Workstation pc fiyatları

Workstation PC Fiyatları Yorum Yap

Workstation PC yani Türkçe karşılığıyla iş istasyonu bilgisayar, yüksek performanslı bilgisayar sistemleridir. Normal bilgisayarlardan farklı olarak işlemci gücü, bellek miktarı ve grafik performansı olarak ayırt edici özellikleri vardır. Workstation PC fiyatları da normal bilgisayarlardan bu özellikleri sayesinde oldukça farklı olacaktır.

Workstation PC fiyat olarak 6 bin TL’den başlıyor ve en düşük fiyatının bile ortalamanın üzerinde olması bu tarz bilgisayarların farkını ortaya koyuyor. Örneğin sadecenotbook.com sitesindeki fiyatlar 6800 TL olarak başlayıp 30 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bunun yanında netsiparis.com sitesinde de workstation PC fiyat aralığı 6 bin TL ile başlayıp 100 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Bu Bilgisayarların Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir?

Normal bilgisayarlarda düşük özelliklere sahip bilgisayarların fiyatları her nasıl 2-3 bin TL’den başlayıp 10 bin TL’nin üzerine çıkabiliyorsa, workstation bilgisayarların da fiyatları aynı şekilde özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin normal bilgisayarlar işlemci olarak Intel Core i7 kullanırken, workstation bilgisayarlar oldukça pahalı olan Intel Xeon işlemcisini kullanıyor.

Bunların yanında grafikleri de normal bilgisayarlara göre daha gelişmiş olduğundan, profesyonel bir tasarımcı animasyonlarını hazırlarken daha yüksek fiyatlı olan workstation bilgisayarları kullanmayı tercih ediyor. DELL marka workstation bilgisayarların fiyatlarına bakıldığında, bu bilgisayarların fiyatları 1000 dolardan başlayıp 8 bin dolara kadar çıkıyor. Yani 2020 dolar kuruyla 6 bin TL ile neredeyse 50 bin TL arasında değişiyor.

En Uygun İş İstasyonu Bilgisayarı Almak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Birçok internet sitesinden bakılıp karşılaştırma yapıldığında workstation PC fiyatları minimum 6 bin TL oluyor. Yani en basit sistem için bu fiyat gerekir ve ortalama bir iş istasyonu bilgisayarı için 10 bin TL ile 20 bin TL aralığında bir fiyat ortaya çıkıyor.

Profesyonel olarak bir iş yapılıyorsa bu fiyatları gözden çıkarmak makul olacaktır çünkü bu işin getirisi de yüksek olacaktır. Bu nedenle öncelikle hangi alanda iş yapıldığına göre bilgisayar seçilmelidir. Örneğin grafiklerle çalışan biri, güçlü grafiklere sahip workstation PC fiyat aralığına bakıp kendisine fiyat performans açısından en uygun olan sistemi kurmalıdır.

Bu bilgisayar sistemlerinin fiyatlarının maksimum ne kadar olacağı aslında kişinin kendisine bağlıdır çünkü her zaman bu bilgisayarlara yeni donanımlar eklenebilir. Fakat ortalama olarak bakıldığında bu fiyatlar 10 bin TL’nin üzerinde olacaktır.

Workstation PC’nin ne olduğunu daha iyi anlamak için Workstation PC Nedir? konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı