya sahiptir. Ancak bu çok büyük bir dizüstü bilgisayar ve bu parçalara erişmek bir masaüstünden çok daha zor. Aynı zamanda azınlıktadır – çoğu dizüstü bilgisayar bu düzeyde özelleştirme sunmaz.

 

Kazanan: Masaüstü

 

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Maliyeti

Çok sayıda yapılandırma ve bileşenlerin fiyatı nedeniyle oyun dizüstü bilgisayarlarını ve masaüstü bilgisayarlarını doğrudan karşılaştırmak zor olsa da, sadece birkaç örneği kontrol etmek bazı genel eğilimlere işaret ediyor.

 

Başlangıç ​​olarak, Dell’in G serisi serisinden giriş düzeyine yakın bazı makineleri karşılaştırdık.

 

Bu durumda, oyun masaüstü, her iki sistem de 9. Nesil Intel Core i5 CPU, GTX 1660 Ti (dizüstü bilgisayar Max-Q sürümü kullanıyor) ve 8 GB RAM (dizüstü bilgisayar çift kanallı olsa da) ile donatıldığında 200 $ daha ucuza geliyor. RAM, masaüstünde tek kanal takılıyken). Masaüstü, hızlı bir NVMe SSD yerine daha yavaş, daha hantal dönen bir sabit sürücüye sahip olsa da, dizüstü bilgisayarın iki katı alana sahiptir.

 

Bu masaüstü, aynı RAM ve depolamaya sahip Core i3-9100 ve GTX 1660 Super için 679,99 dolara kadar daha da ucuzluyor. Bu dizüstü bilgisayarın daha ucuz bir sürümü, bazı son nesil parçaları kullanır.

 

Ancak, ilk başladığınızda masaüstünün bazı ek maliyetleri vardır. Bir monitörünüz yoksa, tercihen en iyi oyun monitörlerinden birine ihtiyacınız olacak. Ve çoğu önceden oluşturulmuş kutuyla gelen fare ve klavye oldukça kötü. Eğer inşa ettiyseniz, bunlarla hiç gelmeyecek. Bunun üzerine, hoparlörlere veya kulaklıklara ihtiyacınız olabilir. Bir dizüstü bilgisayar, klavyenin yanı sıra yerleşik ekran ve hoparlörlerle birlikte gelir. Oyun oynamak için sadece bir fareye (ve belki bir kulaklığa) ihtiyacınız olacak, ancak ekran bir masaüstü monitör kadar büyük olmayacak.

 

Önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlar, bir miktar yerleşik işçilik maliyetiyle birlikte gelir. Kendiniz kurarsanız, biraz tasarruf edebilir ve daha iyi bileşenler elde edebilirsiniz. İşte Dell G5’e kıyasla nasıl yapabileceğimizi görmek için kağıt üzerinde bir araya getirdiğimiz bir tane:

 

Tabii ki fiyatlar dalgalanıyor ve herhangi bir parçaya daha fazla para koyabilirsiniz. Ancak burada aynı CPU ve GPU’ya, çift kanallı, daha hızlı RAM’e, bir NVMe SSD’de aynı depolamaya sahiptik ve yine de daha güzel bir CPU soğutucusu için paramız vardı.

 

Bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, orada birçok fırsat var ve Nvidia’nın GeForce RTX 2060’ına sahip dizüstü bilgisayarlar önümüzdeki birkaç ay içinde 999 dolara düşecek. Ancak bilgi işlem ve değer açısından, bir masaüstü oluşturmak hala kraldır – en azından çevre birimleri satın almadan önce.

 

Kazanan: Kravat. Özel bir masaüstü en ucuzudur, ancak bu ekran ve çevre birimlerinden öncedir.

 

 

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Performansı

Performansla ilgili çok şey seçtiğiniz özelliklerle ilgilidir. 3.000$’lık bir oyun dizüstü bilgisayarı satın alırsanız, 800$’lık bir oyun masaüstü bilgisayarından daha iyi performans göstereceğinden emin olabilirsiniz.

 

Ancak her şey eşit olduğunda, bir oyun masaüstü daha güçlü olacaktır. Benzer bileşenler masaüstlerinde daha iyi performans gösterecektir. Daha büyük bir kasa ve daha fazla fan, daha iyi soğutma ve ısı dağılımı sağlar ve daha düşük sıcaklıklar daha güçlü performans anlamına gelir. Dilerseniz masaüstü bilgisayarlar sıvı soğutmaya da izin verir.

 

Intel, AMD ve Nvidia’nın mobil CPU’ları ve GPU’ları, bazı durumlarda yakınlaşsalar da masaüstü parçaları kadar güçlü değildir. Ve dizüstü bilgisayar alanındaki bazı yenilikler kesinlikle açığı kapattı. Ancak en iyi hız aşırtma potansiyeline sahip en üst düzey parçalar şu anda masaüstü platformlarında.

 

Kazanan: Masaüstü

 

Bir oyun masaüstü, PC’de oyun oynamanın hala en güçlü, yükseltilebilir ve bazı açılardan uygun fiyatlı yoludur. Tam boyutlu masaüstü bileşenleri kullanabilir, hemen hemen her şeyi değiştirebilir ve kurarsanız biraz tasarruf edebilirsiniz.

 

Yerden tasarruf etmek veya bilgisayarınızı yanınıza almak istiyorsanız, oyun dizüstü bilgisayarı çok daha mantıklı. Aynı ham gücü elde edemeyebilirsiniz, ancak her fiyat noktasında dizüstü bilgisayarlar vardır ve en üstte, oyunları en yüksek ayarlarda çalıştırabilirler. Ancak oyun dizüstü bilgisayarları daha az yükseltilebilirdir ve birkaç yıl içinde güncelliğini yitirdiklerinde nihayetinde tamamen değiştirilmeleri gerekir.

 

Her iki durumda da, PC’de tercih ettiğiniz bir form faktöründe oyun oynayabilirsiniz, ancak insanların oyun bilgisayarlarını düşündüklerinde ilk olarak masaüstü bilgisayarları düşünmelerinin bir nedeni var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı