Samsung Galaxy Z Fold 3 İncelemesi Yorum Yap

Samsung Galaxy Z Fold 3 İncelemesi

Katlanabilir telefonlar Samsung’un üst sınıf ürün yelpazesi içinde giderek daha önemli bir yer tutmaya başlıyor. Geçen yıl bu zamanlar Galaxy Note 20 serisinden hemen sonra Galaxy Z Fold 2 ve Z Flip 5G modellerini görmüştük. Bu yıl ise Samsung’un yeni bir Galaxy Note serisini pas geçtiğini, bunun yerine geçtiğimiz yıllarda yeni Note telefonlarını görmeye alıştığımız bir zamanda yeni Z serisi katlanabilir telefonlarını tanıttığını gördük. Anlaşılan o ki Samsung, giderek daha da gelişen ve sağlamlaşan katlanabilir telefonlarını amiral gemisi ürün yelpazesinin demirbaşlarından biri hâline getiriyor. Üstelik dikkate değer bir nokta var ki, şirketin yeni katlanabilir telefon modelleri geçen yıllara göre daha fazla ilgiyle karşılaşıyor. Samsung, iki farklı formda iki katlanabilir telefon tanıttı. Daha önce yayınladığımız Galaxy Z Fold 3 ön inceleme ve Galaxy Z Flip 3 ön inceleme yazıları ve videolarıyla yeni Samsung telefonlarına ilk bakışı atmıştık. Bir süredir bu iki telefonu deneyimliyoruz ve şimdi yorumlarımızı aktarma zamanı geldi. Öncelikle ikilinin daha büyük ekranlı olanından başlıyoruz. Samsung Galaxy Z Fold 3 inceleme yazısı ve videosunda açıldığında bir tablet biçimini alan katlanabilir ekranlı telefonu ile ilgili yorumlar yer alıyor.

Galaxy Z Fold 3 inceleme: Tasarım

Galaxy Z Fold 3 de selefleriyle aynı biçimde karşımıza çıkıyor. Dışta daha küçük boyutlu, normal bir akıllı telefon deneyimi sunan ekran var. İçeride ise katlanabilir ve açıldığında tablete yakın bir deneyim sunan büyük bir ekran bulunuyor. Z Fold 3, kapalı durumdayken normal bir akıllı telefon biçiminde görünse de, alıştığımız bir şekle sahip değil. Daha uzun ve dar bir ekran ve gövdeyle geliyor. Üstelik normal akıllı telefonlara göre de daha kalın bir profile sahip oluyor. Aslına bakarsanız, ekranın dar tutulması, kalınlığın ergonomide yol açabileceği olumsuzluğun önüne geçiyor. Telefon kapalı biçimdeyken, tek elle ekranın büyük bir kısmına erişmek, birçok temel işlevi yerine getirmek mümkün oluyor.

 

Samsung geçen yılın Z Fold 2 modeline göre ebatlarda aşağı yönde çeşitli düzenlemeler yapmış. Telefon hem açık hem de kapalı biçimdeyken daha ince. Özellikle açık durumdayken kenar kalınlığı dikkate değer seviyede azaltılmış. Daha küçük bir yüzey alanına sahip olmasına rağmen geçen yılın modeliyle aynı boyutlarda katlanabilir ekrana ve çok yakın boyutlarda bir dış ekrana sahip. Bu arada geçen yıllarda olduğu gibi, cihaz katlandığında içte bir boşluk oluşuyor. Bu boşluğun Z Fold 2’dekine göre biraz daha küçüldüğünü söyleyebiliriz. Cihaz kapalı biçimdeyken de epey sağlam görünüyor ve normal bir akıllı telefonun sağlamlığını hissettiriyor.

Z Fold 3’ün Z Fold 2’ye nazaran sağlamlığı ve dayanıklılığı da artırılmış. Samsung dıştaki kapak ekranını Corning Gorilla Glass Victus camla kaplamış. Kenarlar ve arka yüz ise Armor Aluminum olarak adlandırılan daha sağlam bir metalle çevrili. İçerideki katlanabilir ekranın koruyucu filmi de selefindekine göre yüzde 80’e varan oranda daha sağlam. Menteşe yapısı da oldukça sağlam. Telefonu açarken ve kapatırken bu sağlamlık hissi de iyi biçimde veriliyor. Dayanıklılık konusunda bir başka ilerleme de IPX8 sertifikasıyla sağlanan suya dayanıklılık oluyor. Galaxy Z Fold 3, 1.5 metre derinlikteki suda yarım saat boyunca kalabiliyor. Yine de, bu katlanabilir telefonu diğer Samsung telefonları gibi gönül rahatlığıyla suya daldırmak veya üstüne su dökmekte çekingen davranıyoruz. Elimizdeki test ürününe de önceki Samsung telefonlarında olduğu gibi sert bir su testi uygulamadık. Size de bu telefonu suya daldırıp çekim yapmanızı önermiyoruz. Yine de, yağmur altında telefonu kullanmak, kazara dökülen sıvı veya sıçrayan sıvılar Z Fold 3’e bir zarar vermeyecektir. Suya dayanıklılığın eklenmesine karşın, bu katlanabilir telefon toza dayanıklı değil. Toz, kum, vb. partikülleri telefondan mümkün olduğu kadar uzak tutmanızda fayda olacaktır.

 

Port veya tuş diziliminde değişiklik yok. Alt kenarda hoparlör, mikrofon ve USB-C portu var. Üst kenarda ise diğer hoparlör ve mikrofonlar mevcut. Sağ kenarda ses tuşları ve parmak izi okuyucusunun eklendiği güç butonu var. Cihaz açık biçimdeyken sol kenara denk gelen nano SIM kart tepsisi ise, cihaz kapalı durumdayken sağ kenara gelmiş oluyor. Kapalı biçimdeyken cihazın solunda açığa çıkan menteşe ve burada yer alan Samsung logosu epey hoş görünüyor. Arkadaki kamera modülü geçen yılın modelinde gördüğümüze göre daha küçük bir alana sahip. Doğrusu daha şık ve göze hoş gelen bir biçime sahip. Üç kamera düşey yönde sıralanırken, bunların altında LED flaş var.

Galaxy Z Fold 3 inceleme: Ekran ve Ses

Öncelikle dışarıdaki ekrandan başlayalım. 6.2 inçlik köşeden köşeye uzunluğuyla bu ekran, geçen yılınkiyle hemen hemen aynı boyutlara sahip. Samsung, yine Sonsuz-O olarak adlandırdığı, üst kısmında ortalanmış bir selfie kamera deliğine sahip ekrana yer veriyor. Ekranın 25:9 gibi sıra dışı bir görüntü oranı var. Bu durum ekranı hem düşey hem de yatay yönde kullanırken ilk etapta kendinizi garip hissetmenize neden olabilir. Dar olması nedeniyle düşey yönde sanal klavyeyi rahat biçimde kullanmak pek kolay değil. Klavyeyi yatayda kullanmaya çalışsanız, bu sefer belki daha rahat yazabilirsiniz, ancak sanal klavye ekranın büyük bir kısmını kaplayacaktır. Öte yandan bu dıştaki ekran yatay yönde web sitelerinde gezinme, sosyal medya uygulamalarını kullanma, video izleme gibi işler için elverişli değil.

 

Aslında dıştaki kapak ekranı bu cihazın ana ekranı değil. Yukarıdaki paragrafın sonunda saydığım işlevler için bu ekranı zaten kullanmayı düşünmeyeceksiniz. Dıştaki ekran daha çok acil durumlarda, hızlıca bir şeylere bakmak veya sosyal medyada gezinmek istediğinizde, telefonu düşey yönde tutarak kullandığınız ekran olacak. Diyelim ki asansördesiniz, durmuş trafiktesiniz ve bunun gibi geniş zamana sahip olmadığınız bir durumdasınız. Bu gibi durumlarda telefonu kullanmak için dıştaki kapak ekranı yeterli oluyor. Bu ekran 832 x 2268 piksel çözünürlükle, yeteri kadar keskinlik ve netlik sunan bir ekran içeriyor. Dynamic AMOLED 2X teknolojisine sahip, ayrıca içteki ekranın sahip olduğu 120 Hz yenileme hızı özelliğini de barındırıyor. Ekranın geniş görüş açıları ve ortalamanın üstünde bir parlaklığı var. Dışarıda kullanım için de bu parlaklık yeterli görünüyor.

İçerideki katlanabilir ekranın geçen yılın modeliyle aynı büyüklüğe ve çözünürlüğe sahip olduğunu görüyoruz. 7.6 inçlik köşeden köşeye uzunlukta 1768 x 2208 piksel çözünürlük ve 374 ppi gibi ortalamanın üstünde bir piksel yoğunluğu içeriyor. Dynamic AMOLED 2X teknolojisi ve 120Hz yenileme hızı gibi özellikler de geçen yılın modelinden taşınıyor. Ekranın yüzeyi yeteri kadar sağlam, sürükleme veya tıklatma gibi hareketlerde normal bir telefon ekranından çok farklı bir his vermiyor. Bununla birlikte ekranın ortasında, menteşe boyunca kırışıklık izi belli oluyor. Ekrana tam karşıdan ve optimum uzaklıktan bakarken, üstelik ekranda birçok renk barındıran görüntüler olduğunda ya da loş veya karanlık bir ortamda koyu renklerin hakim olduğu görüntülerde bu kırışıklık pek fark edilmiyor. Eğer ekrana belli bir açıdan ışık geliyorsa ya da ekranda beyaz renk baskın durumdaysa, kırışıklığın görünürlüğü biraz daha artıyor. Her ne olursa olsun, bu kırışıklığın görsel deneyimin genelinde çok büyük bir olumsuzluk yarattığını söyleyemeyiz. Orada olsa bile, bir süre sonra gözünüz alışıyor. Uzun vadede durum ne olur, eğer Z Fold 3 bunu söyleyecek kadar uzun bir süre bizde kalırsa, detayları sizinle paylaşırız.

 

İçerideki katlanabilir ekranın önemli bir yeniliği ise ekran altı kamera teknolojisini barındırması. İlk Galaxy Fold modelinde iPhone’lardaki çentiğe benzer bir yapı vardı. Geçen yılın Z Fold 2 modelinde ise içerideki ekran bir selfie kamera deliği içeriyordu. Şimdi Samsung’un içerideki ekranda kamera deliğini mümkün olduğu kadar kapatmaya çalıştığını görüyoruz. ZTE gibi birkaç üreticinin daha bazı modellerinde uyguladığını gördüğümüz bu teknolojiyi Samsung’un da ilk kez Z Fold 3’te uyguladığını görüyoruz. Tahmin ediyoruz ki, 2022 başlarında göreceğimiz Galaxy S22 modellerinde de bu teknolojiyi görebiliriz. Kameranın olduğu bölüme yakından baktığınızda, buradaki piksellerin ekranın geri kalan bölümüne göre daha seyrek olduğunu göreceksiniz. Ekranın piksel düzeni burada bozuluyor ve dikkatinizi bu noktaya çekerseniz bir şeylerin farklı olduğunu anlıyorsunuz.

Ne var ki, internette gezinirken, oyun oynarken veya ekrana iyice yayılmış biçimde video izlerken dikkatiniz ekranın ortasına yoğunlaştığı için her şey normal görünüyor ve sanki karşınızda kesintisiz ekran varmış gibi görünüyor. Delikli ekranlardaki gibi siyah renkli bir deliğin dikkatinizi çekmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Ön kamerayı açtığınızda buradaki pikseller kayboluyor ve kamera çekim için hazır hâle geliyor. Samsung, burada farklı bir teknoloji kullandığı için içerideki selfie kamerasının daha düşük bir çözünürlüğü var. Buna Kamera bölümünde daha detaylı biçimde değineceğiz.

 

Galaxy Z Fold 3 inceleme: Performans ve Pil

Türkiye’de satılan Galaxy S21 serisi modellerde Samsung yapımı Exynos işlemciler var. Ancak Samsung, katlanabilir telefonlarında herhangi bir ayrım gözetmiyor ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu tüm ülkelerde 5nm tabanlı Snapdragon 888 işlemciyi sunuyor. 12 GB RAM ve 256 GB dahili hafıza da donanım paketinin diğer üyeleri arasında yer alıyor. microSD kart yuvası yok, ancak 256 GB çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktır.

 

Galaxy Z Fold 3, bir amiral gemisi telefondan beklenen performansı rahatlıkla sergiliyor. Kullanıcı arayüzü içinde gezinti gayet akıcı, iki ekran arasında geçişlerde de hız oldukça iyi, Uygulamalar ve oyunlar bekletmeden yükleniyor, grafik performansı da iyi seviyede bulunuyor. Galaxy Z Fold 3 deneyimimiz genellikle internette gezinme, sosyal medya uygulamalarını kullanma, OneNote ile not alma, S Pen ile ekranda not alma, ara sıra fotoğraf çekme gibi işlerden oluşuyor. Çoğu kullanıcının da kullanım senaryosunun genelini bunların oluşturacağını düşünüyoruz. Bu gibi işlerde hiçbir şekilde sıkıntı yaşatmıyor. Aynı durumun oyunlar için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Pil tarafında Galaxy Z Fold 3, geçen yılın modeline göre hafif de olsa küçülen hacim nedeniyle biraz daha küçük kapasitede, 4400 mAh kapasiteli bir pil barındırıyor. İki yüksek çözünürlüklü üst düzey ekran ve güçlü bir işlemciye rağmen Galaxy Z Fold 3, normal bir kullanım düzeninde, sabahtan akşama bir günü tek bir şarjla rahatlıkla çıkaracaktır. Bununla birlikte gün içinde oyun, video izleme gibi pil tüketimini bakımından yoğun aktivitelerdeki artış pilin gün içinde daha çabuk tükenmesine neden olabilir. Özellikle katlanabilir ekranın parlaklığını maksimuma çıkarırsanız, pil tüketimi de hızlanacaktır. Bu nedenle, etrafta şarj etmenize izin verecek bir imkan yoksa, pil tasarrufu yapmak amacıyla ekran parlaklığını azaltmak veya gerekmedikçe içteki ekranı kullanmamak, bunun yerine kapaktaki ekranla idare etmek gibi çözümler düşünülebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı