Workstation Laptop Fiyatları

Workstation Laptop Fiyatları Yorum Yap

Workstation yani iş istasyonu laptoplar, genellikle yüksek performanslı işlemler yapmak için kullanılır. Günlük kullanım için olan laptoplar her ne kadar gündelik işlerin görülmesi için yeterli performansa sahip olsa da bazı durumlarda, workstation laptoplara ihtiyaç duyulur. İnternet üzerinde workstation laptop tavsiye eden kaynakları araştırmadan önce, bu bilgisayarların ne için kullanılacağına karar verilmelidir.

Genellikle bu bilgisayarlar yüksek performans gerektiren işlerde kullanılır ve bunlara örnek olarak 3 boyutlu çizim programları kullanmak, büyük veri alanında çalışmak verilebilir. Bunların yanında birçok kullanım alanı vardır ve workstation laptop fiyatları da buna göre çeşitlilik gösterir. Bu fiyatların çeşitliliğini belirleyen temel faktör ise bilgisayarların donanımsal özellikleridir. Bunun yanında marka değeri de workstation laptop fiyat farklarını oluşturabilir.

Hangi Donanımsal Özellikler Fiyatları Belirler?

Her bilgisayarda RAM, yani bellek bulunur ve günümüz bilgisayarlarında genellikle en az 8 GB RAM vardır. Workstation laptoplarda da genellikle en az 8-16 GB RAM bulunur. RAM bir bilgisayarda çalıştırılan programların, o süreçte kullandığı bellektir ve kapasitesi ne kadar yüksek olursa programlar da o kadar rahat çalışabilir. Bu nedenle workstation laptop fiyatları RAM kapasitesi yükseldikçe artış gösterir.

Bunun yanında bilgisayarın işlemcisi, grafik kartı ve depolama kapasitesi de bu fiyatları etkileyen faktörlerdendir. Donanımsal özelliklerle beraber bir bilgisayar markasına bakılacak olursa örneğin Lenovo workstation laptop fiyatları yaklaşık 1900 dolardan başlıyor. Bu modelin adı ThinkPad P15s (15”) Mobile Workstation olarak belirtilmiştir ve özelliklerine göre fiyatları da değişmektedir. En düşük fiyatlı olanın RAM kapasitesi 8 GB ve işlemcisi de 10. nesil Intel i5 işlemcisidir.

Bu en düşük fiyatlı model genellikle iş görse de profesyonel olarak çalışan ve yüksek performans gerektiren programlar kullanarak çalışan insanlar için yeterli olmayabilir. Örneğin grafik ağırlıklı çalışan insanlar için bu bilgisayarların grafik kartı özellikleri önemlidir. Daha iyi grafik kartına sahip laptopları seçmek ise workstation laptop fiyat etiketlerinin büyük sayılarda olmasına neden olacaktır.

Lenovo Workstation Laptop Fiyatları Ne Kadardır?

Bu marka workstation laptop fiyatları kendi internet sitelerinde mevcuttur; modele göre ve donanım özelliklerine göre de bu fiyatlar çeşitlilik gösterir. Genellikle bu bilgisayarların fiyatları 1500-2000 dolar arasında olur fakat bazı zamanlarda indirimlerle birlikte 1000 dolara kadar düştüğü gözlenebilir. Örneğin Thinkpad P15 modelinde en yüksek fiyatlı olan bilgisayar 3800 dolara yakındır ve donanımsal özelliklerine bakılırsa; 32 GB RAM, 1 TB SSD hafıza ve 10. Nesil Intel Core i7 işlemcisine sahip olduğu görülür.

Lenovo workstation laptop
Lenovo 20RH0028TX Taşınabilir İş İstasyonu

Bu modelin donanımsal özellikleri profesyonel olarak çalışan ve yüksek performans gerektiren programlar kullanan kişiler için yeterlidir. Bir diğer Lenovo workstation laptop modeli olan Thinkpad P1 Gen 3 modeline bakıldığında ise, 2900 dolardan başlayıp 4900 dolara kadar fiyatının değişiklik gösterdiği görülür. Lenovo marka laptopların farklı modelleri de kendi internet sitelerinde gözükmektedir ve genellikle diğer donanımsal özellikleri benzer olurken, grafik kartları arasında değişiklikler görülmektedir.

Monster Workstation Laptop Fiyatları Ne Kadardır?

Bir diğer bilgisayar markası olan Monster workstation laptop modelleri ise yüksek performanslı olmalarıyla dikkat çekerler. Monster markasının internet sitesinde workstation laptop olarak 2 adet model gözükmektedir. Bu modellerin fiyatları da indirimsiz haliyle 24 bin ve 27 bin TL olarak belirtilmiştir.

Bu modellerde işlemci olarak Intel Coffee Lake Xeon E-2276M bulunmaktadır ve bir modelinde 32 GB, diğer modelinde ise 64 GB RAM bulunmaktadır. Bu nedenle bütçesi bu modellere yeten kişiler eğer workstation laptop tavsiye arayışındaysa, işlerini en verimli şekilde yapabilmek için bu modelleri seçebilirler.

Depolama kapasitelerine bakılırsa da birinde 500 GB, diğerinde ise 1 TB kapasite bulunmaktadır ve grafik kartları da 6GB GDDR6 RTX 3000 192-Bit olarak belirtilmiştir. Yani bu modellerle yapılamayacak iş neredeyse yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı