Windows 11’e Yükseltme Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yorum Yap

Windows 11’e Yükseltme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Microsoft, Windows’un en son yinelemesini duyurdu ve geleneksel Microsoft tarzında, insanlar ayrıntılarla karıştırılıyor. Windows 11’in en büyük değişiklikleri, yayınlanan ekran görüntülerinden hemen görülebilir; Microsoft, kullanıcı arabirimi tasarım çalışmalarının çoğunu, orijinal olarak çift ekranlı cihazlarda çalışacak ve Chromebook’lar ve iPad’lerle daha fazla rekabet edecek şekilde tasarlanan, artık kullanılmayan Windows 10X’ten aldı. Değişen her şeyi başka bir makalede ele alacağız, ancak şimdilik herkesin sorduğu soruyu yanıtlayalım: Yükseltme için gereksinimler nelerdir, yükseltebilir miyim ve TPM nedir?

Windows 11 Temel Gereksinimler

Microsoft, Windows 11 için gereksinim tavanını biraz yükseltti.

 • En az 1 GHz çift çekirdekli CPU (bundan biraz daha fazlası)
 • 4 GB RAM
 • 64 GB sürücü alanı
 • UEFI ve Güvenli Önyükleme özelliği
 • Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0 (ayrıca daha sonra anlatılacak)
 • Özel veya yerleşik DirectX 12 uyumlu grafikler
 • En az 9”, 720p ekran

İlk bakışta, bunlar kulağa çok kötü gelmiyor, ancak Microsoft’un bu yazı itibariyle, yalnızca Intel 8. Nesil veya AMD Ryzen 2000 serisi veya daha yenisi olan CPU’ların resmi olarak Windows 11 tarafından destekleneceğini belirtmesi dışında. gerçekten o kadar eski olmayan makineleri olan birçok insan var. Şimdi, henüz panik yapmayın. Microsoft’un yakın zamanda Windows 10’u terk etme planı yoktur ve Windows 7’yi çevreleyen duruma çok benzer şekilde, eski sistemler de *resmi* olarak desteklenmeseler bile Windows 11’i çalıştırabilir. Lansmana daha yakın bir zamanda daha fazla ayrıntıya sahip olacağımızdan şüpheleniyorum.

TPM nedir?

Şimdi en çok kafa karıştıran kısma gelelim: TPM. Çok teknik olmadan, TPM, donanım veya yazılımda yetkisiz erişimi veya değişiklikleri önleyen, genellikle özel bir TPM modülünde bir donanım şifreleme anahtarını depolayan bir güvenlik teknolojisidir. Microsoft, bu gereksinimin nedeni olarak son birkaç yılda bilgisayarlara yönelik ürün yazılımı tabanlı saldırılarda büyük bir artış gösterdi ve TPM, bunun bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olmalı, ancak bu potansiyel olarak birçok insanı zor bir noktada bırakıyor. Scalpers, TPM modüllerinin fiyatını zaten artırıyor ve sarf malzemeleri, duyurudan bu yana zaten daha düşük. 

Ama işte iyi haber: Özel bir TPM modülüne ihtiyacınız olmayabilir. Sisteminiz Windows 11 gereksinimlerini karşılıyorsa, anakartınız büyük olasılıkla Intel’in Platform Trust Teknolojisini (PTT) veya AMD’nin fTPM’sini (ürün yazılımı TPM’sini) destekler ve bunların hiçbiri TPM modülü gerektirmez. 

Peki, gerekli değilse TPM modülü ne işe yarar? Aradaki fark, şifreleme anahtarlarının, kuruluysa, kartın kendi bellenimi yerine TPM modülünün kendisinde saklanmasıdır. Tavsiyemiz acele edip bir TPM modülü satın almamanızdır, çünkü muhtemelen buna ihtiyacınız yoktur ve bunun için gerekenden daha fazlasını ödeyeceksiniz, en azından şu anda.

Bilgisayarımın TPM uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım?

İlk olarak, bir Windows PowerShell’i yönetici olarak açıp tırnak işaretleri olmadan “get-tpm” komutunu yazarak ve enter tuşuna basarak Intel PTT veya AMD fTPM’nin zaten etkin olup olmadığını kontrol edin. Aşağıda, TPM’nin etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılması durumunda nasıl görüneceğini gösteren 2 ekran görüntüsü bulunmaktadır.

 

Sonuçlar TPM’nin etkin olduğunu söylüyorsa, Windows 11’i yüklemeye hazırsınız demektir. Ancak, TPM etkin değilse, sisteminizde BIOS’a gitmeniz ve bu adımları izleyerek PTT veya fTPM’yi etkinleştirmeniz gerekir.

 1. BIOS’a erişin. Bu, önyükleme sırasında (genellikle F2) BIOS tuşuna basılarak veya Windows Gelişmiş Başlat Menüsü kullanılarak yapılabilir.
 2. Gelişmiş bölümüne gidin (bu, hem Intel hem de AMD anakartlarında aynıdır).
  1. Intel için PCH-FW Yapılandırmasına gidin ve enter tuşuna basın. PTT’yi etkinleştirme seçeneği orada olacaktır. Yapılan değişiklikleri açıklayan bir mesaj kutusu alacaksınız, sadece tamam’a basın ve ardından kaydedip çıkmak için F10’a basın.
  2. AMD’de AMD fTPM, Gelişmiş altındaki listenin başında olmalıdır. dTPM’den fTPM’ye değiştirin ve kaydedip çıkmak için F10 tuşuna basın.
 3. Daha sonra, çalıştığını doğrulamak için bu komutu PowerShell’de tekrar çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca UEFI veya Güvenli Önyükleme konusunda endişelenmenize gerek yok, çünkü Windows 11 çalıştırabilen herhangi bir sistem zaten UEFI olacaktır ve Güvenli Önyükleme’nin etkinleştirilmesi gerekmemektedir, anakartın Güvenli Önyükleme özelliğine sahip olması yeterlidir. 

Umarım bu, Microsoft’un Windows 11 gereksinimleriyle ilgili karışık mesajlarından bazılarını ortadan kaldırmıştır. Sisteminiz son 3 yıl içinde oluşturulduysa, Windows 11 için büyük olasılıkla hazırsınız demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı