workstation pc hp

Workstation PC Modelleri Yorum Yap

Workstation yani Türkçe adıyla iş istasyonu bilgisayar, profesyonel bir bilgisayar donanımına sahip bilgisayar sistemleridir. Bu tip bilgisayarların hafızaları ve işlemcileri gündelik kullanılan bilgisayarlara göre oldukça yüksek kapasitelidir. Workstation bilgisayarlar bu özellikleri sayesinde diğer bilgisayarlardan fiyat olarak da farklıdır. Ortalama kapasitede bir workstation bilgisayarın fiyatı 10 bin TL civarındadır.

Workstation bilgisayarların fiyatları içerisindeki donanıma göre değişir ve 100 bin TL’nin üzerinde bile bir workstation bilgisayar bulmak mümkündür. Bu fiyat, o bilgisayarı üreten şirkete göre de değişebilir. Bu bilgisayarları kişisel olarak toplayıp birleştirmek neredeyse mümkün olmadığından şirketler bunları üretir.

Workstation PC HP

Öncelikle workstation pc hp modellerine bakıldığında HP’nin internet sitesinde, minimum 6700 TL’ye iş istasyonu bilgisayar bulmak mümkündür. Bu modelin işlemcisi Intel Core i7-9700’dür ve başlangıç için alınabilecek modeller arasındadır. Bir workstation bilgisayara sahip olmak isteyen fakat bunun için yüksek bütçeler ayırmak istemeyen biri için bu model iş görecektir. Bu modelin adı HP Z2 G4 Mini Workstation olarak geçiyor ve diğer bir özelliğine bakılacak olursa 512 GB SSD hafızası vardır.

HP’nin internet sitesinde en yüksek fiyatlı iş istasyonu bilgisayara bakıldığında ise fiyatının yaklaşık 24 bin TL olduğu görülüyor. Bu modelin adı HP Z4 Workstation with i9 & NVIDIA Quadro P2000 olarak geçiyor. İşlemcisi Intel Core i9 7900X ve RAM kapasitesi 64 GB’dir.

Workstation PC Dell

Dell marka iş istasyonu bilgisayarlara bakıldığında en düşük olarak 3100 TL’ye bir bilgisayar bulmak mümkündür. Örneğin Precision 3431 Small Form Factor Workstation modeline bakıldığında işlemcisi Intel Core i3-9100’dür. Bunun yanında 4 GB RAM kapasitesi vardır. Başlangıç için belki alınabilir fakat profesyonel anlamda pek iş görmeyebilir. Bu nedenle bir Workstation bilgisayar alınırken en az 6-7 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekir.

Bunun yanında en yüksek fiyatlı workstation pc dell modellerine bakıldığında 40 bin TL’ye bir model bulmak mümkündür. Bu modelin adı Precision 7920 Rack Workstation’dur. Bu modelin işlemcisi Intel Xeon Gold 6230’dur ve 48 GB RAM kapasitesi vardır. Bu iki modelin arasında ortalama 10-15 bin TL’ye profesyonel bir bilgisayar alınması iyi iş görecektir.

Workstation PC Lenovo

Lenovo marka workstation bilgisayarlara bakıldığında en düşük 6800 TL ve en yüksek 100 bin TL’ye kadar çeşitli modeller görülebilir. En yüksek fiyatlı workstation pc lenovo modeline bakıldığında Xeon Gold işlemcisi ve 64 GB RAM kapasitesi vardır. Bunun yanında hafızası da 2 TB HDD ve 512 GB SSD’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı