en-iyi-mobil-is-istasyonlari-2022-isletmeler-icin-en-guclu-dizustu-bilgisayarlar

Sunucu ve İş İstasyonu Yorum Yap

Sunucu ve İş İstasyonu

 Sunucu ve İş İstasyonu… Sunucu, istemci sunucu mimarisinin bir parçası olarak bağlı istemciler için hizmet gerçekleştiren bir uygulama veya cihazdır. Aynı zamanda, belirli bir sunucu uygulamasını çalıştırmak için belirlenmiş bir bilgisayar sistemi de olabilir. Bir sunucu aynı zamanda bir intranet üzerindeki kullanıcılara uygulama sunabilir .

İş istasyonu , grafik tasarım, video düzenleme, CAD, 3 boyutlu tasarım veya diğer CPU ve RAM yoğun programlar gibi üst düzey uygulamalar için kullanılan kişisel bir bilgisayardır. Bir iş istasyonunda tipik olarak birinci sınıf, hızlı işlemci, birden çok sabit sürücü ve çok sayıda RAM belleği bulunur. Bir iş istasyonunda ayrıca özel düzenleme çalışmaları için özel ses, video veya işlem kartları olabilir. Bir iş istasyonu, bilgisayar üreticileri tarafından profesyonel kullanıcılara pazarlanırken, sunucu daha çok bir yardımcı cihazdır.

Her ikisi de ağ mimarisinin bir parçasını oluşturur ve işlevleri ve kullanımları bakımından farklılık gösterir.

Karşılaştırma Tablosu

Sunucu ve İş İstasyonu karşılaştırma tablosu
Bu karşılaştırma tablosunu düzenleyin
sunucu iş istasyonu
Tanım Sunucu, istemci sunucu mimarisinin bir parçası olarak bağlı istemciler için hizmet gerçekleştiren bir uygulama veya cihazdır. Grafik sanatı, 3 boyutlu tasarım, Video Düzenleme veya diğer CPU/RAM yoğun yazılımlar gibi uygulamalara güç sağlamak için kullanılan bir bilgisayar
İşlev İnternet, Ofis, Eğitim, Ev Ağları İşletme, Tasarım, Mühendislik, Çoklu Medya Prodüksiyonu
İşletim sistemleri Ücretsiz BSD, Solaris, Linux, Windows sunucusu Unix, Linux, Windows iş istasyonu
GUI İsteğe bağlı Kurulmuş
Örnekler Web sunucuları, uygulama sunucuları vb. Video ve ses iş istasyonu.
Uygulama Barındırma, İntranet Profesyonel
Güvenilirlik Genellikle hata düzeltme DDR modülleri ile birlikte gelir, depolama diskleri tipik olarak RAID’dedir ve genellikle birden fazla Ağ bağlantı noktası ile birlikte birden fazla güç kaynağı birimine sahiptir. Çoklu CPU kurulumlarında çalıştırılabilir. DDR modüllerini düzeltirken hata yok, RAID depolama diskleri tipik olarak kullanılmaz. Yalnızca bir güç kaynağı birimi ve çoğu zaman yalnızca bir ağ bağlantı noktası.

Fonksiyonlardaki farklılıklar

Sunucular , istemci bilgisayarın erişmesi için html , resimler, video ve uygulamalar gibi dosyaları çevrimiçi olarak tutar. Ayrıca birçok bilgisayarın uygulamaları veya bir internet bağlantısını paylaşmasına izin verir. Bir iş istasyonunun işlevi, grafik tasarım, video düzenleme vb. gibi üst düzey uygulamaları tamamlamaktır.

Sunucu ve iş istasyonu kullanıcıları

İş istasyonlarının temel olarak bir seferde bir kişi tarafından kullanılması amaçlanmıştır, ancak gerektiğinde genellikle diğer kullanıcılar tarafından da uzaktan erişilebilir . Sunucular, kullanıcıyı bağlama görevine hizmet eder ve genellikle hiç veya tek kullanıcıya sahip olmaz.

Amaç

İş istasyonları, Auto CAD [1] , Studio MAX vb . gibi belirli görevler veya matematiksel hesaplamalar, istatistiksel veriler veya video veya grafik düzenleme içeren diğer işler için tasarlanabilir. Sunucular ağ iletişimi için tasarlanmıştır.

İş istasyonları ve sunucuların geçmişi

İş istasyonları başlangıçta VAX hattı gibi mini bilgisayarların daha düşük maliyetli sürümlerinden türetildi ve bunlar da zamanın çok pahalı ana bilgisayar bilgisayarlarından daha küçük hesaplama görevlerini boşaltmak için tasarlandı. Erken minislerde yaygın olan çok çipli işlemcilerden çok daha ucuz olan Motorola 68000 serisi 32-bit tek çipli mikroişlemcileri hızla benimsediler. Daha sonraki nesil iş istasyonları , kişisel bilgisayarlarda kullanılan CISC işlemcilerden daha yüksek performans sunan 32-bit ve 64-bit RISC işlemcileri kullandı.

İşletim sistemleri

Sunucular için en popüler işletim sistemleri FreeBSD , Solaris ve Linux iken iş istasyonları UNIX üzerinde çalışır.

Sunucu türleri ve iş istasyonları

Bir sunucu birçok türde olabilir. Örneğin uygulama sunucusu , web sunucuları vb. Bir Uygulama sunucusu, bir ağdaki kullanıcıların uygulamaları paylaşmasına izin verir. Bir iş istasyonu, belirli tipler için kullanıldığı için çeşitli tipler de olabilir. Bazı örnekler Ses iş istasyonları, video iş istasyonları vb.dir. Bir ses iş istasyonu, bir stüdyo oluşturmak için ses kartları, sentezleyiciler ve mikrofonlarla veya video düzenleme için dijital video bağlantıları ve sabit disk dizileriyle de entegre edilebilir. Videonun doğrusal olmayan dijital düzenlenmesi için bir video iş istasyonu kullanılır.

İş istasyonları ve sunucular için GUI

İş istasyonları, çoğunlukla video/ses düzenleme ile ilgili işleri yaptıklarından, verimli video ve ses kalitesine sahip en yüksek kalitede Grafik kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Öte yandan, bir Sunucu bir GUI’den ve diğer ayrıntılı ses/video arabirimlerinden yoksundur.

digimas.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı