is-istasyonu-bilgisayari-ne-yapar-?

Workstation PC Nedir ? Yorum Yap

Workstation PC – İş İstasyonu Bilgisayar

Bu konuda internette bir yazıyla karşılaşan insanlar workstation pc nedir diye düşünebilir. İş istasyonu, gelişmiş grafik yeteneklerine ve güçlü işlemcilere sahip olan bilgisayar sistemidir. Yüksek performans gerektiren programları kullananlar için ise bu iş istasyonları mükemmel birer çalışma ortamıdır.

Bazı mesleklerde çalışanlar işlerini yapabilmek için yüksek performans gerektiren programlar kullanmak zorunda kalabilirler. Bu programları normal bilgisayarlarda kullanmaya çalıştıkları zamanlarda bilgisayarları ısınabilir, donabilir veya programların yanıt vermesi beklenenden uzun olabilir. Bu nedenle bu programları kullanmak isteyen insanların gelişmiş bilgisayarlara ihtiyaçları vardır.

Bu Bilgisayarların Normal Bilgisayarlardan Farkı Nedir?

Kişisel kullanım için geliştirilmiş bilgisayarlarda Intel Core işlemcisi yaygın olarak kullanılır. Buna karşılık iş istasyonu bilgisayarlarda ise Intel Xeon kullanılır. Karşılaştırmak için sadece işlemcilerin fiyatları ele alınırsa Intel Core i7 işlemcilerin fiyatı genellikle 400 dolar civarındayken, Intel Xeon işlemcilerin fiyatı 17 bin dolara kadar çıkabilmektedir.

Intel Xeon işlemci
Intel Xeon işlemci

Yaygın olan bilgisayarların fiyatları genellikle 500 dolar ile 1000 dolar arasında değişirken iş istasyonu bilgisayarların fiyatları ise 1500 – 3000 dolar arası değişiyor. Bu da 2020 başı dolar kuruyla 10-20 bin TL aralığında yapıyor.

İş istasyonu bilgisayarlar genellikle teknik ve bilimsel çalışmalar için kullanılır. Bu bilgisayarların çoklu görev (multitasking) kapasitesi de kişisel bilgisayarlara göre oldukça gelişmiştir. Bunun yanında bellek kapasiteleri de gelişmiştir.

Profesyoneller Neden Bu Bilgisayarları Tercih Ediyor?

Profesyonel olarak yüksek performans gerektiren insanların workstation pc nedir ve neden kullanılır sorularını en az bir kere düşünmesi gerekir. İş istasyonu bilgisayarları diğer bilgisayarlardan ayıran bir özellik ECC RAM özelliğidir. Bunun açılımı Error Correction Code yani hata düzeltme kodudur. Bu özellik önemli verilerde kullanılmak üzere bellek hatalarını düzelmeyi sağlar. Bu tip RAM’i kullanmanın en büyük avantajı hata yapma olasılığının normal RAM’lere göre oldukça düşük olmasıdır.

Özellikle bilimsel alanda çalışma yaparken, büyük veriyle veya hassas bilgiler içeren verilerle çalışırken hata oranını en düşük seviyede tutmak önemlidir. Bu nedenle bu alanlarda normal bilgisayarlar yerine iş istasyonu bilgisayarlar kullanılması gereklidir.

Bu bilgisayarların sağladığı bir diğer avantaj da gelişmiş GPU (Graphics Processing Unit – Grafik İşlem Birimi) özelliğidir. Bu sayede 2D/3D animasyonlar veya modeller tasarlayan bir profesyonel, işlemlerini pürüzsüz bir şekilde ve bilgisayarı donmadan halledebilecektir.

İş istasyonu bilgisayarların fiyatları doğal olarak normalin üzerindedir fakat yaptığı işi bir adım öteye götürmek isteyenler ve imkanı olanlar, işlerini daha az sorunla karşılaşarak halletmek için bu bilgisayarlardan edinmelidirler. Yüksek performanslı program kullanan profesyoneller workstation pc nedir sorusunun cevabını mutlaka öğrenmiş olmalıdır.

Workstation PC Fiyatları

Birçok internet sitesinden bakılıp karşılaştırma yapıldığında workstation PC fiyatları minimum 6 bin TL oluyor. Yani en basit sistem için bu fiyat gerekir ve ortalama bir iş istasyonu bilgisayarı için 10 bin TL ile 20 bin TL aralığında bir fiyat ortaya çıkıyor.

Profesyonel olarak bir iş yapılıyorsa bu fiyatları gözden çıkarmak makul olacaktır çünkü bu işin getirisi de yüksek olacaktır. Bu nedenle öncelikle hangi alanda iş yapıldığına göre bilgisayar seçilmelidir. Örneğin grafiklerle çalışan biri, güçlü grafiklere sahip workstation PC fiyat aralığına bakıp kendisine fiyat performans açısından en uygun olan sistemi kurmalıdır. Workstation PC Fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Workstation PC Fiyatları başlıkları yazımızı okuyabilirsiniz.

Workstation PC Nasıl Toplanabilir?

Normal bilgisayarlardan farklı olarak workstation bilgisayarları toplamak daha zordur çünkü bu bilgisayarlardaki sistemleri güçlendirmek için, üretici firmalar ekstra bir yazılım yazarlar. Bu yazılımlarla da workstation bilgisayarların donanımları daha yüksek kapasitelere ulaşabilir. Grafiklerinden soğutma sistemine kadar her sistemin uzman elinden geçmesi gerekir.

Bir workstation bilgisayarı workstation yapan bu ek yazılımlardır. Bu nedenle aslında workstation PC toplama işlemi aşırı zordur ve genellikle orta bütçelerle mümkün değildir. Bu bilgisayarları toplamak yerine uzmanlar tarafından üretilen ve çeşitli büyük teknoloji firmalarının güvencesi altında, hazır workstation bilgisayarları almak daha mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı