Sıvı ve Hava Soğutma – Hangisi Daha İyi? Yorum Yap

Sıvı ve Hava Soğutma – Hangisi Daha İyi?

 

AMD, yeni Zen mimarisi sürümüyle işlemci savaşlarını yeniden alevlendirdi. Şimdi, mevcut her pazar payı kırıntısı için Intel ile diş ve çivi savaşı veriyorlar. Savaş uzadıkça, bu ikisi tüketicilerle daha iyi konumlanmak ve rekabette en iyi olmak için çekirdek sayısını ve sıklığını artırmanın yollarını bulmaya devam etti. Ama bu nasıl yapılır? CPU performansını artırmanın etkili bir şekilde iki yolu vardır 1) daha verimli bir mimari oluşturun ve 2) TDP’yi (yani daha yüksek watt’ları) artırın. Ve 2. yöntem çok daha az Ar-Ge gerektirdiğinden, endüstrinin (ve esas olarak Intel’in) son birkaç yılda gittiği iyi nokta buydu. Ancak aynı mimaride artan TDP’nin yan ürünü nedir?

 

Bu doğru, sınıf, bu ısı. İşlemciler daha da ısındığından, bir sonraki yapınız için seçtiğiniz soğutma çözümünü daha da önemli hale getiriyor. Peki, sıvı ve hava soğutmayı seçerken hangisi en iyisidir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Sıvı Soğutma Nedir?

CPU sıvı soğutucuları, ısıyı dağıtmak için bir sıvıyı (çoğu durumda bir tür glikol solüsyonu) CPU soğutucusu boyunca dolaştırır. Sert veya yumuşak borulu karmaşık özel döngüler ve açık rezervuarlar dahil olmak üzere bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak sıvı soğutucuların çoğu kapalı döngü AIO’lardır. Bu soğutucular, bir soğutucu, düz radyatör ve sıvıyı dolaştırmak için bunları birbirine bağlayan iki borudan oluşur. Bu üniteler tamamen sızdırmazdır, bakım gerektirmez ve genellikle çok etkili soğutuculardır.

Bazı popüler AIO soğutucuları:

 

Hız Mikro Liquicool 8

Corsair Hidro Serisi

EVGA CLC

Hava Soğutma Nedir?

Hava soğutucuları, işlemcinizden gelen ısıyı dağıtmak için havayı dolaştırmak amacıyla bir ısı emici ve fandan oluşur. Hava soğutucuları birçok şekil ve boyutta gelir – perakende ambalajlardaki çoğu Intel ve AMD CPU ile birlikte gelen stok soğutucudan Noctua NH-D15 gibi canavarlara kadar ve hepsi eşit yaratılmamıştır.

 

Bazı popüler hava soğutucuları:

 

Noctua NH-D15/14

Arctic Soğutma Dondurucu 7

Phanteks PH Serisi

Sıvı vs Hava Soğutma – Artıları ve Eksileri

Sıvı Soğutma Artıları:

 

Daha iyi ısı dağılımı – 240 mm ve hatta 360 mm radyatörlerle sıvı soğutucular genellikle işlemciden ısıyı dağıtmada daha iyidir. Ve bu radyatörler kasanın dış duvarına monte edildiğinden, CPU ısısını hava soğutucularından çok daha iyi tüketirler.

Daha Sessiz – Sıvı soğutucular sessiz olmasalar da, özellikle yük altındayken genellikle hava soğutucularından çok daha sessiz olurlar.

 

Sıvı soğutma Eksileri:

 

Gider – Ortalama olarak, AIO soğutucuları havadaki muadillerinden daha pahalıdır, ancak genellikle 150 dolardan daha azdır.

Sızıntı/Bakım – Mühürlü AIO’ların sızdırmaz ve bakım gerektirmediğinden bahsetmiştim, ancak bu özel döngüler için doğru değil. Bu karmaşık soğutucular, yıllık yeniden doldurma gerektirir ve sızıntılara karşı sürekli olarak izlenmesi gerekir.

Hava soğutma Artıları:

 

Ucuz – Intel k veya AMD X parçalarını kullanmayan çoğu Ev Ofis tipi yapılar için hava soğutması yeterlidir ve daha uygun maliyetlidir.

Daha kolay yükseltmeler – Yönetilecek ve üzerinde çalışılacak monte edilmiş radyatör veya boru olmadığından, hava soğutmalı sistemlerde bileşen yükseltmeleri genellikle daha kolaydır.

Çok yönlülük – Her durumda bir sıvı soğutucu radyatör monte edilemez. Örneğin, rafa monte kasalarda tipik olarak yalnızca bir hava soğutucusu için yer bulunur.

Hava Soğutma Eksileri:

 

Daha yüksek ortam kasası sıcaklıkları – Hava soğutucuları CPU ısısını radyatör egzozu yerine kasaya dağıttığı için, özellikle yüksek kaliteli grafiklere sahip yapılarda daha yüksek dahili kasa sıcaklıklarına yol açabilir. Bu, sistem kararsızlığına yol açabilir ve/veya bu bileşenleri uzun vadede bozabilir.

Gürültü – Hava soğutucuları, CPU’dan ısı çekmek için ısı senkron fanlarına ve bu ortam ısısını dağıtmak için kasa fanlarına güvenir, bu nedenle yan ürün daha gürültülü bir makinedir.

 

Hangisi daha iyi?

Cevap gerçekten sizin özel yapınıza bağlıdır. Yeni nesil işlemcilere veya grafiklere sahip çoğu oyun veya iş istasyonu sisteminde sıvı soğutucular daha verimli olacak ve uzun vadede daha iyi performans sağlayacaktır. Ancak, seçtiğiniz kasa onları desteklemiyorsa veya bilgisayarınızın içinde dolaşan sıvı düşüncesi midenizi bulandırıyorsa, neredeyse aynı derecede etkili olan hava soğutucu alternatifleri var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı