workstation laptop

Workstation Laptop Yorum Yap

Workstation bilgisayarlar, donanımları profesyonel olarak hazırlanmış bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar genellikle yüksek performans gerektirecek işlemleri yapmak için kullanılır. Örneğin veri analizi veya grafik çizimleri gibi alanlarda workstation bilgisayarların kullanılması, normal bilgisayarlara göre daha etkili olacaktır.

Workstation bilgisayarların da desktop (masaüstü) ve laptop (dizüstü) olarak farklı çeşitleri vardır. Workstation laptop nedir diye sorulacak olursa, günlük hayatta kullandığımız laptopların daha yüksek performanslı ve profesyonel amaçla kullanılanlarıdır. Bu bilgisayarların işlemcileri, hafızaları ve grafikleri diğer bilgisayarlara göre daha gelişmiştir.

Workstation Laptop Fiyatları

Bu bilgisayarların fiyatları da normal laptoplardan doğal olarak farklı olacaktır. Öncelikle yüksek workstation laptop fiyatları düşünüldüğünde 20-30 bin TL’nin üzerinde bile bilgisayarlar bulmak mümkündür. Fakat yüksek fiyat her zaman iyi ürün demek değildir. Örneğin yüksek bütçelerle bir bilgisayar alınacaksa Razer Blade 15 Studio Edition modeline bakılabilir.

Bu workstation laptop fiyat olarak 4 bin dolar yani yaklaşık 24 bin TL’dir. Özelliklerine bakılacak olursa işlemcisi Intel Core i7-9750H, RAM’i 32 GB ve 1 TB SSD hafızası bulunmaktadır. Bu bilgisayar birçok profesyonel iş için yeterli olacaktır. Bu modelin grafik işlemcisinin ise Nvidia Quadro RTX 5000 (Max-Q) olduğu görülebilir.

Workstation laptop nedir diye düşünen biri bundan sonraki aşama olarak da workstation laptop fiyat araştırması yapmalıdır. Bu bilgisayarlara 20 bin TL’nin üzerinde bir bütçe ayırmak istemeyenler de Levono Thinkpad P53 modeline bakabilir. Bu modelin fiyatı yaklaşık 8 bin TL’dir. Bu modelin işlemcisi Intel Core i5 i5-9400H, RAM’i 16 GB ve hafızası 256 GB SSD’dir. Bu modelin grafik işlemcisi ise Nvidia Quadro T1000 4GB’dir.

Workstation Laptop Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bu bilgisayarları alma amacına göre hareket edilmelidir. Örneğin grafiklerle çalışan bir tasarımcı için en önemli özellik bu laptopların grafik işlemcileri olacaktır. Bu nedenle bu bilgisayarları alınırken sadece workstation laptop fiyatları karşılaştırması yapılmamalıdır.

Ortalama 1000-4000 dolar aralığında bir bütçeyle workstation laptop bulunabilir. Bu fiyatlardan daha yüksek bütçeler ayırmaya genellikle gerek yoktur. Bu bütçe ancak çok büyük projelerde aşılabilir ve o projelerin getirisi de doğal olarak bu masrafı karşılayacaktır.

Workstation Laptom Modellerimiz Nelerdir ?

Workstation laptoplar günlük kullanım için olan laptoplardan farklı olarak güçlü donanıma sahiplerdir. Bu laptoplar genellikle profesyonel nedenlerle, iş için kullanılır. Fiyatları da bu laptopların markalarına göre değişiklik gösterebilir. Bu yazıda Dell, HP, Asus ve MSI workstation laptop modellerini inceleyeceğiz.

Workstation Laptop Dell

Dell’in internet sitesine gidilip workstation kategorisine girildiğinde, 3000, 5000 ve 7000 serileri olmak üzere 3 seri görürüz. 3000 serisini uygun fiyatlı ve hafif görünümlü olarak değerlendirebiliriz. Bu modelin fiyatı 639 dolardan başlıyor ve donanımsal özelliklerini, alacak kişi kendisi seçip ihtiyacına göre şekillendirebiliyor. Fiyatı da bu özelliklere göre değişkenlik gösterebilir.

5000 serisi ise 3 modelden oluşuyor ve bu modellerden en uygun fiyatlı olanı yaklaşık 1000 dolardan başlıyor. Diğer modelleri de ortalama 2-3 bin dolar arasındadır.. Özelliklerine bakılacak olursa da Intel Core i7-8850H işlemcili ve Nvidia Quadro P1000 grafik işlemcili olduğu görülebilir. Bu donanımsal özellikler ihtiyaca göre değiştirilebilir.

7000 serisini ise Dell, yüksek performanslı olduğunu ve bu performansına uygun bir tasarımı olduğunu belirtiyor. Bu seride 5 workstation laptop Dell modeli bulunuyor ve bu modellerin fiyatları da 950 dolardan başlayıp, 4 bin doların üzerine kadar çıkabiliyor. Örneğin Precision 7740 modelinin Intel Xeon E-2276M işlemcisi ve Nvidia Quadro RTX 4000 grafik işlemcisi bulunuyor.

Sitemizde Dell Workstation Laptop ürünlerimizi incelemek için tıklayınız… Dell Workstation Laptop

Workstation Laptop HP

HP workstation laptop modellerine kendi sitelerinden bakıldığında en çok satan model HP ZBOOK STUDIO G5 modeli olduğu görülüyor. Bu modelin fiyatı 3 bin dolar civarındadır ve yaklaşık 18 bin TL’dir. Bu modelin işlemcisi 9. nesil Intel Core i7’dir ve 256 GB SSD hafızası vardır. Bunun yanında ekstra özelliklerin eklendiği, farklı işlemcili seçenekleri de ekstra fiyata vardır.

En uygun fiyatlı workstation laptop HP modeli ise 2 bin dolardan başlıyor. 2 bin dolar, asıl fiyatı olmak üzere zaman zaman neredeyse 1000 dolar indirimli olarak da satışa sunulduğu görülebilir. Bu modelin işlemcisi 8. nesil Intel Core i5’dir ve 256 GB SSD hafızası vardır.

Sitemizde HP Workstation Laptop ürünlerimizi incelemek için tıklayınız… HP Workstation Lapton

Workstation Laptop Asus

Asus marka workstation modellerinden en dikkat çekeni ProArt StudioBook One modelidir. Bu model dünyanın en hızlı workstation laptopu olarak tanımlanıyor. Bu laptopun grafik işlemcisi Nvidia Quadro RTX 6000, işlemcisi ise Intel Core i9-9980HK’dir. Bunun yanında 64 GB RAM ve 1 TB SSD hafızası vardır. Bu model workstation laptop Asus en gelişmiş laptoplardandır.

Sitemizde ASUS Workstation Laptop ürünlerimizi incelemek için tıklayınız… ASUS Workstation Laptop

Workstation Laptop MSI

MSI marka worksation laptoplar için web sitesine girildiğinde ilk olarak ekran büyüklüğü, grafik, ihtiyaç nedeni (tasarım, eğlence ve medya vb.) ve serilerinin seçilebileceği bir panel karşımıza çıkar. Bu panelden ihtiyacımıza göre donanımsal özellikleri seçtiğimizde karşımıza ona uygun laptoplar çıkar.

Örneğin Nvidia Quadro RTX 5000 grafik işlemcisi seçilip aratıldığında WS65 workstation laptop MSI modeli karşımıza çıkar. Bu modelin fiyatı yaklaşık 30 bin TL’dir. Çeşitli internet sitelerinde fiyatları birkaç bin TL farklılık gösterebilir. Özelliklerde ihtiyaç bölümünden örneğin Photoshop seçtiğimizde karşımıza çıkan ilk model ise MSI WE65 modelidir ve bu bilgisayarın Amazon’daki fiyatı 1700 dolardır.

Sitemizde Lenova Workstation Laptop ürünlerimizi incelemek için tıklayınız… Lenovo Workstation Laptop

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı