workstation-masaustu

Workstation Bilgisayar ve Özellikleri Yorum Yap

Workstation, iş istasyonu anlamına gelir ve workstation bilgisayarlar normal bilgisayarlardan farklı olarak, daha yüksek performanslıdır. Bu nedenle workstation bilgisayar nedir sorusunu merak edenler için, donanımsal özellikleri daha yüksek olan bilgisayarlardır denilebilir. Genellikle profesyonel olarak işinde yüksek performans gerektiren programlar kullanan kişiler bu bilgisayarları tercih ederler.

Bu bilgisayarların donanımsal özellikleri normal bilgisayarlara göre daha iyi olduğundan workstation bilgisayar fiyatları da benzer şekilde daha yüksek olmaktadır. Bu bilgisayarların fiyatlarını etkileyen temel özellikler ise içerisindeki donanımsal parçaların kalitesidir. Bir yandan marka değeri de bu fiyatlarda etkili olabilir.

Workstation laptoplar fiyat olarak genellikle 10 bin TL’den başlayıp 30-40 bin TL’ye kadar çıkabilirken, workstation masaüstü bilgisayar fiyatları 100 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Her ne kadar genel bir fiyat söylenebilse de bu bilgisayarların bir üst sınırı yoktur ve içerisinde kullanılan donanım parçalarının fiyatları arttıkça, bu bilgisayarların da fiyatları artar ve performansı da aynı ölçüde artar.

Workstation Bilgisayarları Farklı Yapan Nedir?

Bu bilgisayarların normal bilgisayarlardan farkını anlamak için workstation bilgisayar özellikleri incelendiğinde, işlemcileri genellikle Intel Xeon gibi kaliteli işlemcilerdir. Diğer özelliklerine bakılacak olursa da RAM kapasiteleri, grafik kartları ve depolama kapasiteleri de oldukça fazla artırılabilir.

Normal bilgisayarlarda genellikle 8 GB veya 16 GB RAM kullanılır ve bu miktarlar gündelik kullanım için yeterlidir. Workstation bilgisayarlarda ise yine bu miktarlarda RAM kapasitesine sahip bilgisayarlar olabilir fakat bu kapasiteler 32 GB, 64 GB, 256 GB hatta 512 GB miktarına kadar çıkabilir. Bu şekilde ne kadar kapasiteler artarsa, workstation bilgisayar fiyatları da o derece artar.

Profesyonel olarak çizim yapan bir kişi için en önemli workstation bilgisayar özellikleri arasında grafik kartı yani ekran kartı vardır. Ekran kartlarının kalitesi de bu bilgisayarların fiyatlarını etkiler. Örneğin 400 TL’ye bir ekran kartı almak mümkünken, 20-21 bin TL’ye de bir ekran kartı almak mümkündür. Bu nedenle profesyonel olarak çizim programları kullanan kişiler, workstation bilgisayarlara bazı durumlarda yüksek bütçeler ayırmak zorunda kalabilirler.

Masaüstü Workstation Bilgisayar Nedir?

Bu bilgisayarların laptop ve masaüstü versiyonları vardır ve workstation masaüstü bilgisayar fiyatları, içlerindeki donanım parçalarında daha fazla değişiklik yapılabildiğinden daha değişkendir ve yüklü miktarlara kadar çıkabilirler. Masaüstü workstation bilgisayarlar daha çeşitli olduğundan, belirli bir alanda bu bilgisayarları kullanmak isteyen kişiler workstation bilgisayar toplama yolunu seçip, istedikleri donanım parçalarını alıp bilgisayarı düzenleyebilirler.

Masaüstü workstation bilgisayarların RAM kapasiteleri daha fazla artırılabildiği için, performans açısından daha iyidir. Bu bilgisayarlarla aynı anda birçok işlem yapılabilir ve bu işlemler sırasında bilgisayarlarda donma ve takılma pek gözlenmez. Bu durum da masaüstü workstation bilgisayar fiyatları konusunda etkilidir.

Eğer masaüstü workstation bilgisayar alınacaksa öncelikle bu bilgisayarın hangi amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. Görüntü ve grafiklerle ilgili çalışacak kişilerin, ekran kartı donanımı sağlam bir bilgisayar alması gerekir. Bunun yanında depolamaya önem veren bir kişinin de hard diskinin boyutunun yüksek olduğu bir bilgisayarı seçmesi gerekir.

Eğer isteklere uygun bir bilgisayar bulunamazsa bazı durumlarda workstation bilgisayar toplama maliyetleri, hazır olanı almaktan daha düşük olabilir. Bunun için öncelikle işlemcisi iyi olan ve içerisindeki RAM, ekran kartı ve hard disk gibi donanımları artırılabilen bir bilgisayar seçilebilir. Daha sonra gerekli donanım parçaları özel olarak satın alınarak bu bilgisayarın kasasına takılabilir. Bu sayede hem daha düşük maliyetle hem de istenen özellikleri içeren bir bilgisayara sahip olunur.

Masaüstü ve mobil workstation bilgisayar nedir sorusunu merak edenler için basit bir şekilde, yüksek performanslı bir bilgisayardır denilebilir. Bir yandan da teknoloji ilerledikçe içerisindeki parçalar da geliştiğinden, oldukça çeşitli ve her geçen zaman yenilenen donanımlarla dolu bir bilgisayar da denilebilir. Workstation bilgisayarların içerisinde şu anda yeni görünen ve yüksek talep gören donanım parçaları bile birkaç yıl içerisinde yerini bir başkasına bırakabilir.

En İyi Workstation Laptop

Workstation laptoplar genellikle yüksek performans gerektiren programları çalıştırabilmek için kullanılır. Daha çok profesyonel olarak işinde bu tarz programlar kullanacak kişiler, kaliteli bir bilgisayara ihtiyaç duyarlar ve en iyi workstation laptop seçeneklerini ararlar. Bu bilgisayarları seçerken de kişinin ihtiyacına göre donanım özellikleri içeren bilgisayarlara bakmaları gerekir.

Bir workstation bilgisayarda bakılması gereken en önemli özellikler RAM ve grafik kartıdır. Bunun yanında işlemcisi de önemlidir fakat programları daha iyi çalıştırabilmek için RAM kapasitesinin iyi olması gerekir. Genellikle 16 GB ve üstü RAM kapasitesine sahip bilgisayarlar yüksek performanslı sayılabilir.

Hangi Marka Bilgisayarlar Seçilmelidir?

Yaygın olarak Dell, Lenovo ve HP bilgisayar markalarının birçok modeli vardır ve en iyi workstation laptop modelleri arasında bu markaların bilgisayarları vardır. Bunun yanında Monster markasının da workstation bilgisayarları vardır fakat çeşitliliği azdır. Workstation bilgisayar seçerken markaya göre seçmek yerine özelliğe göre seçmek gerekir. Her markanın hem iyi hem de kötü bilgisayar modelleri olacağından dikkat edilmesi gereken nokta, donanımsal özelliklerdir.

Workstation laptoplarda rahat iş görmesi için en az 16 GB RAM içeren, grafik kartı iyi olan ve işlemcisi yeni sayılabilecek bilgisayarları seçmek yeterlidir. Bunun yanında en iyi workstation pc ararken de aynı şekilde her markanın çeşitli modellerine göz atmak gerekir. Laptoplara göre masaüstü bilgisayarlarda bu özellikler daha çeşitlidir çünkü birçok insan bilgisayar toplamaktadır.

Bu yüzden öncelikle HP, Dell ve Lenovo markalarının modellerini incelemek ve bütçeyi de göz önünde bulundurarak, donanım özelliklerine göre seçim yapmak gerekir. Donanım özelliklerine bakarken de bu bilgisayarın hangi alanda kullanılacağına göre seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı